Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - olkapolka

Strony: [1] 2
1
Lemosfera / 2021: Rok Lema
« dnia: Lipiec 26, 2020, 05:14:36 pm »
Pomyślałam, że założę nowy wątek związany ze stuleciem urodzin Lema...żeby wszystko co dotyczy tej inicjatywy było w jednym miejscu.
Na początek rozmowa z dr M. Kaweckim:
https://polskieradio24.pl/130/5925/Artykul/2555447,Dr-Maciej-Kawecki-tezy-Stanislawa-Lema-sa-aktualne-do-dzis

I wzmiankowany list do E. Muska:
https://twitter.com/LemaInstytut/status/1275312225998254082
2
Hyde Park / Zmiany w Programie III PR
« dnia: Maj 17, 2020, 05:06:25 pm »

[maziek] Niniejszy wątek został wydzielony z "O muzyce" z zapoczątkowany słowami Olki, które wklejam:

Cóż...wywołaliśmy pana do tablicy:
Marek Niedźwiecki odchodzi z radiowej Trójki. Jak podaje Polsat News, Niedźwiecki złożył dzisiaj wypowiedzenie. Nie zostało ono jeszcze przyjęte przez władze PR. Pierwszy informację podał w mediach społecznościowych Zbigniew Preisner. "Wiem to od niego. Napisałem to za jego zgodą" - napisał.

https://www.onet.pl/kultura/onetkultura/marek-niedzwiecki-odchodzi-z-trojki/z07zbhf,681c1dfa

Może i takie były początki:))
Podudnić na kamlotach, kościach...zresztą całkiem delikatnie.


Cytuj
PS no to Trójkę można odfajkować. Jest odzyskana.
Trudno rzec - Kazik chyba też nie spodziewał się, że ta jego piosnka (ma sporo politycznych na koncie) spowoduje zejście ostatniej Trójkowej lawiny - czy odzyskana...co komu po takim trupie?
Owszem pozbyli się ostatnich ikon stacji, ale równocześnie stracili możliwość prezentowania twórczości wielu wykonawców - polskich i  zagranicznych.
https://wyborcza.pl/7,75410,25952271,trojka-bez-deep-purple-nicka-cave-a-marillion-lao-che.html#S.koronawirus-K.C-B.1-L.1.duze

Będą na okrągło grać Zenka?

Mam nadzieję, że Trójka kiedyś wróci - ze świetnym serwisem naukowym i muzycznym.

3
Wyszalnia / Żarty na bok
« dnia: Listopad 26, 2019, 11:37:21 pm »
Jeśli Kuzynka nie słyszy, to rzekę, iż wyszukiwarka forumowa ni fiuta...

R.
To miało być zabawne?

4
Wyszalnia / Wyszalnia
« dnia: Listopad 04, 2019, 02:12:25 pm »
Autoklaz— jedna z wielu instytucji szalikowych (szałochłonnych), zwanych też wyszalniami w Luzanii.

Są to przybytki, dostępne dla wszystkich osób pełnoletnich, gdzie można dać folgę agresywnym namiętnościom.
Istnieją też deboszarnie innego typu, można w nich bezkarnie mordować, podpalać, łupić i nękać upatrzonych do setnych potów i utraty tchu...

Jedni znawcy widzą w wyszalnikach wzmacniacze niskich instynktów, wzmagające frustrację osób z przyrodzenia okrutnych, inni natomiast zwą to upustem złej krwi, wentylem bezpieczeństwa i psychotechniką defrustrującą nazbyt usilnie pacyfikowane dusze obywateli.

"Wizja lokalna"


W każdem razie ad personam, ad hominem, ad hoc i ad rem: dla wszystkich, którzy czują potrzebę złożenia skargi, wniosku i zażalenia w stosunku do innej osoby z forum - jest ten zakątek.

Jako "zaczontek" przenoszę tutaj dyskusje o banie, która przerodziła się w personalne zalecenia i oceny...a nie ma niczego wspólnego z techniczną organizacją forum:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1776.msg78034#msg78034

(daję ten wątek jako "luźny" w organizacji - nie wiem czy ma być przyklejony, czy podrzędnym w HP?)

5
Lemosfera / Pierwsze zdania z książek Lema (i nie tylko)
« dnia: Październik 24, 2019, 06:04:52 pm »
Książki różne majom początki, to kożdy wiy. Dejmy na to:” Z sierpniem wschodziło słońce nad moim kopcem” abo „ Czas był niepewny, a Wiesia znowu mnie odeszła…”. Moim zdaniem take początki są zmierzłe.
Każdy muzykant od instrumentu dętego wiy, że wszystko zależy łod tego, jak pójdzie ci pierwszy dmuch. Teroz mie czeko take zadanie: skąd go wziąć? Tyn dmuch!

Kazimierz Kutz „Piąta strona świata”

[dodam, że to nie pierwsze zdanie z tej książki – ono brzmi: Odbiył mi dekel, chyba mom ptoka i niy wiym, jak pisze się książka.]

Niedawno cytowałam też fragment książki pani Sobolewskiej pt. „Książka o czytaniu” – z rozdziałem o pierwszych zdaniach – w którym była mowa o Lemie i jego pierwszym zdaniu z „Powrotu z gwiazd”:
Nie miałem żadnych rzeczy, nawet płaszcza. Mówili, że to niepotrzebne.[/i]

Na forum na pewno – nomen omen – krąży pierwsze zdanie z „Niezwyciężonego”:
„Niezwyciężony”, krążownik drugiej klasy, największa jednostka, jaką dysponowała baza w konstelacji Liry, szedł fotonowym ciągiem przez skrajny kwadrant gwiazdozbioru”

Faktycznie – trudność postawienia pierwszych liter, pustka kartka…jak zachęcić czytelnika? Jak rozpocząć opowiadanie?

Nie chodzi mi o to żeby ktoś w jednym poście rozprawił się z wszystkimi pierwszymi zdaniami z Lema, ale może warto je zebrać w jednym miejscu i się im przyjrzeć?
Wytłuściłam te pozycje, z których podałam pierwsze zdania i podkreśliłam je dla widoczności - żeby było łatwiej ogarnąć co już było - można to jakoś zmienić.

Nie wiem czy watek ma dotyczyć tylko Lema – czy też innych pierwszych zdań…ja np. pamiętam pierwsze zdanie z Dukaja „Lód”:
14 lipca 1924 roku, gdy przyszli po mnie czynownicy Ministerium Zimy, wieczorem tego dnia, w wigilię syberjady, dopiero wtedy zacząłem podejrzewać, że nie istnieję.


...to już zależy od Was:)

6
Organizacja forum / [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« dnia: Październik 01, 2019, 07:27:57 pm »
To jest wątek dla tych, którzy mają jakiś problem z obsługą forum, mają pomysł na zmianę itp.
Pierwszy pytanie czy nie powinien spaść - razem ze starą organizacją - do HP?

7
Lemosfera / Gra na podstawie powieści Stanisława Lema
« dnia: Maj 30, 2019, 01:15:17 pm »
Byłby to ten moment, że zagram w kosmiczną strzelankę?;)

Starward Industries poinformowało na konferencji prasowej, że jest właśnie w trakcie prac nad nową grą opartą twórczość Stanisława Lema. Studio ma już pozyskaną licencję od spadkobierców pisarza, która przewiduje także revshare w przyszłości.

Nie jest jasne, na podstawie której z książek Lema powstanie gra. Wiadomo jedynie, że chodzi o bardzo znany i świetnie sprzedający się tytuł. Sama produkcja Starward Industries będzie grą fabularną typu FPP (akcja widziana z perspektywy pierwszej osoby) opowiadającą o losach astronautów, którzy podczas misji muszą poradzić sobie z niespodziewanym niebezpieczeństwem.

