Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - olkapolka

Strony: [1] 2 3 ... 336
1
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 06, 2020, 11:02:34 pm »
Czytałam to Poznaniu. Nie tylko o Poznaniu. Ja tu mieszkam. W Polsce. I widzę co się dzieje. Nawet odczuwam na własnej skórze.
I dlatego uważam za chybione (czego by nie mówić o obecnym rządzie, który np. dzisiaj miast dawać realną pomoc ludziom, decyzje w sprawie egzaminów, matur - debatuje jak złamać prawo wyborcze) porównanie sytuacji u nas do Białorusi.
Słyszałeś co wygaduje Łukaszenka? Nie mogę znaleźć tego filmiku, ale tutaj jest streszczenie:
W wywiadzie dla „STW” zwrócił się do obywateli z serią porad: „Myjcie częściej ręce, jedzcie regularnie śniadanie, obiad, kolację. Sam nie piję, ale w ostatnim czasie zacząłem żartować, że wódką trzeba by nie tylko dezynfekować ręce, ale pewnie też te 40–50 g w przeliczeniu na czysty spirytus wypić... Trzeba truć tego wirusa, ale nie w pracy! (...) Ludzie pracują na traktorach i nikt nawet o wirusie nie mówi. Traktor wyleczy wszystkich! Pole wszystkich wyleczy! (...) Idźcie też do bani. Dwa, trzy razy w tygodniu. Chińczycy podpowiadają, że wirus nie lubi ciepła”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1948236,1,myjcie-rece-pijcie-wodke-bialorus-lekcewazy-zagrozenie.read

Cytuj
Wbrew pozorom zatem, kwestie wydawać by się mogło niezwiązane i polityczne, takie jak to czy Naczelnik się zaraził czy nie, albo na ile dni wystarczy Morawieckiemu pieniędzy na 'tarczę', mają wagę nawet większą niż medycyna. Bo gdy ta kasa się skończy, to wtedy po prostu wypuszczą ludzi z domów, niezależnie od statystyk
Oczywiście. Z małym "ale": ten rząd jest mistrzem w dysponowaniu nie swoimi pieniędzmi (proponuję nie zapominać o podwyżkach z początku roku i inflacji, którą przykrył marcem wirus)  - więc nie: "kiedy zabraknie" - bo brakuje od dawna - ale wtedy, kiedy nie będzie potrafił wydobyć ich z cudzych kieszeni.

2
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 06, 2020, 09:54:15 pm »
Zmartwychwstał? :-\
Święta za pasem...

Ja już odpadam od tych statystyk.

3
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 06, 2020, 08:30:08 pm »
A znasz kogoś kto poszedł do lekarza z przeziębieniem (typu grypa) i zrobili mu test? Czy raczej przywalili antybiotyk? Chyba, że pacjent się bronił;)
Nie wiem jak oni to liczą.

4
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 06, 2020, 08:18:02 pm »
Tak, czytałem ten art. Podają w nim, że śmiertelność sezonowej grypy jest 0,1% - i tu ciekawe pytanie, czy w przypadku grypy dotyczy to zarażonych, czyli wszystkich, u których wykryto wirusa (lub przynajmniej estymowanej z badań wycinkowych liczby takowych) - czy dotyczy takich, co poszli do doktora i dostali rozpoznanie, że grypa. Bo przypominam, wg PZH choruje na grypę rok w rok 4 mln Polaków a mniej niż 200 żegna się z tego powodu z tym łez padołem.
Dokładnie. Ale skąd wiedzą, że tyle choruje jeśli nie poszli do lekarza? A jeśli poszli to nawet 0.1 się nie broni, bo linkowałam te dane:
  Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w lutym 2020 roku na terenie całej Polski odnotowano ponad 820 tysięcy przypadków zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę.

    od 1 do 7 lutego 2020 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 193 482 zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę
    od 8 do 15 lutego 2020 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 200 194 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę
    od 16 do 22 lutego 2020 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 211 983 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę
    od 23 do 29 lutego 2020 roku zarejestrowano w Polsce ogółem 215 994 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę

Średnia dzienna zapadalność wynosiła 80,4 na 100 tys. ludności. Z powodu sezonowej grypy między 1 a 29 lutego zmarły 23 osoby. W poprzednim sezonie grypowym tzn od 1 września 2018 r. do 7 kwietnia 2019 r. zdiagnozowano prawie 3,7 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań. Odnotowano wówczas 143 zgony z powodu grypy, najwięcej od ponad pięciu lat.


Bo jeżeli 820tys/23 i 3.7mln/143 to mamy rząd  tysięcznych...0.002...0.003.

5
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 06, 2020, 07:57:21 pm »
Boris twierdzi, że nie umiera i to tylko rutynka...a korzystając ze świeżego dostępu - trafiłam na taki art:

Autorzy publikacji, naukowcy z Imperial College w Londynie, Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie oraz Oksfordu, przeprowadzili swoją analizę za pomocą modelu epidemiologicznego, który zasilili danymi dotyczącymi rozwoju zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i wywoływanej przezeń choroby COVID-19 w Chinach.

