Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Lieber Augustin

Strony: [1] 2 3 ... 81
1
Respekt i szacun dla Twego dziadka. Ecce homo.
Nie sądzę, że robił coś złego, zabijając najeźdców na pęczki. Przeciwnie, czynił dobro. Bronił swoją ojczyznę, swój dom, swoją rodzinę przed barbarzyńcami. A jak inaczej? "Dobro powinno być z pięściami", jak rzekł poeta.

I jak zegar na wieży zabawkowej twierdzy wspaniałych Gallów Ludwika XIV wybijał godziny – bom! Północ... słuchaj... północ... słuchaj... Bił ostrzegawczo, a czyjeś halabardy podzwaniały srebrzyście, przyjemnie. Straże chodziły, czujne, bo baszty, alarmy i broń człowiek, sam o tym nie wiedząc, wynalazł w jednym tylko celu – po to, by strzegły jego spokoju i ogniska domowego. To w ich obronie człowiek walczy i. prawdę mówiąc, o nic innego w żadnym wypadku walczyć nie powinien.
(Michał Bułhakow. "Biała gwardia")

2
Twój Suworow twierdzi to samo, co moi startrekowi
Jestem dziś (w przededniu pełni?:) ) w wyjątkowo podłym nastroju, więc gotowem zgodzić się z moim Suworowem i z Twoimi startrekowymi co do pożałowania godnej natury Ohydka...

Chyba, że pod osłoną nocy - zdobyć coś do zjedzenia?;)
Kogoś ;D

Poważnie:
Cytuj
Co do stawiania sprawy na ostrzu noża i końca tej umownej dobroci - właśnie...to sytuacje na ostrzu - pisaliśmy: nikt nie wie jakby się zachował.
Właśnie. Jedno wiem na pewno: woliłbym nigdy tego nie sprawdzać.

3
Z takim podejściem może da się egzystować w czasie wojny (to chyba jakiś fragment żołnierski), ale nie w warunkach pokoju.
Zresztą - nie byłoby go.
A kto powiedział, że jest? Vivere militare est, a homo homini lupus...

Nie jesteśmy sami we Wszechświecie, to oczywiste. W kosmosie są miliardy planet, bardzo podobnych do naszej. Na jakiej podstawie mielibyśmy uważać, że stanowimy wyjątek? Nie jesteśmy wyjątkiem. Jesteśmy tacy sami, jak wszyscy inni. Możemy się różnić co najwyżej kształtem i kolorem oczu. Mieszkańcy jednej planety mają oczy błękitne, jak pułkownik Krawców, ktoś inny ma oczy zielone, trójkątne, z odcieniem szmaragdu. Ale na tym, najwyraźniej, kończą się wszelkie różnice. Pod każdym względem jesteśmy jednakowi – co jeden to zwierzę. Naturalnie, bywają różne zwierzęta: myślące, cywilizowane i bezmyślne. Jedne różnią się od drugich tym, że starają się zamaskować swoją zwierzęcą naturę. Dopóki mamy dość żywności, ciepła i samic, dopóty stać nas na dobroć i współczucie. Ale gdy tylko natura i los stawiają sprawę na ostrzu noża – jeden ma przeżyć, drugi zdechnąć – bez wahania wpijamy się pożółkłymi kłami w gardło sąsiada, brata, matki.
(ibid.)
 :'(

4
"Bezinteresowne mordowanie i zadawanie cierpienia, któremu nie towarzyszy pożeranie, jest wyłącznie specjalnością człowieka" - te słowa Lema (i kilka podobnych - cytowanych fraz) są chyba podstawą tezy o owych skłonnościach. Drapieżna małpa.
Niestety chyba tak jest. Jeszcze coś niecoś apropos dobra i zła oraz wrodzonej skłonności człowieka do tego ostatniego, tym razem z innej beczki:

...Żartowniś z pułkownika. Każdy dywersant gotów w ogień za niego skoczyć. Niełatwo pozyskać sobie u nich taki mir. Podporządkowują się każdemu przełożonemu, ale szanuj ą bynajmniej nie każdego, i przebiegły komandos znajdzie tysiąc sposobów, by okazać dowódcy szacunek, albo jego brak. A za co szanują Krawcowa? Za to, że nie ukrywa swojej zwierzęcej natury i ukryć się nie stara. Dywersanci wierzą głęboko, że ludzka natura jest nieodwołalnie zepsuta. Wiedzą to najlepiej. Każdego dnia ryzykują własne życie i każdego dnia mają okazję obserwować człowieka na granicy śmierci. Wszystkich ludzi dzielą na dobrych i złych. Dobry, to – w ich pojęciu – człowiek, który nie ukrywa siedzącego w nim zwierzęcia. A taki, co usiłuje udawać dobrego, jest wręcz niebezpieczny. Najgroźniejsi są ci, którzy sami głęboko wierzą, że są dobrzy. Odrażający, ohydny przestępca może zamordować jednego człowieka, dziesięciu, stu, ale nigdy nie zabija milionów. Miliony mordują ci, którzy mają się za samą dobroć. Osobnicy pokroju Robespierre'a nie wywodzą się spośród zbrodniarzy, lecz właśnie spośród dobrych, humanitarnych. Gilotyny też nie wymyślili przestępcy, ale humaniści. Najstraszliwsze zbrodnie w dziejach cywilizacji są dziełem ludzi, którzy nie pili, nie palili, nie zdradzali swoich żon i karmili wiewiórki z ręki.