Gra zostanie oparta o silnik Unreal Engine 4 od Epic Games. Będzie to gra "indie", a więc zupełnie niezależny tytuł kierowany jednak do gracza premium. Budżet gry jest niewielki (ale typowy dla tego typu produkcji) i ma wynosić kilka milionów złotych. Dla porównania "Wiedźmin 3" kosztował ponad 300 mln zł, a szalenie popularne GTA V 265 mln dolarów (nieco ponad miliard złotych).

http://next.gazeta.pl/next/7,151243,24843452,po-wiedzminie-kolejna-gra-na-podstawie-ksiazki-tym-razem.html

Gra na podstawie książki Lema dostępna będzie na komputery, konsole, ale i gogle VR. Tworzy ją zespół, który wcześniej pracował m.in. w CD Projekt, uczestniczył w produkcjach firm Bloober Team i Techland. – To będzie gra fabularna, opowiadająca o losach astronautów, którzy podczas misji badawczej natrafiają na nieoczekiwane zagrożenie. Poza wciągającym śledztwem, które przeradza się w walkę o przetrwanie, fabuła porusza problemy gatunku ludzkiego i jego miejsca we wszechświecie. Całość w oprawie retro-futurystycznej, nawiązującej do lat 50. i 60. XX w. – opisuje grę Marek Makuszewski.
https://cyfrowa.rp.pl/gry-i-esport/34511-po-sapkowskim-czas-na-lema-bedzie-kolejny-hit

8
W tym wątku umieszczamy materiały - jak w tytule.
Dyskusję prowadzimy tutaj:
http://forum.lem.pl/index.php?topic=1636.msg73955#msg73955


Dokumenty

Autor Solaris (2016) reż. Borys Lankosz - Pierwszy dokumentalny film biograficzny o Stanisławie Lemie
zobacz film (vod)

Гении и злодеи. Станислав Лем. Человек, который прогнозировал будущее (2016) - Rosyjski dokumentalny film biograficzny o Stanisławie Lemie - 26 min
zobacz film

Adaptacje filmowe

Milcząca Gwiazda (Der Schweigende Stern 1960) – reż. Kurt Maetzig (NRD, Polska). Na podstawie powieści Astronauci;
zobacz film (zaq2)
zobacz film (cda)
Pułapka (1962) – reż. Krzysztof Dębowski (Polska). Film animowany na podstawie oryginalnego scenariusza;
zobacz zdjęcia
Ikaria XB 1 (Ikarie XB 1 1963) – reż. Jindřich Polák (Czechosłowacja). Na podstawie powieści Obłok Magellana, aczkolwiek nie jest to wspomniane w napisach końcowych;
zobacz film
Profesor Zazul (1965) – reż. Marek Nowicki, Jerzy Stawicki (Polska). Na podstawie opowiadania III – Ze wspomnień Ijona Tichego;
zobacz film
Przyjaciel (1965) – reż. Marek Nowicki, Jerzy Stawicki (Polska). Na podstawie opowiadania o tym samym tytule ze zbioru Inwazja z Aldebarana;
zobacz film
Przekładaniec (1968) – reż. Andrzej Wajda (Polska). Na podstawie opowiadania Czy pan istnieje Mr Jones?, ale ze specjalnie napisanym scenariuszem;
zobacz film (yt)
zobacz film (cda)
zobacz film (dailymotion)
Solaris (Соля́рис 1970) – reż. Nikołaj Nirenburg (ZSRR). Dwuczęściowy film TV, na podstawie powieści o tym samym tytule;
zobacz film (cz. 1) zobacz film (cz. 2)
Solaris (Solyaris, Соля́рис 1972) – reż. Andriej Tarkowski ZSRR). Na podstawie powieści o tym samym tytule;
zobacz film (cda)
zobacz film (cz. 1) zobacz film (cz. 2) (yt)
zobacz film (dailymotion)
Śledztwo (1973) – reż. Marek Piestrak (Polska). Na podstawie powieści o tym samym tytule;
zobacz film
Maszyna Trurla (1975) – reż. Jerzy Zitzman (Polska). Animacja krótkometrażowa na podstawie opowiadania o tym samym tytule ze zbioru Cyberiada.
zobacz film
Test pilota Pirxa (Дознание пилота Пиркса 1978) – reż. Marek Piestrak (Polska, ZSRR – obecnie Estonia i Ukraina). Na podstawie opowiadania Rozprawa z Opowieści o pilocie Pirxie;
zobacz film
Szpital Przemienienia (1978) – reż. Edward Żebrowski (Polska). Na podstawie powieści o tym samym tytule;
zobacz film
Victim of the Brain (1988) – reż. Piet Hoenderos (Holandia). W filmie wykorzystano m.in. opowiadanie ze zbioru Cyberiada: Wyprawa siódma, czyli o tym jak własna doskonałość Trurla do złego przywiodła;
zobacz film (yt)
zobacz film (vimeo)
Wyprawa profesora Tarantogi (1992) – reż. Maciej Wojtyszko (Polska). Teatr Telewizji na podstawie sztuki o tym samym tytule;
zobacz fragment
Śledztwo (1997) – reż. Waldemar Krzystek (Polska). Teatr Telewizji na podstawie powieści o tym samym tytule;
zobacz film
Solaris (2002) – reż. Steven Soderbergh (USA). Na podstawie powieści o tym samym tytule;
zobacz film
Ijon Tichy – gwiezdny podróżnik (2007) – reż. Randa Chahoup, Dennis Jacobsen (Niemcy). Czertnastoodcinkowy serial na podstawie niektórych opowiadań z Dzienników gwiazdowych.
zobacz film
Maska (2010)  – reż. Stephen i Timothy Quay (Polska). Animacja na podstawie opowiadania o tym samym tytule (muzyka: Krzysztof Penderecki); zobacz film
Solaris (2013) – reż. Daniel Glass (Niemcy). Animacja komputerowa na podstawie powieści o tym samym tytule (przypuszczalnie projekt porzucony w trakcie realizacji);
zobacz trailer
Kongres (The Congress, 2013) – reż. Ari Folman (koprodukcja międzynar.). Adaptacja opowiadania Kongres futurologiczny będąca połączeniem filmu aktorskiego z animacją.
zobacz film
Głos Pana ( Az Úr hangja, 2017) - reż. György Pálfi (koprodukcja międzynar.). Na podstawie powieści o tym samym tytule; zobacz trailer

"Ijon Tichy - gwiezdny podróżnik"
- seria pierwsza
odcinek 1 odcinek 2 odcinek 3 odcinek 4 odcinek 5
- seria druga
odcinek 1 odcinek 2 odcinek 3 odcinek 4

GOLEM (2012) reż. Patrick Mccue i Tobias Wiesner (na motywach "GOLEM-a XIV") zobacz film

Adaptacje teatralne:

"Wierny robot" Teatr Telewizji 1961 (zobacz)

Słuchowiska

Solaris (1975) - słuchowisko, w formie 6-częściowej "powieści w wydaniu dźwiękowym"posłuchaj
Prawo Dońdy (1974) - słuchowisko radiowe posłuchaj
Czy pan istnieje, Mr Johns? (1955) "Opowieść niesamowita"- słuchowisko radiowe posłuchaj
Przyjaciel (2012) - słuchowisko radiowe posłuchaj fragmentu, posłuchaj całości
Professor Tarantogas Sprechstunde (1977) - słuchowisko posłuchaj
Solaris (2020) - 20-odcinkowe słuchowisko radiowe


Wywiady

Lem vs Bereś&Fijałkowski zobacz wywiad
Lem „bez montażu” cz. I zobacz wywiad
Lem „bez montażu” cz.II zobacz wywiad
Kosmos literacki (2002) zobacz
Felieton z przyszłości zobacz
Niepokoje Stanisława Lema zobacz
Telewizja Literacka TVL - Stanisław Lem zobacz
Telewizja Literacka TVL - Stanisław Lem vs. Grzegorz Braun zobacz
Stanisław Lem w rozmowie z Grzegorzem Miecugowem zobacz
"Summa... po trzydziestu latach" (prod. Adam Ustynowicz):
- odcinek 1. część 1 część 2
- odcinek 2 część 1 część 2
- odcinek 3 część 1 część 2

Rozmowa Stanisława Lema z Jerzym Jarzębskim. Fragment programu "Galaktyki Stanisława Lema". zobacz

