Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - miazo

Strony: [1] 2 3 ... 18
1
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Luty 20, 2020, 04:20:55 pm »
Rok 1984?

2
Organizacja forum / Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« dnia: Luty 10, 2020, 10:03:18 am »
Ta funkcjonalność forum jest dostępna od ręki, trzeba kliknąć w wybrany nagłówek:
  • Temat
  • Zaczęty przez
  • Odpowiedzi
  • Wyświetleń
  • Ostatnia wiadomość
aby posortować listę wątków rosnąco / malejąco. Ponowne kliknięcie w ten sam nagłówek sortuje w przeciwną stronę.

3
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Luty 04, 2020, 12:01:09 pm »
Cytuj
Pijąc do niej, zauważę, że śmierć ponoć już ponad trzystu Chińczyków z powodu wiadomego wirusa w Wuhanie odpowiada w bliskiej mi Warszawie zgonom około 60 osób w ciągu około miesiąca, czyli dwóch osób dziennie. Przypuszczam, że w sezonie grypowym starych i schorowanych warszawiaków schodzi każdej doby znacznie więcej.

Wniosek: to jest statystyczna norma, a nie coś nadzwyczajnego. Jeśli tak, to nic na to poradzić się nie da. Natura. Standard. Cecha ludzkości.

Śmiertelność z pospolitej grypy to poziom poniżej 0.1%. Obecna śmiertelność na tego koronawirusa biorąc pod uwagę a) ewentualne przekłamania danych (z różnych powodów), b) jego wczesny etap, to wynosi ona ponad 2%. Zatem wniosek błędny (o rząd wielkości). Nie mówiąc o podstawowym błędzie metodycznym - wskaźnika śmiertelności nie liczy się względem całej populacji, ale względem populacji zarażonych daną chorobą.

Cytuj
Jedno z podstawowych praw epidemiologii głosi [...] farmacja zbije na tym wielką kasę.

Dwa dodatkowe uściślenia:

1. Wirusy jak najbardziej mogą istnieć poza żywym organizmem (zresztą niekoniecznie człowiekiem, niekoniecznie zwierzęciem), jest on im jednak potrzebny do replikacji.

2. Wspomniane (słuszne) wstrzymanie się przed zakupem szczepionek przez rząd Ewy Kopacz dotyczyło wirusa A/H1N1 w roku 2009, dla którego śmiertelność była na poziomie 0.03%, więc rzeczywiście bardziej był to fakt medialny.

4
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Styczeń 31, 2020, 03:37:53 pm »
Cytuj
Pisząc "trzeba tylko chcieć" (start sporu) pan Miazo napisał nieprawdę, gdyż "nie wystarczy tylko chcieć". Koniecznie trzeba jeszcze władać angielskim albo użyć translatora (żywego lub martwego). Jest to, innymi słowy, czysta żywa nieprawda, taka goła, czarno-biała, nie do obrony, ale co to dla Ciebie? "Polecieć na Księżyc się da, trzeba tylko chcieć" - prawda czy fałsz?

Słowa "trzeba tylko chcieć" w tym kontekście znaczą nie mniej i nie więcej jak tyle, że wysiłek potrzebny do sprawdzenia podstawowych faktów dot. rzeczonego wirusa jest minimalny. Dane z wiarogodnej instytucji są na wyciągnięcie ręki, podając link do ostatniego raportu w sprawie, są one wręcz na odległość jednego kliknięcia. Podejrzewam, że większość osób czytających to zdanie tak dokładnie to zrozumiała. Poza Tobą.

Można oczywiście czepiać się pojedynczego zdania czy wręcz słowa ("tylko") i uważać, że zamiast tego chodziło mi o sytuację, w której ktoś siedzi, pomyśli sobie "chciałbym wiedzieć, jak to naprawdę jest z tym koronawirusem" i w ten sposób w jakiś magiczny sposób za sprawą samej chęci nagle słynie na niego objawienie. Podejrzewam jednak też, że z kolei w tym przypadku większość osób czytających nie zgodzi się z taką interpretacją i raczej uzna, że takie literalne odczytanie to tylko wybieg, żeby nie przyznać, że napisało się kompletną bzdurę na zadany temat, uprzednio nawet nie sprawdziwszy u źródła jak się sprawy w tym wypadku mają.

