Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Q

Strony: [1] 2 3 ... 804
1
Hyde Park / Odp: Polityczna Rzeźba
« dnia: Dzisiaj o 01:07:01 am »
Nu, ja wiezie, jak mawiali przedwojenni (polscy) Żydzi ze szmoncesów. Ale może skupmy się na faktach, nie na werbalnych popisach, choćby i najbardziej błyskotliwych ::).

2
DyLEMaty / Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« dnia: Listopad 23, 2020, 10:38:55 pm »
Rozumiem, ze nie ma tam googla gdzie mogliby wygóglać Jedi czyli Luka.

Masz rację kpiąc. Odległa Galaktyka jest wielka (choć mniejsza od naszej), to fakt. Ale skoro wprowadzili (dawno temu) wspominany już wątek Holonetu, pomysł, że wszystkie okolice, przez które protagonista wędruje są od niego odcięte nie ma sensu. Dostęp do niego powinny mieć minimum lokalne szychy - typu tego szefa Gildii Łowców Nagród na okolicę (jak mu tam..)*. Co najmniej część knajp powinna również robić także za punty Wi-Fi (czy jak tam to zwą). Nie wspomnę już o infrastrukturze imperialnej i noworepublikańskiej - tam posiadanie stosownych łączy powinno być normą.

* Bo niby skąd bierze zlecenia?

Ale miałem nadzieję, że moff będzie jakimś lokalnym watażką próbującym ugrać coś dla siebie.

Ja również. Liczyłem, że to jeden ze sławetnych warlordów. Z drugiej strony... skoro mamy w obu kanonach ten nieszczęsny powrót Imperatora... Ktoś go musiał przygotowywać. I mimo wszystko jest nowością, że pierwszy raz widzimy takiego ktosia w działaniu...

Oni muszą tak i nie umiom inaczej.

Coś w tym jest... Przez lata twórcom starego EU doceniano - jako wartość samoistną - pętlenie do filmów i do dzieł kolegów (a znów w filmach podwójnie cieszyło gdy Lucas wziął coś z książki czy komiksu i uznał za swoje). Bywasz na rodzimym Bastionie SW, z pewnością zauważyłeś to w recenzjach. Wobec tego pracownicy Lucasfilmu mają dobrze utrwalone, że nawiązania są dobre. A, że w nowym kanonie mają mało materiału, do którego mogą pętlić, było jasne, że wcześniej czy później do tych nieszczęsnych Sequeli sięgną.

Niby taka rozwinięta technologia a nie wynaleźli zamkniętej karoserii i klimy. Szyb nie wynaleźli i wygląda to żenująco.

Jest to kolejny efekt chęci niewolniczego trzymania się tego co było (w nadziei, że ujmnie się tym zagorzałych). Luke kabrio pomykał, to musi być kabrio ;).

3
Hyde Park / Odp: Polityczna Rzeźba
« dnia: Listopad 23, 2020, 10:14:30 pm »
Rząd zraził sobie elektorat bo za mało pałuje.

Część swojego (i Konfederacji) elektoratu - być może. Ale uznałbym za - najłagodniej mówiąc - ryzykowne stwierdzenie, że jest to dominujący czynnik jeśli chodzi o spadek poparcia dla niego.
(I przypuszczam, że jesteś tego świadomy również, tylko hmm... niewygodnie Ci przyznać jak sprawy wyglądają.)

A tu mała galeria foto:

Ponownie: jaka jest reprezentatywność tych materiałów, tj. na ile wiernie oddają mentalność uczestniczek omawianych protestów? I nie pytam o Twoje intuicje czy subiektywne oceny, a o metody twardej weryfikacji w/w.

4
DyLEMaty / Odp: Religijna Rzeźba
« dnia: Listopad 22, 2020, 11:20:00 pm »
Swoją drogą... Czy administratorów chmury nie powinno zwać się płanetnikami?

(NMSP.)

