Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - miazo

Strony: [1] 2 3 ... 18
1
Hyde Park / Odp: Polityka smoleńska
« dnia: Maj 26, 2020, 12:44:19 pm »
Cytuj
[...] dlaczego ta "totalna opozycja" jest taka głupia, że tak gładko daje się w odpowiedniej chwili chować Macierewiczowi (i nie tylko) zamiast ciągnąć go na scenę pod światła jupiterów?

Szanowny Panie, odpowiedź jest zawarta w pytaniu!

2
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 22, 2020, 12:43:51 am »
Cytuj
Cytuj
Sorry za offtop
Offtop od zarazy, czysta radość.
Do polecenia...
Ale masz rację, złamany rytm przez  "z nimi"
 I teraz mam zagwozdkę - czy Igor Newerly się pomylił i źle przytoczył, bo ma ten cytat w motcie do swej wspominkowej książki, z dopiskiem - przekład J. Tuwima?
W razie takim, nawet kiedy profanowi wydaje się, że coś złamane...to weź, poprawiaj po mistrzu.
To już łatwiej przyjąć, że nie ma się słuchu i czegoś ulotnego nie wyłapuje. Ale może oryginał też połammy?
I Julian postanowił być bardziej wierny?...oj, prowadziliśmy już o tym kiedyś rozmowę, zatem omijam rzekę bez wchodzenia, tym bardziej brodzenia  ;)
Ale widzę teraz, i takie podałeś, alternatywne przekłady też podpisane Tuwimem, bez złamasa.
 To już nie wiem...

W Dziełach Juliana Tuwima (wydanie Czytelnika z 1959 roku, Tom czwarty: Przekłady I, strona 97.) nie ma "z nimi".

3
Hyde Park / Odp: Polityczna Rzeźba
« dnia: Kwiecień 09, 2020, 11:56:32 am »
A czy to skojarzenie już się pojawiło? V for Vendetta

To jest piękne, jak ten film (a wcześniej komiks) uchwycił pewne trwałe mechanizmy społeczno-polityczne.

4
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 04, 2020, 06:27:37 pm »
Cytuj
Cytuj
Cytuj
Terminus, skad wziales smiertelnosc na poziomie 9, 10, 12%?

Np. Włochy: Liczba potwierdzonych przypadków = 115242, liczba zgonów = 13917, śmiertelność = 13917 / 115242 = 12.1%
Hiszpania: 9.1%, Francja: 7.7%, Zjednoczone Królestwo: 8.7%.

Rzecz jasna nadal pozostaje pytanie o wiarogodność zarówno licznika (np. klasyfikacja zgonów) jak i mianownika (np. liczba wykonanych testów) używanych w wyliczeniach, ale nie chcę powtarzać wszystkich trafnych argumentów, które już tutaj padły.

Źródło: Coronavirus disease 2019 (COVID-19) Situation Report – 74
Czyli zupelnie bledne dane. Wiadomo, ze zarazonych z niewielkimi objawami jest duzo wiecej niz tych ktorzy wymagaja hospitalizacji. Do tego to co napisales i fakt, ze wszedzie wykonywano jedynie testy na obecnosc wirusa, a nie przeciwcial, czyli pula tych ktorzy mieli wirusa i wyzdrowieli jest w ogole nie wzieta pod uwage. W UK jak do tej pory testowali tylko tych, ktorzy byli w szpitalach i byli bajbardziej narazeni na smierc od sars cov2. Nie bylo wyrywkowych testow na populacji, ani nawet ba tuch ktorzy mieli objawy, ale dostali zalecenie pozostawania w izolacji.

Nie wiem, czy takie kategoryczne słowa "zupełnie błędne" są najlepsze w tym kontekście, skoro jest (było?) tyle znanych problemów z zebraniem tych danych. To są może po prostu dwie różne miary: śmiertelność wśród osób, u których potwierdzono wirusa (w.g. definicji WHO: A person with laboratory confirmation of COVID-19 infection, irrespective of clinical signs and symptoms.) vs. śmiertelność wśród osób chorych. A wiedząc jaka jest definicja miary + podejście do testowania w różnych krajach, można ocenić np. że rzeczywista śmiertelność bliższa jest raczej tym 2% ze wspomnianej Korei Południowej (174 / 10062 = 1.7%), gdzie robiono testy na szeroką skalę, niż liczbie np. z UK. Mnie się zresztą wydaje, że kwestią czasu jest urealnienie tych danych i przejście do drugiej (tutaj zgoda: właściwszej) definicji - po prostu na początku szacunki obarczone są większym błędem (skrzywiona próba (tylko szpitale), niedobór testów, niedobór mocy przerobowych laboratoriów, ignorowanie problemu na wczesnym etapie, polityka, etc.). I tutaj chyba nie ma się co dziwić - jeżeli możesz wykonać ograniczoną liczbę testów w danym przedziale czasowym, to racjonalnie jest wpierw wykonać je tym, którzy czują się na tyle źle, że wymagają hospitalizacji.

