Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Forum po polsku / Odp: Etyka według Stanisława Lema
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Cetarian dnia Dzisiaj o 02:37:11 am »
To jest pierwszy przypadek przenoszenia wpisów uczestnika z wątku, który sam założył, pomimo jego wyraźnego sprzeciwu.
Do tego apele Olki do jakichś „onych”, żeby się „zdecydowali” w mojej sprawie.
I oczywiście zero merytorycznej dyskusji (ale to nie nowość).
Mówiąc bez ogródek:
Zrobiliście ch*m*wę.
I sukces:
Żegnam.   
2
Forum po polsku / Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Październik 17, 2019, 11:32:39 pm »
Napiszę tak - wchodzę teraz na forum i co widzę?
A o czym ja pisałam? Za mało Lema w Lemie...
Cytuj
Przyciągać magią pojęć
Jesssuu...aleś odwinął z wysokiego c :o
Ja się kompletnie nie podejmuję rozdzielania na nowo FPP i HP – chociażby dlatego:
Cytuj
Ja tu nie widzę problemu. Pisze o ewidentnych rozjazdach, bo co robi "właśnie zobaczyłem" w forum po polsku? Toż to czysty hyde. Magma o wszystkim i niczym. Jętka jednodniówka
Ja tu widzę problem, bo dla mnie wszystkie „właśnie” zawsze były atrakcyjne na forum - owszem ważność komunikatów była różna, ale generalnie zawartość interesująca.
Natomiast:
z tym, że - a propos punktu trzeciego - rozważyłbym włączenie tych resztek do HP. Nie nazywać inaczej, nie tworzyć nowego działu z nową nazwą, tylko przenieść.

Nie, nie sądzę. Przyda się jednak dział z większą (samo)dyscypliną wypowiedzi niż HP, zarezerwowany dla tematów Lema wyraźnie interesujących, lecz nie związanych bezpośrednio z Jego życiorysem (przykładem "Eksploracja Kosmosu"; Mistrz przecie między gwiazdy nie latał, ale nikt nie powie, że jest to temat nie-lemowski, choć do działu o Lemie się nie kwalifikuje), a HP - wiadomo - wolna amerykanka i popisy artystyczne ;).
z tym się zgadzam - żeby nie łączyć resztek FPP i HP. Inny charakter.

IMO przede wszystkim przydałby się dział stricte popularnonaukowy, ale piszę to z mojego punktu widzenia i własnych zainteresowań.
Może dałoby się wydzielić z FPP. Nie wiem. Nie wiem, bo te tematy są często ukryte w tematach np. "właśnie...":)
Spróbować zawsze można.
Można zacząć od tego bezspornego Lema (akurat...ja nazwę...dawać tu pomysły:) - zobaczyć czy będzie oki i co zostanie z FPP.
Wtedy pomyśleć nad roszadami.
Bo - oprócz trudności obiektywnych - dział pop-nauk też mi się podoba.

