Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - olkapolka

Strony: [1] 2 3 ... 304
1
Hyde Park / Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« dnia: Lipiec 13, 2019, 08:44:06 pm »
Do "noniemogę"? Ten pan ma pretensje, że jego syn...dostał się do LO...bo miał do branżówki - reforma go skrzywdziła:)))
Mój syn ze średnią niewiele ponad 3,0 dostał się do liceum. To pokazuje nieudolność systemu
https://kobieta.onet.pl/dziecko/moj-syn-ze-srednia-niewiele-ponad-30-dostal-sie-do-liceum-to-pokazuje-nieudolnosc/wez5f04

2
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Lipiec 12, 2019, 11:44:10 pm »
Fajne to skalowanie, a na robota młodego dałam się nabrać :-[
Mona Lisa, która się porusza - traci na uroku?:)
Akurat byłam niedaleko Smyrny na wystawie poświęconej Leonardo - tutaj  poruszanie było fajne - można było w praktyce sprawdzić niektóre jego projekty:
https://www.turkishconnextions.co.uk/home/news_inner/101
PS i jeszcze to mnie rozwaliło :) choć jest NI (natural intelligence)
https://giant.gfycat.com/BlushingBlaringKinglet.webm
Mam nadzieję, że gołębie nie mają takiej inteligencji...
Ale ja chciałam na chwilę wrócić do tematu SI…si…si…
Twoje argumenty to krytyka AI - ale takiej sprzed pół wieku. Zakładasz, że wszystko zostanie odgórnie zaprogramowane, zasymulowane itd., tymczasem dziś robi się to zupełnie inaczej: sieci neuronowe uczą się - i to nie tylko w sensie samego przyswajania informacji, ale i na poziomie automodyfikacji, funkcjonalnego przrabiania samych siebie w odpowiedzi na rozmaite bodźce i uwarunkowania zewnętrzne. Algortm pisany przez człowieka jest szczątkowy, definiujący jedynie ogólne założenia, a cała reszta już robi się sama - tak samo jak w przypadku organizmów żywych. A to, czego taka sieć się nauczy, będzie zależało od środowiska, otoczenia, w którym te nauki będzie pobierać.
Ja tak nie zakładałam, a podobne trudności widzę. I okazuje się, że nie tylko ja. Przeczytałam właśnie artykuł z czerwcowego Świata Nauki pt.” Sztuczna wyobraźnia” , w którym to autor przyznaje, że SI „obdarzona świadomością to bardzo odległa przyszłość.”
Raz przez fakt, iż sami nie wiemy co to świadomość, a dwa przez trudności wynikające z uczenia się SI (mowa o metauczeniu, generatywnych sieciach przeciwstawnych i rozwikływaniu).

Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło się wam cynicznie myśleć o naszym gatunku, lekarstwem może być rozmowa z badaczami sztucznej inteligencji. Ponieważ co chwilę słyszymy o kolejnych sukcesach: maszyny równie dobrze, a czasem nawet lepiej niż ludzie, rozpoznają twarze, tłumaczą z obcych języków, radzą sobie z grami planszowymi lub zręcznościowymi i, oczywiście, nie zapominają o włączeniu kierunkowskazu, można by spodziewać się, że naukowcy będą tryskać tryumfalizmem. Ale rzeczywistość jest inna: przy każdej okazji podkreślają, jak cudowny jest ludzki mózg, jak potężne są jego możliwości adaptacji, jak wielka jest jego wydajność i jak nieograniczone zdolności uczenia się. Maszynom wciąż brakuje tych cech. Są mało elastyczne, nieprzejrzyste w działaniu i uczą się powoli w trakcie długich sesji treningowych. Nawet nagłaśniane w mediach sukcesy dotyczą wąskich dziedzin.
https://www.swiatnauki.pl/8,1800.html

Cytuj
Nie jakieś wielkie superkomputery o wielkiej mocy obliczeniowej, ale własnie takie "sprzęty" codziennego użytku, przeznaczone do interakcji z ludźmi, w szczególności do opieki i towarzstwa - stawiam, że to właśnie tutaj pojawią się w pierwszej kolejności takie sztuczne twory, których zachowania trudno będzie odróżnic od ludzkich. One będą się uczyć "pasować" do ludzi, i bedą pod tym kątem selkcjonowane - równieżpod kątem tych "reakcji emocjonalnych".
Pewnie masz rację - że ta strona SI będzie eksploatowana...ja ostatnio wypróbowałam asystenta Google - z jednej strony chylę czoła: niezmordowanie spełnia i z dosyć dużą trafnością wszelkie proste polecenia, ale kiedy wchodzimy w "rozmowę jak człowiek" - robi się śmieszno i straszno;)


