Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - olkapolka

Strony: 1 [2] 3 4 ... 380
16
DyLEMaty / Odp: Eksploracja Kosmosu
« dnia: Luty 18, 2021, 11:09:15 pm »
https://twitter.com/nasapersevere
Tłituje:))

Psss...w sumie patrząc na ten błękitny laser strzelający z kciuka...to gwiezdne wojny i "your death is good";)
A poważniej - co tak bezkompromisowo przetłumaczył? Bo przegapiłam.

17
DyLEMaty / Odp: Jacek Dukaj
« dnia: Luty 18, 2021, 09:52:34 pm »
Sprawdziłam co słychać w Imperium.
Wg mnie jest to książka głównie o zapisie i odczycie, o sposobach łapania rzeczy, zjawisk i przetwarzania ich w znaki na papierze, także o procesie tworzenia.
Sensem przekaźnika jest przekaz - czyli o języku i możliwościach przekazania przy jego pomocy rzeczywistości, przepisywania jej, wpływania na nią, odkrywania jej - bez świadomości piszącego .
Rzecz o wszczepianiu idei w język - gdzieś to ściąga z Incepcji?
Otoczka japońska daje temu posmak obcości, niezwykłości. Bo w sumie sedno w...stenografii :)

Owe nawiązania do "Lalki"  - metal lżejszy od powietrza, Geist, Wokulski, Ochocki...ta powietrzna flota...rozwój lotnictwa odebrałby jej nieco racji bytu..? Chociaż tornado drobinek - malownicze. Niezwyciężone.
Mnie te statki kojarzyły do obrazków z "Ruchomego zamku Hauru" -  równie fantastyczne kształty, projekty.
Ewentualnie i dosłownie do wieloryba z Twardochowego "Króla".

Plotą się zdarzenia, postaci, a nawet granice chińsko-japońskie - są momentami nieczytelne - jakby to było jedno azjatyckie państwo...

Mam wrażenie lekkiej wpadki z Nabokovem - otóż wśród opisanych zdarzeń historycznych jest spotkanie Witte - Komura (co wygląda na rok 1905 i pokój w Portsmouth).
Ów Nabokov był tłumaczem Wittego...postać jednego akapitu, z jedną kwestią: "Gratuluję szachowej przemyślności - dać kobiecie głos w negocjacjach państwowych!"
Szachy i Nabokov to od razu projekcja "Obrony Łużyna" i zainteresowań Nabokova - z tym, że ów tłumacz - poliglota to K.D. Nabokov, bo ten właściwy - Vladimir -  miał dopiero 6 lat.
https://pl.ww2facts.net/44855-portsmouth-peace-was-concluded-112-years-ago.html

I sama nie wiem - zamierzone czasorozciągnięcie? W takim razie po co?
Realia historyczne są raczej zachowane - akcja rozgrywa się w Japonii w okresie Meiji czyli rządów cesarza Mutsuhito.
W książce cesarz umiera i zostaje podana bardzo dokładna data tej śmierci: 14 sierpnia 1925 roku. Co miało na celu przesunięcie tego zgonu o 13 lat? Cesarz zmarł naprawdę 30 lipca 1912 roku i to koniec epoki.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mutsuhito
Następnie Dukaj wspomina o samobójczej śmierci generała Nogi i jego żony Shizuku. Owszem, tylko 13 lat wcześniej:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Maresuke_Nogi

Natomiast żona Mutsuhito miała odejść - wg Dukaja - kilka tygodni po śmierci cesarza Meiji...cóż pociągnęła kilkadziesiąt tygodni...bo zmarła 9 kwietnia 1914.
https://en.wikipedia.org/wiki/Empress_Sh%C5%8Dken

Wiem, że ta książka to nie podręcznik historii, ale jeśli fantastyczne zdarzenia umieszcza się w realiach danej epoki, kraju i w sumie dba się o ich zakotwiczenie w historii, to po cóż podawać tak rażąco niepasującą datę? To ujmuje trochę z wiarygodności snutych fantazji;)

18
Lemosfera / Odp: O Lemie napisano
« dnia: Luty 18, 2021, 12:30:43 pm »
Akurat napoczęłam czwarty tom dzienników Szczepańskiego, a tu wpadło info, że przyjaźń jest tematem badań...;)
Oczywiście Lema i Szczepańskiego:
https://gazeta.us.edu.pl/node/428413