Może napiszę do skrzata z pytaniem co o tym myśli - bo nie wiem czy tutaj zagląda, a ja na pewno nie wywrócę forum bez odgórnej zgody.
3
Forum po polsku / Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Październik 17, 2019, 11:17:20 pm »
Cytuj
IMO przede wszystkim przydałby się dział stricte popularnonaukowy, ale piszę to z mojego punktu widzenia i własnych zainteresowań.
No właśnie o coś takiego mi chodzi, myślę że na forum Lema to oczywistość. Raczej nie mamy tu miłośników mody, ploteczek z pomponika i magla politycznego. A jeśli już to z stosownym dystansem - paranaukowym  :)
Stąd jakiś zamysł rozdzielenia forum na te bardziej artystyczno-literackie i popularnonaukowe. Dla mnie ta dychotomia wynika wprost z twórczości Lema którego można cenić za formę literacką i za potencjał naukowy.
Cytuj
Co do liczby działów (subfor), to więcej, nie zawsze znaczy lepiej,
Jasne, inaczej robi się oczny bajtlok. Dlatego cztery, co do których jest chyba rodzaj zgody (wyłączenie lemianów + po staremu Lem-akademia) i ja bym optował za piątym, czyli podzieleniem poważniejszego forum na te dwie części science i art, jak to gdzieś dzielą. No dobra - parascience i paraart  :)
Ale się wcale przy tym nie upieram, tylko jestem ciekaw, co o tym myślicie?
Cytuj
Przychodzi mi na myśl przykład z forum historycy.org
Poszli na łatwiznę  8) choć faktycznie, jest to przejrzyste (ale że nie mają tam przy starożytności  rozdziału "Ja Klaudiusz"? )
Jednak myślę, że lepiej by zmieścić całość menu na jednej stronie, bez konieczności przewijania.
Gdyby jednak zostawić jedno forum "na poważnie" proponowałbym przemeblowanie wątków zeń do hyde i z hyde wizawi.
Bo w hyde są całkiem poważne tematy, a w forum bywają błahostki.
4
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Dialogi]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Październik 17, 2019, 11:02:09 pm »
No, mi też mamusia kazała, uzasadniając jw.
Przypuszczam, żeś słuchał się mamusi, jadł ryby, i właśnie dlatego jesteś aż taki mądry :)
Nie ironizuję 8)

Cytuj
Lecz zarazem jednak - nawet bardziej - serio, by pokazać, że wytłumaczenie pewnych spraw może być inne niż zakładamy (nie wiem czy takie, jak zakładają autorzy w/w pracy, ale równie nieoczekiwane, i proste zarazem).
Nieoczekiwane, a zarazem proste wytłumaczenie... hm. Zbyt dobrze to brzmi, aby mogło być prawdą.
Nieoczekiwane zazwyczaj jest zawiłe i nad miarę skomplikowane, jak jedenastowymiarowa kwantowa grawitacja; natomiast proste wytłumaczenie najczęściej okazuje się strzałem w płot. Zresztą zobaczymy...

Cytuj
Za czym idzie pytanie - czemu mózg, skoro nie da się go zaliczyć do chodzących na krzemie komputerów klasycznych, ma być akurat komputerem kwantowym? Może jest komputerem trzeciego typu (mózgiem galaretycznym ;) )?
Cerebrum galaretycae Q. ;D

Moim zdaniem, wyrazy „krzem” i „galareta” wskazują raczej na budulec komputera i chyba nie mają nic wspólnego z zasadą działania (analogowy lub cyfrowy, a ten ostatni, z kolei, klasyczny albo kwantowy). Tym bardziej że, jak się okazało, krzem też nadaje się do tworzenia układów kwantowych:
https://kopalniawiedzy.pl/krzem-kubit-bramka-logiczna-komputer-kwantowy,23245

Hm... może mózg jest komputerem opartym na jakiejś nieznanej dotąd, rewelacyjnej, trzeciej zasadzie kodowania jnformacji? ;)
Encjanie jako odmienny gatunek, oświadczyła komisja, nie potrafią odczytać z kobiecych twarzy parametrów, bo one nie są zakodowane ani cyfrowo, ani analogowo; lecz jakoś tam są zakodowane.

Cytuj
ps. A propos mózgu jako komputera (tj. tego, na ile uprawnione jest takie go kwalifikowanie) trochę rozważań takiego pana:
https://medium.com/the-spike/yes-the-brain-is-a-computer-11f630cad736
Cóż, nawet abstrahując chwilowo od „algorytmiczności” i kompletności Turinga, pod pewnym kątem widzenia mózg wykazuje wprost uderzające podobieństwo do komputera. Weźmy pobudliwość neuronów.

