Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - maziek

Strony: 1 [2] 3 4 ... 764
16
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Wrzesień 03, 2021, 02:16:57 pm »
Widzisz, okazało się z czasem, że kobity (i nie tylko) mają kolczyki dosłownie wszędzie - więc to chyba nie ten trop ;) ...

17
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Wrzesień 02, 2021, 08:22:03 pm »
Tak sobie stałem w kolejce dziś i przede mną stał człowiek, co był łysy, glacę i karczycho miał jak napastowane, że zajączki rzucały - i uszy miał odstające jak radary (coś a la Urban) - i tak patrzę na to i na maseczkę zaczepioną na tych uszach i myślę sobie (nagłe olśnienie) - jaki jednak Pan Bóg jest miłosierny, zesłał na ród ludzki słusznie covida, o czym zresztą (że ześle) wiedział przecież przedwiecznie - więc od razu miłosiernie przydał Adamowi odpowiednie zaczepy (zwane uszami), żeby za 6 tyś. lat (wg Biblii) czy też za jakieś pewnie z milion lat (wg niejakiego. tfu, Darwina Karola) - było na czym te gumki zaczepić! A mógł przecież na obło wszystko zaokrąglić i wtedy chyba na klej! Moim zdaniem paradygmat jewolucji jest obalon.

18
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Wrzesień 02, 2021, 08:18:59 am »
Znaczy kto konkretnie to u nas puścił?

19
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Sierpień 31, 2021, 01:37:13 pm »
Co zaś do szeregu Grandiego... fakt, że jego suma wynosi 1/2, jest, na mój chłopski rozum, jak najbardziej "intuicyjny". A co? ;)
Suma częściowa parzystej liczby elementów szeregu zawsze wynosi zero, tak czy nie?
1 - 1 + 1 - 1 + ... = 0
Natomiast suma częściowa liczby nieparzystej zawsze jest równa jedynce, tak czy nie?
1 - 1 + 1 - ... = 1
Cóż zatem dziwnego, że suma "ogólna" szeregu jest średnią arytmetyczną tych liczb, tzn. jedynki i zera? :D
Rozumiejąc tok rozumowania dla mnie za diabła to nie jest intuicyjne, bo to tak, jakby ustawiać na przemian chłopów i baby w kolejce i zdefiniować, że jeśli bab jest więcej, to kolejka jest żeńska a jak chłopów - to męska. Z tego rozumowania wynikałoby że w nieskończoności kolejka jest obojnacza ;) . Trochę inaczej, bo już skończona kolejka może tu być obojnacza, ale co do zasady tak. Bardziej mi to pachnie "wynikiem najbliższym możliwej wartości ostatecznej", bo od 0,5 równa droga do zera i jedynki.

20
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Sierpień 30, 2021, 10:15:46 am »
Na ogół istnieje kilka mechanizmów replikacji genomu RNA-wirusów.
Tak, podałem najprostszy "schemat" wirusa (lub viroida). Jego genom ma tę cechę, że w stanie "nagim" (bez kapsydu) jest czynnikiem zakaźnym, o ile znajdzie się w cytoplazmie. "Schematów" działania wirusów (nawet tylko RNA) jest zadziwiająco dużo, ale generalnie w każdym schemacie musi występić komplementarna budowa nowej nici w celu replikacji materiału genetycznego wuirusa, więc ten proces jest powszechny.
Cytuj
Z drugiej, w trakcie replikacji materiał genetyczny, pojedyncza nić RNA (single strand) ulega podwojeniu. Za pomocą enzymu - polimerazy RNA, ale to raczej nieistotny szczegół. Istotny jest fakt, że powstaje dokładna kopia pierwornego genomu. Na ile dokładna?
O ile wiem, w procesie komplementarnej budowy nici wstawiane są zawsze "zwykłe" AGCU. Natomiast doczepianie innych zasad (np. tych wideł) odbywa się za pomocą złożonych reakcji enzymatycznych. Np. tRNA powstaje ze zwykłymi zasadami, a dopiero podczas "obróbki" w cytoplazmie w szeregu kroków, za pomocą kilku enzymów jest formowana ostateczna jej postać (w tym także wstawiane są "widły"). Tak więc bezpośrednio wstawić się "wideł" w replikowane genomy wirusów nie da.

Natomiast czy wirusy mogłyby "przejąć" jakiś szlak enzymatyczny, aby sobie, jak to bardzo zgrabnie określiłeś ( ;D ) - te "rogi" zamienić na "widły"? Pewną odpowiedź daje to, że wirusy są z nami bardzo długo (co prawda nie ma bezpośrednich dowodów jak długo, ale wg większości kalkulacji niemal od zarania życia na Ziemi) - i jak dotąd nie były w stanie tego zrobić. Widocznie nie poddaje się to prostej adaptacji do ich potrzeb, może ten proces zawiera zbyt wiele kroków i wymaga zbyt wielu genów gospodarza, które wirus musiałby jednocześnie ukraść, bo kradzież po kawałku niczego by mu nie ułatwiła i zostałaby wyeliminowana ewolucyjnie jako zbędny balast? W każdym razie miliardoletnia odporność w tej kwestii daje pewną nadzieję ;) .