Jak piszą, wśród osób, u których rozwinęły się objawy choroby, śmiertelność wynosi 1,38 proc.
(...)
Nowe szacunki są więc zbliżone do tych, które uczeni z innych ośrodków opublikowali dwa tygodnie temu na łamach "Nature Medicine". Z ich wyliczeń wynikało, iż śmiertelność wśród osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, u których rozwinęły się objawy, sięgnęła w Chinach 1,4 proc.
To o tyle ważne, że świat zalewają obecnie hiobowe wieści dotyczące chorych umierających we Włoszech, w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy USA. Dostępne dane pokazują, że najwyższą ofiarę ponosi nawet blisko 10 proc. zakażonych!

Z badań wynika jednak, że te dane są mocno zawyżone. A są zawyżone dlatego, że nie biorą pod uwagę wszystkich zakażonych - tych przechodzących chorobę łagodnie i tych przechodzących zakażenie bez żadnych objawów.

https://wyborcza.pl/7,75400,25848938,jak-bardzo-smiertelny-jest-koronawirus-nowe-dane.html

Psss...to jak pęknie bańka gospodarcza to może coś założę - jakiś wątek, bo już mi się zbiera i powoli ulewa...

6
DyLEMaty / Odp: Jacek Dukaj
« dnia: Kwiecień 06, 2020, 11:03:04 am »
A propos "Starości..." - było?
Serial „Kierunek: Noc” będzie opowiadać o globalnej katastrofie: zjawisko słoneczne sprawia, że gwiazda zaczyna niszczyć wszystko na swojej drodze. Bohaterami są pasażerowie i członkowie załogi nocnego lotu z Brukseli, którzy postanawiają lecieć na zachód, aby szukać schronienia w mroku. Na pokładzie samolotu o przeżycie walczą bogaci i biedni, młodzi i starzy, cywile i wojskowi pochodzący z różnych środowisk i mówiący różnymi językami.

Fabuła serialu jest oparta na motywach powieści „Starość Aksolotla” autorstwa Jacka Dukaja, jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy w gatunkach fantastyki i science fiction. Dukaj i Tomasz Bagiński są producentami wykonawczymi „Kierunku: Noc”.https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/kierunek-noc-serial-netflix-zwiastun-powiesc-jacek-dukaj-opinie

i pierwszy teaser:
https://www.youtube.com/watch?v=29crK9g4S5w&feature=emb_title

Pss...wygląda nieźle...tylko nie wiem...będą tak latać tym samolotem dookoła Ziemi przez 15 odcinków?;)

7
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Kwiecień 05, 2020, 04:28:15 pm »
oczywiscie najtwardsze i najbardzuej kompetentne sa mlode laski, biegajace w gaciach.
To w sumie jeszcze nie tak źle - skoro w...;)
Ja zobaczyłam (drugi raz, bo zapomniałam, że już widziałam...) - taką dłużyznę:
https://www.filmweb.pl/film/Mr.+Nobody-2009-269102
Ot, trochę przypadkowego Kieślowskiego, trochę czasowariacji - ale raczej obyczaj, niż typowe kino SF.

Mógł być całkiem dobry psychologiczny, ale ze względu na bezsensowną końcówkę i dopowiedzenia - nędzna fikcja:
https://www.filmweb.pl/film/Dziedzictwo.+Hereditary-2018-802930

I prawie SF - ze względu na akcyjną łatwość:
https://www.filmweb.pl/film/Who+Am+I.+Mo%C5%BCesz+by%C4%87+kim+chcesz-2014-726430

8
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 04, 2020, 11:38:17 pm »
Mam pytanie: czy moglibyśmy – póki się da – wydzielić w osobny wątek (coś w deseń: skutki społeczno - gospodarcze koronawirusa?) - ostatnie trzy posty? Mam na myśli te o tarczy, ocenie Morawieckiego itp.? A ten wątek zostawić dla statystyk, zachorowań, leczenia itp.?
Czy byłby to jakiś problem?
Wydaje mi się, że ocena sytuacji gospodarczej dopiero wjedzie z całą mocą w ciągu najbliższych tygodni.
Czy chcecie to zostawić w jednym worku?

9
Hyde Park / Odp: Polityczna Rzeźba
« dnia: Kwiecień 04, 2020, 07:02:04 pm »
I rura zmiękła... Amebowców... upośledzeniu... totalniactwa ... kwiczą... kwik... kwilić... nadadzą odpowiednia formę błagalną a nie drą ryja...
I chcesz rozmawiać? Czy głosisz ex cathedra?
Ja w ogóle nie potrafię umiejscowić opinii autora - oprócz tego, że flaszka dobrze wpływa na grzeczność :-\