Stanisław Lem o nauce i wierze zobacz


Muzyka

MC Silk feat. Stanisław Lem - Ostatni z nas zobacz/posłuchaj
Homo Twist - Lema pamięci kosmiczny pogrzeb posłuchaj
Jacek Kaczmarski - Ogłoszenie w kosmos posluchaj
Kapital - Chaos to Chaos  zobacz/posłuchaj, posłuchaj
Marek Kwiatkowski - Koniugator Hardena  zobacz/posłuchaj
Marek Kwiatkowski - Sygnał z Kondora  zobacz/posłuchaj
Marek Kwiatkowski - Wojna na Księżycu  zobacz/posłuchaj
Yassny Jaromi - Stanisław Lem Blues - posłuchaj
Ambient electronic music - Tribute to Stanislaw Lem -  posłuchaj
Futurologischer Congress - przeczytaj i posłuchaj
Rob Mazurek - przeczytaj i posłuchaj
Nostalgie - SOLARIS by Stanislaw Lem - electronic music - film theme - posłuchaj
Stanislav Lem Eden Halle 1, Sebastian Giussani und Daniel Man -  zobacz i posłuchaj
Paulina Przybysz - Pirx zobacz i posłuchaj
Demetra Sine Die - Stanislaw Lem posłuchaj
Planet Hell - Mission One posłuchaj
Ben Frost i Daníel Bjarnason -  „Sólaris” zobacz/posłuchaj, posłuchaj

Varia

Death of Stanislaw Lem zobacz
Lemoteka posłuchaj posłuchaj darmowych próbek
Wojciech Orliński "Lem. Życie nie z tej ziemi" posłuchaj audiobooka posłuchaj darmowej próbki
Orliński w radiowej Dwójce o swojej książce "Lem. Życie nie z tej ziemi" zobacz wywiad
Kongres futurologiczny (2008) czyta Adam Ferency

9
Uwaga! Uwaga! Nowa książka Lema, o Lemie, z Lemem czyli:

Nieznane listy Stanisława Lema i Ewy Lipskiej

Korespondencja odsłaniająca kulisy wyjątkowej przyjaźni

 „Gdyby nie to, że mi się nie chce, napisałbym operę Porno, bo zdaje się, że tego jeszcze nie było”.

 Dwie wybitne osobowości: poetka i pisarz. Obdarzeni talentem, wrażliwością, poczuciem humoru i rozbrajającą autoironią.

 Dzieliło ich ponad dwadzieścia lat, lecz łączyło więcej: miłość do literatury i zabawy słowem, umiejętność wnikliwej obserwacji rzeczywistości. Ich korespondencja z lat 80. XX wieku to nie tylko zapis wyjątkowej przyjaźni i zmagań z codziennością, ale również portret ówczesnego życia literackiego Polski i Krakowa.

 Jakie wiersze pisał Stanisław Lem?

Czyją poezję najbardziej cenił?

Dlaczego Ewa Lipska chciała zatrudnić referenta?

 Boli tylko, gdy się śmieję zawiera także zapisy rozmów, jakie poetka i pisarz prowadzili na początku XXI wieku oraz listy, które Ewa Lipska wymieniała z synem Stanisława Lema, który wówczas studiował w USA.

 Książka, wzbogacona licznymi fotografiami, pokazuje nieznane oblicze twórczości obojga literatów, ich charaktery oraz skomplikowane czasy, w których żyli. Jej publikacja to jedno z istotnych wydarzeń literackich i kulturalnych ostatnich lat.


https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4830/Boli-tylko-gdy-sie-smieje---Stanislaw-Lem


10
Hyde Park / Ja, Q:)
« dnia: Marzec 12, 2018, 07:16:41 pm »
Tutaj będą lądowały wszystkie odpowiedzi Q umieszczane w wątku: Ja, Remuszko.
Wielokrotnie byłeś proszony by nie zabierać tam głosu. Wielokrotnie obiecywałeś, że temat porzucasz i szczególnie w tym jednym wątku nie będziesz niczego komentować.
Pomimo ostatnich zapewnień:
 - Przy czym jednak powiedzmy, że temat S.R. odpuszczę (może nawet definitywnie, jeśli facet niczego spektakularnego znów nie odwali). Przy jego obecnej quantity faktycznie zdaje się mało uciążliwy (czyli jakby coś zrozumiał),
- To może i ja uczynię deklarację by ów cyrk zakończyć.(...) Zamierzam też - jako rzekłem post wcześniej - odpuścić wiadomy temat. (Nie wycofuję się ze swoich racji, ale faktycznie dość komedii.)
...dalej jątrzysz.
Możesz pisać od razu tutaj:)

11
Lemosfera / Stanisław Lem - artykuły prasowe - linki
« dnia: Luty 17, 2017, 09:15:08 pm »
W niniejszym wątku umieszczamy linki do felietonów, form mniejszych i większych napisanych przez S.Lema oraz kierujące do wywiadów.
Dyskusja o...w wątku Felietony Lema: https://forum.lem.pl/index.php?topic=1538.msg67827#msg67827 :)