Stroisz się piórka weterana tropiącego fake news, tymczasem po bliższym przyjrzeniu okazuje się, że sam takie nieprawdziwe informacje prokurujesz. I aby uwagę od tego przykrego faktu odwrócić, rozpoczynasz awanturę, kto kogo powinien przeprosić i jaka jest definicja Prawdy. A tak co do merytoryki, to mógłbyś się odnieść? Czy nadal twierdzisz, że te 170 osób (stan na wczoraj) zmarło z powodu kataru?

5
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Styczeń 30, 2020, 03:39:10 pm »
No to powiedz, bo napisałeś:

Cytuj
Po drugie - mam wrażenie, że to coś w rodzaju niegroźnego kataru. To wprawdzie najgorsza męska choroba, lecz przechodzi po paru dniach. Kropelki, np. Xylometazolin. Przypuszczam, że rzekome zgony nie mają żadnego związku z żadnym wirusem. Ale dla mediów gratka niebywała. Nareszcie można straszyć czytelników śmiertelną wszechświatową pandemią, a lewacki postępowy IAAF odwołał ponoć marcowe halowe mistrzostwa świata w Nankinie, i to już jest prawdziwa przykrość dla fanów Królowej Sportu.

i to już po tym, gdy wkleiłem Ci link do raportu, który podaje 132 potwiedzone przypadki zgonów. To są fakty, ale oczywiście możesz dalej bawić się we "wrażenia na temat kataru".

6
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Styczeń 30, 2020, 01:02:18 pm »
Tyle lat podnosisz swój problem nieznajomości języka, że już byś dawno zdążył się go w podstawowym zakresie nauczyć. Nie ma co kwękać, zwłaszcza, że dzisiaj możesz sobie pomóc translatorem, wszystko jest w zakresie przeglądarki.

A po za tym - trudno oczekiwać, żeby WHO publikowało swoje raporty po polsku tylko dlatego, że forum Lema używa tego języka.


7
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Styczeń 30, 2020, 09:34:59 am »
To są przypadki potwierdzone przez WHO. Tutaj jest oficjalna strona z dziennymi raportami: Novel Coronavirus (2019-nCoV) situation reports. Ostatni z nich z 29. stycznia 2020 roku (tutaj) mówi o 6065 potwierdzonych przypadkach zarażenia globalnie.

Dotarcie do tych informacji zajmuje mniej czasu niż napisanie tego posta. Trzeba tylko chcieć.

8
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Styczeń 27, 2020, 02:52:04 pm »
Cytuj
Ale głównie to chciałem napisać, jak dobrze być słoniem - oto cytat z dzisiejszej prasy: "Słoń Leon może się rozmnożyć. Udało się pobrać nasienie. Stymulacja trwała całą noc". Miał zdrowie, dobrze, że serce wytrzymało, choć z drugiej strony piękna śmierć...

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25635639,slon-leon-moze-sie-rozmnozyc-udalo-sie-pobrac-nasienie-stymulacja.html#S.MT_wawa-K.C-B.3-L.1.maly

Specjaliści z Niemiec!

9
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Styczeń 03, 2020, 05:04:53 pm »
Przepraszam Cię, maźku, ale czy Ty masz doktorat z ogrodnictwa?!

10
DyLEMaty / Odp: "Pożytek ze smoka", a kryzys finansowy w USA...
« dnia: Grudzień 30, 2019, 10:33:57 am »
Cytuj
-Gazeta Wyborcza nie jest obiektywnym źródłem.
-Bycie z wykształcenia historykiem, nie przeszkadza w posiadaniu innej wiedzy.
-zatem uzupełnię kwestie wykształcenia obecnego premiera;

Liv, jak Ty pięknie uogólniasz!

Ale masz rację, GW nie jest obiektywnym źródłem - podobnie jak każda inna gazeta. Przeciwieństwem bowiem sytuacji, w której istnieją tylko nieobiektywne (z definicji) media prorządowe nie jest sytuacja, że oto nagle pojawiają się jakieś media obiektywne, lecz taka, że pojawia się ich wiele tj. pojawia się pluralizm mediów. Ale o tym w ogóle nie rozmawiamy (czy GW jest obiektywna, czy nie), ale o konkretnym artykule. Tutaj zresztą też od razu przyznam, że jego autor (Witold Gadomski) też nie jest obiektywny, bo ma poglądy skrajnie liberalne i z tego powodu mam do niego stosunek ambiwalentny - z jednej strony razi mnie ten ekstremalny liberalizm, ale z drugiej doceniam konsekwencję jego poglądów i uważam, że dobrze, że jest ktoś, kto przypomina ten punkt widzenia, zwłaszcza tym, którzy chcieliby przepraszać za Balcerowicza i ostatnie 30 lat, a nie pamiętają już jak było. Anyway, abstrahując od tych didaskaliów a wracając do tematu - w tym konkretnie artykule wypunktowane są ewidentne przekłamania Morawieckiego.