21
Hyde Park / Odp: Chemiczne smugi jako temat
« dnia: Sierpień 30, 2021, 09:12:14 am »
Z czego wnosisz, że skład nieznany?
"Dyrdymałów" owszem było, jak na każdy inny temat np. past do zębów z fluorem, z szyszynką w tle.
Co do tych zjawisk, które zdaniem "chemi-wieszczy" widać na niebie - to od ponad 10 lat każdej nocy 4 kamery z kalenicy mego domu filmują niebo 360 stopni od zachodu do wschodu i od horyzontu po zenit - i nigdy się te cuda nie nagrały.

22
Hyde Park / Odp: Chemiczne smugi jako temat
« dnia: Sierpień 29, 2021, 08:45:47 pm »
Sugerujesz xetras że w tych smugach jest coś więcej niż spaliny paliwa lotniczego? Względnie, że do paliwa się czegoś dodaje nie w celu poprawy jego właściwości tylko żeby wytwarzać te "chemtrailsy"?

23
Hyde Park / Odp: Chemiczne smugi jako temat
« dnia: Sierpień 29, 2021, 09:26:26 am »
To prowokacja?

24
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Sierpień 29, 2021, 08:33:42 am »
Geometryczny to był. Miałeś bardzo kiepskich nauczycieli. Rzecz jest bardzo intuicyjna w odpowiednim ujęciu, to jest odwrotnym: jeśli masz cegłę i podzielisz ją metodą na pół, na pół itd. - zawsze jedną połówkę zostawiając - to masz ciąg ułomków cegły 1/2+1/4+1/8... który w sumie nie może dać więcej niż jedną cegłę od której zacząłeś. Działa dla każdej proporcji dzielenia. Więc, rozumując odwrotnie...

25
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Sierpień 25, 2021, 11:15:07 pm »
Hm. Trudne pytanie. Z jednej strony, owszem, z punktu widzenia komórki nie ma różnicy między "prawdziwą" urydyną a pseudo. Innymi słowy, kodon, trójka nukleozydów zawierająca Ψ zamiast U, koduje to samo białko. Z czego chyba wynika, że kopie wirusa powinne być raczej "normalne", w sensie że wszystkie litery ich genomu będą zapisane alfabetem łacińskim, nie greckim.
Białka na pewno będą takie same, natomiast czy genomy? Taki wirus swoje białka może produkować z marszu, bo z punktu widzenia komórki jego genom to po prostu mRNA. Natomiast z replikacją swego genomu musi się bardziej postarać, bo wytwarza najpierw (za pomocą komórki) swój odwrotny (komplementarny) genom jako matrycę RNA, na której z kolei dopiero produkowane jest RNA kopii wirusa. Czy komórka wstawi "widły" zamiast U? O ile wiem, nie ma takiej możliwości. Tak więc taki wirus z darwinowskigo punktu widzenia skazany byłby na wymarcie - co prawda zakaziłby komórkę, co prawda zaczęłaby produkować jego kopie, ale te kopie byłyby już "normalne", więc jeśli osłona "widłami" RNA wirusa byłaby konieczna do zakażenia komórki, to już pierwsze jego kopie byłyby zwalczane i komórki nie mogłyby zarazić, gdyby warunkiem tego było posiadanie w składzie "wideł".
Cytuj
Z drugiej zaś, niektóre RNA-wirusy, np. taki HIV, drogą odwrotnej transkrypcji włączają swój materiał genetyczny do genomu komorki, zmuszając ją do produkcji dokładnych kopii samego siebie.
Diabli wiedzą, co tam się dzieje z Ψ podczas odwrotnej transkrypcji. Czy zakażona komórka przypadkiem nie zdoła odtworzyć genomu wirusa "as is", ze wszystkimi "widłami"? Hmmm... :-\
Musiałby taki proces naturalnie występować w komórce (wstawiania "wideł"). A jak twierdzą mądrzy takowego nie ma.

Cytuj
Najwidoczniej prawo staruszka Nietzschego dotyczy zarówno Afgańczyków, jak i bakterii...
To lapidarne podsumowanie ewolucji, w zasadzie porównywalne do "przeżywania najlepiej dostosowanego" a w pewnym sensie może i lepsze :) .