5
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 04, 2020, 05:05:48 pm »
Cytuj
Terminus, skad wziales smiertelnosc na poziomie 9, 10, 12%?

Np. Włochy: Liczba potwierdzonych przypadków = 115242, liczba zgonów = 13917, śmiertelność = 13917 / 115242 = 12.1%
Hiszpania: 9.1%, Francja: 7.7%, Zjednoczone Królestwo: 8.7%.

Rzecz jasna nadal pozostaje pytanie o wiarogodność zarówno licznika (np. klasyfikacja zgonów) jak i mianownika (np. liczba wykonanych testów) używanych w wyliczeniach, ale nie chcę powtarzać wszystkich trafnych argumentów, które już tutaj padły.

Źródło: Coronavirus disease 2019 (COVID-19) Situation Report – 74

6
Hyde Park / Odp: Takie tam...
« dnia: Marzec 01, 2020, 11:43:35 am »
To ja tylko w ramach skromnego suplementu - na oficjalnej liście najpopularniejszych imion dla dziewczynek w roku 2018 jest dwóch Szymonów. Pomyłka?

7
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Luty 20, 2020, 04:20:55 pm »
Rok 1984?

8
Organizacja forum / Odp: [Sprawy dotyczące funkcjonowania forum]
« dnia: Luty 10, 2020, 10:03:18 am »
Ta funkcjonalność forum jest dostępna od ręki, trzeba kliknąć w wybrany nagłówek:
  • Temat
  • Zaczęty przez
  • Odpowiedzi
  • Wyświetleń
  • Ostatnia wiadomość
aby posortować listę wątków rosnąco / malejąco. Ponowne kliknięcie w ten sam nagłówek sortuje w przeciwną stronę.

9
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Luty 04, 2020, 12:01:09 pm »
Cytuj
Pijąc do niej, zauważę, że śmierć ponoć już ponad trzystu Chińczyków z powodu wiadomego wirusa w Wuhanie odpowiada w bliskiej mi Warszawie zgonom około 60 osób w ciągu około miesiąca, czyli dwóch osób dziennie. Przypuszczam, że w sezonie grypowym starych i schorowanych warszawiaków schodzi każdej doby znacznie więcej.

Wniosek: to jest statystyczna norma, a nie coś nadzwyczajnego. Jeśli tak, to nic na to poradzić się nie da. Natura. Standard. Cecha ludzkości.

Śmiertelność z pospolitej grypy to poziom poniżej 0.1%. Obecna śmiertelność na tego koronawirusa biorąc pod uwagę a) ewentualne przekłamania danych (z różnych powodów), b) jego wczesny etap, to wynosi ona ponad 2%. Zatem wniosek błędny (o rząd wielkości). Nie mówiąc o podstawowym błędzie metodycznym - wskaźnika śmiertelności nie liczy się względem całej populacji, ale względem populacji zarażonych daną chorobą.

Cytuj
Jedno z podstawowych praw epidemiologii głosi [...] farmacja zbije na tym wielką kasę.

Dwa dodatkowe uściślenia:

1. Wirusy jak najbardziej mogą istnieć poza żywym organizmem (zresztą niekoniecznie człowiekiem, niekoniecznie zwierzęciem), jest on im jednak potrzebny do replikacji.

2. Wspomniane (słuszne) wstrzymanie się przed zakupem szczepionek przez rząd Ewy Kopacz dotyczyło wirusa A/H1N1 w roku 2009, dla którego śmiertelność była na poziomie 0.03%, więc rzeczywiście bardziej był to fakt medialny.

10
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Styczeń 31, 2020, 03:37:53 pm »
Cytuj
Pisząc "trzeba tylko chcieć" (start sporu) pan Miazo napisał nieprawdę, gdyż "nie wystarczy tylko chcieć". Koniecznie trzeba jeszcze władać angielskim albo użyć translatora (żywego lub martwego). Jest to, innymi słowy, czysta żywa nieprawda, taka goła, czarno-biała, nie do obrony, ale co to dla Ciebie? "Polecieć na Księżyc się da, trzeba tylko chcieć" - prawda czy fałsz?

