Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Q

Strony: [1] 2 3 ... 695
1
DyLEMaty / Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« dnia: Dzisiaj o 01:45:50 am »
Pytam o logikę ekonomiczną, a Ty o uczuciach... ;)

2
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Dzisiaj o 12:04:32 am »
Nie mogę pozbyć się wrażenia, iż obecnie zachodzi taka sobie segregacja ludzkości na „frakcje” – b. mądrych i b. głupich.

Nie Ty jeden, jak się zdaje. Zaczęło się od Wellsa, potem była ta sprawa z Curry'm, a ostatnio mieliśmy np. takie oto wyborcze rozważania:
http://wyborcza.pl/7,75400,25357229,czy-kultura-rozwarstwi-homo-sapiens-na-osobne-gatunki.html
Wychodzące od niniejszych badań:
https://www.nature.com/articles/s41562-019-0757-5

Czy Pani Ewolucja niebawem nie podzieli nasz gatunek HSS na dwa osobnych gatunki – właściwie Homo Sapiens Sapiens i, nazwijmy go tak, Homo S. Vulgaris?

Albo i sami ją wyręczymy przez geninżynierię i/lub cyborgizację. Tu trzeba przypomnieć manifesty Warwicka:
http://www.kevinwarwick.com/i-cyborg/
https://www.scientificamerican.com/article/cyborg-10/

ps. Z tymi tabliczkami zasię aż dziw, że nikt do Tichego z Dońdą przed jaskinią dotąd nie zapętlił, ale może to przez oczywistość w/w skojarzenia...

3
DyLEMaty / Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« dnia: Listopad 17, 2019, 11:43:11 pm »
Z punktu widzenia szefów Disneja pobicie Marvela przez Star Wars nie jest pożądane ewidentnie.

Bo?

(Nawiasem: na miejscu w/w szefów kazałbym się ścigać Feige'owi z Kennedy, urządził współzawodnictwo pionów -  marvelowskiego i lucasfilmowego - o zyski.

Zamysł był taki, że legendy się skasuje ale pewne elementy się wprowadzi do nowego kanonu, może pod nowymi nazwami i w innym kontekście.

Może i był ale w praktyce świat nowego kanonu to dziś jakieś nawet-nie-potiomkinowskie atrapy z podpartej kijami tektury, a z nowokanonicznych wydawnictw przeważnie najlepsze są te, które da się bez trudu wpisać i w chronologię Legend (co bierze się stąd, że tworzący je ludzie - Luceno, Zahn - celowo tak pogrywają; zresztą Filoni z "Rebels" robił podobnie).

4
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Listopad 17, 2019, 02:16:58 pm »
Owszem, można zarzucić Saganowi naiwność i wiarę w dobrych wujków, ale na ten moment, jego scenariusz na kontakt jest równie prawdopodobny, co Lema, bo się nie zdarzył.

Tak mówiąc między nami ;) są elementy "Kontaktu", które cenię - dyskusja o relacjach Nauki z wiarą, pytanie o jakiegoś ew. Kreatora stojącego za Wszechświatem, wiążące się z obserwowalnym matematycznym ładem tego ostatniego (dziś kojarzy mi się to z dyskusjami z LA ;) ), warstwa społeczna (mocno clarke'owata, co za plus, cokolwiek zdezaktualizowana, co za minus, acz nie skreślający, bo wszak i Lemowi to czy owo się zanachronizowało). W sumie uznałbym go pod tym względem za swoiste uzupełnienie "Głosu Pana" wręcz.
Ma jednak ta powieść i spory mankament (tak duży, że łatwiej mi uwierzyć, iż Sagan pozwolił sobie celowo, w ramach reklamowania SETI, a potem jednak uznał, że przegiął, i zakończenie udwuznacznił), i nie chodzi o dobrych wujków (ci od Hogartha też byli dobrzy - sygnał zabezpieczyli, możliwe, że Gozmoz ;) stworzyli), a o ideę przetelegrafowania niższej cywilizacji schematów zaawansowanej technologii tak, że jest ona w stanie nie tylko je ekspresowo zrozumieć, ale i opisane zaraz zbudować. (Opisz średniowiecznemu komputer i niech go wyprodukuje...) Stąd lemowska krytyka...*

* Oczywiście, na b. upartego da się twierdzić, że kontaktowa ludzkość - trochę bardziej zaawansowana od naszej - wszystkie kawałki układanki już miała, list okazał się tylko katalizatorem, pozwolił złożyć je we właściwy kształt (przypomina się rozmowa o wynalazkach z wątku o "Summie..."), ale...

ps. Poczytałem streszczenie fabuły tego "A.A.":
https://en.wikipedia.org/wiki/Ad_Astra_(film)#Plot
Chcę wierzyć ;), że reżyseria ciągnie rzecz w górę, bo scenariusz...

5
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Listopad 17, 2019, 10:43:46 am »
Z początku zapowiadało się na drugi Kontakt (Sagan)

Przecie "Kontakt" (powieściowy) Lem zwał guzik wartym elaboratem, a filmowy nawet naiwniejszy... (Jasne, są znacznie gorsze produkcje SF, ale...)

