Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - olkapolka

Strony: [1] 2 3 ... 459
1
Hyde Park / Odp: O architekturze...
« dnia: Marca 04, 2024, 08:35:35 pm »
A uczciwym? :-\
Zwariowałaś ;) ?
Tak coś czułam, że ostatnio miesza mi się parę systemów...;)

2
DyLEMaty / Odp: Diuna i wizja przyszłości
« dnia: Marca 04, 2024, 08:34:52 pm »
Typowe dla kobiet jest unikanie brania odpowiedzialności, więc nie biorą.
Realizm. Magiczny.
Zaklinaj dalej:)

3
Hyde Park / Odp: O architekturze...
« dnia: Marca 04, 2024, 02:00:09 pm »
Problem polega nie na tej "gorszości", tylko na tym co napisałem - tylko deweloperzy budują.
Z tym nie polemizuję - to samo napisałam:
Jasne, jeśli chodzi o ilość to trudno przebić deweloperów, ale jeśli chodzi o jakość dla mieszkańców - to już dyskusyjne.
Cytuj
Nie powstają już "gierkowskie osiedla" i nie wiem, czy będą.
Gdzieszsz...nie ma opcji. Nie ma już w miastach takich terenów. Nawet gdyby były to teraz interes gmin też sprowadza się do więcej na mniejszej powierzchni.
Dzisiaj nawet trafiłam na art który uzupełnia tę wymianę o szafowaniu  ziemią. Nie swoją. I że to trwa oraz przybiera kuriozalne kształty...
Czy burmistrz wie, że mieszkańcy na jego urząd mówią: "biuro obrotu nieruchomościami"?
Patodeweloperka w Świeradowie-Zdroju. Mieszkańcy: Nie widzimy gór.

https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,30756101,patodeweloperka-w-swieradowie-zdroju-mieszkancy-nie-widzimy.html#S.TD-K.C-B.10-L.1.duzy
Cytuj
Tak więc nie idzie o to, ze deweloperzy są świetni, ani o to, ze nie można lepiej. Można. Tylko że gros mieszkań w Polsce powstaje w wyniku komercyjnej działalności przedsiębiorców, prowadzących ją wyłącznie w celu pomnożenia swych majątków.
Można budować na wynajem ( w kooperacji z tymi deweloperami) - zamiast np. dopłacać do kredytów. A tak bloki są budowane na sprzedaż a mieszkania i tak wynajmowane - inwestycyjnie czyli drożej.
Zresztą - funkcjonują TBS-y i SIM-y. Nie wiem jak to działa teraz w praktyce - lata temu znajomi za przyzwoite pieniądze (wkład własny) i ludzki czynsz mieszkali w takim bloku i było ok.
Nie wiem właściwie skąd takie przywiązanie w Polakach do posiadania na własność...to tylko kłopot - chcesz się przeprowadzić to musisz sprzedać, a jak sprzedać, skoro w tym mieszkasz i takie obłędne koło.
Cytuj
Więc tak, oczywiście, lepiej być pięknym, młodym, zdrowym i bogatym ;) .
A uczciwym? :-\

4
Hyde Park / Odp: Kwiz
« dnia: Marca 04, 2024, 01:34:38 pm »
Wystarczy znać kolejność działań...ale że ludzie nie znają - to nie banał:)
Przynajmniej zagadka jednoznaczna;)

5
Hyde Park / Odp: O architekturze...
« dnia: Marca 03, 2024, 09:58:57 pm »
Jasne, że patodeweloperka to modny temat - ale nie bez przyczyny.
Jestem miastowa od zawsze - mieszkałam w kilku lokalizacjach na Śląsku - w tym na słynnym osiedlu 1000 lecia (Tauzen) w Katowicach - 50m2, 2 pokoje, osobna kuchnia z oknem, łazienka i schowek/komórka (zwał jak zwał - pomieszczenie na szpargały) i obserwuję te miasta od lat.
Nie potrzeba mi żadnych mód żeby widzieć i słyszeć jak upycha się kolejne bloki na wolnych skrawkach - 1000- lecie jest tego doskonałym przykładem: był beton, ale był luz (pomimo, że w bloku było 228 mieszkań) i park po drugiej stronie ulicy.
Jest marketowo i wpychanie tzw. Nowego 1000-lecia na te wolne skrawki, a nawet kosztem parku - który oczywiście jest głównym atutem w reklamowych folderach.
No...ale jak trzeba sprzedać 77 metrów za prawie bańkę?:)
Tego nie było w zamierzeniach i planach budowy - to kupczenie ziemią - prywatną? Nie.
Więc do mnie nie trafia argument, że szafowali nie swoją ziemią - teraz też szafują nie swoją tylko za grubą kasę.