Artykuły bezpłatne:
1) Tygodnik Przegląd:
"Świat na ostrzu brzytwy", Przegląd 25 luty 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/swiat-na-ostrzu-brzytwy/
"Wśród szerszeni", Przegląd 4 marzec 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/wsrod-szerszeni/
"Księżyc jako rynek", Przegląd 11 marzec 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/ksiezyc-jako-rynek/
"Jeźdźcy Apokalipsy", Przegląd 18 marzec 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/jezdzcy-apokalipsy/
"Przed następnym krokiem", Przegląd 25 marzec 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/przed-nastepnym-krokiem/
"Co to jest prawda?", Przegląd 2 kwiecień 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/co-jest-prawda/
"Młot Szarona" Przegląd 15 kwiecień 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/mlot-szarona/
"Przed zmianą biegunów", Przegląd 22 kwiecień 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/przed-zmiana-biegunow/
"Zło różnych czasów", Przegląd 29 kwiecień 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/zlo-roznych-czasow/
"Votum separatissimum", Przegląd 13 maj 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/votum-separatissimum/
"Bezwiedna prognoza" Przegląd 20 maj 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/bezwiedna-prognoza/
"Partia wpada do Bałtyku" Przegląd 3 czerwiec 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/partia-wpada-do-baltyku/
"Złoty złoty" Przegląd 10 czerwiec 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/zloty-zloty/
"Wszystko się zmienia" Przegląd 24 czerwiec 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/wszystko-sie-zmienia/
"Obrona przed dynamitardami", Przegląd 1 lipiec 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/obrona-przed-dynamitardami/
"Inżynieria płodowlana", Przegląd 15 lipiec 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/inzynieria-plodowlana/
"Ład z chaosu", Przegląd 29 lipiec 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/lad-z-chaosu/
"Pod latarnią", Przegląd 5 sierpień 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/pod-latarnia/
"Lepper ante portas", Przegląd 12 sierpień 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/lepper-ante-portas/
"Niesnaski w NATO", Przegląd 19 sierpień 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/niesnaski-nato/
"Świat w nierównowadze", Przegląd 2 wrzesień 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/swiat-nierownowadze/
"Polityczny kalejdoskop", Przegląd 16 wrzesień 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/polityczny-kalejdoskop/
"Wielki Bush", Przegląd 30 wrzesień 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/wielki-bush/
"Za, a nawet przeciw", Przegląd 7 październik 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/za-nawet-przeciw-0/
"Na wozie i pod wozem", Przegląd 21 październik 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/na-wozie-pod-wozem/
"Strzelec wyborowy", Przegląd 28 październik 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/strzelec-wyborowy/
"Czy ojciec żyje?", Przegląd 4 listopad 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/czy-ojciec-zyje/
"Dwa zamachy", Przegląd 12 listopad 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/dwa-zamachy/
"Pod przewodem Leppera", Przegląd 25 listopad 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/pod-przewodem-leppera/
"Gdzie są konfitury", Przegląd 2 grudzień 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/gdzie-sa-konfitury/
"Moje choinki", Przegląd 16 grudzień 2002
https://www.tygodnikprzeglad.pl/moje-choinki/
"Klonować albo nie klonować", Przegląd 12 styczeń 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/klonowac-albo-nie-klonowac/
"Od Czarnobyla do Iraku", Przegląd 26 styczeń 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/od-czarnobyla-do-iraku/
"Wojna o energię", Przegląd 9 luty 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/wojna-o-energie/
"Mądry Bush po szkodzie", Przegląd 23 luty 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/madry-bush-szkodzie/
"Katastrofa", Przegląd 2 marzec 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/katastrofa/
"Pat Busha", Przegląd 23 marzec 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/pat-busha/
"Trzęsienia polityki" Przegląd 30 marzec 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/trzesienia-polityki/
"Po trzech tygodniach", Przegląd 20 kwiecień 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/po-trzech-tygodniach/
"Wdzięczność arabska", Przegląd 4 maj 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/wdziecznosc-arabska/
"Wschodnia baśń", Przegląd 11 maj 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/wschodnia-basn/
"Ponure zaskoczenia", Przegląd 25 maj 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/ponure-zaskoczenia/
"Wojny symetryczne i asymetryczne", Przegląd 8 czerwiec 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/wojny-symetryczne-asymetryczne/
"Wzięci w dwa ognie", Przegląd 22 czerwiec 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/wzieci-w-dwa-ognie/
"Czy nadciągają burze?", Przegląd 29 czerwiec 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/czy-nadciagaja-burze/
"Zwyciężeni", Przegląd 13 lipiec 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/zwyciezeni/
"Trzęsienia nie tylko polityczne" 27 lipiec 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/trzesienia-nie-tylko-polityczne/
"Liczne wyzwalania", Przegląd 24 sierpień 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/liczne-wyzwalania/
"Kłamstwo jest prawdą", Przegląd 31 sierpień 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/klamstwo-jest-prawda/
"Przemiany klimatu", Przegląd 14 wrzesień 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/przemiany-klimatu/
"Czy zmierzch cywilizacji?", Przegląd 28 wrzesień 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/czy-zmierzch-cywilizacji/
"Lecznictwo przyszłości", Przegląd 5 październik 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/lecznictwo-przyszlosci/
"Dwa piśmiennictwa", Przegląd 12 październik 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/dwa-pismiennictwa/
"Chiny w kosmosie", Przegląd 26 październik 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/chiny-w-kosmosie/
"Bieda bogatych", Przegląd 2 listopad 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/bieda-bogatych/
"Droga na szafot", Przegląd 16 listopad 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/droga-na-szafot/
"Droga do bystrów?", Przegląd 7 grudzień 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/droga-do-bystrow/
"Historia jako gra", Przegląd 14 grudzień 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/historia-jako-gra/
"Wielość kosmosów", Przegląd 21 grudzień 2003
https://www.tygodnikprzeglad.pl/wielosc-kosmosow/
"Apokalipsa", Przegląd 4 styczeń 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/apokalipsa/
"Niemcy o Polsce", Przegląd 11 styczeń 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/niemcy-o-polsce/
"Kosmiczny gułag", Przegląd 1 luty 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/kosmiczny-gulag/
"Cywilizacja przyzwolenia", Przegląd 15 luty 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/cywilizacja-przyzwolenia/
"Korekta międzyplanetarna", Przegląd 22 luty 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/korekta-miedzyplanetarna/
"Kronika genowa", Przegląd 29 luty 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/kronika-genowa/
"Czy muszki śnią o elektrycznych bananach?", Przegląd 14 marzec 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/czy-muszki-snia-o-elektrycznych-bananach/
"Będzie tak albo owak", Przegląd 28 marzec 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/bedzie-tak-albo-owak/
"Mars poza naszym zasięgiem?", Przegląd 4 kwiecień 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/mars-poza-naszym-zasiegiem/
"Wrzątek", Przegląd 11 kwiecień 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/wrzatek/
"Divide et impera", Przegląd 2 maj 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/divide-et-impera/
"Madejowe łoże", Przegląd 9 maj 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/madejowe-loze/
"Irak i Wietnam", Przegląd 23 maj 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/irak-wietnam/
"Działania na oślep", Przegląd 6 czerwiec 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/dzialania-na-oslep/
"Cień Rapallo", Przegląd 13 czerwiec 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/cien-rapallo/
"Lepperiada", Przegląd 20 czerwiec 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/lepperiada-2/
"Czarny świt XXI wieku", Przegląd 4 lipiec 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/czarny-swit-xxi-wieku/
"Bankokracja", Przegląd 11 lipiec 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/bankokracja/
"Ogniska zapalne", Przegląd 25 lipiec 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/ogniska-zapalne/
"Czy Ukraina nas zdradzi?", Przegląd 8 sierpień 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/czy-ukraina-nas-zdradzi/
"Osioł i słoń", Przegląd 15 sierpień 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/osiol-slon/
"Amerykańskie zapasy polityczne", Przegląd 22 sierpień 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/amerykanskie-zapasy-polityczne/
"Prowokacja", Przegląd 5 wrzesień 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/prowokacja/
"Krwawa rozprawa", Przegląd 19 wrzesień 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/krwawa-rozprawa/
"Jeszcze Rosja nie zginęła", Przegląd 26 wrzesień 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/jeszcze-rosja-nie-zginela/
"Świat na prawo", Przegląd 3 październik 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/swiat-na-prawo/
"Z kieszeni do kieszeni", Przegląd 17 październik 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/kieszeni-do-kieszeni/
"Wyłażąc ze skóry", Przegląd 24 październik 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/wylazac-ze-skory/
"Verneshot", Przegląd 7 listopad 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/verneshot/
"Na kogo głosował Osama?", Przegląd 14 listopad 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/na-kogo-glosowal-osama/
"„Śmiecie”", Przegląd 28 listopad 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/smiecie/
"Prezydenckie solo", Przegląd 5 grudzień 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/prezydenckie-solo/
"Gdzie leży pies pogrzebany?", Przegląd 12 grudzień 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/gdzie-lezy-pies-pogrzebany/
"Świat się chwieje", Przegląd 26 grudzień 2004
https://www.tygodnikprzeglad.pl/swiat-sie-chwieje/
"Siły natury", Przegląd 16 styczeń 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/sily-natury/
"Błoto na Tytanie", Przegląd 30 styczeń 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/bloto-na-tytanie/
"Bezpowrotnie utracone złudzenia", Przegląd 13 luty 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/bezpowrotnie-utracone-zludzenia/
"Pod prasą", Przegląd 20 luty 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/pod-prasa/
"Atomowy Bush", Przegląd 27 luty 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/atomowy-bush/
"Polska i Ukraina", Przegląd 28 marzec 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/polska-ukraina/
"Dwie strony wolności", Przegląd 10 kwiecień 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/dwie-strony-wolnosci/
"Jan Paweł II", Przegląd 17 kwiecień 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/jan-pawel-ii/
"Nowe Rapallo gazowe", Przegląd 8 maj 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/nowe-rapallo-gazowe/
"Co przemilczał Putin?", Przegląd 15 maj 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/co-przemilczal-putin/
"Przebudzony niedźwiedź", Przegląd 29 maj 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/przebudzony-niedzwiedz/
"Zapaść", Przegląd 5 czerwiec 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/zapasc/
"Europejskie liberum veto", Przegląd 19 czerwiec 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/europejskie-liberum-veto/
"Dokąd idziemy?", Przegląd 26 czerwiec 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/dokad-idziemy/
"Paranoja Hitlera", Przegląd 3 lipiec 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/paranoja-hitlera/
"Polityka mała i duża", Przegląd 10 lipiec 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/polityka-mala-duza/
"Samochodowa fantomatyka", Przegląd 31 lipiec 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/samochodowa-fantomatyka/
"Orzech do zgryzienia", Przegląd 7 sierpień 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/orzech-do-zgryzienia/
"Czy będziemy żyć dłużej?", Przegląd 14 sierpień 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/czy-bedziemy-zyc-dluzej/
"Operacja Klajster", Przegląd 21 sierpień 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/operacja-klajster/
"Degrengolada", Przegląd 18 wrzesień 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/degrengolada/
"Niemiecka pułapka", Przegląd 2 październik 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/niemiecka-pulapka/
"Pomyje", Przegląd 9 październik 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/pomyje/
"Syntetyczne paliwa", Przegląd 16 październik 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/syntetyczne-paliwa/
"Skorpiony", Przegląd 6 listopad 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/skorpiony/
"Chrząszcz brzmi w trzcinie", Przegląd 20 listopad 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/chrzaszcz-brzmi-trzcinie/
"Polityczna proza i poezja", Przegląd 27 listopad 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/polityczna-proza-poezja/
"Kapuściane głowy", Przegląd 11 grudzień 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/kapusciane-glowy/
"Cień terroru nad Polską", Przegląd 18 grudzień 2005
https://www.tygodnikprzeglad.pl/cien-terroru-nad-polska/
"Atomy dla Polski", Przegląd 29 styczeń 2006
https://www.tygodnikprzeglad.pl/atomy-dla-polski/
"Wieloryb w Londynie", Przegląd 5 luty 2006
https://www.tygodnikprzeglad.pl/wieloryb-londynie/
"Doktryna i praktyka", Przegląd 19 luty 2006
https://www.tygodnikprzeglad.pl/doktryna-praktyka/