Tymczasem jednak szykuje się kolejny niezależny film SF:

W zwiastunie średnio to wygląda - jazda na oczywistościach (uczucia rodzinne, hipoteza symulacji, tytułowa teoria spiskowa wykładana b. łopatologicznie, itd.), w dodatku efekty specjalne prezentują się b. tanio (co nie tyle wiąże się z budżetem, ile z niedostatkami pomysłowości), ale poczekamy - zobaczymy.

ps. "Ad Astra" kto widział? Bo chwalą...*

* A ja po "Grawitacjach" z "Interstellarami" bardziej ufam Waszym ocenom, niż recenzenckim.

6
DyLEMaty / Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« dnia: Listopad 17, 2019, 10:34:15 am »
Bo jest tam pełno badziewia, jakieś klony imperatora, nonsensy nie nadające się do ekranizacji.

Nie da się ukryć, że jest, jednakże:
1. mogli dekanonizować selektywnie, tylko słabsze elementy EU (albo zamiast dekanonizować zamiatać pod dywan po prostu),
2. te konkretne klony - jak byśmy nie oceniali ich per se - dały początek licznym, ciekawszym od nich wątkom (choćby cała sprawa z Imperatorem Sithów z TOR), czym poniekąd się odkupiły,
3. zawsze trzeba patrzeć co za co; skoro nie było pomysłu na nową inkarnację świata, w miejsce badziewia (którego część miała potencjał rehabilitacyjny ;) ) wymieszanego z wartościowszymi elementami dostaliśmy pustkę, a to nie jest zmiana na plus.

Nie ma tylko nie może, bo byłaby to wewnętrzna konkurencja. Prędzej wykończą SW niż dopuszczą, żeby stały się konkurencją dla Avengersów

Feige może tak myśleć, ba - chodzą nawet ploty/teorie spiskowe - że knuł w tym kierunku - ale z perspektywy szefów Disney'a lepsze wszak dwa źródła dochodu niż jedno... ::) To nie jest gra o sumie zerowej.

ps. Wracając do "Mandalorianina"... Ktoś widzi go b. podobnie do Ciebie*:

* I pokazał dość, bym zgodził się z paroma kluczowymi punktami Twojej krytyki (niektóre rzeczy wyglądają naprawdę źle).

7
DyLEMaty / Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« dnia: Listopad 16, 2019, 01:16:28 pm »
Pierwsza decyzja o skasowaniu starych legend była słuszna

A to dlaczego?

Star Wars nie powinny konkurować z Marvelem w kwestii dochodów, co jest oczywiste chyba.

Jasne, że nie należy mierzyć wartości dzieła zyskiem jaki generuje (dowodem choćby "Blade Runner"), ale tak się często składa, że najlepsze odsłony popkulturowych franczyz przynoszą największe zyski/najlepsze wskaźniki oglądalności (widać to choćby w "ST"). Zresztą... dlaczego seria od której zaczęło się zjawisko blockbusterów nie ma się i pod tym względem ścigać z młodszą konkurencją?

Manduś jest zrobiony na wzór Wiedźmina.

Prędzej obaj - Eastwooda.

Tak naprawdę oryginalna trylogia powstawała w podobnym trybie, co obecna, na zasadzie prób i błędów

Przyznasz jednak, że jest pewna różnica między prowizorką boleśnie widoczną, a skuteczną improwizacją? ;)

bo była nadzieja, że zaczęte wątki w Przebudzeniu Mocy rozwiną się inaczej niż miało to miejsce w Ostatnim Jedi.

Prawda, ale tylko jej pół ;). Z drugiej strony, bowiem, na fali entuzjazmu przymykało się wówczas oko na demolkę świata i życiorysów klasycznych bohaterów, na wydmuszkowatość nowych gierojów, bzdurność Starkillera, etc.

Tak to jest, jak się zatrudnia trzech różnych reżyserów (z trzeciego zrezygnowano), którzy mają zupełnie inne wizje i pomysły na bohaterów i rozwój fabuły

I to jest bezsprzeczna przewaga ery Lucasa (tak jak i ery Roddenberry'ego w "ST") - stał nad tym wszystkim jeden człowiek, nie nieomylny (rzecz jasna), ale nadający całości jakiś określony kierunek.
(Nawiasem: stary George został zaproszony do pomocy przy poprawianiu Ep. IX. Zobaczymy co to da.)

Wątek Hana Solo i jego relacji z synem bardzo mi się podobał. IMO strzał w dziesiątke. Uśmiercenie tak ważnego dla uniwersum Star Wars bohatera zawsze będzie budzić kontrowersje i dzielić fanów, ale według mnie w jego przypadku wybrano mądrze

Zgodzisz się chyba jednak, że lepiej by wyglądało gdyby ów wątek niósł nie stary przegryw, którego droga życiowa zatoczyła smętne kółko, a obwieszony medalami, dobra, baretkami raczej (owszem, noszonymi do starego, skromnego, stroju) generał Solo (w stanie spoczynku), bohater Nowej Republiki?

8
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Listopad 16, 2019, 11:30:40 am »
Z przyjemnością odnotuję, że coś nas jeszcze - poza miłością do Lema, ofkors - łączy. Też cenię Haydna.

