Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - olkapolka

Strony: [1] 2 3 ... 385
1
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 17, 2021, 12:53:55 pm »
Cytuj
Włączyłam - i zdębiałam: wypiel...ę? faktycznie liv niczego nie zaobserwował...ciut przewinęłam: uff;))
No co, no co... a zauważyłaś tę klamerkę spinająca koczek z tylu głowy? No, wisienka.
Są ze dwa najazdy kamery od tyłu, chyba tylko by to pokazać.
;D
Nie, nie zauważyłam, bo nie oglądałam całego programu - tylko przewinęłam żeby zobaczyć co Tobą tak wstrząsnęło;))
Cytuj
W tematach poważnych, jestem tak samo głupi jak Ty. Nic nie kamam. A już Chin, to zupełnie. Przecież tam taki gęstlik z bezlikiem, że nie sposób izolować.
Zresztą, widać to na filmikach stamtąd.
Wydaje mi się, że po tym roku zbiorowego chorowania należy wyciągnąć jeden podstawowy wniosek - abstrahując od zamknięcia gospodarki - sądzę, że pod żadnym pozorem nie można zamykać służby zdrowia (poradnie, szpitale w mocno okrojonym składzie, e-porady zastępujące wizyty itp.).

2
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 17, 2021, 12:22:20 am »
Bo zobaczyłem bodaj najbardziej wypielęgnowanego faceta jakiego widziałem w życiu (fakt, niezbyt bogatym w tego typu obserwacje) - czyli tempora z moresem?
Włączyłam - i zdębiałam: wypiel...ę? faktycznie liv niczego nie zaobserwował...ciut przewinęłam: uff;))

Przepraszam, ale się mi uleje koronnych słówek trochę;)
Kolega stomatolog - zaszczepiony dwoma dawkami P. w  lutym. 
Lata do UK - na wlocie i wylocie: test.
- 20 III: w dniu wylotu (konkretnie 2h przed) do Polski sms z NHS ma kwarantannę 10 dni, bo leciał z chorym...lot powrotny przepadł, pacjenci też.

Minął miesiąc - UK odtrąbił sukces zakończył lockdown.

- 16 kwiecień: kolega był na uwolnionych zakupach, pakuje się żeby wrócić (jakieś 5h do wylotu)- sms z NHS: leciał z chorym - 10 dni kwarantanny - lot przepadł (dodam, że miał lecieć czwartkiem, ale odwołano lot - wtedy by wyleciał!), pacjenci też.

Ale! Zaliczono mu kwarantannę od 10 kwietnia (kiedy przyleciał)...że 6 dni wychodził i leczył pacjentów? To nic. Czyli siedzi do 20 kwietnia. Hę.
Dodam, że samoloty są prawie puste - ten zarażony na pewno nie siedział mu na kolanach.
Jest w tym jakaś logika?
Ktoś mi wytłumaczy to? Mógłby zrobić test przed wylotem...odmowa.
Po co szczepienie? Po co testy? Zaoszczędźmy niewyobrażalne pieniądze skoro one i tak nie są respektowane.

Jeszcze jedno - moja mama miała w 2019 wizytę u kardiologa, kolejna we wrześniu 2020 - odwołana, kolejna w kwietniu 2021 - odwołana - ta z listopada 2021 się odbędzie?
Ile osób nie doczeka tych wizyt? Ile z nich nie ma na prywatne wizyty u tych samych lekarzy, w tych samych pomieszczeniach, bo tam wynajmują gabinety? I prywatnie mogą (to nie pretensje do lekarzy), a państwowo nie. Obłęd!
I skoro już mi się tak ulewa;)  - ta stronka, która tu gościła często...warto ją przypomnieć, ustawić ogląd od najmniejszej liczby zakażeń, porównać z populacją i powierzchnią...
https://www.worldometers.info/coronavirus/?fbclid=IwAR2AgvlaPXnOXHVA0SBsAv8nq9WpoDvcxpSblwoTIfdUEL6nMgPpsK3C440
Laos, Tanzania, Tajwan, Wietnam, Chiny...Chiny mnie po prostu rozwalają...1.5 mld i 90 tys. zachorowań...zabili dechami Pekin? Szanghaj?  i many more...tysiące, jak nie miliony ludzi wychodziło do potrzebnej ogółowi pracy i wracali do swoich domów...mniejsza.
Skoro kłamią w zachorowaniach - muszą umierać ponad stan - umierają? Ma ktoś dane o zgonach w tych krajach? Bez szczegółów na co - po prostu. Czy są ukrywane? Serio mnie to interesuje.