Chłopcy, z którymi wcinamy właśnie kukurydzę, są przekonani, że człowiek może być dobry tylko do określonej granicy. Jeżeli życie przyciśnie, ludzie dobrzy staną się źli, i może to nastąpić w najbardziej niewłaściwej chwili. Aby nie dać się znienacka zaskoczyć taką przemianą, lepiej nie mieć z dobrymi do czynienia. Lepiej zadawać się z tymi, którzy dzisiaj są źli. Wiesz przynajmniej, czego możesz oczekiwać, gdy fortuna kły wyszczerzy...

(W. Suworow. "Akwarium")

5
W każdem nie zdziwiłabym się gdyby tak było - seplenienie z podtekstem;)
Kod Lema.
W Podróży dwudziestej ósmej kolejnym słowem po "notariusz seplenił" jest właśnie słowo "los".
Przypadek? Nie sądzę ;)

6
---------
Przepraszam LA, że rozpanoszyłam się w Twoim poście, ale tylko tak da się zachować chronologię rozmowy:)
Przeniosłam tutaj dyskusję wywołaną tezami P.Okołowskiego - rozpoczętą tym postem:
Wybrane tezy Okołowskiego:
- Lem twierdził, że ludzie rodzą się ze skłonnością do zła - czyli rodzą się z gotowym wzorcem tego co jest, a co nie jest wartościowane pozytywnie/ negatywnie w danej kulturze? I Lem tak twierdził?
- Lem popierał kościół w stanowczy sposób (to miała być kontrowersyjna teza) - jak na jeden dzień to niezły - mam na myśli równoległy wątek i wywiad z MP - rozstrzał;))

Cytuj
Zarejestrowane jednym uchem z wypowiedzi gościa .... Przygody profesora Tichego  :)

Chyba profesorowi Lesiowi profesor Tarantoga i Ijon Tichy zrośli się w jedną postać :)

Chyba nie prof. Lesiowi (od utopii)  a prof. Zieniewiczowi (od literatury polskiej) ? Się Tichy uprofesorzył;)

Kłaza-Płaza w zapisie błędnie - poza tym: poprawnie;)

https://forum.lem.pl/index.php?topic=2017.msg87059#msg87059

Poniżej pierwsza odpowiedź LA:
--------------

Prof. Okołowski:
...A druga teza Lema, no to bym ją tutaj nazwał jakimś pandeterminizmem, albo można powiedzieć: tychizmem, od "Tyche" - słowa greckiego, oznaczającego "los"...

Właśnie przyszło mi do głowy: czy nazwisko Ijona nie stanowi przypadkiem jakiejś aluzji do imienia bogini, greckiej odpowiedniczki Fortuny?
Przecież "właściwie powinien się był zwać Cichy, ale notariusz seplenił"...

7
Hyde Park / Odp: Wojna
« dnia: Luty 25, 2021, 08:29:11 am »
Polska przegrała symulowaną wojnę z Rosją w kilka dni. Teraz do sprawy odniosła się rosyjska agencja informacyjna RT pisząc, że Rosjanie w istocie starli by w proch polską armię, w ciągu 5 dni stając nad brzegiem Wisły.

Dobry sąsiad to skarb.
 :(

8
DyLEMaty / Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« dnia: Luty 24, 2021, 10:28:50 pm »
@ maziek

Wracając na chwilę do Twojej zagadki:
...ale gdyby tak zadać pytanie szczegółowiej - jaką będzie wysokość szczeliny, jeśli to będzie wiotka lina dłuższa o 10 m od obwodu Ziemi, odciągnięta w jednym punkcie, tworząca więc z tego punktu dwie styczne do obwodu Ziemi, połączone między sobą od punktów styczności resztą koła wielkiego? Da radę bez śinusów ;)  ?
Właśnie przyszło mi do głowy: przy małych wartościach kąta alfa łuk okręgu AC z dość dobrym przybliżeniem można uznać za odcinek prostej. Innymi słowy, długość odcinka AX można zaniedbać i uznać za poszukiwaną wysokość szczeliny h cały odcinek BX:


Zgodnie z treścią zadania, |DB|+|BC|=|DC|+10, skąd |XC|=|BC|-5=d-5
Wówczas możemy ułożyć układ równań, zgodnie z oznaczeniami na rysunku:
(R+h)2=R2+d2
h2+(d-5)2=d2

Hm, "ułożyć układ" to chyba tautologia :). Ale mniejsza...