26
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Sierpień 25, 2021, 09:39:08 am »
I to wszystkie Ψ w formie metylowanej. Można założyć, że właśnie na tym polega technologia maksymalnej stealth'owatości :) sekwencji RNA.
Gdzie jeszcze wirusik mógłby "pożyczyć" takiego high tech'u, jeśli nie ze szczepionki?
No dobra, załóżmy że pożyczył. Wręcz załóżmy, że spreparowano takiego wirusa, który ma podstawione te "widły" zamiast U. I on wnika dzięki temu do komórki, zakaża ją, komórka produkuje jego kopie. Czy jest możliwość, aby kopie wirusa również miały wstawione Ψ? Najprostszy przypadek - kiedy materiał genetyczny wirusa jest wprost przez komórkę traktowany jako mRNA.


Tak w ogóle, w szerokim planie, to zasadniczo zgadzam się z Tobą, że życie (jakkolwiek dziwnie to nie brzmi w odniesieniu do wirusów) zawsze znajdzie drogę, a zwłaszcza zarazki są w stanie ją znaleźć jako największa na Ziemi "maszyna losująca". Tylko w naszych, tak krótkich czasach już to widać - AIDS, potem te covidy. A także historia zwycięstw obecnie zmierzających do ostatecznej klęski - historia antybiotyków. Która jako żywo przypomina mi Afganistan, gdzie najpierw ZSRR starł się w 1978 z jakimiś pasterzami ze strzelbami skałkowymi w górach, a obecnie, po 40-kiku latach ci pasterze, pomimo niszczenia wszelkimi możliwymi środkami triumfują i są zdolni temu się przeciwstawić. Pytanie, czy w ogóle istnieje zabezpieczenie, którego życie nie może złamać?


Czytałem o eksperymencie, chyba nadal prowadzonym, w którym w pewnej chyba bakterii (nie pamiętam szczegółów niestety) zmieniono kod genetyczny (tzn. trójki kodujące). Ponieważ przypisanie trójki do białka jest jak się sądzi przypadkowe, to komórka powinna działać jeśli zmieni się przypisanie białek do trójek, syntetyzując równocześnie od nowa jej DNA w taki sposób, aby była w sensie informacji genetycznej zapisanej nowym alfabetem identyczna z bakterią wyjściową. Identycznie jak można pozamieniać symbole graficzne liter w alfabecie, np. a z b i o ile się o tym wie, to nadal wiadomo, że BAAB to ABBA (taki zespół). Czyli będą to identyczne bakterie, o identycznej budowie i procesach życiowych, tylko jedna będzie miała genom napisany po chińsku, a druga po angielsku. Okazało się to nie takie proste jak się zdawało...

27
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Sierpień 23, 2021, 06:17:10 pm »
Nie mam czasu grzebać za szczegółami, ale w szczepionce jest N1mΨ a nie Ψ (ta z wiki).


PS a z innej beczki: https://www.cell.com/immunity/pdf/S1074-7613(21)00348-4.pdf?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS1074761321003484%3Fshowall%3Dtrue
W skrócie - odkryto przeciwciało, o szerokim działaniu na odmiany wirusa, które wiąże się z bardzo mało (w skutek mutacji) zmienną częścią wirusa. Więc, jak przypuszczają, być może wirus nie będzie w stanie tak zmutować aby uodpornić się na nie.

28
Hyde Park / Odp: Polityczna Rzeźba
« dnia: Sierpień 19, 2021, 12:07:49 pm »
Trump znowu zasypuje mnie spamem, wymyśliłem dla niego lepsze hasło, było onegdaj Make America Great Again, teraz ma Save America - a ja bym przerobił na Save America Again!

29
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Sierpień 18, 2021, 02:36:22 pm »
Nie o to chodziło w metaforze. Nie wysłowiłem się. Okręt podwodny to oczywiście pojedyncza komórka. Książka kodowa okrętu to kod genetyczny tej komórki. Docierające radiowo, zakodowane sygnały - to sygnały fizyko-chemiczne, pochodzące ze środowiska (np. temperatura, trucizna, hormon) bądź z samej komórki (np. nadmiar metabolitów). To jest bardzo ważne, że sygnał może pochodzić ze środowiska, z wnętrza samej komórki lub poprzez środowisko z innej komórki (hormon). Kapitan jest zbędny. Sygnał powoduje uruchomienie adekwatnej procedury zgodnie z książką kodową - czyli wybranie spośród zapisanych tam genów tych, które w takiej sytuacji podlegają ekspresji. Nie musisz mieć żadnego dalszego sterowania ponieważ to jest proces kaskadowy i samoregulujący, produkty jednego etapu są sygnałem do ekspresji kolejnych genów i substratem dla następnego etapu.

30
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Sierpień 17, 2021, 09:32:20 pm »
Ale... zastanawiam się, skąd te wydumane problemy, o których tak nawijacie, mające stać za różnicowaniem komórek.
To się nazywa rozmowa. Pogadać se nie można ;) ?

Strony: 1 [2] 3 4 ... 764