Po drugie, nie mówimy o dowolnym, "teoretycznym" historyku (czy jakiejkolwiek innej profesji) - mówimy o określonej osobie, która w przestrzeni publicznej wypowiada ewidentne ekonomiczne kocopoły. Co więcej, jeżeli czyni tak, wiedząc, że są to bzdury - to tym gorzej: oznacza to bowiem, że kłamie cynicznie licząc na polityczne profity u swoich odbiorców.

Cytuj
Unia wymusiła na nas wprowadzenie podatku pośredniego czyli VAT, który jest podatkiem ‎nałożonym na konsumpcję, a więc ograniczającym popyt a co za tym idzie zmniejsza on tempo ‎rozwoju naszej gospodarki.

No oczywiście, znowu ta zła Unia. Tylko, że:
- podatek VAT wprowadzono w Polsce w 1993 roku,
- UE określa minimalną wartość VAT na 15%, tymczasem w Polsce jest on istotnie wyższy (taki on zły, a my go sami z siebie jeszcze podnosimy?),
- w świetle tego, co dzisiaj wiemy na temat wpływu człowieka na środowisko, podatek ściśle powiązany z konsumpcją jest jak najbardziej słuszny, a rozwój gospodarczy nie powinien odbywać się za wszelką cenę.

11
DyLEMaty / Odp: "Pożytek ze smoka", a kryzys finansowy w USA...
« dnia: Grudzień 22, 2019, 12:07:29 pm »
Cytuj
‎1. Znów czepiasz sie do nieistotnych dupereli?‎

Moim zdaniem nie takich znowu nieistotnych. Z moich obserwacji wynika, że brak dbałości o formę często jest skorelowany z brakiem dbałości o treść, czego jesteś przykrym przykładem.

Cytuj
2.1. Te drogi można było znacznie taniej i szybciej wybudować bez dotacji z UE, bez ‎kosztownego ulegania naciskowi ekoterrorystów i pseudo-obrońców przyrody finansowanych i ‎popieranych przez Unię

Dowody?

W roku 1989 w PL było 366 km autostrad i dróg ekspresowych. W roku 2004 było 781 km, plan na koniec 2019 to 4301 km. Innymi słowy przez pierwsze 15 lat budowano w tempie 28 km / rok, przez drugie (gdy byliśmy już w EU) 235 / rok. To jest wzrost o rząd wielkości. Źródło

Cytuj
Poniższe odcinki dróg (wyliczam tu tylko najważniejsze), służą zaś głównie tranzytowi ‎przez Polskę a nie Polakom

Podałem listę projektów z województwa mazowieckiego, żeby wprost zadać kłam Twoim słowom, że w centrum Polski nie buduje się dróg - każdy może sobie zdanie wyrobić, kto tutaj mija się z prawdą. A przeciwstawienie tranzytu przez dany kraj vs. inny rodzaj korzystania z dróg to jakieś kuriozum - drogi służą i temu, i temu. I jak już zauważył wcześniej liv, są różne dla różnych użytkowników korzyści z rozwoju infrastruktury drogowej. Nie mówiąc już o tym, że drogi w PL są częścią większego systemu istniejącego w ramach całego kontynentu - dopiero to by było nieprzydatne, gdybyśmy mieli tylko obwodnice, a brak "autostrad na krańcach".

Cytuj
A więc: BILANS naszego członkostwa w UE wynosi jak dotąd minus 460 mld euro czyli prawie ‎tyle co PKB Polski w roku 2018, który wynosił wówczas około 496 mld euro. ‎
‎(Na tzw. X Kongresie Obywatelskim Mateusz Morawiecki zaznaczał, że negatywne dla polskiej ‎gospodarki jest zjawisko jak najbardziej legalnego wypływu kapitału z Polski na zagraniczne ‎konta. – „Mówimy o kwocie ok. 90 mld zł rocznie”, czyli co najmniej około 20 mld euro ‎rocznie.)‎
Wystarczy?‎

Nie wystarczy.