5
DyLEMaty / Odp: Religijna Rzeźba
« dnia: Listopad 22, 2020, 09:49:00 pm »
W listopadzie naukowcy pod kierunkiem dr hab. Konrada Talmont-Kamińskiego z Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku zainaugurowali szeroko zakrojony projekt badawczy. Jego celem jest odpowiedź na szereg pytań, m.in.: dlaczego w rozwiniętych społeczeństwach postępuje zeświecczenie? Od czego to zjawisko zależy i do czego może prowadzić?
Naukowiec otrzymał na to zadanie ponad 5,5 mln zł w konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Nauki. Partnerem białostockiej uczelni w projekcie jest NORCE Norwegian Research Centre AS. Zadaniem badaczy będzie stworzenie komputerowych modeli zjawisk społecznych dotyczących wiary.
"Często teorie naukowe przedstawiają zjawiska w prosty i ograniczony sposób. Tymczasem procesy społeczne, w tym przypadku sekularyzacyjne, są bardzo złożone i nie są linearne; jest w nich bardzo wiele zmiennych. Dlatego pomocne w ich poznaniu i zrozumieniu są nowoczesne narzędzia" - opowiada PAP dr hab. Konrad Talmont-Kamiński.
Dlatego w ramach projektu zostanie zakupiony komputer o dużej mocy obliczeniowej (jego szacowany koszt to 250 tys. zł) ze specjalistycznym oprogramowaniem, który - jak ocenia kierownik grupy badawczej - pozwoli na bardziej rozbudowane symulacje niż sprzęt używany dotąd w innych projektach o podobnej tematyce na świecie. Do modelowania naukowcy wykorzystają wiele danych ilościowych pochodzących z takich źródeł, jak European Values Study (EVS) czy Pew Research Center.

https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenstwo/superkomputer-pomoze-poznac-mechanizmy-sekularyzacji-w-polsce-i-na-swiecie,232595.html

Czy tylko ja mam skojarzenia z Dońdą? ;)

6
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Listopad 22, 2020, 06:29:12 pm »
https://www.facebook.com/pawel.reszka.90/posts/1867395730080171

Григо́рий Алекса́ндрович Потёмкин, ksiażę taurydzki, uśmiecha się za pomocą widmotronu*.

* Z wyższością...
https://www.newsweek.pl/swiat/newsweek-historia-o-grigoriju-potiomkinie-i-carycy-katarzynie-ii/nctj9ly
https://www.focus.pl/artykul/raz-na-wozie-raz-pod-wozem

Szczególnie ten pięciogwiazdkowiec bulwersuje.

Żarty żartami, ale przecież wiadomo, że chodzi o priorytety. Robienie czegoś na pokaz w takim momencie być nim nie powinno. Są znacznie pilniejsze potrzeby (i wydatki). I o ile zamiar zapewnienia lekarzom godnych warunków jeszcze można zrozumieć, o tyle całą resztę... niekoniecznie.

Tymczasem amerykańska FDA zatwierdziła do tymczasowego użytku koktail REGN-COV2 vel casirivimab/imdevimab (którym traktowany był m.in. Trump):
https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/coronavirus-covid-19-update-fda-authorizes-monoclonal-antibodies-treatment-covid-19
https://businessinsider.com.pl/technologie/lek-na-covid-19-ktory-otrzymal-donald-trump-z-oficjalnym-zatwierdzeniem-sukces-spolki/1l9wx8y
Preprint dowodzący jego skuteczności (co prawda w wypadku makaków rezusów i chomików):
https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.08.02.233320v1
I streszczenie badań, które ową mieszankę zrodziły:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7299283/

7
Hyde Park / Odp: Polityczna Rzeźba
« dnia: Listopad 22, 2020, 06:12:17 pm »
Jeśli przez opozycję, to skąd spadek poparcia dla rządzących? ;)

8
DyLEMaty / Odp: Przeczytałem książkę - lub nie
« dnia: Listopad 22, 2020, 12:26:45 am »
Opowiadanie "Chomik" Marty Potockiej, które właśnie zdobyło Zajdla:
https://esensja.pl/tworczosc/opowiadania/tekst.html?id=27893
Szału ni ma, ale krzepi myśl, że komuś chce się pisać futurologizującą na poważnie (choć w tym wypadku z przymrużeniem oka) SF, jaką czytywało się kiedyś w "Młodych Technikach". I że - co więcej - publiczność to docenia.
(Streszczenia nie machnę by nie spojlerować, ale wspomnę, że tematy i u nas dyskutowane za sedno robią)

9
Hyde Park / Odp: Polityczna Rzeźba
« dnia: Listopad 21, 2020, 01:52:31 pm »
Mają... To może jeszcze dwa sondażyki...
https://wydarzenia.interia.pl/polska/news-najnowszy-sondaz-kantar-zla-wiadomosc-dla-obozu-wladzy,nId,4864805
https://wiadomosci.wp.pl/sondaz-sprawy-w-kraju-ida-w-zlym-kierunku-tak-uwaza-zdecydowana-wiekszosc-polakow-6577785728719712a

Jasne, możesz próbować to kontrować, wskazując, że sondaż Kantaru błędnie wskazał ledwo co zwycięzcę niedawnych wyborów prez., ale... czy tych ew. kilka punktów procentowych wiele zmieni w omawianych wypadkach?