10
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 04, 2020, 06:58:58 pm »
Taki merkantylny powód? W artykule potępiającym śmierć dla ocalenia PKB, ale jednak chwalącym jego utrzymanie u sąsiadów (bo czym jest to rozkręcenie gospodarki?) – a u nas prawie wszystko – łącznie z lasami – zamknięte i to po to by podnieść PKB? – nie nadążam...;)
To jest jakaś logika, której nie posiadam. Męska?;)11
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 04, 2020, 06:00:25 pm »
Skoro na skutki oboczne zeszło, o tym lekarstwie, nie wiem czy gorszym od choroby, ale z pewnością niedobrym, chyba mowy nie było?
Było;)
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1974.msg80641#msg80641
Ja chciałam wrócić na chwilę do artu Orlińskiego...kupiłam dostęp, bo już mnie irytowało to niemogęniemogę...ale art zirytował mnie bardziej:))
Szczerze powiedziawszy nie wiem po co cały ten wywód? Ustalanie kto jest mordercą, katem, kto ofiarą – bo czytamy o ofiarach stalinizmu, nazizmu, występują postacie fikcyjne: Kauters, czytamy o trupach wyprodukowanych przez oba systemy.
Człowiek ma być wartością nadrzędną - taka teza. Po czym dostajemy opis różnych systemów, nurtów...marksizm, austromarksizm.
Po czym przechodzimy płynnie do aktualiów, które mieszczą się w dwóch maleńkich akapitach – pochwała zabudowy Wiednia i zapowiedzi austriackiego rządu, że wrócą do gry szybkim odbiciem gospodarczym (V) - zaś:
Polski rząd przepowiada nie krzywą „V”, tylko krzywą „U”.
I zagadka? O czym to wg autora świadczy? Znaczy ta przepowiednia?
To jedno zdanie uzasadnia tezę wspartą historią stalinizmu i zbrodni hitlerowskich?
Karkołomny umysłowo jest ten tekst.

12
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 04, 2020, 03:36:27 pm »
Z innej beczki - są też takie dramaty - dzisiaj rozmawiałam ze znajomą  - na początku marca jej mąż poparzył się olejem - w Niemczech. Tam przeszczepy, tam hospitalizowany. W poniedziałek dostaje wypis - chociaż rany nie goją się zadowalająco - wzięli wymaz - dadzą opis i do domu - leczenie dalsze w Polsce.
Wróci do domu i wszyscy muszą być w kwarantannie (dziecko w ósmej klasie - egzaminy?).
Ona obdzwoniła wszystkich znajomych lekarzy, siemianowicką oparzeniówkę, szpitale prywatne za Krakowem - nigdzie nie może liczyć na pomoc. Nikt nie przyjdzie zmienić opatrunków do gościa w kwarantannie.
O rehabilitacji nie ma mowy.
Ona dostanie instrukcje jak zmieniać opatrunki. A co z niegojącymi się prawidłowo ranami? Nic.
Mam nadzieję, że jednak ktoś im pomoże  - gdyby doszło do zakażenia - tylko kto to oceni?

13
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 04, 2020, 03:15:50 pm »
Tak, to prawda z tą pożyczką, ale też z kosztami prowadzenia działalności, które nie opłacone w terminie - rosną lawinowo. To nie tylko koszt wynajmu. Pracownicy, towar, media, podatki, ZUS itp.
Plus oczywiście zobowiązania zwykłe - poza działalnością czyli za coś trzeba żyć.
Co do kredytów - na niektórych system podatkowy to wymusza - poniekąd. Wszystkie leasingi by zejść z vatu? Taka pętla zakupowa.
W każdym razie spadki są prawie wszędzie - jedne spektakularne, inne mniej, ale za każdym stoi człowiek ze swoim nieszczęściem.

14
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 04, 2020, 02:23:11 pm »
Właśnie przeczytałam ten fragment z tekstu Orlińskiego pt. Niech tysiące umrą, żeby miliony mogły żyć? To tak nie działa:

Dlatego ze zdumieniem słucham tych, dla których śmierć kilku procent populacji jest akceptowalną ceną za ocalenie PKB. Albo że jeśli świetlana postkapitalistyczna przyszłość wymaga bankructwa tysięcy drobnych przedsiębiorców to niech bankrutują.

Ten dostęp...nie mogę przeczytać dalej, ale czy te dwa zdania się nie wykluczają? Gdyż to nie chodzi o wzrost PKB, tylko o poczucie bezpieczeństwa socjalnego, ekonomicznego osób, które teraz nie mogą i nie wiedzą kiedy i czy w ogóle będą mogły nadal pracować? Które nie mają źródła dochodów - nawet okrojonego? Właśnie tych skazanych - wcześniej, w słynnym Ka. stwierdzeniu - na bankructwa?

https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,25844809,orlinski-niech-tysiace-umra-zeby-miliony-mogly-zyc-to-tak.html

15
DyLEMaty / Odp: Przeczytałem książkę - lub nie
« dnia: Kwiecień 04, 2020, 02:13:12 pm »
Nie wiem jaki poziom to ma i w jaką grupę wiekową celuje (o gimnazjalistach?), ale znajomy dzieciak, który dosyć sporo SF wchłonął - czytał to:
https://powergraph.pl/katalog/serie/felix-net-i-nika

Strony: [1] 2 3 ... 336