Krótko o osiedlu - te spostrzeżenia to nie tylko wymysły (zresztą miazo o czymś w ten sam deseń:):
Osiedle budowane było jako samodzielne, autonomiczne – nie tylko ze sklepami, ale i placówkami oświatowymi. Co więcej, przestrzeń została szczegółowo zaplanowana. – Budowano to osiedle, choć mówiło się o tym, żeby w ogóle go tu nie budować. Powodem było zanieczyszczenie powietrza – opowiada autor monografii. – Niedaleko, w Chorzowie Starym, pracowały Azoty, wokół działały kopalnie i huty, do tego w sąsiednim Klimzowcu duża oczyszczalnia ścieków. Dlatego bloki rozstawiono szeroko – Buszko i Franta konsultowali się z ekspertami i tak to rozplanowali, żeby przewiewy powietrza w marę możliwości rozwiewały najgorsze zanieczyszczenia. Do dziś to jedno z tych miejsc w Katowicach, gdzie problem smogu jest najmniejszy. Wtedy była duża przestrzeń, także na zieleń. Dziś jednak ta przestrzeń jest zapełniana nowymi blokami czy kompleksami handlowo-usługowymi, co nie wszyscy uważają za dobry pomysł. Ekonomicznie jest to oczywiście uzasadnione, ale samo osiedle traci swój walor. To jednak nie jest problem tylko tego miejsca. Wszędzie wolne przestrzenie są nieustannie wypełniane, robi się ciasno i osiedle Tysiąclecia też tego doświadczyło.

https://www.slazag.pl/osiedle-tysiaclecia-symbol-niezaleznosci-w-czasach-prl-zaprojektowane-i-zbudowane-na-przekor-czasom

Jasne, jeśli chodzi o ilość to trudno przebić deweloperów, ale jeśli chodzi o jakość dla mieszkańców - to już dyskusyjne.
Te nowe osiedla z początku zachowywały jeszcze jakiś rozsądny kompromis, ale na niektórych pieniądz wygrał - w Piekarach jest osiedle Lipka - ludzie kupili domy i mieszkania pod lasem (adekwatna cena), a teraz? Lasu ni ma - są nowe bloki na wyciągnięcie ręki:)
Przez ceny mieszkań (owe 50 metrów na starym Tauzenie to teraz koszt - aż siadłam z wrażenia - około 450 tysięcy) one i tak są niedostępne dla młodych w potrzebie.

Sumując - oczywiście, że nie jestem przeciwna budowaniu domów przez deweloperów - jestem przeciwna wydawaniu zgód na patologiczną budowę i niszczeniu już istniejących przestrzeni.
Co do wnętrz tych nowych bloków i metraży - to już tylko wybór kupujących...so.
Cytuj
Jak nie wygram, to znaczy nie osiągnę odpowiedniej ilości mieszkań na m2 działki, to deweloper mi podziękuje, zapłaci (módlmy się)
Idź sposobem maltańskim - oni tam mają mało ziemi to się w nią wkopują...6 pięter parkingu pod ziemią, kilka mieszkalnych nad;)

6
Hyde Park / Odp: O architekturze...
« dnia: Marca 03, 2024, 11:39:31 am »
U nas to już wszystko było ;) ...
Notaaa...było...ale repetitio est...;)
Cytuj
Jeśli chodzi o mieszkania to jednak chodzi wyłącznie o kasę. Byt określa świadomość. Porażka wszelkich "programów mieszkaniowych" dobitnie to wykazuje. Tylko deweloperzy są w stanie dostarczać mieszkania na rynek (pomijając domy jednorodzinne)
Trudno powiedzieć - obecnie "projektowane" osiedla wielorodzinne to koszmar - liczy się tylko pieniądz i wykorzystanie każdego skrawka ziemi.
W tym poprzednim układzie hojniejszą ręką szafowano ziemią. Tylko tyle - aż tyle.
Cytuj
Ola, zazdroszczę, ja jakoś do tego Egipta nie mogię...
Dużo minusów - sęk w tym żeby nie przesłoniły plusów;)
Byłam 3 razy i myślę, że jeszcze wrócę - bo Aleksandria.


7
Hyde Park / Odp: Bracia mniejsi
« dnia: Marca 03, 2024, 11:24:32 am »
Oni są religijni, ale nie tak żeby sami się poświęcać.
W punkt.
To trochę taka prawda uniwersalna...dotycząca szeroko pojętej religii i władzy.
Na różnych szczeblach.
Wielowiekowa hipokryzja.

