Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Lieber Augustin

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 149
31
Hyde Park / Odp: ELONA MUSKA „KOLONIA” NA MARSIE
« dnia: Sierpnia 22, 2023, 09:55:43 am »
Zacznę od ubocznej uwagi językowej: Dopóki nie pojawiły się w Polsce laptopy i zwłaszcza telefony komórkowe, „bateria” to jednoznacznie było jednorazowe źródło prądu stałego (dalej się ich używa, np. baterii AA lub AAA do pilotów, itd.), akumulatory były wtedy głównie lub wyłącznie ołowiowe i były instalowane w samochodach.
Razem z telefonami komórkowymi przyszła (z Ameryki) moda na nazywanie akumulatorów w telefonach bateriami. („Bateria w telefonie Zosi/Zenka jest naładowana w 20%” itp.)
Jednak moim zdaniem akumulator to ciągle urządzenie, w którym używa się procesu chemicznego lub fizyko-chemicznego do przechowywania energii.
Inne metody/urządzenia określa się jako magazyny energii. Proponuję pozostać przy tej terminologii.
Niech i tak będzie, pozostańmy przy tym nazewnictwie. Aczkolwiek słowo "akumulator" pochodzi podobno od łacińskiego "cumulare" - gromadzić, magazynować, i w sumie na jedno wychodzi :)

Gwoli ścisłości zaznaczę na marginesie, że "bateria" to z definicji zestaw składający się z kilku jednakowych elementów. Taka na przykład bateria armat. Albo bateria ogniw elektrochemicznych, obojętnie, jednorazowych czy ładowalnych. Pod tym względem nazywanie elementów AA lub AAA baterią jest chyba trochę nie na miejscu.

A co do baterii w telefonie, to nie jestem do końca pewien, że to faktycznie bateria. Pod względem napięcia znamionowego (3,6V) to raczej ogniwo. Z drugie strony diabli wiedzą, może technologicznie to właśnie bateria z kilku ogniw, połączonych równolegle... :-\

32
DyLEMaty / Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« dnia: Sierpnia 20, 2023, 11:39:59 pm »
Nice ;) . I can.
https://www.reddit.com/r/oddlysatisfying/comments/15w2l59/this_handwriting/
In principle not difficult. An ordinary, simple anagram. It's readable :)

33
Hyde Park / Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« dnia: Sierpnia 20, 2023, 06:50:49 pm »
Król, cesarz, car, Putin...
Ja bym tam nie stawiał obecnego władcę Wszechrosji w jednym szeregu z monarchami. Dyktator. Wszak co innego, jak u nas mówią, pan z pana, a co innego z chama pan.
8)

34
Hyde Park / Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« dnia: Sierpnia 20, 2023, 02:17:24 pm »
Jeden monarcha zastępuje co najmniej milion złodziei-biurokratów. Dlatego królowie zawsze kosztują naród mniej.
W. Suworow

35
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Sierpnia 20, 2023, 01:33:17 pm »
Cytuj
...nie ma ani słowa prawdy w pogłoskach o rzekomych wysiłkach...
Łatwo i miło jest mówić prawdę ;)

Cóż, tempora mutantur, et Außenpolitik mutatur in illis 8)
Bądź co bądź, od kwietnia 1937 do sierpnia 39 sporo wody upłynęło (w rzece Moskwie).

36
Hyde Park / Odp: Z bieżącej chwili...
« dnia: Sierpnia 17, 2023, 11:40:34 pm »

Cztery mile za Warszawą
wydałem ja siostrę za mąż,
wydałem ją za Henryka,
największego rozbójnika.
https://youtu.be/rQcZdp-Zns4

37
DyLEMaty / Odp: Religijna Rzeźba
« dnia: Sierpnia 16, 2023, 11:15:23 pm »
Jak nic, mamy kolejnego kandydata do Templetona 8):
https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,30037960,mozemy-postawic-hipoteze-ze-za-istnienie-i-wlasnosci-wszechswiata.html?do_w=167&do_v=973do_st=RS&do_sid=995&do_a=995#S.related-K.C-B.1-L.1.zw
Stwórca jest nie tylko wszechmocny jako kreator fizycznego świata, on jest wszechwiedzący, przynajmniej w odniesieniu do tego świata. On zna jego przeszłość i przyszłość, aż do końca świata. Wie, co się stanie, a nie co tylko stać się może; świat jest dla niego ustaloną i zamkniętą opowieścią, w której nic zmienić nie można.