3
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Kwiecień 16, 2021, 10:36:58 pm »
Dzięki za odpowiedzi:)
Chociaż mam wrażenie, że doszło do wektorowego przesunięcia akcentów - lekkiego;)
Mnie nie tyle chodziło o przenikanie języka kryminału do codzienności - zwłaszcza w dzikich latach 90, co o wcześniejszy wpływ Systemu, Molocha, który zsyłał do łagrów nie tylko kryminalnych, ale politycznych itp. - oni także operowali tym językiem - zony.
Dlatego pisałam o poniekąd odzyskanym języku polskim.
Jeśli w Rosji zostałaby w użyciu ta gwara - znaczyłoby to, że społeczeństwo - przynajmniej mentalnie, jeśli nie organizacyjnie - tkwi dalej w obozowej rzeczywistości.

4
Hyde Park / Odp: Bracia mniejsi
« dnia: Kwiecień 16, 2021, 09:14:39 pm »
Cytuj
na czym opierasz moralnosc? 
Można na wewnętrznym ładzie lub dążeniu do niego.
A o kim teraz napisałeś?

5
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 16, 2021, 09:11:51 pm »
AC i ubezpieczenia społeczne to zupełnie inne typy ubezpieczenia.
Jeśli już...ostrożnie można porównać OC ze społecznymi - obowiązkowość podobna. Chociaż inna;) OC ma samochód - nie każdy kierowca - a ubezpieczenie zdrowotne każdy. Chorobowe wg opłacania.
Wracając do AC - jest ono zupełnie dobrowolnym ubezpieczeniem - mało tego - Ty możesz chcieć, a ubezpieczyciel starego gruchota Ci nie ubezpieczy i już.

To podstawowa różnica: dobrowolność.

Druga to inna konstrukcja i możliwości egzekwowania w ubezpieczeniach komunikacyjnych i społecznych.

Wypadek i jego okoliczności są dosyć proste (zazwyczaj) do ustalenia, natomiast czy sam na siebie sprowadziłeś chorobę swym wieloletnim złym prowadzeniem czy też miałeś takie predyspozycje rodzinne - niezwykle trudne do ustalenia. Oprócz skrajnych przypadków typu alkoholik, otyły tak że tylko dźwig go z pieleszy ruszy...
Trop wykluczeń prowadzi do ubezpieczeń prywatnych. A co za tym do dobrowolności ubezpieczania...
A uprzejmie przypominam, że to nie ja straszyłam kocami i strzałami;)

Pss...a z tym - muszę się przyznać - nie pomyślałam, że do puli zachorowań i testów trafiają niepełne dane - znaczy prywatne laboratoria zgłaszają tylko testy pozytywne, a nie zgłaszają liczby testów w ogóle (negatywnych) - czyli mierzenie zachorowań w stosunku do liczby wykonanych testów jest błędne - testów jest robionych więcej - ile?:

O jakiego rzędu zaniżenia liczby testów można mówić? W skali całego kraju trudno to oszacować, aczkolwiek wyniki dodatnie z nowosądeckiego zakładu to kilka procent wszystkich wykonanych testów.

- W styczniu na około 1500 pobrań mieliśmy 8 wyników dodatnich. Od zeszłego wtorku do wczoraj (12 kwietnia) wykonaliśmy 1200 testów. A raportowaliśmy tylko dodatnie, było to mniej więcej 8-12 przypadków dziennie. Dzisiaj mamy na przykład 52 pobrania i 2 wyniki dodatnie. Wczoraj mieliśmy 200 osób na testach i 8 wyników dodatnich. Od początku kwietnia przy trzeciej fali, wyniki dodatnie stanowią około 5 proc. wszystkich pobrań - mówi - mówi Królikowski.

https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,koronawirus--dzienna-liczba-testow-na-covid-19-jest-wieksza-niz-podaje-mz,artykul,79879695.html

6
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 16, 2021, 08:05:35 pm »
Gdyby to nie była choroba zakaźna to oczywiście choruj sobie człowieku na własne konto ile chcesz, tylko w miarę możliwości nie obciążaj swoim wyborem ubezpieczenia, za które ja też płacę. Wykup własne.
Abstrahując od choroby zakaźnej - po latach pętlenia wokół tego argumentu myślę, że jednak on jest zły 8)
Pijesz? Ubezpiecz się sam.
Palisz? Ubezpiecz się sam.
Źle się odżywiasz i cierpisz na choroby spowodowane otyłością? Ubezpiecz się sam.
Itditp
W tym tropie - doszłam do wniosku - wspólnie ubezpieczać mogliby się tylko zdrowi i młodzi - w dodatku rozważni i romantyczni;)
Skutkiem ubezpieczeń społecznych jest fakt iż zdrowi i rozważni płacą chorym i używającym...pracujący - niepracującym...so. 1505. Taka jest idea ubezpieczeń społecznych.


