Ostatnie wiadomości

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Styczeń 14, 2021, 09:37:51 pm »
To odpowiem na dwa pytania, moge? 
Autor inaczej się nazywał.
Nie Orson, a Herbert Jerzy.
To musi być on, bo audycja Orsona też W. nie była ponad wiek temu.
mimiekrakowski - szparko popraw.
A autora pytań do konkursu w ogóle brak :-\
Stanisław Remuszko. Dobrze?

to poplosę teleskopa  :)
22
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Styczeń 14, 2021, 09:10:04 pm »
Natomiast brakująca informacja pochodzi ze środowiska. /.../
Aby zaszedł proces potrzebne są warunki, a nie kod. Kryształy rosną jak rosną mimo braku jakiegokolwiek "zewnętrznego" kodu, wg praw fizyki. Jeśli więc potrzebujesz kryształu nie musisz go szczególnie programować, wystarczy stworzyć określone warunki i "sam się zrobi". Tak więc te dodatkowe tera a może i peta czy jottabajty są - w fizyce.
A jednak są. W fizyce, w jakimś polu informacyjnym, w eterze kosmicznym, w en plus pierwszym wymiarze - to imho tylko kwestia nazewnictwa.

Cytuj
Kod uruchamia tylko ten proces, tak jakby uruchamiał tworzenie się płatków śniegu. Ponoć nie ma dwóch takich samych płatków śniegu, a wystarczy do ich zrobienia tylko para wodna i niska temperatura (no i może odrobina kurzu na zachętę).
Płatek śniegu - jako strukturę regularną i wysoce uporządkowaną - cechuje mniejszy poziom entropii, a zatem większa zawartość informacji, niż odpowiednią iłość pary wodnej. Tak czy nie?
Pytanie: a skąd się bierze w płatku tamta dodatkowa informacja, której przed chwilą wcale nie było? Podejrzewam, że jakąś rolę odgrywa tu utajone ciepło przejścia fazowego.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ciepło_utajone

Ostatnio dużo się dyskutuje o tym, że informacja, zgodnie z prawem Dońdy, ma masę. Szacuje się, że masa spoczynkowa bitu informacji w temperaturze pokojowej wynosi 3,19x10-38 kg.
https://kopalniawiedzy.pl/energia-potrzebna-do-wytworzenia-informacji-masa-informacji-masa-Ziemi-entropia-informacyjna-katastrofa,32499
Więc czy nie może być tak, że w trakcie krystalizacji pewna (b. mała) część energii przemiany fazowej bezpośrednio zamienia się w bity? Przez współczynnik 1/c2?
Z grubsza obliczyłem, i wyszła mi wielkość rzędu 10-18..10-16 ciepła właściwego krzepnięcia wody 334 kJ/kg.
23
Hyde Park / Odp: Pożegnania
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Styczeń 14, 2021, 08:49:38 pm »
Niech Ci ziemia lekką będzie, Panie Stanisławie.
 :'(
24
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« Ostatnia wiadomość wysłana przez olkapolka dnia Styczeń 14, 2021, 08:25:57 pm »
klasyka tzw. twardej SF, zapoczątkowanej ponad wiek temu przez Orsona Wellsa jego „Wojną światów”

Wiadomości radiowe o wojnie Marsjańskiej są aż tak dokuczliwe obecnie ?
Autor inaczej się nazywał.
A autora pytań do konkursu w ogóle brak :-\
25
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xetras dnia Styczeń 14, 2021, 07:39:06 pm »
klasyka tzw. twardej SF, zapoczątkowanej ponad wiek temu przez Orsona Wellsa jego „Wojną światów”

Wiadomości radiowe o wojnie Marsjańskiej są aż tak dokuczliwe obecnie ?
Autor inaczej się nazywał.
26
Hyde Park / Odp: Pożegnania
« Ostatnia wiadomość wysłana przez .chmura dnia Styczeń 14, 2021, 04:52:02 pm »
27
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« Ostatnia wiadomość wysłana przez mimkrakow dnia Styczeń 14, 2021, 01:30:38 pm »
Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema zaprasza:
konkurs czytelniczy LEMONIADA 2021

Ogłasza się wszem i wobec, że w galaktyce zwanej Drogą Mleczną (kosmiczny GPS: Ramię Oriona, Bąbel Lokalny, gwiazda Słońce, planeta Ziemia) odbędzie się Konkurs ze znajomości dzieła „Niezwyciężony” autorstwa człowieka Stanisława Lema (określanego przez Ziemian jako Wielki Mędrzec i Wielki Pisarz).


Powieść „Niezwyciężony”, to klasyka tzw. twardej SF, zapoczątkowanej ponad wiek temu przez Orsona Wellsa jego „Wojną światów”. Wprawdzie pokojowo us
posobiony Pan Lem pryncypialnie wierzył w wyższość rozumu nad siłą, ale też dobrze wiedział, że calusieńka historia Ziemian jest niemal nieprzerwaną historią militarnych zmagań jednych z drugimi. A jak dzieje się u innych cywilizacji? Czy wojna, niczym stała grawitacyjna, jest kosmicznym niezmiennikiem? W każdym razie w „Niezwyciężonym” bój trwa cały czas!