I jeszcze jeden wspominkowy...troszkę pesymistyczny:
https://gazeta.us.edu.pl/node/428423

19
Lemosfera / Odp: "Śledztwo" i inne ekranizacje.
« dnia: Luty 16, 2021, 12:17:17 pm »
Wywiad ze skrzatem - jak w temacie:
https://www.newsweek.pl/kultura/stanislaw-lem-pokoj-krzysztof-jankowski-podroz-siodma-science-fiction/ylpvhkg

Ten powracający fragmencik:
„Pokój” Krzysztofa Jankowskiego, pierwszą od 40 lat polską ekranizację autora „Solaris”.
- faktycznie pokazuje gdzie jest polska kinematografia, ale...skoro krótki metraż Jankowskiego jest zaliczany do owych ekranizacji, to dlaczego nie "Maska" wg Brulińskiej?

20
DyLEMaty / Odp: Eksploracja Kosmosu
« dnia: Luty 14, 2021, 10:24:34 pm »
Nowe tajgery prenżo muskuły...
Oby nie wygryzły na stałe - starych tajgerów...i to nie w okolicach Marsa...a gdzieś tak w okolicach takiego maleństwa: Ziemi;)

Chińskie eksperymenta złapane przez radioamatorów...podobno najbardziej złożona misja:
Tianwen-1 składa się z orbitera, lądownika i łazika. Żadna inna misja na tę planetę nie była złożona z tylu elementów.  Chiny będą pierwszym państwem, które w czasie jednej misji umieści na marsjańskim niebie orbiter, a na powierzchni planety - lądownik z łazikiem.
O ile się uda...
https://wyborcza.pl/7,75400,26776369,pierwsza-chinska-sonda-weszla-na-orbite-marsa-radioamatorzy.html

21
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Luty 14, 2021, 05:25:16 pm »
Dla mniej cierpliwych - coś w szortach:
https://www.youtube.com/watch?v=M_FDZF3btHM&feature=emb_title

22
Organizacja forum / Odp: Szukaj czyli brak wyszukiwarki
« dnia: Luty 14, 2021, 05:15:54 pm »
Wyszukiwarka nigdy nie działała dobrze, nie działa i można z dużą pewnością powiedzieć, że nie będzie działać - taka podróż w czasie;)

23
przekleństw u Lema nie znajdziemy

Awruk!
:)
Z taką finezją filmowy Tichy nie przeklina;)

Poza tym taki widz zobaczyłby Tichego, który nadużywa alkoholu i przeklina - to chyba mój główny zarzut - ponieważ przekleństw u Lema nie znajdziemy - niby niewielka i może nawet uzasadniona zmiana, ale wpływa na odbiór postaci. Poza tym Tichy jest sobą;)

Mam wrażenie, że to wybaczalne, że trzeba dziś w taki sposób przedstawić rogatą duszę Tichego, by mogła być sobą i w oczach współczesnego widza, który do takich rzeczy przywykł. (Co mówię nie będąc bynajmniej zwolennikiem bezmyślnego naginania się do gustów publiczności. Po prostu do Ijona z jego sarmacko-plebejskim, antykoturnowym, temperamentem jakoś to - choć u Lema nieobecne - pasuje.)
Ale widziałeś filmik? Czy tak w ciemno?

25
Raczej znowu ktoś na lubimyczytać.pl pojechał po bandzie...to info o serii pojawia się właściwie tylko tam, a opinia Lema:

"Całość ta zrobiła na mnie dobre wrażenie, ponieważ jest ułożona jak umiejętnie skomponowany bukiet kwiatów. Są to, mówiąc z pewną przesadą, "Kwiaty zła". Niektóre z tych opowiadań można streścić dyskursywnie. Pierwsze, "Pilot", jest diagnozą zguby w owej topieli, którą przyrządza nam telewizja. Drugie, "Spokojny staruszek", to zemsta na obyczajowości opanowanej przez rozpanoszoną powszechnie Techne. Z kolei "Spalić wiedźmę" to igraszka czarciego satanizmu, zestawiająca naszą nowoczesność z jej średniowiecznym mentalnie rodowodem. Im dalej w las, tym więcej drzew. Im głębiej wczytywać się w następne opowiadania, tym robi się mroczniej. Powierzchownemu czytelnikowi-krytkowi następne opowiadanie ("Łowcy") skojarzy się pewnie z science fiction, lecz będzie to błąd. Można by w ten sposób prymitywny "sprowadzić do fabularnej treści wszystkie opowiadania, ale nie będzie to nawet odpowiedź na pytanie "CO". Ważniejsze jest szukanie odpowiedzi na pytanie "JAK". Autorowi bardzo się nie podoba nasz czas, w czym zresztą trzeba przyznać rację. Opowiadania są komponowane wielowarstwowo i z nie zawsze ukrywaną, dość piekielną, sardoniczną lub satyryczną tonacją. Uchwyty stylistyczne zmuszają mnie do oświadczenia, że te opowiadania zrodził niewątpliwy talent, ponieważ lektury sumują się dostarczając dość okrutnej przyjemności obcowania z umysłowością prawdziwie wolną."

...jest prawdopodobnie fragmentem ze wstępu do "9 łatwych kawałków":
https://www.biblionetka.pl/book.aspx?id=51561

26
Widział ktoś?

Ja zobaczyłam - zawsze zadaję sobie pytanie jakby oglądane zrozumiał/przyjął widz, który nie czytał Lema?
Tutaj kawa dosyć mocno na ławę wyłożona - więc ze zrozumieniem o co chodzi - nie ma problemu. Tylko puenta? Hm.
Poza tym taki widz zobaczyłby Tichego, który nadużywa alkoholu i przeklina - to chyba mój główny zarzut - ponieważ przekleństw u Lema nie znajdziemy - niby niewielka i może nawet uzasadniona zmiana, ale wpływa na odbiór postaci. Poza tym Tichy jest sobą;)

I marginesik: 5.06.2055 to nie wtorek - to sobota. Więc 6.06.2055 to nie środa...chyba, że to nie jest ziemski kalendarz...albo dni też się mnożą;)


27
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Luty 11, 2021, 12:30:52 am »
Mnie akurat zastanowiło że w Azji kojarzony z życiem wiecznym (żałobą ?) a tu tę samą funkcję ma czarny. Biały faktycznie jest różny.
Symbolika kolorów i w tarocie i w psychologii odwołuje się do potocznych skojarzeń. Chciałem trochę upospolicić te "archetypiczne" wydumania, bo się gubię w wywodach.
PS. Może biały jak dym (po kremacji). Albo - jak mgła
To najlepsze skojarzenie - biele czyli mgły, nad bagnami nad ranem je szczególnie widać.
Po jednym wezwaniu straży pożarnej za pomocą nr "112" - kiedy Pani Dyspozytorka dopytywała się jaki kolor ma dym, a ja już miałam jej zrobić wykład na temat głupich pytań i niech wysyła tych strażaków - nauczyłam się, że biały dym to dobry dym - nic konkretnego się nie jara...każdy kolor to spalenizna - coś poszło w luft...czyli po kremacji raczej nie...bo trumna daje kolor...

Tja...wcześniej tej kolorowanki nie przeczytałam...hę -  zielony z białym - tego nawet u Kieślowskiego nie było;)
Ale marsjańskiego Burego Brata lubię:)

28
Wygląda na to, że to będzie "szczepański" wątek.
Z zainteresowaniem przeczytałam wywiad. Punkowo - nasz Ci on.
Lemowo też:
KJ: Lem napisał, że jesteś dojrzałym pisarzem już przy okazji debiutu. Tymczasem te teksty ewoluują w bardzo znaczący sposób…

JK: Bo on to napisał na wyrost! Jak zacząłem pisać, rodzice wysłali mnie do Lema. Zadzwoniła jego żona i powiedziała, że pan Stanisław chce mnie widzieć o 16:00 i mam czas do 17:00, bo wtedy udaje się na drzemkę. Więc stawiłem się punktualnie o 16:00 i było miło. Lem powiedział, że dobrze i fajnie, ale żeby mi się nie przewróciło w głowie. Zapytał, czy mam pracę. Odpowiedziałem, że tak, że szyję buty. On na to: świetnie, pisarz powinien mieć zawód. Ja na przykład jestem lekarzem. Nie licz na to, że utrzymasz się z literatury. Pisz dla przyjemności, to może ci coś z tego wyjdzie. Trzymam się tego do dziś. Uważam, że wielu ludzi robi błąd po pierwszych sukcesach, od razu licząc na stypendia i nagrody, zakładając, że mają szansę wyżyć z pisania. Nie ma szans. Dlatego uważam, że trzeba żyć swoim życiem, zbierać doświadczenia, choćby żeby mieć o czym pisać. Bukowski ujął to trochę brutalniej niż Lem. Powiedział, że nie lubi przebywać z innymi pisarzami, bo to jak rój much na jednym gównie (śmiech). Coś w tym jest.