Morawiecki jest historykiem i pomimo wieloletniej pracy w banku ciągle jest ignorantem w sprawach ekonomicznych (co zostało wykazane chociażby tutaj). Uchodzi mu to na sucho pewnie tylko dlatego, że jego elektorat jest jeszcze mniej rozgarnięty. Masz prawo używać źródeł według własnego uznania, ale nie dziw się, że są tacy, którzy tego nie kupują.

Przypomnę (a każdy może sprawdzić wcześniej) - dyskusja zaczęła się od tego, ile Polska wpłaca do budżetu UE, a ile z niego otrzymuje. Przytoczone zestawienie ze strony Ministerstwa Finansów rozstrzyga to jednoznacznie. Gdybyśmy nie byli w EU, zestawienie pokazywałoby zero. Przywoływanie w tym kontekście kwestii, co z zyskami robią firmy zagraniczne (bez wnikania w tej chwili, czy to optymalizacja podatkowa czy inne zjawisko) jest bez sensu (mówiąc wprost: kompromituje Cię), chociażby z kilku względów:
- jeżeli nie bylibyśmy w EU, nadal takie przepływy miałyby miejsce
- takie przepływy dotyczą nie tylko krajów EU, ale wszystkich
- takie przepływy dotyczą nie tylko firm zagranicznych, ale także krajowych

Ale skoro już o tym mowa, to pozwolę sobie przywołać inne przykłady, w których starcie z ponadnarodowymi korporacjami łatwiej wygrać będąc w UE, niż jako niezależny kraj: obniżka stawek roamingowych w UE (już zapomnieliśmy, jakie to były ceny?) czy obecne zamiary opodatkowania gigantów cyfrowych (GAFA). Powodzenia w robieniu tego w pojedynkę.

12
DyLEMaty / Odp: "Pożytek ze smoka", a kryzys finansowy w USA...
« dnia: Grudzień 21, 2019, 11:06:33 am »
Cytuj
‎4. Tak, Unia jest zła, bo stałem w korku, gdyż budujemy autostrady na krańcach Polski, dla ‎tranzytu przez Polskę, zamiast budować drogi dla Polaków w środku Polski, czyli tam gdzie jest ‎w Polsce największe natężenie ruchu drogowego

Odniosę się tylko do punktu piątego (tak piątego, nie czwartego, widzę, że masz problemy z policzeniem do pięciu, a o miliardach chcesz rozprawiać). Myślę, że to wystarczy, żeby pokazać, że Twoje wypowiedzi to swobodny słowotok bez poparcia w faktach (zabawne jest też to, że gdy ja powołuję się na dane MF, to są one niewiarogodne, gdy Ty - wprost przeciwnie).

Tak więc po kolei:

Źródło: Mapa dotacji EU (portal Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej)
Kryteria wyszukiwania: województwo: mazowieckie, słowo kluczowe: obwodnica
Znaleziono: 25 projektów
Łączna wartość: 10 237 763 213 zł
W tym dofinansowanie z EU: 5 231 650 875 zł (51.1%)

Szczegóły poniżej.

