Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Q

Strony: [1] 2 3 ... 911
1
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Dzisiaj o 04:32:20 am »
Sądzę, że da się to ustalić dopiero za kilka dni, gdy stosowne dane pojawią się na tej stronie:
https://basiw.mz.gov.pl/index.html#/visualization?id=3761

2
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Dzisiaj o 04:07:08 am »
O niebo lepsze, niż ten badziew w wersji żeńskiej  ::)

Zgoda, acz przyznam, że wynudził mnie ten film setnie, choć nie odmawiam mu różnych zalet - z - wymuszonym przez bezlitosną biologię - majstersztykowym sposobem rozwiązania kwestii Egona na czele.

Nawiasem, z trochę innej beczki... Korzystając z jego legalnej obecności na YT powtórzyłem sobie odcinek "The Real Ghostbusters" pt. "Ragnarok And Roll" ze scenariuszem Straczynskiego:
https://ghostbusters.fandom.com/wiki/Ragnarok_and_Roll
Powiem krótko: nie wiem czy to nie jest najlepsza opowieść spod znaku "GB" od czasu oryginalnego filmu. Owszem, kończąca wszystko reset buttonem w stylu późniejszych "GB 2016", a apokaliptyczne okropieństwa sugerująca raczej, niż ukazująca (bo przecież ma być na komediowo, z happy endem, i dla młodszego widza), jednak przepełniona melancholią, i filozoficzną zadumą nad światem, prezentująca niełatwy optymizm pomimo, i umiejętnie grająca na starych, częściowo pochodzących jeszcze z czasów Shelley i Byrona*, częściowo z wczesnych filmów osadzonych w tej konwencji, schematach dzieł grozy. Do tego wprowadzająca antagonistę, którego da się doskonale zrozumieć, mimo jego przesadnej reakcji na miłosny zawód (bo kto nie chciał czasem w głębi duszy by wszystko szlag trafił; i kto normalny tego w sobie nie przewalczył?), i jego - oryginalnie wykraczającego poza igorowate schematy, bo zdolnego pokazać lwi pazur (w dodatku w dobrej sprawie) - asystenta. Perełka w swojej klasie.

* Który popełnił słynny poemat "Darkness":
https://en.wikipedia.org/wiki/Darkness_(poem)
https://www.poetryfoundation.org/poems/43825/darkness-56d222aeeee1b
https://pl.wikisource.org/wiki/Ciemność_(Byron,_1882)

Bobik na Fecie daje radę.

Aczkolwiek ludziska, które nastawiały się na bardziej drapieżnego pobratymca Dina (który, oczywiście, powinien mieć pewne pozytywne cechy, ale nieśmiało wyglądające zza zimnokrwistego killerstwa*), a dostały ciepłego misia-emeryta w przebraniu szefa mafii zasadniczo, zaczynają sarkać...

* Owszem, widzowie je sobie w dużym stopniu dośpiewali (za czym dopiero stare EU podążyło), bo przecież B.F. na ekranie gościł niewiele, a w "RotJ" wręcz wyszedł na leszcza), trudno jednak twórcom serialu wygrać z obrazem jaki fani w głowach noszą..

Podobała mi się postać złego Czubaki

Trochę o jej genezie:
https://starwars.fandom.com/wiki/Black_Krrsantan

3
DyLEMaty / Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« dnia: Dzisiaj o 03:46:32 am »
Jako cynik-ekonomista, uważam że to zabieg celowy aby wejść na chiński rynek.

Zgodzimy się w zupełności, jak rzadko (choć rozszerzyłbym chiński na dalekowschodni, z zastrzeżeniem, że chiński jest - z przyczyn oczywistych - jego największą częścią; w/w samuraje, jak sądzę, wzięli się z identycznych przyczyn, acz wtedy primary targetem była Japonia, stanowiąca wstęp do hollywoodzkich prób podbijania Azji). Zresztą na paniach się nie kończy, pamiętasz co wprowadzał Bay w nowszych "Transformerach"?

4
Hyde Park / Odp: Fakty medialne
« dnia: Dzisiaj o 03:42:11 am »
Sytuacja była bardzo czysta. A ta czystość widać jak na dłoni

Zgodzę się, do pewnego stopnia - czysta, przy przyjęciu amerykańskich - z tradycji Dzikiego Zachodu wywiedzionych - założeń, że obywatel ma prawo chodzić obwieszony bronią i szyć z niej do wszystkiego, co wejdzie na teren prywatny...

5
Hyde Park / Odp: Co jeść? - wątek kulinarny
« dnia: Dzisiaj o 03:09:15 am »
Ale też nie cierpię placków ziemniaczanych, które zdaje się wszyscy lubią.

A próbowałeś ich w - potencjalnie miłym mięsożercy - wydaniu zbójnickim, zwanym też węgierskim (choć posądzanym o genezę polsko-słowacką)?