10
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Listopad 21, 2020, 01:43:09 pm »
Widziałem ;). Widziałem też coś takiego (stanowczo, polecam oglądanie z wyłączonym dźwiękiem):

11
DyLEMaty / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Listopad 20, 2020, 01:42:08 pm »
...że będą rozbierać radioteleskop w Arecibo:
https://www.nature.com/articles/d41586-020-03270-9
I jest mi bardzo smutno... :(

12
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Listopad 20, 2020, 01:55:42 am »
Jak przy prostych sposobach jesteśmy... Angole (ale nie z Angoli, ino z Birmingham) chwalą się, że donośnego szpreja, utrudniającego wirusom wnikanie (ale i wylatywanie-i-zakażanie) opracowały ;):
https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.11.18.388645v1
https://www.birmingham.ac.uk/news/latest/2020/11/anti-covid-19-nasal-spray-'ready-for-use-in-humans'.aspx
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-wielka-brytania-z-nowym-srodkiem-przeciwko-epidemii-6577400353946464a

13
Hyde Park / Odp: Polityczna Rzeźba
« dnia: Listopad 19, 2020, 11:04:47 pm »

14
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Listopad 19, 2020, 09:18:26 pm »
W sumie tylko ST nie widziałam

W sumie... Sięgnij kiedy, jak będziesz cierpieć na nadmiar czasu, jako po ciekawostkę (skoro "Awędżersom" dałaś radę ;) ). Z perspektywy czasu mam wrażenie, że jest to jeden z lepszych filmów "ST" jakie powstały. Nie, że jest dobry (zresztą, jak kiedyś szczerze tu napisałem, żaden kinowy "Trek" - poza pierwszym - nie jest kawałkiem porządnej SF), ale ma w sobie awanturniczego ducha oryginalnych "Gwiezdnych wojen" i młodzieżowych powieści Heinleina, i jak stosować maksymę Kwarcowego, to może nawet się okazać sympatycznym, pełnym życia, optymistycznym, oglądadłem. Choć scenariusz - bzdura na bzdurze (jak u tych panów, co apokalipsami się żywią), począwszy od pierwszej, i tak najlepszej, sceny, w której Kirk senior nie wpada na to, że i przy padłym autopilocie da się ustawić korab na kurs kolizyjny z wrażą jednostką, tylko do końca trwa za sterem, i ginie (ani chybi na złość młodej żonie i nowonarodzonemu potomkowi ;) ).

Pozostałe są całkiem oglądliwe - w większości.

Znaczy: poza "Kawi..." yyy... "Grawi...tacją".

Właściwie nie ma w tym przesady, że to powieść graficzna.
Gdzieś nasz "Niezwyciężony" - dobija do tego.

Ano. I nie tylko w sensie treści, ale i objętości ;).

Edit:
Idąc za ciosem powtórzyłem sobie również oryginalnych "The Avengers" z roku 2012. Trochę urośli w moich oczach, bo akcja jest tam jednak nieco wolniejsza, a przepakowanie CGI ciut mniejsze, niż w nowszych odsłonach cyklu, ale ogólnie są tam tylko cztery dobre, zasłużenie kultowe, sceny - narada z Galagą i "He's adopted...", psychologiczny pojedynek Natashy z przybranym braciszkiem Thora (jedyne dwa momenty w/w filmu, który można posądzać o inteligencję), spotkanie w ramach którego Tony grozi Hulkiem Lokiemu, i wreszcie ujęcie, w którym Sałata tę groźbę realizuje (podsumowując przy okazji swojego "adwersarza"). Do czego można ew. dorzucić efektowną introdukcję Black Widow z gościnnym występem Skolimowskiego. Cała reszta to nudna - choć zachowująca nieco wdzięku z cameronowej szkoły - rozwałka, której część ma przy tym charakter przydługiej introdukcji, kontrapunktowana skrótowym ukazywaniem, że oto - choć Loki mąci - zespół się rodzi (tu można jeszcze, od biedy, zauważyć b. hollywoodzkie i prowadzące do przewidywalnych konsekwencji, ale mające trochę emocjonalnej mocy, zagranie Fury'ego z kartami). No i płytkie to zasadniczo jak kałuża.

15
DyLEMaty / Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« dnia: Listopad 19, 2020, 08:49:34 pm »
Znam to, jeszcze z lat szkolnych (choć nie ze szkoły), dlatego milczę ;).

Strony: [1] 2 3 ... 804