Nazwa projektu
Wartość projektu
Dofinansowanie z EU
Udział %
Budowa drogi ekspresowej S7 Radom (Jedlińsk) - Jędrzejów, odc. obwodnica Radomia
899 333 011
401 836 650
44.7%
Budowa autostrady A2 na odcinku obwodnicy Mińska Mazowieckiego.
761 657 931
450 307 843
59.1%
Budowa obwodnicy Góry Kalwarii w ciągu dk 50 i 79
419 850 219
254 220 472
60.6%
Budowa obwodnicy Gąbina w ciągu drogi wojewódzkiej nr 577 relacji Łąck - Ruszki na terenie m. Gąbin
50 000 000
40 000 000
80.0%
Budowa obwodnicy śródmiejskiej Wyszkowa - etap III i IV
32 773 882
17 565 983
53.6%
Budowa obwodnicy Żyrardowa w ciągu drogi krajowej nr 50
267 816 167
188 018 312
70.2%
Budowa obwodnicy Serocka w ciągu drogi krajowej NR 61
230 324 126
141 810 577
61.6%
Budowa obwodnicy południowej w Radomiu
199 923 114
101 185 466
50.6%
Budowa obwodnicy Mszczonowa w ciągu drogi krajowej nr 50, Etap II
97 696 478
72 759 339
74.5%
Budowa wewnętrznej obwodnicy miasta Siedlce
50 505 439
42 903 233
84.9%
Budowa łącznika pomiędzy Rondem Wojska Polskiego, a węzłem obwodnicy północno-zachodniej „Bielska” wraz z budową węzła „Boryszewo” na połączeniu trasy z ul. Otolińską na terenie Gminy Miasto Płock – Etap I
38 902 669
28 729 076
73.8%
Poprawa układu komunikacyjnego miasta Płońska - budowa drogi gminnej projektowanej obwodnicy w Płońsku od ul. Targowej do ul. Klonowej wraz z przebudową ulicy Klonowej
17 883 007
14 085 930
78.8%
Budowa południowej obwodnicy miasta Wołomin - etap I
7 914 559
6 013 183
76.0%
Budowa obwodnicy śródmiejskiej Wyszkowa - etap II
7 576 434
6 005 046
79.3%
Budowa i przebudowa obwodnicy Strzegowa wraz ze sposobem odwodnienia na odcinku od km 0+000,00 do km 1+790,09.
3 581 890
2 990 826
83.5%
Budowa drogi gminnej Południowej Obwodnicy Jedlińska
3 824 141
2 421 625
63.3%
Budowa drogi ekspresowej S-8, odcinek: Radzymin-Wyszków wraz z obwodnicą Wyszkowa
840 689 378
598 181 911
71.2%
Przebudowa DK Nr 7 do parametrów drogi ekspresowej na odc. obwodnicy Grójca
225 240 076
159 944 760
71.0%
Budowa obwodnicy Arynowa na drodze nr 50
49 391 814
32 892 985
66.6%
Budowa obwodnicy - ul Bohaterów Warszawy, ul Bohaterów Westerplatte w mieście Ostrołęka
34 255 276
25 691 457
75.0%
Budowa obwodnicy śródmiejskiej Wyszkowa - etap I
3 786 199
2 582 772
68.2%
Budowa drogi ekspresowej S2 odc. w. Puławska – w. Lubelska (bez węzła)
4 074 761 038
1 696 091 569
41.6%
Budowa drogi ekspresowej S17 Warszawa – Garwolin, odc. w. Lubelska - Garwolin
1 245 288 090
618 460 584
49.7%
Budowa drogi ekspresowej S7 Olsztynek – Płońsk, odc. Nidzica - Napierki
620 273 220
296 077 413
47.7%
Budowa i rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 747 od skrzyżowania z drogą krajową nr 79 wraz ze skrzyżowaniem w m. Lipsko do drogi wojewódzkiej nr 754
54 515 057
30 873 864
56.6%
RAZEM
10 237 763 213
5 231 650 875
51.1%

Czyli co? Środek Polski, 25 konkretnych projektów drogowych, w połowie dofinansowanych z tej niedobrej Unii (zresztą to tylko jedno województwo, dla całego kraju są 302 tego typu projekty). A Tobie nawet się nie chciało sprawdzić.

13
DyLEMaty / Odp: "Pożytek ze smoka", a kryzys finansowy w USA...
« dnia: Grudzień 20, 2019, 07:24:26 pm »
Cytuj
1. Nie używaj obraźliwych określeń w polemice a ogranicz się lepiej do argumentów ‎merytorycznych.‎

Przepraszam, ale o jakiej merytoryce mowa? Podajesz jakieś liczby z kapelusza bez podania źródeł, mieszasz pojęcia (transfery finansowe pomiędzy Polską a Unią Europejską i zyski firm prywatnych) a na poparcie podlinkowujesz dwa artykuły z wątpliwych źródeł internetowych (żaden z nich nie jest podpisany przez autora imieniem i nazwiskiem).

