Ostatnie wiadomości

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Lipca 24, 2024, 02:42:14 pm »
Kilka słów o - niedawno po polsku wydanym (i ogólnie dość nowym) - komiksie "Dylan Dog/Batman". W skrócie? To niezła, choć dość lekka jak na zaangażowanych w nią panów, historyjka, oddająca - pewnie dlatego, że Włosi za nią odpowiadali - sprawiedliwość i im, i ensemble casts serii o nich, z filozoficznymi podtekstami godnymi opowieści Moore'a czy Ellisa. Historyjka przez której karty przewijają się - wprowadzeni znacznie naturalniej, bez introdukowania na siłę, jak w "Batman: Hush" - Catwoman, Joker, Madame Trelkovski, doktor Xabaras, Christopher Killex, John Constantine, Jason Blood połączony z demonem Etriganem, Alfred, Groucho, komisarz Gordon, inspektor Bloch, a nawet - filozofujący i w Piekle - Epikur; Lucyfer (ewidentnie w gaimanowskim wydaniu) też jest wspomniany. Przy czym - co stanowi wykorzystanie możliwości, jakie daje taka konwencja - okazuje się, że gorsza połowa - rozdzielonego przed laty w stylu startrekowego "The Enemy Within" - dylanowego ojca była kiedyś mentorem arcywroga Gacka, a dla odmiany Killexa Joker traktuje tak, jak Carnage traktował jego (co oczywiście skończy się podobnie radykalnym odrzuceniem fana przez idola, bo upiorno-morderczy poszukiwacz sensu nie doceni wyznawcy chaosu, którego znów zbrzydzi emocjonalna pustka starszego kolegi, jak kiedyś - inną jego wersję - odrzucił nazizm Red Skulla); nadto Dylana i Johna łączy wspólna przeszłość (+/- taka, jaką można było sobie wyobrazić), a ten drugi słyszał też - z wzajemnością - o Madame T., jak przystało na mieszkańców jednego miasta; dla odmiany londyński inspektor uważać będzie (do czasu) - b. po burtonowsku - obrońcę Gotham za urban legend; no i Selinę zobaczymy w objęciach mniej oczywistego pana. Ale nie tylko o takie smaczki chodzi... Gdy na koniec protagoniści schwytają wspólnymi wysiłkami Killexa, a okultystyczno-demoniczne trio pomoże odesłać go - magicznym portalem, bo Batman nie lubi zabijania - do Piekła, okaże się, że to manifestuje się w/w nieumarłemu zbrodniarzowi ze skalpelem tak, jak inni wyobraziliby sobie raczej Niebo czy Pola Elizejskie, tj. jak wcielenie spokoju i bosko-kosmicznej harmonii, których poszukiwał - morderczymi metodami - całe życie, i nigdy nie mógł znaleźć, a i doświadczając nigdy nie pojmie (co wpędza go w ogromne cierpienie... które jednak wita z radością - bo w końcu coś czuje). Tak więc i do myślenia coś się znajdzie.
(Oczywiście, to nie "Watchmen", bliżej już - by przy czołówce gatunku pozostać - do "Dark Phoenix Sagi" - bo same już biografie części zaangażowanych postaci niosą potężne stężenie bzdury, czy do "Sandmana" z "Hellboy'em" - bo sporo tam magii i zaświatowego oniryzmu, ale jak przymknąć na to oko...)
22
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Lipca 24, 2024, 01:42:19 pm »
A jak jest z a=3 i n=3 ?
Spełnia oczywiście. Ale co to zmienia? W zadaniu stoi napisane, że a ma spełniać warunek dla każdego n. No więc, a=3 spełnia dla n=3, ale dla n=4 już nie.


Próba (amatorska) udowodnienia, że rzeczywiste o niezerowej mantysie nie spełniają.
A więc, niech mantysa liczby alfa M=1/n. Można? Można. W taki sposób wykluczamy "przeskok" podłogi dla wszystkich składników, prócz ostatniego, [n*a]. Mamy:


I o ile (1+2+...+n)[a] jeszcze jako tako może być podzielne przez n, to składnik 1/n - z zasady nie.
23
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hoko dnia Lipca 24, 2024, 01:01:56 pm »
A jak jest z a=3 i n=3 ?
24
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Lipca 24, 2024, 12:50:52 pm »
Patrz na ps. w środku ;) :)
25
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Lipca 24, 2024, 12:32:53 pm »
Patrz na PS na początku. Przylazłem do roboty, zrobiłem sobie kawę i na pamięć wklepałem ten arkusz. Takie są efekty ;) .
Już dostawiłem kolumienkę sumującą [a]+[2a]+...[n*a]. Wnioski póki co takie same tylko nieparzyste odpadły.
26
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Lipca 24, 2024, 12:24:47 pm »
@ maziek:

Trzy grosze: z tego co widzę, Ty obliczasz resztę z dzielenia [n*a]/n. IMHO właśnie dlatego wszystkie całkowite spełniają. A czy nie należałoby dzielić przez n liczbę z zadania, tzn. [a]+[2a]+...+[n*a] ? :-\
ps. A, sorki, nie zauważyłem Twojej edytki :)