2) Tygodnik Poszechny
"Szumy",  "TP" nr 31/2003  :
http://www2.tygodnik.com.pl/tp/2821/fellem.php
"Zdziwienia", "TP" nr 29/2003
http://www2.tygodnik.com.pl/tp/2819/fellem.php
"Miecze Damoklesa",  "TP" nr 25/2003
http://www2.tygodnik.com.pl/tp/2815/kraj08.php
Przyszłość jest otwarta ze STANISŁAWEM LEMEM rozmawia TOMASZ FIAŁKOWSKI
http://www.tygodnik.com.pl/apokryf/17/fialkowski.html

2) Gazeta Wyborcza
EWA LIPSKA, STANISŁAW LEM
Gazeta Wyborcza nr 299, wydanie z dnia 24/12/2003WIGILIJNA, str. 22
Nikomu się nie śniło...
https://ud.interia.pl/html/getattach,mid,59586,mpid,7,uid,d3556121a9e5d1be?f=Ewa_Lipska_i_Stanislaw_Lem_2.htm
Gazeta Wyborcza nr 190, wydanie z dnia 16/08/2003JEDYNKA, str. 1 W GAZECIE ŚWIĄTECZNEJ Czosnek i wieczność
https://ud.interia.pl/html/getattach,mid,59586,mpid,5,uid,d3556121a9e5d1be?f=Ewa_Lipska_i_Stanislaw_Lem.htm

3) Polityka
"Nie jesteśmy stworzeni do wieczności", wywiad z 14 listopada 1998 roku.
http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/175232,1,rozmowa-ze-stanislawem-lemem.read
"Dwie nogi i koniec", wywiad z 15 września 2001 roku.
http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/175237,1,rozmowa-ze-stanislawem-lemem.read

4) Kultura
"Świat i Polska" Kultura, Nr 05/536 1992, str. 3-18
http://static.kulturaparyska.com/attachments/b5/fa/c7a50c205771621cb2c9e262b6379638145eefbe.pdf#page=3
"Postscriptum" Kultura, Nr 7/550-8/551 1993, str. 46-47
http://static.kulturaparyska.com/attachments/6d/62/94e42776fa1ce05805e58dafb39b63e1f79d3a64.pdf
"Na marginesie powodzi" Kultura, Nr 9/600 1997, str. 102-103
http://static.kulturaparyska.com/attachments/1d/e9/278b5c0b300af3bb8315ec5197096573e417739c.pdf#page=53
"Scjentologia" Kultura, Nr 10/601 1997, str. 114-119
http://static.kulturaparyska.com/attachments/eb/d5/19a38fc04ef6490bf96e8c86987446931319e764.pdf#page=59


Lem jako Chochoł:
Prognozy Chochoła Kultura 1978/03/366, str.3-13
http://static.kulturaparyska.com/attachments/10/91/691416481ab1ec6ff71c8b8fd744b2c007218703.pdf#page=3

Lem jako Znawca:
W oczach Sowietów Kultura 1983/11/434, str. 37-41
http://static.kulturaparyska.com/attachments/97/28/618cbb9d87bba4fa170542c80c2fe6a33f79cea7.pdf#Page=19
Stan rzeczy Kultura 1984/07/442 - 08/443, str.65-72
http://static.kulturaparyska.com/attachments/12/2c/d85d24b099dba16257aceb74dfa6154635be4b4b.pdf#page=34
Znaki zapytania Kultura 1984/10/445, str.3-14
http://static.kulturaparyska.com/attachments/12/30/07534e00912bd89a0e5290a4c599f771ec3c9ec4.pdf#Page=2
Czynnik psychologiczny Kultura 1984/12/447, str.7-13
http://static.kulturaparyska.com/attachments/c2/b5/1a402c2b109ad8daa5f6de8b7322ac03eb0da5fa.pdf#Page=4
 Lekcja katastrofy  Kultura 1986/06/465, str.9-16
http://static.kulturaparyska.com/attachments/6b/34/e9847e0624107e51ea9e5a1b74f132c094255768.pdf#PageLekcja
Żydzi nowego świata a stara Europa Kultura 1986 nr 7/8, str.137-147.
http://static.kulturaparyska.com/attachments/1c/74/b7942a88a692c6c44f799e81e4f7afa69d5e534f.pdf#Page=69
Czy mamy życzyć Gorbaczowowi powodzenia? Kultura 1987/04/475, str. 73-86
http://static.kulturaparyska.com/attachments/42/66/df2dba17985b1c36ef1c79b492e68044f7dc46f7.pdf#page=38
Pytania, problemy, zagrożenia Kultura 1988/01/484 - 02/485, str.67-78
http://static.kulturaparyska.com/attachments/7b/7f/9bbcc2f1dbdf6fb905193b081cab81a10315599c.pdf#Page=34
Diagnozy i prognozy Kultura 1988/05/488, str.24-32
http://static.kulturaparyska.com/attachments/06/71/05125d758be374165de7d3cfb2854ca1acb3f051.pdf#Page=13
Fakty, domysły, oczekiwania Kultura 1988/06/489, str.43-55
http://static.kulturaparyska.com/attachments/ab/8c/874c2bae083694c90cf93b9550671ff116e33836.pdf#Page=22

5) Życie Nauki
Z badań nad psychologią uczonych - Życie Nauki tom IV, 1947  nr 23-24 ,  str. z gazety 300,  z przeglądarki 62
https://cbj.jhi.pl/documents/849346/61/
Dlaczego pracuje się naukowo - Życie Nauki  tom V , 1948  nr 27-28 - str. 186 z gazety, z przeglądarki str. 58
https://cbj.jhi.pl/documents/849636/57/
Katalog zbiorowy książek rosyjskich - Życie Nauki tom VI, 1948 r 31-32 - str.114 z gazety, str. 116 przeglądarki
https://cbj.jhi.pl/documents/849972/115/
Biologia w powojennej Japonii  - Życie Nauki tom VI, 1948 r 31-32 - str.114 z gazety, str. 116 przeglądarki
https://cbj.jhi.pl/documents/849972/115/

6) Dekada Literacka
Lektury dzieciństwa - Dekada Literacka 1992 nr 11/12, str.11 i 14
http://nowadekada.pl/wp-content/uploads/2015/12/Dekada-Literacka-1992-nr-11-12-47-48.pdf
Pułapka niedoskonała ze S. Lemem rozmawia Teresa Walas - Dekada Literacka 1996, nr 4, str. 1 i 8
http://nowadekada.pl/wp-content/uploads/2015/12/Dekada-Literacka-1996-nr-4-116.pdf
Postępy hochsztaplerki - rozmawiała Agnieszka Fulińska - Dekada Literacka 2002 nr 1/2, str. 11
http://nowadekada.pl/wp-content/uploads/2015/12/Dekada-Literacka-2002-nr-1-2-183-184.pdf

7) Inne
Lem S., Wiara i wiedza - Bez dogmatu, 1998, Nr.36, s.5,10.
http://www.humanizm.net.pl/lemst.html
Rozmowy na koniec wieku - ze Stanisławem Lemem ... o wiedzy i ignorancji.
http://mateusz.pl/rozmowy/lem.htm
Wirtualna kiełbasa i sztuczna inteligencja Saddama Husajna - Chip czerwiec - lipiec 1997
https://www.chip.pl/1997/06/wirtualna-kielbasa-i-sztuczna-inteligencja-saddama-husajna/
https://www.chip.pl/1997/07/wirtualna-kielbasa-i-sztuczna-intaligencja-saddama-husajna-cz-ii/
O niekonsekwencji w literaturze - Teksty. Teoria literatury, krytyka, interpretacja 1974
http://czashum.hist.pl/media//files/Teksty_teoria_literatury_krytyka_interpretacja/Teksty_teoria_literatury_krytyka_interpretacja-r1974-t-n5_(17)/Teksty_teoria_literatury_krytyka_interpretacja-r1974-t-n5_(17)-s13-36/Teksty_teoria_literatury_krytyka_interpretacja-r1974-t-n5_(17)-s13-36.pdf
Erotyka i seks w fantastyce i futurologii - Etyka 1970, nr 7
https://etyka.uw.edu.pl/index.php/etyka/article/view/587
"Jesteśmy robaczkami na tej kuli ziemskiej. Rozmowa ze Stanisławem Lemem. Wywiad Marty Lelek i Janusza Korbela" - Dzikie Życie, 1999, nr 5/59
https://dzikiezycie.pl/archiwum/1999/maj-1999/jestesmy-robaczkami-na-tej-kuli-ziemskiej-rozmowa-ze-stanislawem-lemem
"Stanisław Lem LEM – jestem za stary, by zmieniać poglądy", wywiad: Konrad T. Lewandowski, Machina, lipiec 2000
https://tesinblog.wordpress.com/2018/09/10/stanislaw-lem-jestem-za-stary-by-zmieniac-poglady-wywiad-konrad-t-lewandowski-machina-lipiec-2000/