3
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Lipiec 12, 2019, 09:13:01 pm »
Nie mam pojęcia - też mi coś jakby pogrywa w tej bociej muzyczce...fajny doobiadowy...to na letniaka...czegoś się to dziewczę zaczepiło czyli w ramach młodych:
https://www.youtube.com/watch?v=PUdyuKaGQd4
I starszych:
https://www.youtube.com/watch?v=B9FzVhw8_bY

4
Hyde Park / Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« dnia: Lipiec 12, 2019, 11:45:56 am »
Ja jestem zdziwiony, że Wy nie wiecie, że te punkty ustala samorząd, od lat, jeśli nie od zawsze odkąd wpadli, jakie to poręczne. Może Wam się tylko zdaje, że u Was jest inaczej, w końcu w kwitach pewnie jest wszystko zgodne z literą prawa i z dobrem dziecka na ustach.
Oczywiście nie mogę ręczyć za wszystkie szkoły w regionie - jakie ich dyrekcja ma układy z władzami, ale na 100% - z pierwszej dyrektorskiej ręki: w dwóch szkołach piekarskich sami ustalają punkty. Łamistrajki?:)

5
Hyde Park / Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« dnia: Lipiec 11, 2019, 11:27:24 pm »
Cytuj
Niemniej zróżnicowanie punktowe jest -
No jest, ale ono wynika w egzaminów które odbyły się 2 miesiące temu i ogólnie wieloletniej pracy.
Przecież żartowałam ::)

6
Hyde Park / Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« dnia: Lipiec 11, 2019, 11:07:03 pm »
Niemniej zróżnicowanie punktowe jest - widać nie dogadali liczby 6 i pasków w szkołach podstawowych i gimnazjach - proponuję przenieść tam genialną klasę ze Śląska - ale 6 na świadectwie to dopiero 72 punkty - oj!:))

Z drugiej strony...przed dekadą pisałam, że nie każdy musi mieć maturę - ale żeby tak opacznie...pustymi szkołami ten problem?;))

7
Hyde Park / Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« dnia: Lipiec 11, 2019, 09:56:05 pm »
"Miasto" progi ustawia.
A to też jestem zdziwiona, bo na Śląsku każda szkoła ma swój - wiadomo im renoma...tym próg...
O tym nawet tutaj:
https://www.portaloswiatowy.pl/organy-zewnetrzne-szkoly/ustalanie-progow-punktowych-przy-rekrutacji-do-szkol-srednich-kompetencje-organu-prowadzacego-12345.html

8
Hyde Park / Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« dnia: Lipiec 11, 2019, 09:53:05 pm »
Cytuj
- ale z powodu za wysoko ustawionego progu nic z tego nie wynika, bo dzieci nie złożyły papierów ze względu na ten próg, poszły do innych szkół.
Tym progiem to zdumiony jestem - kto takiego samobója strzela? W moim fyrtlu obniżano próg by utrzymać zatrudnienie. I to był sprawa dyrekcji szkoły - nikogo innego. Tak ustawić próg by nie mieć narybku?
Toż to absurd.
To pewnie reakcja obronna na 19 pasków w jednej klasie;)

Cytuj
czy wyż demo
No właśnie jest sztuczny wyż demo. Jest 2x więcej do I klasy i przeciętnie w każdej szkole ponadpodstawowej 3-letniej będzie o 33% więcej uczniów.
W tym chyba sęk. Od tego roku to nie są szkoły 3-letnie - tylko 4- letnie. I kandydatów jest jak zwykle...do 4-letniej. Tyle, że skumulowane 2 roczniki w jeden. Ale w szkole 4 roczniki. Jak zwykle.
Były 3 lata na dostosowanie. I stąd:
Cytuj
Problemem jest nieprzygotowanie szkół
Nie wiem, czy stwierdzasz fakt, czy wskazujesz winnego ;) 
Hm...dlaczego zacytowałeś pierwszą część mojej wypowiedzi - bez ciągu dalszego?:)
Problemem jest nieprzygotowanie szkół (rząd powinien się podzielić odpowiedzialnością z samorządami) - do ponownego 4 rocznikowego systemu.
Stwierdzam fakt i wskazuję winnych?;)
Cytuj
Nad tym też się zastanawiałam  - z LO nigdy nie wyjdzie podwójny rocznik.
Masz rację, rzekłem bzdurę :) . Wszyscy będą mieli 12-letni cykl. Pacz, widziałem taki tekst gdzieś i łyknąłem jak pelikan cegłę :) .
Z LO nie wyjdzie - ale są jeszcze technika - i tutaj jeszcze się nie doliczyłam czy nie będzie jakiejś kumulacji, bo oni przechodzą z 4 na 5...i te studia wspólne z LO? Ale chyba nie. Bo każdy robi system trzynastkowy. :-\
Cytuj
PS a budynki po gimnazjach jak niby zapełnić, jeśli to są odrębne budynki?
W mojej okolicy zawsze były 3 podstawówki. Jedna przerobiona na gimnazjum. Teraz...dwie zostały...a w tej trzeciej? Z budżetu obywatelskiego zrobiono remont boiska (z wiedzą, że szkoła idzie do likwidacji) i szkołę przekształcono w...MOPR (przybyło mu petentów...), a boisko (za 300 tysięcy - podobno) w parking dla pracowników:)
Można? Można.
Dodam, że MOPR się nie przeniósł - tylko zajął kolejny budynek:)