Ale pierwszym heavymetalowcem nie był Beethoven, tylko Bach:

9
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Listopad 15, 2019, 11:35:37 pm »
Wygląda na Francuza.... to sobie jęknę, ach ci Francuzi! - potrafią pięknie i obszernie pisać o mgle. Ostatnio z tego cyklu czytałem "Dzieje diabła"..też Francuza, stąd taki jęk.  ;) A jest biografia mądrości, lenistwa, obżarstwa etc?

Prawda, Francuzi wymowni potrafią tak o smaku...
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/257375/fizjologia-smaku-albo-medytacje-o-gastronomii-doskonalej
O małżeństwie...
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fizjologia_małżeństwa
Choć o głupocie to Holender pierwszy (o holender!):
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pochwała_głupoty
Ha, trza będzie sprawdzić jak się przez wieki percepcja-z-recepcją zjawiska zmieniła...

10
Lemosfera / Odp: O Lemie napisano
« dnia: Listopad 15, 2019, 10:14:17 pm »
Zmieniając temat.... Dzieła Lema trafiły na taką oto - dość specyficzną - listę dóbr narodowych:
https://www.spidersweb.pl/rozrywka/2019/11/11/dobre-bo-polskie-ksiazki-i-filmy-swieto-niepodleglosci/

11
Lemosfera / Odp: Lem w/g Orlińskiego czyli pijerwsza bijografia ;)
« dnia: Listopad 15, 2019, 03:26:36 pm »
Apropośny drobiazg jaki Gugla na brzeg oceanu informacji właśnie mi wyrzuciła:
http://biblioteka.gorakalwaria.pl/651-48d6c1e2bdf34-80901-p_1.htm

Przytaczam głównie dla ładnej podlinkowej laurki wystawionej Mistrzowi (którą zacytuję):

Osoba Stanisława Lema to samograj dla każdego, kto by się nim nie zajął. Wielki talent pisarski, arcyciekawa osobowość, nowatorstwo, niesamowite poczucie humoru, olbrzymia niezależność, a także mądrość i wysokie standardy moralne. Stanisław Lem jest wielkim skarbem polskiej kultury i tak już pewnie zostanie na długi czas.

12
DyLEMaty / Odp: Coś dla fanów "Star Wars" ;)
« dnia: Listopad 15, 2019, 12:59:57 pm »
Niebieski początkowy wygląda żywcem jak ze Star Treka, taki toporny. Pomaluj gościa na niebiesko, dołóż łuski i niech będzie ufem.

Wiesz, że akurat dla mnie może to być atut ;D.

Manduś zaś łapie przestępców aby zbierać kaskę na sierotki.

To zbieranie na sierotki chyba z "Tygrysiej Maski" podebrali:
https://en.wikipedia.org/wiki/Tiger_Mask
Ale po tego "Mandusia" może i sięgnę... za jakiś czas, jak się będę nudził*... bo błędy, o których piszesz, pojawiają się w scenach akcji, a te i tak oglądam jednym okiem. Zresztą... zobaczymy co przyniosą dalsze odcinki...

* Chwilowo, po "Discoverych" z "Orville'ami", mam przesyt bzdur.

13
Wyszalnia / Odp: Śmieceniu mówimy nie ;)
« dnia: Listopad 14, 2019, 05:40:39 pm »
Może wystarczy zdrowy rozsądek?

Skoro o nim mowa... Miałem dziś wielką przyjemność rozmawiać ze skrzatem. Wygląda na to, że Naczalstwo szykuje prawdziwie salomonowe rozwiązanie, które zadowoli i Ciebie, i mnie, i naszych zbuntowanych Iksów z Igrekami. Ale nie będę wyprzedzał faktów... ;)

14
Wyszalnia / Odp: Śmieceniu mówimy nie ;)
« dnia: Listopad 14, 2019, 11:03:46 am »
Trudno wstrzymać się od dyskusji - a minimum zadawania pytań - dostając sprzeczne sygnały. Raz uwagę dotyczącą pana X przenosisz (chyba ty?) tu, teraz znów domagasz się bym pisał w organizacyjnym. Raz olka mi pisze bym po upływie pewnego czasu zamieszczał raczej nowe posty, niż edytował, teraz ty oczekujesz edytowania (i znów na mnie pokrzykujesz...). Zgłupieć można.

(Jak chcesz - scal, jak chcesz przenieś, ale nie pokrzykuj, i określ jasne reguły.)

Poza tym: czy naprawdę nie masz teraz wrażenia, że broniąc pana X przede mną stanąłeś po niewłaściwej (etycznie) stronie?

15
Lemosfera / Odp: LEM-100. Bibliografia Non-fiction S.Lema
« dnia: Listopad 14, 2019, 10:45:43 am »
Jak tak, lemologu, to zdjąbym znak zapytania z "Jednej minuty" i dorzucił Cezar Kouska "De impossibilitate Vitae"; "De impossibilitate prognoscendi". Oraz - ze znakiem zapytania - "Weapon systems of the twenty first century...".

Strony: [1] 2 3 ... 695