12
Lemosfera / Felietony Lema
« dnia: Luty 12, 2017, 09:02:58 pm »
Zainspirowana wątkiem Poglądy polityczne Mistrza:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1532.msg67748#msg67748
i pojawiającymi się tam opiniami, iż Lem nie pisywał do Gazety wcale lub pisywał na początku, po przerwie - zajrzałam do archiwum Gazety (nie to z Remuszkowej piwnicy, ale online;) Znalazłam sporo felietonów (119) z lat 1989 - 2003.
Od 2001 roku pojawiła się regularna rubryka: Lem dla Gazety.
Niestety Gazeta słono sobie liczy za dostęp do pełnych tekstów - niemniej niektóre pierwsze zdania stanowią pewną całość:)

Pomyślałam, że może fajnie byłoby zebrać w jednym miejscu linki do tekstów pisanych przez Lema do gazet - błąkają się w różnych wątkach, zapominamy o nich itp.

Mam spis 119 felietonów - z datami - mogę go tutaj umieścić, ale nie wiem czy to ma sens? Mogę też go odstąpić:)
Stąd na "zaczontek" kilka tych początkowych i z pierwszymi zdaniami;)
Być może i dla chmury coś będzie:)

1) Słyszałem od N.N., który do gromadki Wałęsy należy, rozmaite, z lekka krytyczne uwagi o kunktatorstwie jako Zbytniej Ostrożności Mazowieckiego, ale myślę sobie, że to stronność, ponieważ w sytuacji tak kruchej, jak nasza, zbytek ostrożności w politycznych krokach nie zawadzi. Mam jednak dużo wątpliwości, co się DA zrobić, a po występie Balcerowicza w tu więcej niż przedtem, bo żadnego projektu nie wyjawił, a tylko serię Życzeń Pobożnych i Ogólnikowych Chętek;
Stanisław LEM (fragmenty prywatnej korespondencji) Gazeta Wyborcza nr 117, wydanie z dnia 19/10/1989, str. 3
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,6060534,19891019RP-DGW,Podlug_Lema,.html
2)Stanisław LEM (fragmenty prywatnej korespondencji)
Gazeta Wyborcza nr 117, wydanie z dnia 19/10/1989, str. 3
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,6060534,19891019RP-DGW,Podlug_Lema,.html
2) Stanisław LEM Gazeta Wyborcza nr 145, wydanie z dnia 29/11/1989, str. 4
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,6057599,19891129RP-DGW,fragmenty_prywatnej_korespondencji,.html
3) Stanisław LEM Gazeta Wyborcza nr 169, wydanie z dnia 03/01/1990, str. 3
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,6003403,19900103RP-DGW,Nigdy_do_ZLEPU_nie_nalezalem,.html
4) St, to byłaby ta polemika z panem Ryszkiewiczem?:
Stanisław LEM, Kraków Gazeta Wyborcza nr 60, wydanie z dnia 12/03/1994, str. 10
W sobotnim wydaniu "Gazety" z 5-6 marca (nr 54), w artykule "Ani małpa, ani dzika", pan Marcin Ryszkiewicz zarzucił mi, jakobym wymyślił sobie związek pomiędzy zmianą diety praczłowieka i agresywnością, która zaowocowała ludzką "drapieżnością" ("Drapieżna małpa", wywiad przeprowadzony przez Jacka Żakowskiego, "Gazeta" nr 42).
Otóż, po pierwsze, człowiek nie jest istotnie małpą, ale w popularyzacji przyjmuje się termin "małpa" dla podkreślenia naszego pochodzenia (i po polsku wyszła "Naga...
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,148224,19940312RP-DGW,Ani_malpa_ani_dzika,.html
Naga małpa z brzytwą?:)
6)Stanisław Lem Gazeta Wyborcza nr 288, wydanie z dnia 10/12/2001KULTURA, str. 15
Głównym błędem wszystkich rządowych ekip od powstania III Rzeczypospolitej był brak polityki informacyjnej. Elity żyły sobie, a społeczeństwo sobie.
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,1599446,20011210RP-DGW,Nikt_nic_nie_rozumie,.html
7)Gazeta Wyborcza nr 270, wydanie z dnia 19/11/2001KULTURA, str. 18  LEM DLA GAZETY
Proponuję kandydaturę przewodniczącego Samoobrony na czarny charakter nowego Sejmu i roku. Marszałek Lepper jest jednak tylko przykrą konsekwencją naszej młodej demokracji
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,1587403,20011119RP-DGW,LEM_DLA_GAZETY,.html
8 ) STANISŁAW LEM Gazeta Wyborcza nr 65, wydanie z dnia 18/03/2002KULTURA, str. 20
W pogoni za czołówką
Naszą obecną sytuację doskonale komentuje orzeczenie Królowej z "Alicji w krainie czarów": "Należy strasznie szybko pędzić, ażeby utrzymać się na tym samym miejscu".
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,1696523,20020318RP-DGW,W_pogoni_za_czolowka,.html
9) STANISŁAW LEM Gazeta Wyborcza nr 116, wydanie z dnia 20/05/2002KULTURA, str. 21
Od dawna już wiedziałem, że nie istnieje w Polsce prawdziwa prawica. Ostatnio zaś przekonałem się, że nie ma u nas także autentycznej lewicy
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,1754708,20020520RP-DGW,Diagnoza_polityczna,.html
10) STANISŁAW LEM Gazeta Wyborcza nr 133, wydanie z dnia 10/06/2002KULTURA, str. 17
Jednym z najbardziej konsekwentnych, aktywnych i skutecznych popsujmajstrów Trzeciej Rzeczypospolitej jest Andrzej Lepper. Niełatwo znaleźć w naszych dziejach drugą taką postać
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,1775733,20020610RP-DGW,Antybohater,.html
11) STANISŁAW LEM Gazeta Wyborcza nr 141, wydanie z dnia 19/06/2002NAUKA, str. 28
Nigdy nie pisałem w moich książkach o teleportacji jako o procesie możliwym do urzeczywistnienia. Przybliżonym terminem była wprowadzona przeze mnie koncepcja doskonałego odtworzenia pewnej pierwotnej struktury materialnej, informacyjnie wcielonej w substrat wtórnika. Uważając jednak rzecz za niewykonalną fizykotechnicznie, zająłem się wyłącznie aspektem filozoficznym.
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,1784595,20020619RP-DGW,Z_tej_maki_kwantowego_chleba_nie_bedzie,.html
12) STANISŁAW LEM Gazeta Wyborcza nr 169, wydanie z dnia 22/07/2002KULTURA, str. 13
Składowanie radionuklidów
Najpoważniejszym problemem energetyki nuklearnej nie jest bezpieczeństwo reaktorów, lecz kwestia trwałego, to znaczy na dziesiątki tysięcy lat, składowania ich odchodów radioaktywnych.
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,1801346,20020722RP-DGW,Skladowanie_radionuklidow,.html
13) STANISŁAW LEM Gazeta Wyborcza nr 192, wydanie z dnia 19/08/2002KULTURA, str. 20
Bić albo nie bić
Nasza demokracja polega na tym, że można bić pracodawców, którzy nie płacą, bo nie mają pieniędzy.
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,1813978,20020819RP-DGW,Bic_albo_nie_bic,.html
14) Stanisław Lem Gazeta Wyborcza nr 204, wydanie z dnia 02/09/2002KULTURA, str. 17
O karę śmierci!
Jestem zwolennikiem kary śmierci w wypadku najcięższych przestępstw, jeśli nie ma przy tym żadnej wątpliwości co do winy sprawców. Nie powinno się jednak jej stosować w procesach poszlakowych
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,1821960,20020902RP-DGW,O_kare_smierci,.html
15) ) STANISŁAW LEM Gazeta Wyborcza nr 246, wydanie z dnia 21/10/2002KULTURA, str. 21
