Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Hoko

Strony: 1 ... 172 173 [174] 175 176 ... 187
2596
DyLEMaty / Re: Co przeczytać ?
« dnia: Grudnia 09, 2006, 02:53:27 pm »
Cytuj
W sumie koledzy wypowiadający się powyżej mają rację - Kongres reprezentuje inny "okres" Lema, podczas gdy Astronauci to Lem wczesny, coś raczej dla koneserów ::) .


2597
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« dnia: Grudnia 07, 2006, 01:36:18 pm »
Niejedna rodzina zaakceptowała już jako swojego członka psa czy inne stworzenie, więc i z zaakceptowaniem czegoś bardziej sztucznego też sobie poradzimy - byle było milusie i użyteczne. Zresztą poniekad już się to dzieje: w Japoni jest ponoć moda na psy koty czy cośtam wirtualne, wyświetlane na takim małym przenośnym monitorze; taki piesek skomli, robi kupę itd, więc trzeba o niego cały czas dbać. Zabawki są oczywiście kupowane dzieciom, a czym skorupka za młodu nasiąknie...
Poza tym telewizor znaczy przecież dla wielu znacznie więcej niż członek rodziny.

Jeśli chodzi o możliwość przeniesienia ludzkiej świadomości - już istniejącej - na sztuczną protezę, to jestem krańcowym sceptykiem. Lem rozgryzał to zwłaszcza w Dialogach i nawet wyszło mu, że są na to widoki, lecz patrząc z perspektywy dzisiejszej wiedzy wydaje się to znikomo prawdopodobne. Co innego natomiast zbudować sztuczną świadomość od podstaw - wzorując się na ludzkiej lub nie - to wcześniej czy później zapewne nastąpi.
Zaś 'protezowanie' człowieka będzie pewnie powszechne, ale bedą to przystawki do mózgu. W końcu można sobie wyobrazić wyciągnięy z głowy mózg, połączony włóknami pseudonerwowymi z urządzeniami elektronicznymi - odpowiednikami biologicznych receptorów. Taki mózg siedziałby w jakimś szklanym kloszu w całkiem bezpiecznym bunkrze czy innym przybytku, zas informacje (w tym również wrażenia) miałby dostarczane drogą dajmy na to radiową z miejsc rzeczywiście istniejących albo też pławiłby sie jedynie w rzeczywistości symulowanej (w zależności od stanu konta bankowego). Mózg mógłby też oczywiście dysponować własnym mechnicznym ciałem, zbudowanym z najwyższej jakości kompozytów, i w ciele tym wybierałby sie na przechadzki - ziemskie albo kosmiczne, w zależności jak poprzednio.
Normalnie, już się nie mogę doczekać.

2598
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« dnia: Grudnia 04, 2006, 08:01:52 pm »
To jeden z zabawniejszych fragmentów Cyberiady, więc tak zagadałem na wypadek jakbyś nie miał go w książce. [smiley=happy.gif]
Jak uda mi się wykombinować jakis poważny problem związany ze smokami, to go zarzucę - bo o prawdopodobieństwie to możemy dyskutować do świąt.

2599
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Grudnia 04, 2006, 07:20:01 pm »
Z wkrętakami do kobitek! Oj, Maziek, Maziek...
 ;D

2600
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Grudnia 04, 2006, 06:35:19 pm »
Ja też podmysznika nie używam, nigdy nie mogłem się na nim wyrobić...
A swoją drogą to ja nie wiem, co trzeba zjeść, żeby wpaść na pomysł takiej nazwy..

2601
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« dnia: Grudnia 04, 2006, 06:06:13 pm »
No dobra, a Smoki prawdopodobieństwa to były?

2602
Hyde Park / Re: POOOLSKA, BIAŁO-CZERWONIIIII :)
« dnia: Grudnia 04, 2006, 06:03:42 pm »
Cytuj
A co? Był jakiś turniej czy coś? Mieżdunarodnyj?

.

Maziek, wstydź się, nie patrzyłeś jak Małysz gra?

2603
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Grudnia 03, 2006, 03:26:51 pm »
Czy ktoś z Was używa może podmysznika ergonomicznego?
Bo właśnier znalazłem na jednej z internetowych stron tę nazwę i mało nie spadłem z krzesła. Nie wiem tylko, czy takie cuś nie jest już normą, bo ja w tych nowinkach jestem trochę zapóźniony...

2604
DyLEMaty / Odp: Ludzkość jako gatunek
« dnia: Grudnia 01, 2006, 04:52:23 pm »
Cytuj
Cytuj
To ja zagadam z zupełnie innej beczki i zadam abstrakcyjną zagadkę:

Jaka jest różnica między Masłoską a Kołakoskim?

Kolor oczu?
Znak zodiaku?
Gust kulinarny?

Niewiem :-/

Hi hi hi...

2605
DyLEMaty / Odp: Ludzkość jako gatunek
« dnia: Grudnia 01, 2006, 04:51:30 pm »
Pojęcie "inteligencji" jako grupy społecznej, na dobre ukształtowało się właśnie w wieku 20, a przede wszystkim dopiero wówczas zauważono jej wartość w utrzymywaniu i kultywowaniu wartości narodowych. Wcześniej ostoją wartości narodowych było niemal yłącznie niereformowalne chłopstwo; więc może przyczyna leży gdzieś tutaj.
Dalej, 'swiadoma degradacja podbitego narodu' również zaistnieć na większą skalę mogła dopiero w czasach nowożytnych, gdyż wcześniej pojecie narodu miało znaczenie bardzo nikłe; ale za to wiele znaczyła np. przynależność religijna, toteż dochodziło masowo do 'świadomej degradacji innowierców'.

