Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Hoko

Strony: [1] 2 3 ... 142
1
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Lipiec 04, 2020, 09:26:29 am »
Cóż, taka praca, ksiądz z zasady nie może być abstynentem  ::)

2
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Lipiec 02, 2020, 08:28:26 pm »


3
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Czerwiec 23, 2020, 10:10:30 am »
e, ten instrument inaczej się stroi. po mojemu to mogłaby być muzyka do jakiegoś horroru :)

z innej beczki


4
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Czerwiec 19, 2020, 10:45:24 am »
z całkiem innej beczki  ::)


6
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Czerwiec 13, 2020, 10:36:22 am »
Widzę, że tych łysych bierzecie na serio. To poczekajcie, aż okuliści ogłoszą, że wśród ciężkich przypadków covid jest nieproporcjonalnie dużo osób z wadami wzroku, laryngolodzy, że takich, co mają ubytki słuchu, a dentyści - że szczerbatych.

8
Lemosfera / Odp: Felietony Lema
« dnia: Czerwiec 06, 2020, 10:04:09 am »
Faktycznie skarba żeś wygrzebał, Hoko.


Nie ja, tylko Pani Koleżanka z Będąc Młodym Fizykiem. Info znalazłem w Lemowej grupie na FB :)

10
Lemosfera / Odp: O Lemie napisano
« dnia: Czerwiec 01, 2020, 01:07:52 pm »
Dlaczego prowokacja? Moja? O Lemie napisano, wątek się przecie zgadza :)

11
Lemosfera / Odp: O Lemie napisano
« dnia: Czerwiec 01, 2020, 12:49:32 pm »
Po przeczytaniu tego, co wstawił Hoko (tzn. "Raju, którego nie było" Pazińskiego), z wrażenia przeczytałem całą książkę, tak to było rozbieżne z moją pamięcią. A czytałem dawno. I niespecjalnie ją lubię i obecnie podtrzymuje to. Moim zdaniem to jest książka, w której Lem zaczął się dopiero zastanawiać, jak sensownie opisać obcą, rozumną cywilizację, i po przeczytaniu której sam doszedł do wniosku, że prowadzi to do śmieszności i infantylizmu. Dlatego później poszedł w kierunku niedopowiedzeń (niemal zupełnych) albo zrezygnował z rozumności - vide Niezwyciężony, Solaris, Głos Pana, Fiasko właśnie itd. Względnie w kierunku bajek, w których obce cywilizacje są naszą cywilizacją.
Z tej książki można oczywiście wyekstrahować to wszystko, co znalazł Paziński, jak ponoć z Biblii można niezły scenariusz filmu porno skompilować, ale (osobiście oczywiście) - mam wrażenie, że autor robi to mocno na siłę, jakby pisał pracę maturalną pod z góry postawioną tezę typu "zwiastuny Rewolucji Październikowej w >>Kubusiu Puchatku<<". Niestety na pierwszy plan wybija się zupełne bezhołowie rozbitków, i nie chodzi mi o to, że się rozbili, tylko o to, że jeżdżą sobie z armatą protonową i strzelają do czego popadnie, cierpiąc jednakże potem w środku. Albo kładą trupem gościa co im się napatoczył i jeszcze go spopielają, aby zatrzeć ślady - a równocześnie górnolotnie kombinują, jak naprawić tamtejsze stosunki, o których, jak wielokrotnie przyznają, nie mają bladego pojęcia. Samobójstwo dubletów na końcu jest psychologicznie niezrozumiałe, choć oczywiście wg ludzkiej psychologii, ale dubleci są tak ludzcy, że według ich psychologii też nie.
Czytelne jest dla mnie (choć nie wiem, czy prawdziwe), że są tam elementy groteski antysystemowej (tzn. antysocjalistycznej) plus jakieś odniesienia do II wojny światowej (obozy koncentracyjne). Podziwiam Lema za to, że w roku 1958 dość sensownie i całkiem nieszablonowo ale i nieśmiesznie z dzisiejszego punktu widzenia opisał technikalia, jak te rakiety wyglądały, automaty i tak dalej. Ale ogólnie jak wyżej. Można rzucać kamieniami, tylko proszę nie w głowę.

No, czuję mniej więcej to samo odnośnie tej powieści. Chyba gdzieś już coś tu na ten temat pisałem - bohaterowie i fabuła, zwłaszcza na początku, to jak z jakiej przygodowej powieści dla nastolatków, grupa skautów na wycieczce przyrodoznawczej. A Paziński w tematach biblijno-mistyczno-kabalistycznych siedzi zdaje się na co dzień, więc i z tej mańki interpretuje :)

12
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Czerwiec 01, 2020, 11:50:52 am »


13
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Maj 20, 2020, 09:11:40 am »
z innej beczki


14
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Maj 19, 2020, 10:24:50 am »

15
Lemosfera / Odp: O Lemie napisano
« dnia: Maj 18, 2020, 07:57:41 am »
Ciekawe. W pierwszym odruchu miałem napisać, że Fiasko nie jest podobne, ale potem skonstatowałem, że przeciwnie, można z tych poważnych powieści Lema zrobić takie dwie pary - Niezwyciężony i Solaris oraz właśnie Eden i Fiasko, przy czym to drugie zestawienie i porównanie byłoby nawet ciekawsze i dające więcej pola do rozmaitych dywagacji. Jeśli idzie o sam linkowany tekst, uczucia mam mieszane - odnosiłem miejscami wrażenie, że autor chce wytłumaczyć, o co biega w książce sf, ludziom, którzy nigdy po takie rzeczy nie sięgali  :)

Strony: [1] 2 3 ... 142