Słowa "trzeba tylko chcieć" w tym kontekście znaczą nie mniej i nie więcej jak tyle, że wysiłek potrzebny do sprawdzenia podstawowych faktów dot. rzeczonego wirusa jest minimalny. Dane z wiarogodnej instytucji są na wyciągnięcie ręki, podając link do ostatniego raportu w sprawie, są one wręcz na odległość jednego kliknięcia. Podejrzewam, że większość osób czytających to zdanie tak dokładnie to zrozumiała. Poza Tobą.

Można oczywiście czepiać się pojedynczego zdania czy wręcz słowa ("tylko") i uważać, że zamiast tego chodziło mi o sytuację, w której ktoś siedzi, pomyśli sobie "chciałbym wiedzieć, jak to naprawdę jest z tym koronawirusem" i w ten sposób w jakiś magiczny sposób za sprawą samej chęci nagle słynie na niego objawienie. Podejrzewam jednak też, że z kolei w tym przypadku większość osób czytających nie zgodzi się z taką interpretacją i raczej uzna, że takie literalne odczytanie to tylko wybieg, żeby nie przyznać, że napisało się kompletną bzdurę na zadany temat, uprzednio nawet nie sprawdziwszy u źródła jak się sprawy w tym wypadku mają.

Stroisz się piórka weterana tropiącego fake news, tymczasem po bliższym przyjrzeniu okazuje się, że sam takie nieprawdziwe informacje prokurujesz. I aby uwagę od tego przykrego faktu odwrócić, rozpoczynasz awanturę, kto kogo powinien przeprosić i jaka jest definicja Prawdy. A tak co do merytoryki, to mógłbyś się odnieść? Czy nadal twierdzisz, że te 170 osób (stan na wczoraj) zmarło z powodu kataru?

11
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Styczeń 30, 2020, 03:39:10 pm »
No to powiedz, bo napisałeś:

Cytuj
Po drugie - mam wrażenie, że to coś w rodzaju niegroźnego kataru. To wprawdzie najgorsza męska choroba, lecz przechodzi po paru dniach. Kropelki, np. Xylometazolin. Przypuszczam, że rzekome zgony nie mają żadnego związku z żadnym wirusem. Ale dla mediów gratka niebywała. Nareszcie można straszyć czytelników śmiertelną wszechświatową pandemią, a lewacki postępowy IAAF odwołał ponoć marcowe halowe mistrzostwa świata w Nankinie, i to już jest prawdziwa przykrość dla fanów Królowej Sportu.

i to już po tym, gdy wkleiłem Ci link do raportu, który podaje 132 potwiedzone przypadki zgonów. To są fakty, ale oczywiście możesz dalej bawić się we "wrażenia na temat kataru".

12
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Styczeń 30, 2020, 01:02:18 pm »
Tyle lat podnosisz swój problem nieznajomości języka, że już byś dawno zdążył się go w podstawowym zakresie nauczyć. Nie ma co kwękać, zwłaszcza, że dzisiaj możesz sobie pomóc translatorem, wszystko jest w zakresie przeglądarki.

A po za tym - trudno oczekiwać, żeby WHO publikowało swoje raporty po polsku tylko dlatego, że forum Lema używa tego języka.


13
Hyde Park / Odp: Ja, Remuszko :-)
« dnia: Styczeń 30, 2020, 09:34:59 am »
To są przypadki potwierdzone przez WHO. Tutaj jest oficjalna strona z dziennymi raportami: Novel Coronavirus (2019-nCoV) situation reports. Ostatni z nich z 29. stycznia 2020 roku (tutaj) mówi o 6065 potwierdzonych przypadkach zarażenia globalnie.

Dotarcie do tych informacji zajmuje mniej czasu niż napisanie tego posta. Trzeba tylko chcieć.

14
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Styczeń 27, 2020, 02:52:04 pm »
Cytuj
Ale głównie to chciałem napisać, jak dobrze być słoniem - oto cytat z dzisiejszej prasy: "Słoń Leon może się rozmnożyć. Udało się pobrać nasienie. Stymulacja trwała całą noc". Miał zdrowie, dobrze, że serce wytrzymało, choć z drugiej strony piękna śmierć...

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25635639,slon-leon-moze-sie-rozmnozyc-udalo-sie-pobrac-nasienie-stymulacja.html#S.MT_wawa-K.C-B.3-L.1.maly

Specjaliści z Niemiec!

15
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Styczeń 03, 2020, 05:04:53 pm »
Przepraszam Cię, maźku, ale czy Ty masz doktorat z ogrodnictwa?!

Strony: [1] 2 3 ... 18