Co do meritum sporu, to myslę, że jesto poniekąd dyskusja o wyższości świąt... itd. Miedzy faszyzmem a bolszewizmem bez wątpienia istnieje mnóstwo różnic, jednak próba wartościowania jest swego rodzaju pułapką, bo musimy uznać, że jedne zbrodnie są mniej szkodliwe od innych. Co wydaje mi się problematyczne nawet gdybyśmy dysponowali w miarę jasnymi kryteriami oceny, a takich przecież nie ma. Równie dobrze można do tego dołożyć sredniowieczne wojny religijne - gdzie też nikogo nie oszczędzano, a kierowano sie jedynie innymi przesłankami i dysponowano prymitywniejszą technologią, nieumożliwiającą "masówki" - albo obecne wybryki terrorystów, i powiedzieć - co jednemu ze znanych polskich intelektualistów się przytrafiło - że zabijać w imię Boga, to co innego.
Po przekroczeniu pewnej granicy jakiekolwiek wartościowanie nie ma sensu.

2606
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« dnia: Listopada 30, 2006, 03:11:12 pm »
Najpierw wino! A potem będzie już z górki...

2607
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« dnia: Listopada 29, 2006, 11:17:28 pm »
Kurcze, Maziek, widzę, że masz znajomości w gazetach... nie pogada... ::)

A co do cząstki Higgsa, to chyba nawet nie tyle chodzi o stwierdzenie jaka ma masę, ale czy rzeczywiście istnieje. Bo w modelu standardowym jest bardzo potrzebna, żeby w ogóle wytłumaczyć powstawanie masy jako takiej - jeśli dobrze pamiętam.

2608
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« dnia: Listopada 29, 2006, 10:00:38 pm »
To to ja wiem. Ale takie eksperymenty były tez prowadzone na gruncie stricte fizycznym. Powołuje się na nie np. Penrose w Nowym umysle... , tyle że szczegółów w tej chwili nie pamietam. Oddziaływania nielokalne wydają się byc faktem, nie wiem tylko jak to się ma do przenoszenia informacji. Ale się dowiem  ;D .

2609
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« dnia: Listopada 29, 2006, 04:41:22 pm »
Nie do końca. Na samym początku gdy samo istnienie tego zjawiska przewidziano teoretycznie (Bosy-Einstein) rzeczywiście toczyły sie spory filozoficzne-naukowe (w tym i językowe) o to, czy w ten sposób można przekazać informację, czy całe zjawisko jest tylko ewną grą nie dość dobrze sprecyzowanej terminologii. Ale w końcu wyszło na to, że to rzeczywiście "działa" i o ile mi wiadomo w ostatnich latach przeprowadzono szereg eksperymentów potwierdzających istnienie oddziaływań nielokalnych. Tyle tylko że wciąż jest to rozmaicie interpretowane a problem polega na tym, czy w takim oddziaływaniu(natychmiastowym) informacja również przenoszona jest natychmiast, czy też natychmiastowe jest oddziaływanie, a informacja przenosi się z prędkością światła. Troche to pogmatwane...

2610
Akademia Lemologiczna / Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« dnia: Listopada 29, 2006, 02:08:28 pm »
Grawitacja (grawitony) rozchodzą się z prędkością światła - pewne jak w Galaktycznym Banku.
Natomiast z oddziaływaniem natychmiastowym mamy do czynienia w przypadku cząstek splątanych (albo kotów ;D) - moga to być elektrony, miony, fotony itd. I to jest właśnie wspomniana przez Anielę teleportacja. W przypadku tego typu cząstek zmiana stanu jednej z nich powoduje natychmiastową zmianę stanu drugiej, niezależnie od odległości, jaka te cząstki dzieli. Jaka jest dokładna natura tego zjawiska, o ile się orientuje, jeszscze nie wiadomo, ale wcale nie musi chodzić o nieskończoną prędkość w klasycznym sensie. Są sugestie że oddziaływania takie wynikają z jakichś nie znanych nam jeszcze właściwości czasoprzestrzeni, czy wręcz z istnienia jakigoś innego wymiaru materio-czasoprzestrzennego, który umożliwiałby oddziaływania nielokalne, zabronione przez teorię względności.

Co do zbyt małej ilości materii we wszechświecie, to chodzi o to, że obserwowalna ilość materii jest zbyt mała, by można nią było wytłumaczyć zachowanie wszechświata jako całości - chodzi przede wszystkim o zakrzywienie czasoprzestrzeni. Stąd trwają poszukiwania rozmaitych nowych form materi i energi - dziwnych, ciemnych itd, i co niektóre z nich ponoć już znaleziono. Jest to bardziej problem fizyczny niż filozoficzny (czy językowy).

PS
Mam pytanko: którego rodzaju jest demon Laplace'a?

PS 2
Gdzież te nigdysiejsze śniegi, tylko mgła i mgła...

Strony: 1 ... 172 173 [174] 175 176 ... 187