9
Hyde Park / Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« dnia: Lipiec 11, 2019, 04:50:42 pm »
Cytuj
jak w danym mieście jest jedno liceum to nie każdego stać na utrzymanie poza domem zwyczajnie, żeby wpisać rezerwowo szkołę w innym mieście.
Oczywiście. Ale to przecież nie problem tego roku - to problem każdego poprzedniego rocznika. Chyba nie powiesz, że do tej pory do tego LO w małym mieście dostawali się wszyscy chętni? Nie było żadnej selekcji? Nie musieli się martwić czy się dostaną?

Cytuj
Po drugie jakby nie podchodzić do tematu, skokowo do wielu szkół, w tym przede wszystkim tych obleganych, jest 2x więcej kandydatów wyłącznie z powodu decyzji administracyjnych.
Dodajmy, że Ci kandydaci ze sobą nie konkurują. Osobne klasy po podst, osobne po gim. Oni nie starają się o te same miejsca. Liczba dzieciaków w szkole jest podobna do tej sprzed gimnazjum.
Problemem jest nieprzygotowanie szkół (rząd powinien się podzielić odpowiedzialnością z samorządami) - do ponownego 4 rocznikowego systemu. Nie jakieś zmniejszenie fizyczne powierzchni szkół czy wyż demo, który by faktycznie mógł zmienić proporcje i zabrać miejsca.

Żeby nie było, że jestem entuzjastką tej reformy - można dyskutować nad jej zasadnością - mam dzieciaka w ósmej klasie...to powinno wystarczyć za wszystkie tłumaczenia;)
Po prostu problemy widzę w innym punkcie - przede wszystkim na trzech rocznikach odbył się eksperyment programowy - dzieciaki szły systemem gimnazjalnym i do 6 klasy miały tylko przyrodę - ogólną, łatwą. 7 klasa to poszerzenie o 5 przedmiotów (fizyka, chemia, biologia, geografia, drugi język) - za jednym zamachem, nie stopniowo od 4 klasy - jak było i ma docelowo być. Roczniki 2004-2006 muszą to odpękać - nie w 3 lata jak gimnazjum, ale praktycznie w 1.5 roku. Bo w kwietniu już egzaminy.

Cytuj
a w perspektywie mają to samo, może nieco rozjechane po skali czasowej, przy rekrutacji na najbardziej oblegane kierunki studiów.
Nad tym też się zastanawiałam  - z LO nigdy nie wyjdzie podwójny rocznik. Z obecnych pierwszych klas - jedni wyjdą za 3, drudzy za 4 lata. Chyba, że z technikami? :-\
W którym roku będzie wg Ciebie kumulacja na studia?

10
Hyde Park / Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« dnia: Lipiec 11, 2019, 03:54:43 pm »
Najbardziej nagłośniony jest problem Wawy - a tam można chyba było składać papiery do nieograniczonej liczby szkół i klas...
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24713746,rekrutacja-do-liceum-i-technikum-w-warszawie-informator.html
Sami sobie więc ten los zgotowali?;)

11
Hyde Park / Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« dnia: Lipiec 11, 2019, 02:20:31 pm »
Taaa...wczoraj gdzieś mi przeleciało przez...pretensje, ze nawet dzieci z paskami nie dostaną się...bo do tej pory wszystkie się dostawały (dodałam z offu)...otóż to nie ma związku z fizycznymi miejscami w szkołach - to paranoja rodziców. Podkręcana przez nauczycieli. Te paski. Wyścig o oceny, który nie ma pokrycia w posiadanej wiedzy.

Kilka tygodni temu nawet zaliczyłam lekką spinkę w tym temacie - od jednej osoby usłyszałam, że w klasie jej syna (ósmej) jest...19 świadectw z paskiem...ona uważa to za normalne, ja za kompletne pomylenie.