Organizatorem Konkursu jest Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema (oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie).

W Konkursie może wziąć udział każda istota zamieszkująca Wszechświat, która spełni warunki niniejszego Regulaminu. Organizator dopuszcza uczestników z wszechświatów równoległych, lecz nie odpowiada za trudności związane z transportem. Organizator ostrzega (zwłaszcza Damy) przed relatywnie sporym, niestety, wzrostem masy, który towarzyszy podróżom z prędkościami przyświetlnymi – ale i podkreśla, że wtedy czas płynie wolniej, więc uroda pozostaje młodzieńcza!

Lemoniada składa się z sześciu comiesięcznych etapów (styczeń-czerwiec 2021), podczas których zadanych zostanie w sumie 60 pytań, oraz z etapu VII, który odbędzie się po wakacjach 2021.

Od samego początku konkurs wspiera rodzina Stanisława Lema, obecnie Pan Tomasz Lem, fundator najcenniejszej nagrody: kompletu dzieł Mistrza (33 tomy).

Tematem poprzednich Lemoniad były książki: „Bajki robotów” i „Cyberiada”, „Wizja lokalna”, „Głos Pana”, „Kongres futurologiczny”, „Dzienniki gwiazdowe”, „Katar”, „Golem XIV”, „Pokój na Ziemi” oraz „Fiasko”.

Lemonautom z pewnością przydadzą się elementarne (podstawówka, liceum) wiadomości z matematyki, fizyki, biologii, anatomii, logiki i „innych takich”. Z pewnością awantaż nad rywalami może dać bardzo indywidualna cecha człowieka: spostrzegawczość. Życzymy ciekawej zabawy!

Pierwsza nagroda w Konkursie to komplet dzieł Mistrza (33 tomy). Zwycięzca otrzymuje również odlaną z metalu statuetkę przechodnią, czyli strasznie ciężką (złoto?) butelkę Lemoniady, ufundowaną przez wydawnictwo "Prószyński Media". Kto wygra trzy konkursy czytelnicze (niekoniecznie pod rząd!), ten dostanie statuetkę na zawsze.

Pozostałe nagrody (miejsca 2-10):
- teleskop, przykładowy model: Teleskop Sky-Watcher Synta R-90/900 AZ-3,
- lornetka, przykładowy model: Nikon Aculon 10x50 (A211),
- cenne książki i wielkie czekolady z laskowymi orzechami.

Więcej informacji:
www.ogroddoswiadczen.pl
https://www.instagram.com/ogroddoswiadczen
https://www.facebook.com/ogroddoswiadczenkrakow

Regulamin konkursu: https://www.ogroddoswiadczen.pl/regulamin-konkursu-czytelniczego-1

Pytania konkursowe: https://www.ogroddoswiadczen.pl/konkurs-czytelniczy-pytania-i-uczestnicy-2

#RokLema #Lemoniada 2021
28
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Styczeń 14, 2021, 11:19:24 am »
Można przypomnieć sobie choćby Podróż dwudziestą czwartą.

Albo i "Kobyszczę", gdzie Trurlowi z Angstremków zaprogramowanych na skrajne zło wyrosło to samo co z nastawionych na samo dobro. Bo to i osiągnięcie ekstremum, któregokolwiek, okazało się niemożliwe dla istot środka, i dążenie doń zawsze podobne rodziło skutki.

parafrazując Puszkina, pełne uporządkowanie i życie, podobnie jak geniusz i łotrostwo, "nie idą nigdy w parze" :)

Czy aby poeta nie zgrzeszył - jak to wielcy marzyciele - optymizmem? Przykładów, że iść mogą znajdziemy dość, od b. skutecznych tyranów (taki Stalin np.) do - chociażby - hitlerowskich ojców Programu Kosmicznego...  :-\
29
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Lieber Augustin dnia Styczeń 14, 2021, 10:30:41 am »
I że nadmiar ładu, czy też miłości, okazuje się z tej perspektywy równie niepożądany, zabójczy wręcz, co jego przeciwieństwo.
No tak. Można przypomnieć sobie choćby Podróż dwudziestą czwartą. Porządek Absolutny oznacza nic innego, jak śmierć.
W pewnym sensie, z punktu widzenia termodynamiki, żywy organizm jest maszyną cieplną. Procesom życiowym towarzyszy przemiana "uporządkowanej" energii związków chemicznych w mniej uporządkowaną energię cieplną i jej rozproszenie. Co z kolei oznacza wzrost entropii w otaczającym środowisku. Powiedziałbym, "różnica potencjałów" między porządkiem a chaosem jest warunkiem koniecznym, a nawet motorem życia. Plus i minus. Żródło ciepła i chłodnica.
Słowem, parafrazując Puszkina, pełne uporządkowanie i życie, podobnie jak geniusz i łotrostwo, "nie idą nigdy w parze" :)
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10