8
Hyde Park / Odp: O architekturze...
« dnia: Marca 03, 2024, 01:48:51 am »
Nie masz przypadkiem chronocykla w garażu? (Bo na pierwszy rzut oka wyglądało jakbyś nam zdjęcia z budowy tej świątyni wrzuciła ;).)
Chronocykl - pewnie, gorzej z garażem;)
Wcale by mnie nie zdziwiło, gdyby się okazało, że panie coś tam budują - a nie konserwują;)
To mi się kojarzy z kolei z warszawskim Osiedlem za Żelazną Bramą.
Faktycznie coś jest na rzeczy - podobne.
Budowane w tamtejszych standardach metrażowych - M-5 to 57m2...

Ale:
Władze nie zgodziły się na wyposażenie bloków w balkony z przyczyn oszczędnościowych[2].

Niemniej drzwi balkonowe zakupiono...czyżby to tłumaczyło zadziwiający mnie od lat fakt, iż niektóre PRL-owskie bloki posiadają drzwi balkonowe, ale nie posiadają balkonów - tylko balustrady? Byłoby to zwykłe skąpstwo władz?! A nie tam żadne...okna francuskie?! O tępora... :D


Uzupełniając obraz ówczesnego budownictwa trzeba wspomnieć o gdańskich falowcach...i tym najdłuższym:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Falowiec_przy_ul._Obro%C5%84c%C3%B3w_Wybrze%C5%BCa_w_Gda%C5%84sku
Na dole - w przejściach - też były lokale użytkowe...w jednym był Pewex - ze swoimi egzotycznymi zapachami (i podłym wermutem;)

9
Hyde Park / Odp: Kwiz
« dnia: Marca 02, 2024, 08:18:44 pm »
Nienoo.. daleko mi do samooskrżeń;)

W każdym razie jedna z lepszych zapałczanych zagadek. Nawet odpuszczam tę precyzję-nie-precyzję;)

Wg mnie najgorsza ta o której wspomniałam - kwadrat w środku.

I przyjemne te ćwiczące spostrzegawczość czyli podmianki w działaniach.

10
Hyde Park / Odp: O architekturze...
« dnia: Marca 02, 2024, 08:15:49 pm »
Tak na marginesie tego:
Druga sprawa to słońce. Jest wiele momentów, w których architektura grecka jest słoneczna. To znaczy, że projektowana tak, żeby dobrze wyglądała w słońcu, żeby z nim współgrała.
i powrotu do Egiptu - wrażenie robi świątynia (i historia jej przeniesienia ) Ramzesa II w Abu Simbel.

Fenomenem, który rozsławił Wielką Świątynię jest promień wschodzącego słońca, który dwa razy w roku oświetla figury Amona-Ra i Ramzesa we wnętrzu świątyni. Potem przesuwając się opromienia twarz Horachte. W cieniu pozostaje jedynie wizerunek Ptaha. Słoneczny spektakl upamiętnia daty narodzin i koronacji Ramzesa II, świadcząc dobitnie o tym jak głęboką wiedzą o zjawiskach natury dysponowali starożytni i kunszcie architektów, którzy potrafili te wiedzę wykorzystać.

Świątyni groziło zalanie więc pocięto ją na kamienne bloki i przetransportowano (warto tu pamiętać o Polaku: prof. Michałowskim):
Cała operacja trwała 4 lata, od 1964 do 1968 roku. Najwięcej problemów sprawiło uzyskanie w nowym miejscu niepowtarzalnego efektu z promieniem słońca. Ale i to się udało… Prawie. Słoneczne światło wpada do Wielkiej Świątyni tak jak życzył sobie tego faraon. Dwa razy do roku, o tej samej godzinie co przed tysiącami lat. Tyle, że za każdym razem o jeden dzień później niż w przeszłości – 22 lutego i 22 października.
https://magazynswiat.pl/806/egipt-abu-simbel-boski-promien-swiatla.html
Na filmiku od około dwójki:
https://www.youtube.com/watch?v=n9rkU6HF2DY

Beprop świątyni w Karnaku i przepięknego Wielkiego Hypostylu - o mało w łeb tam nie dostałam...wiadrem:))
Ekipa konserwatorska w postaci pięciu pań zgromadzonych na dwóch deskach, na 7 poziomie...czegoś zapragnęła od pana na dole i na niebiesko odziana wysłanniczka...nie spuściła a zrzuciła mu owe wiadro...nie bacząc;)