7
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Kwiecień 16, 2021, 12:16:11 am »
Wiosna...ach to nie ty...ciągle zima...ale jeśli Peter wrócił tutaj, to i Mark:
https://www.youtube.com/watch?v=Kaj5nXFA71w

8
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Kwiecień 14, 2021, 12:32:54 am »
Na razie obejrzałem "Wycieczkę w Kosmos" Dębowskiego. 10 minut i wywróciło mi świat, i do teraz się otrząsam.
No coś Ty - to jeszcze niczego nie widziałeś;)) -  też ruszyłam przedsennie na tę wycieczkę i ufff...w końcu coś zrozumiałam, animacja z mojego dzieciństwa, jest historia, jest stosowna rakieta - normalnie mój numer 1 z obejrzanych:))

Psss - i to był rzut na taśmę - wyłączyłam stronę i już nic nie działa :(

9
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Kwiecień 14, 2021, 12:06:45 am »
Uff... silne wrażenia  8)
Nawet nie mów...nie wiem kiedy się otrząsnę - raczej długi ogon...znaczy ja zobaczyłam:
1) Czy Maska rozgrywa się w królestwie Poparzonych? Hm.
Zdecydowanie wolę pierwszą część Maski pani Brulińskiej.
Męczyłam się.
2) Golem - Ewolucja jako dobra ciocia, która dała nam to i owo - w Golemie z goła i z ubrania: inaczej.
Hm...albo ze mną źle, bo dopiero powtarzałam Golema i wydaje mi się, że to kompletnie nie jego słowa (może śladowo), a przecież był gotowiec...albo autorzy mają rację i jota w...tertium non...
I seksistowskie, ale: Golem kobietą? Nie pasuje. Głos i język angielski - może to przeszkadza? Aż mi  chrzęści w uszach.
Jakoś skojarzyło do filmu "Foton".
Ale są stosowne wybuchy, skręty, klucia...
3) Za ciosem poszłam w "historię kanciastego Astronauty" czyli Powrót...to mną wstrząsnęło do imentu...zawsze myślę o tych co tekstu nie znają...gdybym też...a przecież wydawało mi się, że znam...to pierwsze kadry: stadion i to pełen kanciastych ludzi...a na stadionie rakieta...nie, ja chyba tego kompletnie nie ogarniam - czyli w sumie niby dobrze, bo Hal też nie ogarniał...ale że pomarańczowy packman? Kraina Packmanów? O co chodzi?!:)))

Taże maziek cykuta to prawdziwe miłosierdzie - działa niezawodnie...nie zostawia człeka w stanie somnambulicznym - więc jakbyś nie mógł wyjść z tego rozwibrowania - w celu kalibracji: narwę!;)


10
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Kwiecień 13, 2021, 08:01:52 pm »
Musisz wejść na stronę ninateki:
https://ninateka.pl/vod/animacje/doradcy-krola-hydropsa-natalia-brozynska/
I tam tylko przycisk "oglądaj" - aktualnie Hydrops.

Psss...to nie "aktualnie" - poniżej są inne filmiki i też działają - każdy może sobie zobaczyć co chce.
Dzięki, o Pani.
No nie wiem...czy te podziękowania nie były na wyrost - może waćpan byłby spokojniejszy bez tych wizualizacji;)

11
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Kwiecień 13, 2021, 07:44:37 pm »
Musisz wejść na stronę ninateki:
https://ninateka.pl/vod/animacje/doradcy-krola-hydropsa-natalia-brozynska/
I tam tylko przycisk "oglądaj" - aktualnie Hydrops.

Psss...to nie "aktualnie" - poniżej są inne filmiki i też działają - każdy może sobie zobaczyć co chce.