Cytuj
‎2. Problemem nie jest nawet to, to, że Unia („Bruksela”) kazała NBP kupić papiery ‎bezwartościowe, czyli obligacje państw UE, ale to, że od wejścia do UE w roku 2004 dług ‎zagraniczny Polski wzrósł z około 100 mld euro w roku 2004 do obecnych około 400 mld euro, ‎czyli czterokrotnie (https://tradingeconomics.com/poland/external-debt), a to na skutek ‎zaciągania przez warszawskie władze pożyczek zagranicznych, które spłacają później, i to z ‎lichwiarskimi odsetkami, wszyscy polscy podatnicy.‎

To populizm, bez uwzględniania tego, jak na takie dane należy patrzeć. Kilka pytań: liczy się wielkość bezwzględna długu zagranicznego czy w relacji do PKB? Jak wzrósł PKB przez te 15 (!) lat? Ile wynosi bezpieczna wielkość referencyjna udziału % długu zagranicznego w PKB? Ile wynosi ten udział dla Polski? A ile dla innych krajów europejskich (powiedzmy, dla: Francji, Niemiec, Włoch)?

Cytuj
3. Dane Ministerstwa Finansów są tyle wiarygodne, co wiarygodny jest niedawny minister tego ‎resortu a obecny szef NIK, czyli wiadomo kto.‎

Masz jakieś dowody? Podasz wiarogodne źródło, które będzie istotnie różne od oficjalnych danych z NBP? Do tej pory lepszych danych nie zaprezentowałeś.

Cytuj
‎4. Tak, zysk to przychód minus koszty, ale jak wiadomo Diabeł siedzi w szczegółach - im ‎większa firma, tym ma lepszych księgowych i lepszych doradców podatkowych, a więc ‎minimalizuje przychody a maksymalizuje koszta, aby uniknąć zapłacenia podatku.‎
‎5. Tak więc firma zagraniczna działająca w Polsce kupuje np. fikcyjne usługi np. informatyczne ‎albo menedżerskie zagranicą, wywożąc w ten sposób z Polski kapitał. A polskie urzędy ‎skarbowe są w takim przypadku bezsilne, gdyż te wielkie zagraniczne firmy zasłaniają się ‎tajemnicą handlową, a poza tym, to wiemy jak nieskalanie uczciwi są polscy ministrowie ‎finansów czy też szefowie administracji skarbowej.‎
‎6. Także: Nie jest prawdą, że firma może zrobić co chce z zyskiem - powinna zapłacić od niego ‎podatek oraz gdyby Polska była niepodległa, to zagraniczna firma musiałaby wystąpić o ‎pozwolenie na wywóz choćby tylko części tego zysku poza Polskę. Ale jeśli Polska jest w UE, ‎to zagraniczne firmy działające w Polsce mogą wywozić cały zysk zagranicę (do innych państw ‎Unii) i co więcej, nawet jeśli nie wykazują one zysku, to i tak mogą wywozić swoje przychody ‎zagranicę.‎
‎7. Firma musi mieć pieniądze na koncie na pokrycie bieżących wydatków. Często pokrywa ona ‎te wydatki z kredytu, ale to jest osobna sprawa.‎

To nie ma nic do rzeczy. Poruszaną kwestią było czy per saldo Polska dopłaca do UE czy odwrotnie. A nie to, co robią firmy z zyskiem (przy okazji - polecam zainteresować się, co robił SKOK w Luksemburgu, bo być może okaże się, że do wałków finansowych wcale nie potrzeba firm zagranicznych).

Cytuj
‎8. Na koniec - Oczywiście, że Unia nie tylko z Polski ciągnie zyski, ale też ona w Polsce ‎inwestuje - tak samo jak np. W. Brytania inwestowała w Indie, budując tam sieć kolejową, ‎tworząc nowoczesny system bankowy, sprawną administrację etc. Ale to były inwestycje ‎służące głównie kolonizatorom, tak samo jak dziś Unia buduje w Polsce drogi, ale nie tam gdzie ‎są one Polakom najbardziej potrzebne (dziś np. stałem kilka godzin w korkach, które utworzyły ‎się przy zbyt wąskim zjedzie z autostrady A2). Unia nakazuje nam budować drogi tranzytowe ‎przez Polskę (Via Baltica, Via Carpatia etc.) , zamiast pozwolić nam zbudować drogi w ‎okolicach Warszawy i w samej Warszawie. Ale tak to jest, jak się jest zależnym od zagranicy, ‎kiedy kluczowe decyzje dotyczące Polaków nie są podejmowane w Warszawie, a w Brukseli, ‎Berlinie i Paryżu a także w Waszyngtonie.‎

No oczywiście, Unia jest zła, bo stałeś w korku. Gratuluję logiki. Z mojej jednak perspektywy to akurat korzystne zdarzenie, bo tym samym miałeś mniej czasu na bałaganienie na forum.