https://popmoderna.pl/moj-jedyny-plan-to-pisac-wywiad-z-janem-krasnowolskim/

Ale ze zdziwieniem przyjęłam info:
Książkę wydano w serii „Stanisław Lem poleca”!
(...)
Książkę polecał, w wydawanej pod stosownym tytułem serii wydawniczej, sam Stanisław Lem. Fragmenty jego opinii o „9 łatwych kawałkach” przytaczamy poniżej.

Całość zrobiła na mnie dobre wrażenie, ponieważ jest ułożona jak umiejętnie skomponowany bukiet kwiatów. Są to, mówiąc z pewną przesadą, kwiaty zła. Opowiadanie „Pilot” jest diagnozą tej topieli, którą przyrządza nam telewizja. „Spokojny staruszek”, to zemsta na obyczajowości opanowanej przez rozpanoszoną powszechnie Techne. Z kolei „Spalić wiedźmę” to igraszka czarciego satanizmu, zestawiająca naszą współczesność z jej średniowiecznym mentalnie rodowodem. Im głębiej się wczytywać w następne opowiadania, tym robi się mroczniej.


Mowa o Janie Krasnowolskim (wnuku JJ Szczepańskiego) i książce "9 łatwych kawałków":
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/35774/9-latwych-kawalkow

To w sumie jakie tytuły obejmuje ta seria?

Psss...co by nie obejmowała - rozrachunek przedni;))
http://archiwum.ha.art.pl/prezentacje/proza/3168-krasnowol-spowiedz-zmywaka-3-jak-nie-zostalem-literatem.html

29
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Luty 10, 2021, 10:43:40 pm »
biały jest czysty jak popiół.
E? Chyba nie byłeś nigdy na Śląsku;)
Ewentualnie: nie paliłeś nigdy w piecu;)
W każdem: jakieś "nigdy" Cię dopadły.

30
Lemosfera / Odp: Lemoniada 2021
« dnia: Luty 10, 2021, 12:41:34 pm »
ETAP II

11. Co nie przedostaje się przez pole siłowe?

A. Wiatr                               B. Pole magnetyczne

C. Garść piasku                    D. Garść pereł12. Za pomocą którego swojego organu obudzili się członkowie załogi „Niezwyciężonego”?

A. Skóry                              B. Płuc

C. Kości                               D. Serca13. Jaką średnicę (mniej więcej) miała „Regis III”?

A. 6 000 km                        B. 9 000 km

C. 12 000 km                      D. 15 000km14. Której książki nie napisał Stanisław Lem?

A. Astronauci                      B. Obłok Magellana

C. Mrugnięcie                      D. Widowisko15. Co to jest perymetr?

A. Zasięg                            B. Krotność metra

C. Mały peryskop                 D. Stężenie substancji16. O ile procent mniej tlenu było w atmosferze  „Regis III” w porównaniu z atmosferą ziemską?

A. Pięć                                B. Dziesięć

C. Piętnaście                       D. Dwadzieścia17. Jak długo, podług ziemskiej rachuby czasu, planeta Lyran tkwiła wewnątrz pożaru Nowej?

A. wiek                               B. dziesięć wieków

C. sto wieków                      D. tysiąc wieków18. Jak nazywał się Główny Geolog?

A. Nowak                            B. Golonko


C. Wischnieski                     D. Nowik19. Jaka kolor/odcień miał dzień na „Regis III”?

A. Bezbarwny                      B. Czerwonawy


C. Fioletowawy                    D. Zielonkawy20. Co zrobiono ze złapaną rybą?

A. Pokrojono                       B. Włożono do akwarium


C. Zamrożono na kość         D. Usmażono i zjedzono               

Strony: 1 [2] 3 4 ... 380