A co?
Zawsze podejrzewałem, że "fundamentalna" nieoznaczoność kwantowa, matka Jego Wysokości Przypadku, jest w istocie zjawiskiem lokalnym i na pewnym poziomie nie obowiązuje ;) :)

38
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Sierpnia 13, 2023, 01:22:52 pm »
Cytuj
Uczta tłuściochów...
:)))))
To jeszcze nic. Odessa, lata, hm... zerowe ubiegłego wieku:

...Sprawa od razu nabrała rozmachu: wynajęto jakąś salę średniej wielkości czy klasę taneczną i zaproszono byłego artystę, a obecnie właściciela szkoły teatralnej, niejakiego Zawadskiego, należącego do grona znakomitości naszego miasta, takich jak obłąkany Mariaszes czy były zapaśnik Foss, o którym z przerażeniem słuchałem opowieści dorosłych jako o osobie o kolosalnej grubości i ogromnym, bajecznym apetycie.
   Mówiono, że Foss przychodził do restauracji, w której go jeszcze nie znali, zamawiał tam od razu cztery porcje barszczu, pięć porcji kotletów, osiem porcji lodów, wszystko to w okamgnieniu pożerał z chlebem i musztardą i z poważną miną, szybko opuszczał lokal nie zapłaciwszy ani grosza.
   Nagłe pojawienie się Fossa w jakiejś cukierni lub sklepie z wędlinami przerażało właścicieli jak klęska żywiołowa, a wszystkie inne sklepy spożywcze w promieniu dwóch mil pilnie się zamykały. Ich właściciele ze zgrozą czekali, aż inwazja Fossa się skończy.
   Wkrótce Foss musiał przenieść się na prowincję, gdzie jeszcze nie był znany, i tam - jak głosi legenda - w pewnej tyraspolskiej cukierni zjadł całą tacę świeżych, jeszcze ciepłych eklerków - około pięćdziesięciu, a potem, jak gdyby nigdy nic, potwornie ogromny, podobny do słonia, zdyszany, udał się na dworzec kolejowy, gdzie zjadł w bufecie wszystkie paszteciki mięsne przygotowane na przyjazd pociągu pasażerskiego.
   Policja nie mogła nic zrobić z Fossem, bo i tak nigdy nie miał pieniędzy, był biedny jak kościelna mysz, i nie było sensu wsadzać go do mamra z powodu jego homerycznego, chorobliwego apetytu, który mógł zrujnować każdy cyrkuł policyjny.
   Jednym słowem, była to epoka, którą można by opisać jednym zdaniem: "A potem przyszedł Foss i wszystko zjadł"…


(W. Katajew, "Rozbite życie albo czarodziejski róg Oberona")

39
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Sierpnia 11, 2023, 11:46:49 pm »
Ha, nie dość, że wracamy do debaty o wymiarach nieskończoności, to jeszcze taka stara dyskusja znów się przypomina:
https://muzeum.startrek.pl/forum/index.php?action=vthread&forum=6&topic=705
Nie powiem, dyskusja na dziesięciu stronach robi wrażenie :)

https://pl.wikipedia.org/wiki/0,(9)

40
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Sierpnia 11, 2023, 07:32:28 pm »
Taka figura; nieskomplikowana, a (w trójwymiarowej przestrzeni) niemożliwa:
https://en.wikipedia.org/wiki/Borromean_rings
Etam, zaraz "niemożliwa" ;)
However, the Borromean rings can be realized using ellipses. These may be taken to be of arbitrarily small eccentricity...