14
DyLEMaty / Odp: "Pożytek ze smoka", a kryzys finansowy w USA...
« dnia: Grudzień 19, 2019, 03:22:04 pm »
Przypominam tylko, że Polska dopłaca do Unii około 10 mld euro rocznie, choćby z tytułu ‎transferu zysków zachodnich firm działających w Polsce, a który wynosi rocznie co najmniej 15 ‎mld euro, a to jest znacznie więcej niż otrzymujemy z UE (ok. 10 mld rocznie) i niewiele ponad ‎‎2 % PKB, co pokazuje, że członkostwo w UE nie ma dla Polski większego znaczenia ‎gospodarczego, choć tracimy na nim co roku kilka procent PKB (https://niezalezna.pl/77480-‎koniec-zludzen-informacja-oficjalna-polska-juz-doplaca-dounii). Z tytułu członkostwa w UE ‎ucieka bowiem z Polski rocznie ok. 15 mld euro a nasza składka unijna to jest dodatkowe ok. 5 ‎mld euro rocznie, czyli że tracimy na członkostwie w UE ok. 20 mld euro rocznie a ‎otrzymujemy z Unii zaledwie ok. 10 mld euro rocznie, czyli nasza strata netto to jest około 10 ‎mld euro rocznie. Rok 2005 był pierwszym pełnym rokiem naszej obecności w UE, a ‎składka jaką ostatecznie wpłaciliśmy wówczas do budżetu UE (a więc składka pomniejszona o ‎zwroty dokonane przez Komisję Europejską), wyniosła 2,4 mld euro. Później sukcesywnie rosła ‎w roku 2008 przekroczyła 3 mld euro (wyniosła 3,4 mld euro), by w roku 2013 osiągnąć ‎poziom ponad 4,4 mld euro, a więc w ciągu 10 lat wzrosła o ponad 2 mld euro. Polska składka ‎do budżetu Unii Europejskiej w roku 2017 r. wyniosła ok. 18 mld zł, czyli około 4,2 mld euro. ‎To Polska jest więc potrzebna Unii, a nie Unia - Polsce .‎
Także: http://ruch-obywatelski.com/pieniadze/polska-musi-wyjsc-z-unii-jak-najszybciej-‎poniewaz-juz-do-niej-mocno-doplaca/‎

Weź się nie ośmieszaj, ekonomisto od siedmiu boleści. Podlinkowujesz jakiś propagandowy artykulik z niezależnej (celowo małą literą) powtarzający, co chlapnął jakiś wiceminister + zawierający stwierdzenia zaczynające się od "Podobno..." + nie zawierający źródeł + zawierający stwierdzenia bez związku (dowodem na "stratę" finansową ma być to, że NBP kupił obligacje państw UE, co jest bez sensu, bo przecież te obligacje później sprzeda i odzyska pieniądze powiększone o bezpieczny procent).

Tymczasem w archiwum Ministerstwa Finansów jest proste zestawienie stworzone przy współudziale NBP, z którego jasno wynika, że saldo za lata 2004-2018 to +107.5 mld EUR na korzyść Polski.

A co mają do rzeczy zyski firm zagranicznych? Zysk to przychód minus koszty - jeżeli firma go wypracowała, to może z nim zrobić, co jej się podoba, UE nie ma tu nic do rzeczy, podobnie jak to, gdzie jest siedziba główna firmy. Na tej samej zasadzie można oskarżyć polskie firmy, że trzymają pieniądze na koncie, zamiast oddać do budżetu PL.

15
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Grudzień 17, 2019, 05:41:58 pm »
Odważna teza, że 99.99% rodaków śledzi cokolwiek.

No cóż, to już problem każdego z osobna, w jakiej bańce informacyjnej siedzi i czy sięga do źródła. Chociaż akurat rakieta Falcon (a zwłaszcza pierwszy udany start wersji Falcon Heavy) był głośnym wydarzeniem i z tego, co pamiętam, przebił się do głównych portali (o telewizji nie wiem, bo nie korzystam).

Strony: [1] 2 3 ... 18