Neurony działają zgodnie z zasadą "wszystko albo nic", znaczy to, że neuron albo wytworzy potencjał czynnościowy, albo nie (w momencie, gdy zadziała na niego bodziec o niższej niż wymagana siła - bodziec podprogowy).
https://www.bryk.pl/wypracowania/biologia/czlowiek/19152-pobudliwosc-neuronow.html

Proszę bardzo, ta sama zasada, co w elektronice cyfrowej. Każdy poszczególny neuron pełni poniekąd funkcję bramki logicznej, zwanej triggerem, czyli przerzutnikiem Schmitta, przekształcając ciągły, „analogowy” sygnal wejściowy bodźca w dyskretny, cyfrowy. Mózg operuje „zerami” i „jedynkami”, jak każda maszyna cyfrowa. Zaskakująco.
Wprawdzie architektura mózgu różni śię od tamtej „klasycznej” von Neumanna, ale kto powiedział, że rozwiązanie starego Węgra jest jedyne możliwe czy pod każdym względem najlepsze ze wszystkich możliwych? 8)
5
Forum po polsku / Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hornet dnia Październik 17, 2019, 11:01:03 pm »
IMO przede wszystkim przydałby się dział stricte popularnonaukowy, ale piszę to z mojego punktu widzenia i własnych zainteresowań.
Co do liczby działów (subfor), to więcej, nie zawsze znaczy lepiej, ale taki zamysł nie jest z góry skazany na porażkę, jeśli tworzony jest z głową. Przychodzi mi na myśl przykład z forum historycy.org, gdzie działów jest całe multum, a pomimo to jest przejrzyście, czytelnie. Oczywiście, nie chcę z forum Lema tworzyć tak złożonego molocha (lewiatana).
Jeśli chodzi o osobliwość, jaką jest temat Ja, Remuszko, to zawsze można stworzyć cały dział dla Remuszki (żart).
6
Forum po polsku / Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Październik 17, 2019, 08:17:44 pm »
Napiszę tak - wchodzę teraz na forum i co widzę?
 - forum po polsku "sprawy dotyczące forum"
- akademia lemologiczna - "akademia lemologiczna"
- hyde park  -"Ja Remuszko"
I powiem szczerze - od razu chce się uciec! Mam na myśli ewentualnych nowych czytelników, którzy jescze nie mieli szansy poznać miodu pisarstwa Remuszki.
Nie wykluczam nawet pytania, a gdzie mnie przekierowała ta wyszukiwarka?

No dlaboga! - strona tytułowa powinna być jednak jakoś atrakcyjna.  8)

Przyciągać magią pojęć, niech to będą czarne dziury, fizyka kwantowa, modne dylematy współczesnego świata, no coś - co przyciąga uwagę, skłania do kliknięcia w głąb, nawet jak ostatecznie okaże się on pusty. Dlatego sądzę, że powinno być więcej nagłówków. Z sześć, no chociaż pięć.
Rozumiem, że do wydzielenia czysto lemowego opozycji nie ma? To byłyby cztery. Dałbym piąty, czyli jednak podzielił jakoś forum powazniejsze na; czytane, oglądane zatem filmowo literackie etc.;  i fizyki, czarne dziury oraz inne gwiazdy czy ewenementy teorii kwantowej, świat za 123 lata...
Także skłaniałbym się ku temu co pisze Q;
Cytuj
Nie, nie sądzę. Przyda się jednak dział z większą (samo)dyscypliną wypowiedzi niż HP, zarezerwowany dla tematów Lema wyraźnie interesujących,
Cytuj
Nie chodzi o niską ocenę, a o kryterium podziału: np. UFO to co? A religijna? A..a...a...
Jest to jakiś problem, ale do ogarnięcia - ja osobiście dałbym do hyde. A jeśli na poważniej to do filmowo literackiego. Wtedy z nutką piżmopsychologizowania  :)
Ale przecież jak coś ścisłe się nie wpasuje - to taki problem? Jeśli kilka tematów będzie nie do końca trafionych z braku rubryczki? Ja tu nie widzę problemu. Pisze o ewidentnych rozjazdach, bo co robi "właśnie zobaczyłem" w forum po polsku? Toż to czysty hyde. Magma o wszystkim i niczym. Jętka jedniodniówka
A "właśnie stworzyłem" wymagające jednak inwencji  hyde - nie powinno być odwrotnie?
7
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Stanisław Remuszko dnia Październik 17, 2019, 01:04:54 pm »
Totolotek