Słomiany ogień
Mój profesor psychiatrii Brzezicki uznał Polaka za wielce swoisty, odrębny typ człowieka. Nazwał go skirtotymicznym, nazwą pochodną od greckiego skirtao - skaczę.
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,1859154,20021021RP-DGW,Slomiany_ogien,.html
16) STANISŁAW LEM Gazeta Wyborcza nr 253, wydanie z dnia 29/10/2002KULTURA, str. 17
Oszołomy, do władzy
Dla dobra radykalnego otrzeźwienia rodaków należy sobie życzyć, aby Samoobrona wraz z Ligą Polskich Rodzin przejęły władzę
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,1872120,20021029RP-DGW,Oszolomy_do_wladzy,.html
17)STANISŁAW LEM Gazeta Wyborcza nr 257, wydanie z dnia 04/11/2002KULTURA, str. 18
Myślę, że ubiegłe stulecie zostanie nazwane przez przyszłych historyków Wiekiem Totalitaryzmów. To natomiast, u którego początków stoimy, zdobyć może miano Epoki Terroryzmu
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,1887839,20021104RP-DGW,Krwawa_nowozytnosc,.html
18) STANISŁAW LEM Gazeta Wyborcza nr 268, wydanie z dnia 18/11/2002KULTURA, str. 19
Przebrani za polityków
Partie polityczne powinny reprezentować interes poszczególnych grup lub warstw społecznych. Na pytanie jednak, w czyim imieniu działa na przykład Liga Polskich Rodzin, nie sposób odpowiedzieć.
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,1906254,20021118RP-DGW,Przebrani_za_politykow,.html
19) STANISŁAW LEM Gazeta Wyborcza nr 280, wydanie z dnia 02/12/2002KULTURA, str. 20
Polityka jako choroba morska
Polska przypomina okręt o sporym tonażu, którego załogę, sterników, jako też pozostały personel marynarski w demokratycznych głosowaniach wybierają spośród siebie pasażerowie
 http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,1932097,20021202RP-DGW,Polityka_jako_choroba_morska,.html
20) STANISŁAW LEM Gazeta Wyborcza nr 286, wydanie z dnia 09/12/2002KULTURA, str. 14
Nasiusiać do baku
Komuna wraca małymi krokami. Ustawowy obowiązek dolewania alkoholu do wszystkich gatunków benzyny pogorszy energetyczną zawartość paliw, uczyni je szkodliwymi dla wielu typów silników.
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,1937101,20021209RP-DGW,Nasiusiac_do_baku,.html
21) STANISŁAW LEM Gazeta Wyborcza nr 46, wydanie z dnia 24/02/2003KULTURA, str. 15
Surowy preceptorzej zimną, niedobrą macochą
Francja, którą zalecała nam "Warszawianka", wpatrzona wzrokiem orła białego w jej gwiazdę, nie jest, jak się okazało, siostrzycą Polski, lecz raczej zimną, niedobrą macochą
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,2006290,20030224RP-DGW,Surowy_preceptor,.html
22) ) STANISŁAW LEM Gazeta Wyborcza nr 76, wydanie z dnia 31/03/2003KULTURA, str. 18
Zmaganie się fikcji z rzeczywistością
Komentatorom amerykańskim telewizyjne migawki z wojny w Iraku kojarzą się ze zmasowaną katastroficzną produkcją filmową Hollywoodu.
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,2042040,20030331RP-DGW,Zmaganie_sie_fikcji_z_rzeczywistoscia,.html
23) STANISŁAW LEM Gazeta Wyborcza nr 116, wydanie z dnia 20/05/2003KULTURA, str. 14
Rekontra paradoksalna
Mam pomysł dla srogiego Donalda Rumsfelda: po każdym ataku al Kaidy rozsiewać środki SUD w krajach arabskich. Akronim oznacza lotne środki udaremniające zapłodnienie.
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,2088322,20030520RP-DGW,Rekontra_paradoksalna,.html
24) STANISŁAW LEM Gazeta Wyborcza nr 144, wydanie z dnia 23/06/2003KULTURA, str. 15
Odwrócona prognoza
Sytuacja światowa staje się odwrotna względem prognozy Fukuyamy, ponieważ zamiast nudy spokoju pojawia się coraz większa ilość nieoczekiwanych gwałtownych zajść obejmujących już niektóre kraje Europejskie.
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,2119061,20030623RP-DGW,Odwrocona_prognoza,.html
25) STANISŁAW LEM Gazeta Wyborcza nr 203, wydanie z dnia 01/09/2003KULTURA, str. 16
Nowa broń
Zupełnie nową bronią - ani jądrową, ani chemiczną - ma się stać izomer pierwiastka hafnu, który doładowany elektronami może po spustowym uruchomieniu wyrzucić całą lawinę promieni gamma -
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,2179916,20030901RP-DGW,Nowa_bron,.html
26) STANISŁAW LEM Gazeta Wyborcza nr 227, wydanie z dnia 29/09/2003KULTURA, str. 16
Dziwna korelacja
Polska jest krajem o najwyższej pobożności społeczeństwa, a zarazem o najwyższej liczebności kradzieży aut. Jednoczesność obu tych faktów wydaje się bardzo dziwna.
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,2203205,20030929RP-DGW,Dziwna_korelacja,.html
27) STANISŁAW LEM Gazeta Wyborcza nr 239, wydanie z dnia 13/10/2003KULTURA, str. 14
Sportowcy do polityki
Wybory gubernatora w Kalifornii otwierają nową epokę w polityce: nie liczy się rozum, tylko muskuły.
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,2215601,20031013RP-DGW,Sportowcy_do_polityki,.html
28)STANISŁAW LEM Gazeta Wyborcza nr 256, wydanie z dnia 03/11/2003KULTURA, str. 15
Wstrząs rosyjski
Ani demokracja, ani kapitalizm nie czują się dobrze przy nakładaniu im kajdanek.
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,2236512,20031103RP-DGW,Wstrzas_rosyjski,.html
29) STANISŁAW LEM Gazeta Wyborcza nr 267, wydanie z dnia 17/11/2003KULTURA, str. 17
Czkawka
Nie warto słuchać lub czytać polityków. Warto patrzeć na to, co robią.
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,2247738,20031117RP-DGW,Czkawka,.html
30) STANISŁAW LEM Gazeta Wyborcza nr 291, wydanie z dnia 15/12/2003KULTURA, str. 15
Skłócona Unia?
Wygląda na to, że Unia Europejska ma się składać z równych i równiejszych.
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,2275524,20031215RP-DGW,Sklocona_Unia,.html
31) EWA LIPSKA *, STANISŁAW LEM ** Gazeta Wyborcza nr 299, wydanie z dnia 24/12/2003WIGILIJNA, str. 22
Nikomu się nie śniło...
Ewa Lipska *: Czasami śnią mi się kolory. Pozbawione fabuły, ale jakoś zorganizowane, tworzące całość.
Stanisław Lem **: Nieraz śni mi się ojciec. Wychodzimy z mieszkania, a gdy usiłuję tam wrócić, zamiast domu jest kamienna ściana.
Dwoje pisarzy rozmawia o snach
http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,2283435,20031224RP-DGW,Nikomu_sie_nie_snilo,.html

Ostatni...szkoda, że urwany: Stanisław LEM Gazeta Wyborcza nr 253, wydanie z dnia 30/10/1995OPINIE, str. 21
"Polskie triumfy, polskie klęski"
Mówiąc najogólniej i najkrócej, odpowiedź na konkursowe pytanie można sprowadzić do dwóch najważniejszych spraw, z których w konsekwencji wynikają oczywiście inne:
Za polski triumf uważam bez w...
...bez wątpienia...?:)
Czy ten felieton był gdzieś publikowany - prócz Gazety?