Na mój chłopski rozumek, elipsa o mimośrodzie dążącym do zera z matematycznego punktu widzenia jest okręgiem. Na tej samej zasadzie, co 0,(9)=1

41
Hyde Park / Odp: ELONA MUSKA „KOLONIA” NA MARSIE
« dnia: Sierpnia 08, 2023, 10:54:47 pm »
Żeby magazynowanie energii na dużą skalę stało się opłacalne, cena musiałaby zostać zmniejszona zapewne co najmniej o rząd wielkości, z dzisiejszych około 150 USD za kWh do 15 USD. (Tygodniowy magazyn energii elektrycznej dla Polski kosztowałby wtedy 72 miliardy USD).   
Trzy grosze: o ile dobrze rozumiem, "około 150 USD za kWh" to cena produkcji akumulatora. Aby obliczyć koszt przechowywania kilowatogodziny, należałoby - w pierwszym przybliżeniu - podzielić te 150 dolców przez żywotność akumulatora, czyli ilość cykli ładowania (ca. 300..500, jeśli chodzi o zwykły Li-ion).
Ponadto pojęcie "akumulator" jest nieco szersze niż "bateria elektryczna". Akumulatorem energii może służyć np. podniesiony na wysokość ciężar, sprężony gaz lub inny płyn, rozpędzone koło zamachowe, itd.

42
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Sierpnia 07, 2023, 06:59:55 pm »
Cytuj
Na tych kruczkach zupełnie się nie znam, ale ktoś wrzucił na fejsbuka. Może tędy się da?
https://m.facebook.com/100063767191472/videos/teatr-w-weekend-318na-wiecz%C3%B3r-zapraszam-na-gigantyczn%C4%85-wieloobsadow%C4%85-produkcj%C4%99-z/574187450996762/
O dzięki, szafa gra :)

43
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Sierpnia 07, 2023, 05:53:30 pm »
Ale alee, chcesz więcej pierwszorzędnej frazy i odrobinę polityki  ;D z lat słusznie minionych- zerknij w linkę.
Właściwie to każdy Polak powinien obejrzeć.
https://vod.tvp.pl/teatr-telewizji,202/polonez,338417
Chętnie bym obejrzał, ale figę z makiem :). Gdy próbuję odtworzyć, wyskakuje powiadomienie:
Z powodów licencyjnych materiał jest niedostępny w Twoim kraju.
Przepisy UE pozwalają abonentom, którzy w kraju zamieszkania (w tym przypadku w PL) zakupili pakiet TVP + utrzymać dostęp do materiałów wchodzących w skład pakietu, w czasie wizyty w innym kraju UE.


I co mam począć? Najpierw włączyłem VPN - nic to nie daje. Próbowałem zmienić DNS w ustawieniach routera. 8.8.8.8 od Google, 1.1.1.1 od Cloudflare nie pomogły.
Może ktoś, kto się zna na protokołach internetowych, udzieli mi porady, jak obejść ten firewall licencyjno-unijny? Intuicja podpowiada, że powinien jednak istnieć jakiś sekretny serwer DNS ;)

44
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Sierpnia 05, 2023, 08:39:11 pm »
Taaa... zasady bon ton robią wrażenie, nie ma co.
A co za poetycki język! Co za metafory i porównania! :D
Co prawda, przestrzeganie niektórych reguł wydaje się z dzisiejszej perspektywy nieco uciążliwe.
Co to ma być? Ładna historia! Już nie wolno smarować chleba masłem - palcyma? ;D


Odnośnie góry: oto nieco kulawe tłumaczenie artykułu z francuskojęzycznej wikipedii:
https://pl.frwiki.wiki/wiki/Mont_Hercules

45
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Sierpnia 04, 2023, 05:36:06 pm »
Rosja walczy więc z NATO i zgniłym Zachodem, za którego srebrniki bezwolnym najemnikem jest, wg niego, faszystowska Ukraina, bijąca się, w tej i szerszej perspektywie Putina, m. in. za "Kraj Priwislańskij", za jaki uważa Polskę. Nie tak dawno zauważył mimochodem, że Stalin łaskawie, ot tak, podarował nam Ziemie Zachodnie (które, w domyśle, Putin mógłby zabrać jak by chciał, gdy się rozbrykamy zanadto - tak jak Ukrainie zabrał prezent Chruszczowa)
Taaa... ::)
Z innej beczki (a raczej z innego szamba):


https://www.rp.pl/polityka/art38453631-nie-kaliningrad-ale-krolewiec-miedwiediew-polscy-rusofobi-chca-uczyc-wszystkich-historii


ps.
https://vk.com/wall-50332460_4923320
Warto zwrócić uwagę na komenty. Dają trochę do myślenia. Kto nie czyta po rosyjsku, może skorzystać z google translatora.

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 149