Przy takich ilościach pasków nie ma żadnej gwarancji - bo za nimi nic nie stoi. Albo w niewielu przypadkach. Poza tym od kiedy to każdy miał zagwarantowane przyjęcie do wybranej szkoły? Tego też nie rozumiem.

Psss. Jasne maziek, że kadry, tworzenie miejsc na zaś, wybór jednej szkoły itp. to wszystko prawda + porażka programowa dla pierwszych klas 7/8 (z czasem się wyrówna, ale teraz okropny eksperyment) - mnie tylko chodziło o zasłyszane: nie ma fizycznie miejsc w budynkach.
Cytuj
jak uczeń przestrzelił a nie wybrał szkół rezerwowych (można składać papiery do 3)
To ustalają samorządy - w jednych do trzech, w innych do nieograniczonej liczby - burdel:)

12
Hyde Park / Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« dnia: Lipiec 11, 2019, 01:22:18 pm »
Ale co to ma do fizycznego pomieszczenia uczniów? Będą 4 roczniki - w tym dwie programowo różne pierwsze klasy. Tak było przed laty w większości szkół - 4 roczniki po kilka klas w każdym. Co za różnica dla pomieszczenia dzieci czy to są klasy 1, 2, 3 i 4 czy 1, 1, 2 i 3?
Nie mówię o szkołach, które powstały np. 10 lat temu z myślą, że muszą pomieścić 3 roczniki i tak np. wynajmowały lokale - u nich może być problem lokalowy.

13
Hyde Park / Odp: Zapaść polskiej Edukacji Narodowej
« dnia: Lipiec 11, 2019, 12:45:51 pm »
Nie chcę oceniać reformy  - akurat dotyczy bezpośrednio - ale mam jedno pytanie...od kilku dni zewsząd słyszę, że licea pękają w szwach i nie są w stanie fizycznie pomieścić uczniów - systemy dwuzmianowe itp. Tego nie rozumiem.
Licea 4-letnie zawsze miały u siebie 4 roczniki i funkcjonowały w systemie jednozmianowym. Teraz - pomimo, że przychodzą do nich 2 roczniki - także w sumie będą się uczyć dzieciaki z czterech roczników - skąd więc problemy z fizycznym pomieszczeniem uczniów na jednej zmianie? :-\

14
Hyde Park / Odp: Polityczna Rzeźba
« dnia: Lipiec 07, 2019, 09:07:13 pm »
Osteoporoza ::)
Ale że broń też chwyciła...

15
Hyde Park / Odp: Polityczna Rzeźba
« dnia: Lipiec 07, 2019, 08:30:44 pm »
Cytuj
Ale żeby aż tak? W stosunku do samego cmentarza te lwy to pikuś.
Ta, chyba główny problem w napisach na tarczach (które zresztą w nowej wersji pominięto)
Co do zapudłowanych lwów – maziek był w 2009, ja w 2012 i dalej ich nie było – nawet zapudłowanych – były wywiezione – na lwowskie rogatki.
Niemniej w tym okrąglaku u szczytu schodów (kaplica)  była  tablica – kilka informacji o cmentarzu, jego historii.
O, taka:

A na jej środku info o lwach:

Tak, myślę, że ten napis na tarczach był kluczowy.
Poza tym na tej tablicy – niestety zdjęcie zrobiłam niezbyt wyraźne – jest info o pomniku Lotników Amerykańskich (trzeci rząd od dołu, drugie zdjęcie od lewej) – zdewastowany w 1970 roku.
Odrestaurowany – bez angielskiego napisu. Napis pojawił się z powodu wizyty ambasadora amerykańskiego - w 2016 roku.
https://kresy.pl/wydarzenia/lwow-przed-wizyta-ambasadora-usa-ukraincy-odslonili-napis-ktory-wczesniej-zamalowali-foto/
W 2012 pomnik wyglądał tak:Był nieco brudny i już była szczerba. Ale blacha? To chyba nie blacha - tylko brudny kamień.
Pewnie w 2016 doczyścili i uzupełnili brak na szybko…
Za to – nie wiem czy ten szczegół to jeden z livovych trzech "znajdź różnice" – bo nie pisaliście o tym - w 2019 lotnik na lewej nodze zyskał biało-czerwoną opaskę…oryginalnie chyba jej nie było - ktoś domalował?

Psss...maziek gdzie się zapodział Twój awatarkowy Kostek? Czy tylko ja go nie widzę? :-\

Strony: [1] 2 3 ... 304