13
Myślę, że to info zasługuje na osobny topic - żeby nie przepadło. Chociaż ktoś (tzok?), kiedyś już informował o takich planach wydawniczych...teraz to już fakt: w listopadzie do sprzedaży trafi książka pełna listów Lema do Kandla. Jest już kawałek wstępu/posłowia Pana J.Jarzębskiego:
 CHWAŁA, FORTUNA I ROZCZAROWANIA
Listy pisane przez Stanisława Lema do jego amerykańskiego tłumacza, Michaela Kandla w okresie od 13 stycznia 1972 do 15 stycznia 1987 stanowią zapewne najobszerniejszy blok korespondencji, jaki wyszedł spod pióra pisarza. Od początku 1972 roku do połowy 1980 pisywał do swego najwybitniejszego - jak podkreślał - tłumacza i może również interpretatora regularnie co kilka lub kilkanaście dni, omawiał strategie swego wchodzenia na amerykański rynek wydawniczy, narzekał na tamtejszych wydawców, krytyków i czytelników, przyzwyczajonych do najgorszego autoramentu produkcji szeregowych pisarzy science fiction, komentował wydarzenia polityczne, a przede wszystkim zaznajamiał swego korespondenta z najważniejszymi rysami swego pisarstwa, kreśląc przed nim jednocześnie coś w rodzaju generalnej strategii swej obecności w literaturze i kulturze, a także pośród odbiorców. W połowie roku 1980 wehikuł tej gorącej i nieustannie podtrzymywanej wymiany myśli wykoleił się niespodzianie, gdyż tłumacz Lema postanowił sam spróbować sił jako pisarz i przysłał mu kolejno kilka obszernych fragmentów swojej powieści The Sleeping Beauty. Kandel musiał się obawiać tej konfrontacji, bo ugiął się dopiero po kilku latach zwodzenia swego preceptora, któremu donosił, że pisze, ale wytrwale uchylał się przed jego namowami, aby mu pokazać wyniki tych prób. Kiedy wreszcie maszynopis trafił do Lema, ten dokonał nader krytycznego rozbioru powieści i choć zastrzegał się, że robi to dla dobra młodszego kolegi, stosunki ich najwyraźniej popsuły się i odtąd obaj drastycznie ograniczyli korespondencję, przez następne sześć i pół roku wymieniając ledwie kilka listów. Potem i ta wymiana aż do śmierci pisarza ustała.
Jerzy Jarzębski


http://merlin.pl/Slawa-i-fortuna-Listy-Stanislawa-Lema-do-Michaela-Kandla-1972-1987_Stanislaw-Lem-Michael/browse/product/1,1277097.html#fullinfo
:)

14
Ja tylko w kwestii ZUSu bo azem sie zagotowala;)Dzialalnosc mam zarejestrowana od 1999r.ZUS uwazam za jedna z najbardziej skompromitowanych instytucji. O przeszkodach ze strony roznych urzedow moglabym napisac ksiazke.O przeszkodach i bezmyslnosci urzednikow.Jedno co sie rzeczywiscie poprawilo to jakosc obslugi petenta (w wiekszosci przypadkow).
Wracajac do ZUSu: owszem, napisalam ze jest skladka dla zaczynajacych teraz jest nizsza ale to czubek czubka! Maziek naprawde nie rozumiem Twojego toku myslenia.Piszesz: Faktem jest, że emerytura rewelacyjna nie będzie (ja na nią w ogóle nie liczę) ale cóż, przynajmniej nie ma koców i strzał. Ja nazywam ZUS haraczem.Na pewno owe 840 zl ( a wlasciwie 1700) ktore musze co miesiac wplacic (na co?) spozytkowalabym o wiele lepiej.Nie rozumiem placisz te pieniadze , na emeryture nie liczysz i?godzisz sie z tym?Kogo utrzymujesz?Bo ja wolalabym pania J ktora ma emerytury 820 zl (tak mniej niz ja place na ZUS) po 30 latach uczciwej pracy w hucie.Ja rowniez nie wiaze swojej przyszlosci z ZUSem ale nie patrze na to tak spokojnie.Nie patrze spokojnie np na to ze platnik musi wplacic skladke co do dnia bo wypada z ubiezpieczenia chorobowego na pol roku , zas ZUS zasilek chorobowy (moja kolezanka - operacja w pazdzierniku - pierwsza wyplata w grudniu)) wyplaca z 2 miesiecznym opoznieniem - oczywiscie bez odsetek i bez konsekwencji!Nie mowiac o upodleniu ludzi tymi ochlapami zwanymi emerytura.
Puff...przepraszam ze tak wykrzyknikowo wpadlam ale nie miesci mi sie w glowie zeby ktos mogl bronic ZUSu w obecnym ksztalcie.
;)

15
DyLEMaty / ANDRIEJ TARKOWSKI CZYLI SOLARIS I NIE TYLKO:)
« dnia: Sierpień 06, 2010, 04:04:19 pm »
Hmm...założyłam ten topic w celach porządkowych i nie tylko:)
Twórca, ktory tak zirytowal Pana Lema wg mnie zasługuje na przeswietlenie;)Ponadto tu i ówdzie trafiam na slady Tarkowskiego w Waszych postach.Pomyslalam, że warto byloby zebrac je w calosc.Ostatnio pojawily sie rowniez linki z muzyka z jego filmow.Moze przekopiowac je w jedno miejsce?Zwlaszcza ze Tarkowski tworzyl calosc: tresc - obraz - dzwiek.
Myslalam o tym wczesniej a teraz zdopingowal mnie post Q w umieszczony w Filmy SF...

(BTW: moze Wszechmocni Moderatorzy przeniesliby Tarkowskiego tutaj?oczywiscie za zgoda Q;)chcialam sie odniesc jeszcze do jego slow  a wykracza to poza filmy SF - slowem bylaby jakas ciaglosc dyskusji...co Panowie na takie porzadki?;)).

Oczywiscie ze to nie jedyne powody...na forum czesto pojawia sie nazwisko "Tarkowski" w kontekscie dwóch filmow: Solaris i Stalkera(przy czym ten drugi wg mnie zbyt pochopnie oceniany jako film SF) a to tylko waski wycinek jego tworczosci.Warte zauwazenia i porozmawiania o nich sa  na pewno  jego filmy:Dziecko wojny, Andriej Rublow,Zwierciadlo, Nostalgia i Ofiarowanie.

Niektorzy dziela tworczosc Tarkowskiego na dwa rozdzialy których granice stanowi Zwierciadlo (nomen omen jest to film który powstal pomiedzy Solaris a Stalkerem).Podzial ten mialby wynikac (najkrocej mowiac) z ewolucji relacji bohaterow ze swiatem zewnetrznym - np w Solarisie Kelvin odbudowuje na koncu dom ojcowski jako jedyne idealne miejsce we wszechswiecie, a w Ofiarowaniu (ostatnim filmie AT) Aleksander spala dom rodzicielski w ktorym byl podobniez szczesliwy.W tym kontekscie Zwierciadlo jest filmem wyjatkowym w tworczosci Tarkowskiego.Jak sam mowil: wszystkie sytuacje mialy miejsce w rzeczywistosci.Na potrzeby filmu kazal zbudowac dokladna kopie swojego domu rodzinnego i jak w lustrze przedstawil swoje relacje z matka i zona na tle wydarzen historycznych ktore sa nieodlaczne ludzkiemu trwaniu - vide list Puszkina odczytywany z ekranu.Niemniej bohater Zwierciadla w odroznieniu od Kelvina nie znajduje swojego miejsca - pozostaje w zawieszeniu.Kontynuacje tego watku mamy w kolejnym filmie - Stalkerze.Tam Pisarz i Profesor sa postaciami cynicznymi, bez wiary w idealy.Strefa im to uswiadamia.Czy w komnacie pojeli swoja pustke?Czy dlatego wycofali sie?
Wracajac na chwile do Zwierciadla:ogladalam ten film niedawno i coz widze?Widze The Ring - Krąg i Lsnienie Kubricka:)
Pamietacie scene kiedy maly chlopczyk budzi sie i pytajaco mowi: Tata?...wchodzi do kuchni a tam matka nad miednica stoi z opuszczonymi na twarz bardzo dlugimi, mokrymi wlosami...odchodzi od niej tylem, schylona , juz-juz ma odslonic twarz, ale nie robi tego -mocna scena - po wielokroc wykorzystywana w Kręgu.Ta scena wraz z nastepujacym po niej rozpadaniem sie domu, zalewaniem go przez wode, odpadajace tynki - pomyslalam Kubrick musial to widziec nim puscil krew w windzie:)

Strony: [1] 2