12
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Kwiecień 11, 2021, 02:56:45 pm »
Czytam książkę Marii Stiepanowej "Pamięci pamięci".
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4908202/pamieci-pamieci

Na str. 80 (rzecz o zatrzymaniu czasu w fotografii i oglądających te obrazki po latach) jest fragment o języku rosyjskim:

"W języku więzień i kolonii karnych, którym posługuje się znaczna część tych, którzy w ogóle mówią po rosyjsku, patrzący - "smotriaszczyj" - to ten, kto ustala reguły i dba o ich zastosowanie. To cytat, który znalazłam na jednej z przydatnych stron rosyjskiego świata: "Smotriaszczyj to ten, kto dogląda porządku w dziupli, strefie albo rejonie i nie dopuszcza w ten sposób do tak zwanej samowolki.""

Czy faktycznie język rosyjski został tak zdeterminowany, że stał się językiem łagrów i więzień? Tzn. współczesny rosyjski? Nie ten z ubiegłego wieku.
Język polski w latach komunizmu również nie obronił się przed zmianą znaczeń niektórych słów, ale wydaje się, że z pokolenia na pokolenie ten dryf semantyczny ustał i język odzyskał pierwotny kształt (oczywiście nie mówię tutaj o kolejnym znoszeniu go w różne tory przez technologię, wpływy obcojęzyczne - mam na myśli, że wyzwolił się z komunistycznej formy).
Język rosyjski  ciągle (w młodych pokoleniach) dryfuje w kierunku łagrowym?
Pytam, bo jak w lustrze odbija się w języku rzeczywistość.  Ta rosyjska byłaby zatrzymanym obrazkiem?

13
Lemosfera / Odp: "Śledztwo" i inne ekranizacje.
« dnia: Kwiecień 10, 2021, 03:09:14 pm »

14
Lemosfera / Odp: Gra na podstawie powieści Stanisława Lema
« dnia: Kwiecień 10, 2021, 03:07:29 pm »
Wcześniej premiera „The Invincible” była planowana na 2021 rok także ze względu na przypadającą wtedy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema. W czwartek wieczorem Starward Industries poinformowało, że premierę przesunięto na 2022 rok. Jednocześnie zapowiedziano, że zarząd firmy zdecydował się zwiększyć budżet produkcyjny „w celu rozszerzenia zawartości gry, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej jakości produktu oraz zwiększeniu budżetu marketingowego w celu dotarcia do szerszej grupy odbiorców”.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/the-invincible-gra-stanislaw-lem-powiesc-kiedy-premiera-opinie

15
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Kwiecień 09, 2021, 11:40:30 pm »
Może już gdzieś było ale na wszelki wypadek:


... Z okazji trwającego właśnie Roku Stanisława Lema Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny przygotowała specjalny wieczór wypełniony animacjami właśnie. We wtorek będzie można online obejrzeć siedem krótkich metraży i jeden pełnowymiarowy film powstałe na podstawie m.in. "Bajki robotów", "Powrotu z gwiazd", "Kongresu futurologicznego” i scenariuszy przygotowanych przez samego pisarza.


Animacje na podstawie Lema - wtorek 13 kwietnia. Godz. 18. Transmisja na fina.gov.pl . Dostęp darmowy
Tutaj szczegóły:
- Wycieczka w kosmos (reż. Krzysztof Dębowski, 11min., 1961, Polska) – na podstawie scenariusza Stanisława Lema
- Pułapka (reż. Krzysztof Dębowski, 10 min., 1962, Polska) – na podstawie oryginalnego scenariusza Stanisława Lema
- Maszyna Trurla (reż. Jerzy Zitzman, 8 min., 1975, Polska) – animacja krótkometrażowa na podstawie opowiadania o tym samym tytule ze zbioru Cyberiada
- Powrót (reż. Anna Błaszczyk, 8 m.in., 2008, Polska, Niemcy) – animacja na podstawie opowieści Powrót z gwiazd
- Maska (reż. Stephen Quay, Timothy Quay, 23 min., 2010, Polska) – animacja na podstawie opowiadania o tym samym tytule
- Golem  (reż. Patrick Mccue, Tobias Wiesner, 8 min., 2010, Niemcy, Irlandia) – animacja na podstawie opowiadania Golem XIV ze zbioru Wielkość urojona
- Doradcy króla Hydropsa (reż. Natalia Brożyńska, 20 min., 2016, Polska) – adaptacja opowiadania o tym samym tytule ze zbioru Bajki robotów

I czereśnia na...jeśli ktoś nie widział:
Dodatkowo pokażemy film pełnometrażowy:
Kongres (reż. Ari Folman, 122 min., 2013, Belgia, Francja, Luksemburg, Niemcy, Polska, Izrael)

https://fina.gov.pl/event/animacje-na-podstawie-lema-w-ninateka-pl/


Strony: [1] 2 3 ... 385