A w ogóle to się odezwałam, bo nie wiem czy zauważyliście w lince Q jest fragmencik o polskim wypaczonym projekcie na modłę Le Corbusiera czyli Superjednostce z Katowic.
Muszę powiedzieć, że potwór w środku miasta - w głębokim dzieciństwie myślałam, że superjednostka jest zamieszkiwana tylko przez milicję lub inne siły mundurowe (chyba przez nazwę) - ktoś tam kogoś poszatkował, ktoś zabił - no i ten napis na dachu: NASZE SERCA MYŚLI CZYNY TOBIE SOCJALISTYCZNA OJCZYZNO...
Nie wiem czy ojczyzna przyjęłaby chętnie myśli i czyny mieszkańców tego...osiedla (taki status od 1994 roku).
https://web.archive.org/web/20090304163108/http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,73757,3589712.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Superjednostka

11
Hyde Park / Odp: Kwiz
« dnia: Lutego 28, 2024, 02:10:37 pm »
Z zapałczanych klasycznych zawsze lubiłem poniższą (chyba jej nie ma w podlinkowanym pdf-ie). Nie jestem tylko pewien, czy oryginalnie znałem ją w dokładnie takim sformułowaniu - mam nadzieję, że nic nie pokręciłem:

Ułóż z 6 zapałek 4 identyczne trójkąty. Zapałki mogą się stykać wyłącznie końcami i nie mogą się przecinać.

Rozwiązanie jest dość oczywiste, ale... nieoczywiste :).
Potrafię tylko z przecinającymi się zapałkami >:( :D

Maziek rysuj waćpan jak zrobić te 4 z 6 bez przecięcia:)


Oszsz...tak to jest jak się myśli płaskoziemcem...

12
Hyde Park / Odp: Kwiz
« dnia: Lutego 28, 2024, 09:26:41 am »
Jeśli można obrócić kartkę to wystarczy przesunąć 1 zapałkę:)
Widziałam też tę zagadkę ( wtedy odpada kręcenie kartką) podaną tak, że krowa ma ogon skierowany w dół.

Z tymi kwadratami to też jakaś nadgorliwość. Albo to miało być ułatwienie;)

13
Hyde Park / Odp: Kwiz
« dnia: Lutego 27, 2024, 10:59:47 pm »
Oki...to na przeczekankę mam pytanie - bo nie zagadkę.

Dzisiaj ktoś mi zadał problemik jak z 4 zapałek ułożonych w krzyż - siarką na zewnątrz (wersja katolicka?;) - przesuwając jedną - uzyskać kwadrat?
W sensie nie chodzi mi o to żebyście myśleli jak to zrobić - tylko czy uważacie, że rozwiązanie jest poprawne...otóż kwadracik ma powstać w środku - jak w pierwszym przykładzie:
https://lubie-nauke.mfi.ug.edu.pl/wp-content/uploads/2023/01/Lamiglowki-z-zapalkami_prezentacja.pdf

Ja uważam, że to grubymi nićmi szyte - trzeba zapałki ułożyć idealnie a nie w po prostu krzyżyk - hm? :-\

14
Hyde Park / Odp: Kwiz
« dnia: Lutego 27, 2024, 07:05:33 pm »
Więc co? Zdaje się, to już wszystko?
Chyba napiszę do Autora, by raczył podać prawidłowe, autorskie odpowiedzi...
Tajest...wszystko. Trzeba przyznać, że ta krzyżówka była chyba najtrudniejsza.

Jasne, ciekawe czy mamy 100% trafień:)

Może ma tam coś nowego?

15
Organizacja forum / Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« dnia: Lutego 27, 2024, 07:03:02 pm »
A jak parę dni temu na próbę zakładałaś konto to było pytanie o rok, w którym świat ubogacił się obecnością L? Bo prócz tego jest tylko raczej prosta captcha.
Tak, jak napisałam - była prosta c. i pytanie o najsłynniejszą książkę - czyli skrzat zamienił wg zaleceń LA pytanie pomocnicze.

[wnoszę, że Ty robiłeś "próbę mikrofonu?;)]
od pobytu skrzata jakby coś się zmieniło - albo orki się przyczaiły albo wybudował jakąś skuteczną ochronę antyrejestracyjną.
Tertium non...

skrzat jest jednak mistrzem magii wyższej, sądząc z efektów... ;)
Zapewne zdobył jakiś podejrzany eliksir i nie zawahał się go użyć;)

Na marginesie: jeśli to tylko zmiana wieloletniego pytanka - ile czasu zajmie botkom nauka?
Eksperymenta w pakiecie;)

Alele...czy wobec tego - do czasu ewentualnego przełamania - odhaczyć ten dodatkowy wymóg namaszczania nowych? Wydaje się zbędny.Strony: [1] 2 3 ... 459