Autor Wątek: Właśnie się dowiedziałem...  (Przeczytany 1318069 razy)

Lieber Augustin

• God Member
Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« Odpowiedź #4800 dnia: Listopad 29, 2020, 10:23:06 am »
No, faktycznie, jeśli to się potwierdzi, to z chronomocyjnej klasyki SF tylko moorcockowe "Behold the Man" się ostoi...
https://en.wikipedia.org/wiki/Behold_the_Man_(novel)
No, może jeszcze "Czarna komnata profesora Tarantogi"?

Nawiasem, czytałem to opowiadanko Moorcocka. Prawdę mówiąc, nie sprawia specjalnego wrażenia.
A to dla mnie niespodzianka:
His last, agonised words, however, are not Eloi, eloi, lama sabachthani, but the phonetically similar English it's a lie ... it's a lie ... it's a lie ...
W rosyjskim przekładzie gra słów "Eloi - a lie" została utracona...

Q

• Juror
  • God Member
  • Jego Induktywność
« Odpowiedź #4801 dnia: Listopad 29, 2020, 04:51:26 pm »
Nawiasem, czytałem to opowiadanko Moorcocka. Prawdę mówiąc, nie sprawia specjalnego wrażenia.

Nie sprawia. I nie chodzi o to, czy komu uczucia r. depcze, tylko o fakt, że Moorcock kiepskim pisarzem jest, choć zapewnił sobie sławę (i wykreował - w cyklu o Elryku - typ bohatera, którym się do dziś twórcy paranormali żywią), bo szokował i dekonstruował kiedy było na to zapotrzebowanie (i zanim się ograne stało), a nadto - jak zgaduję - nie wypadało powiedzieć wpływowemu wydawcy brytyjskiej Nowej Fali SF, że pisze gorzej, niż jego protegowani - Ballard z Aldissem (mówiąc nawiasem: na podobnej zasadzie - IMHO - stał się gwiazdą i Ellison).
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2020, 05:17:01 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

• Juror
  • God Member
  • Jego Induktywność
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

• YaBB Administrator
  • God Member
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
« Odpowiedź #4803 dnia: Styczeń 17, 2021, 07:01:28 pm »
Unia Europejska dopuściła sztuczne serce. Szkoda, że Religa nie dożył. Te carmeny...
&ab_channel=Reuters .

Jest wolność, więc każdy ma prawo być idiotą!
© Krzysztof Grabowski, DEZERTER

Q

• Juror
  • God Member
  • Jego Induktywność
« Odpowiedź #4804 dnia: Styczeń 20, 2021, 09:06:06 am »
Te carmeny...

Nie bez kozery przezwano je rakmenami.

Ale nie o tym chciałem... Pamiętacie gwiazdy neutronowe, o których zderzeniu było głośno? Zaskakują do dziś. Tj. do "chwili obecnej" (cudzysłów, bo pamiętamy o opóźnieniu powodowanym przez limit pś.) emitują promienie X:
https://www.space.com/neutron-star-crash-still-emitting-x-rays