Cytuj
...wychodzi mi, że tylko całkowite są correct, a że mają być nieujemne, to tylko N.
O ile dobrze zrozumiałem zadanie, nieujemne mają być n (every positive integer n), nie alfa. Nie?
27
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xetras dnia Lipca 24, 2024, 12:20:28 pm »
loteria jak loteria... znaleźliście może jakieś alfa nienależące do N, które spełniałoby warunki?

edit
w sumie pytanie jest chyba bez sensu  ::)
Jak to w lipcu
Czacha mi dymi jak czytam co Was obecnie
zajmuje

Już nieskończona potęga jedynki mnie powaliła
Teraz chyba jest na tapecie to zadanie z 2 kartek z zeszytu?
28
Hyde Park / Odp: O muzyce
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xetras dnia Lipca 24, 2024, 10:20:15 am »
jak podzielimy oktawę na 34 części...
a jak na 41...
a jak na 19...
Najzwyklejszy i najmniej kłopotliwy to pentatonika
Od starożytności znana i najprostsza użytkowo

2 krotne skrócenie struny i mamy ten sam dźwięk tylko 2 razy wyższy (w kolejnej oktawie) a między nimi mniej dźwięków i mniej problemów bo harmonie między nimi są łatwiejsze.
[Jest 5 tonów w skali a nie 7]
(Jeśli chodzi o zależności współbrzmiących dźwięków tonalnych czystych)
Jej wada - akordy znane od baroku się rozjeżdżają.
Nie ukrywam że wolę szumy i przestery, głównie te strunowe (a czasem wokalowe, lub bębniarskie)
29
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Lipca 24, 2024, 10:17:03 am »

PS przez noc przeinaczyła mi się treść zadania, czyli to niżej póki co można sobie wiadomo gdzie wcisnąć... Przecież jeszcze sumować trzeba.

Przy kawie z rana wsadziłem to w arkusz. Arkusz ma milion wierszy. Więcej nie chciało, pewnie to można jakoś obejść ale nie mam czasu.
W wierszu jest kolejno n, ręcznie wstawiane a, ich iloczyn, podłoga z tego iloczynu i reszta z dzielenia podłogi iloczynu przez n. W komórce najbardziej na prawo zliczane są komórki, w których ta reszta jest różna od zera (czyli gdyby jakieś a w zakresie miliona kolejnych liczb N spełniało założenia to w tej komórce powinno być zero). Arkusz upiera się czegoś na 14 miejscach po przecinku, mimo, że ustawiam więcej, więc tylko z powodu zaokrągleń sądzę np. liczba Pi niby spełnia warunk dla 8 wartości n, ale to nieprawda.

Szybkie wnioski:

- liczby naturalne a także całkowite ujemne spełniają wszystkie
- liczby postaci 1,0...1 spełniają oczywista, póki 1 jest za przecinkiem co najmniej na pozycji jednej milionowej lub dalej
- dla liczby 1,00001 (1 i 100-tysięczna) wynik to już 900 000
- co nieoczywiste liczba przed przecinkiem (i dalej ,000001) wpływa na wynik
- liczby wymierne mające skończone rozwinięcie dziesiętne nie spełniają
- liczby wymierne mające nieskończone rozwinięcie dziesiętne (np. 1/3) nie spełniają
- rozmaite liczby niewymierne, nieokresowe i przestępne jak Pi czy e nie spełniają.


W związku ze szczym, gdybym miał na tej milionowej próbce, z rzadka tylko nastrzykniętej przeze mnie próbnymi wartościami alfa bazować, to wychodzi mi, że tylko całkowite są correct, a że mają być nieujemne, to tylko N.


30
Hyde Park / Odp: „Wysyłamy twojego syna na front!”
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xetras dnia Lipca 24, 2024, 09:57:50 am »
1.
W krwawym polu srebrne ptaszę poszły w boje chłopcy nasze...
"Raduje się serce raduje się dusza gdy pierwsza kadrowa na wojenkę rusza..."
Ciekawy podział - na 3
Pierwszy to mazur, obie pieśni dziarskie i bojowe
2.
Skoro to o wojskowych...
Płk Edward Misztal i Marian Glinka
http://www.jwip.pl/readarticle.php?article_id=1508
Ot tak.
Spaskudzono mu życiorys przez Piwną w 1983 roku.
3.
Generał spaskudził wywiad.
Z chwilą wprowadzenia stanu wojennego Zarząd II został pozbawiony krajowej i zagranicznej łączności telefonicznej oraz łączności kurierskiej
https://przystanekhistoria.pl/pa2/tematy/lwp/88006,Wywiad-wojskowy-w-czasie-stanu-wojennego.html
4.
Lata '80 były bez rozpoznania sytuacji, wewnątrz i wokól. OBOP nie pomógł, premier Messner też.
Dopiero MFR wraz z celebrytą Wilczkiem mógł dokonać zmian strukturalnych szykowanych przy okazji zmian podziału administracyjnego na 49 województw.
(Około 15 lat opóźnienia względem ówczesnego status quo zarządzania powszechnego na szczeblu krajowym)
Vide:
"Planista" Jerzy Gwiaździński (wyd.Karta)


Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10