Po wystandaryzowaniu (do 100%), porachowałem średnie arytmetyczne z wszystkich sześciu dostępnych sondaży (jeden CBOS, jeden Kantar, trzy Ibrisy i jeden Estymator) przeprowadzonych w tygodniu przedwyborczym. Po zaokrągleniu do pełnych procentów, te średnie wyszły mi takie:

PiS – 48, KO – 25, SLD – 14, PSL – 8, Konfederacja – 6.

A co ogłosiła Państwowa Komisja Wyborcza?

PiS – 44, KO – 27, SLD – 13, PSL – 9, Konfederacja – 7

Jak widać, istotne różnice dotyczą tylko dwóch głównych sił politycznych (PiS i KO). Dla pozostałych trzech ugrupowań różnica nie przekracza jednego procenta.

Jeszcze lepiej wypadł tradycyjny exit poll, który tym razem przeprowadziła firma IPSOS. Tu różnice nigdzie nie przekroczyły jednego procenta. Brawo, IPSOS!

Politycznie nowy Sejm wygląda niemal tak samo jak stary. Nadal PiS ma bezwzględną większość, nadal drugim pod względem liczebności ugrupowaniem jest Placforma, a różnice dla mnie istotne polegają jedynie na ubarwieniu poselskiego składu. Jestem urodzonym pluralistą, przeciwnikiem zbyt wyrazistej hegemonii i dominacji.

Tym większą mam nadzieję, że nowym prezydentem Polski zostanie pan Donald Tusk: http://www.remuszko.pl/blog.php/?p=6069
   
Na mój rozum, PiS wcale nie utracił Senatu. Pomijam podchody, doraźne korupcje polityczne i stałe zmiany barw, ale praktyka uczy, że PiS jest karny, jednolity i zdyscyplinowany (obecność na obradach), natomiast opozycja raczej nie.

Odnotuję na koniec z satysfakcją, że pierwszy raz w życiu wygrałem polityczny zakład. Zdjęcie kuponu widnieje na linkowanym przedwyborczym blogu,  a Totolotek uczciwie wypłacił mi 85 zł netto!

9
Hyde Park / Odp: Użyteczny patriota Putina
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Październik 17, 2019, 11:29:23 am »
olka, przeniosłem scalająco wobec tego. Także wiadomy fragment z wątku o etyce Lema (sorry Cet., mam nadzieję, że się nie pogniewasz).

(Z tym, że nie, nie podkręcam - przynajmniej nie mam takiej intencji - usiłuję raczej doprowadzić do jakiejś konkluzji temat, który pozostawiony w bezpuentowym niedopowiedzeniu budzi - jak widać - ciągłe emocje.)
10
Hyde Park / Odp: Odp: Pytam:
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Październik 17, 2019, 11:22:19 am »
Mam prośbę - zdecydujcie się w którym temacie dyskutujecie o poglądach Remuszki na sprawę Skripala, Litwinieniki itp.
Myślę, że niewiele osób chce się ciągle o to potykać.
Q - uprzejmie Ci przypominam, że jesteś moderatorem - podkręcasz ciągle ten temat - więc zrób porządek.
Jeśli powyższy temat pasuje do każdego wątku - nie ma co myśleć o zmianach na forum.

Tym bardziej, ze taki wątek istnieje:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1619.0
...więc nie widzę powodu żeby rozłazić się z tym po innych wątkach - kto chce, ten przeczyta i zabierze głos.
Strony: [1] 2 3 ... 10