6
Hyde Park / Odp: Co jeść? - wątek kulinarny
« dnia: Styczeń 23, 2022, 07:31:49 pm »
Człowieku, bądźże wyrozumiały :)
Skądże biedny Ukraińczyk może być specjalistą od polskich dań? Ruskie kluski mają chyba tyle wspólnego z Rosją, co польский гриб s Polską ;)

To raczej Ty mi odpuść :). NEX sugerował nie tak dawno, że nie mam odwagi przyznać się do niewiedzy. Otóż jeśli chodzi o kwestie kulinarne przyznaję, jak najbardziej, że nikt mnie nie uzna, nawet kompletnym przypadkiem, za absolwenta - cytując rodzimego klasyka - konserwatorium gastronomicznego (co zresztą szkoda, bo - jak biografia M. Kuronia pokazuje - dobrze jest czasem wyjść na człowieka z CIA).

8
Hyde Park / Odp: Co jeść? - wątek kulinarny
« dnia: Styczeń 23, 2022, 01:37:56 am »
L.A., podobno poza ruskimi pierogami są także ruskie kluski. Wyrosłeś - wraz z Małżonką - na tutejszego specjalistę od spraw kulinarnych. Podzielisz się jakimś ekstra przepisem?  ;)

9
Hyde Park / Odp: Co jeść? - wątek kulinarny
« dnia: Styczeń 22, 2022, 07:12:31 pm »
Bo to po prostu corne kluski ze śląska ;D

Dla Ciebie, szczęściaro, po prostu. Dla mnie, gorola, odkrycie roku  ;D.

Najważniejsza jest ścierka do odsączania ziemniaków - każda babcia taką miała;)
No jo, ja nie Ślunska, ale babcia zawijała i skręcała aże ciekło...

Ale babcię ze ścierką do odsączania (tylko co tak odsączała i dlaczego?) też pamiętam... ::)

10
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Styczeń 22, 2022, 01:47:23 pm »
Odnotujmy dwa kolejne rekordy zakażeń - wczoraj 36665 nowych zainfekowanych:
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-w-polsce-nowe-dane-ministerstwa-21012022/ev1kjjp
Dziś - 40876:
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-w-polsce-najnowsze-dane-o-zakazeniach-22012022/g0hcp31,79cfc278
Zaraz, obawiam się, sprawdzimy na własnej skórze na ile niegroźny jest Omikron.

Natomiast wracając do częstotliwości szczepienia - szef Pfizera również sądzi, że raz na rok byłoby lepiej:
https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/pfizer-ceo-sees-annual-covid-vaccine-rather-than-frequent-boosters-2022-01-22/
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/prezes-pfizera-szczepionka-przeciw-covid-19-podawana-corocznie-bylaby-lepszym/99189k6

ps. Skoro linkowałem ostatnio sporo Oramusa, dodam, że prowadzi on dziennik czasu zarazy, a nuż kogo jego refleksje zainteresują?
http://www.galgut.eu/dziennik-czasu-zarazy/

11
Lemosfera / "Przekładaniec" - aspekty techniczne
« dnia: Styczeń 22, 2022, 12:08:07 pm »
Wiadomo, komedia, ale zarazem film Wajdy, i bodaj jedyna ekranizacja, z której Lem był zadowolony. Jako groteska sprawdza się świetnie, ale - właśnie - jak wypada jako SF, tj. czy sztukowaniem mózgu fragmentami innych mózgów (bo chyba od tej strony należałoby do problemu podejść) dałoby się wyjaśnić to, co widzimy na ekranie (czyli nieświadome przejmowanie manieryzmów i podświadomych myśli/skojarzeń dawców)?

12
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Styczeń 22, 2022, 12:45:44 am »
No to wracając do tematu:

13
Hyde Park / Odp: Co jeść? - wątek kulinarny
« dnia: Styczeń 21, 2022, 10:13:57 pm »
Biegnę do kuchni ;D

Ja ledwo co wróciłem (tj. polecam na świeżo ;)). Odkryłem wspomniane danie dziś, a raczej zostało przede mną odkryte ;) (dokładniej - skoro przy drugich połówkach jesteśmy - moja przypomniała sobie niedawno, że pałaszowała coś takiego dzieckiem będąc, i postanowiła sama ugotować, żebym zobaczył jaki to smakołyk; w istocie - niebezpiecznie pyszne, pochłonąłem z dokładką).

14
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Styczeń 21, 2022, 09:51:40 pm »
Fanowskie zabawy "Parkiem jurajskim":

I "Ghostbusters":

Artystyczno-technicznie niepowalające (zwł. re-animacja), ale mam wrażenie, że ich twórcy lepiej wiedzą o co chodziło w oryginałach, niż autorzy "oficjalnych" kontynuacji.
(Nawiasikiem: w pierwszym z w/w mamy wątek naczasowo-smartfonowy.)

15
Hyde Park / Odp: Co jeść? - wątek kulinarny
« dnia: Styczeń 21, 2022, 09:00:55 pm »
Skoro się w "językowej" smakowicie zrobiło dorzucę jeszcze jedną kulinarną polecankę (też skwarkowo-cebulkowo-ziemniaczaną) ;):
https://aniagotuje.pl/przepis/szare-kluski

Strony: [1] 2 3 ... 911