R2+2rh+h2=R2+d2
h2+d2-10d+25=d2

h2+2Rh-d2=0
h2-10d+25=0
Podstawiając d=(h2+25)/10 do pierwszego równania, mamy:
h2+2Rh-((h2+25)/10)2=0
skąd po nieskomplikowanych przekształceniach otrzymuje się równanie czwartego stopnia o jednej zmiennej:
h4-50h2-200Rh+625=0
h4-50h2-1274200000h+625=0

Rozwiązując je w liczbach za pomocą online calkulatora
https://allcalc.ru/node/552
(bo jestem zbyt leniwy, żeby obliczyć ręcznie metodą Ferrariego ;)), uzyskujemy 4 korzeni, z czego tylko jeden ma sens fizyczny, tzn. jest liczbą dodatnią rzeczywistą:
h=1084,1399...≈1084 [m]

Nie do wiary :o
Imho, wynik jest nieco sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem. Cóż to, lina o marnych 10 metrów dłuższa od obwodu Ziemi może utworzyć szczelinę o wysokości przekraczającej kilometr? Intuicyjnie oczekiwałem wielkości rzędu kilku, kilkunastu, no, góra kilkudziesięciu metrów. Przecież jeśli tę samą linę ułożyć na długość całego obwodu, to jej reszta utworzy niedużą pętelkę, taki "ogonik" o długości 10/2=5 metrów...

Cóż, spróbujemy sprawdzić rozwiązanie.
Na początek obliczymy odcinek d:
Ponieważ trójkąty OBC i XBC są podobne, możemy zapisać:
R/d=(d-5)/h
d(d-5)=Rh
d2-5d-Rh=0
d2-5d-6907055303=0
Rozwiązując równanie kwadratowe, mamy jeden dodatni korzeń:
d=83105,833≈83106 [m]
A teraz obliczymy kąt alfa:
d=R*tg alfa
tg alfa=d/R=0,01304...
alfa =arctg d/R=0,7473... [stopni]
skąd długość łuku AC=2*pi*R*alfa/360=83101,128≈83101 [m]

Zgadza się, niech mnie kule biją. I to z dobrą dokładnością. Nieduży błąd - różnica "d minus długość łuku AC" jest nieco mniejsza od 5 metrów - to najprawdopodobniej skutek zaokrągleń podczas obliczeń...


Co Ty na to, maźku?

9
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Luty 22, 2021, 09:23:53 pm »
Z innej beczki.
Cytuj
Inside my heart is breaking
My make-up may be flaking
But my smile still stays on
...Show must go on!
Recitar!... mentre preso dal delirio
Non so piu quel che dico e quel che faccio!
Eppur... e d'uopo... sforzati! Bah, sei tu forse un uom?
Tu se' Pagliaccio! Vesti la giubba e la faccia infarina.
La gente paga e rider vuole qua.
E se Arlecchin t'invola Colombina, ridi, Pagliaccio...
E ognum applaudira! Tramuta in lazzi lo spasmo ed il pianto;
In una smorfia il singhiozzo e'l dolor...
Ridi Pagliaccio, sul tuo amore infranto!
Ridi del duol che t'avvelena il cor!10
- ukraiński Prześwit???
Lem wymienił ukraińskie czasopismo literackie "Всесвіт" (Wszechświat):
https://uk.wikipedia.org/wiki/Всесвіт_(журнал)
https://pl.qaz.wiki/wiki/Vsesvit

11
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Luty 19, 2021, 10:47:17 pm »
...otóż ciśnienie najskuteczniej obniża pop z lat 80 i heavy metal...
Dopiero teraz do mnie dotarło, że dziadkowie po prostu uprawiają profilaktykę nadciśnienia:


12
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Luty 18, 2021, 09:51:09 am »
O dzięki, livie :)

A oto Modlitwa François Villon'a w tłumaczeniu tegoż Andrzeja Mandaliana:Taa... modlitwa... trolejbus... A zarazem:
Tobie -
Towarzyszowi z Bezpieczeństwa
poświęcam ten wiersz.
Za Twą miłość ogromną do ludzi
i Twych nocy bezsennych niepokój -
za Twą troskę o dzień nasz powszedni
i walkę codzienną o pokój -
za Twą wierność niezłomną dla Partii,
za Twe serce - dla Partii bijące -
ściskam Twą dłoń uzbrojoną
i słowa przesyłam gorące.

https://www.salon24.pl/u/frycz-pl/459998,andrzej-mandalian-towarzyszom-z-bezpieczenstwa

Zaiste, im dłużej żyję, tym mniej rozumiem. A przecież powinno być odwrotnie ::)

13
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Luty 17, 2021, 11:20:06 pm »
Cytuj
Chyba to już kwestia przyzwyczajenia, ale jakoś bardziej mi pasują starsi wykonawcy. Bo wiedzą o czym śpiewają?
O, no, taka para;
Oczywiście o gustach się nie dyskutuje.
Ale do mnie wykonanie Koryckiego - Żukowskiej jakoś nie przemawia ::)

Nie powstrzymam się, żeby nie wrzucić jedną z moich ulubionych:


Przy okazji: cóż za wspaniały przekład! Imho, pod względem "siły lirycznej" nie ustępuje oryginałowi. Smutna, wyrafinowana miłosna piosenka, jak mi się wydaje, świetnie oddaje ducha tamtej epoki, bezpowrotnie minionych lat 60-tych...

Ciekawym, kto jest autorem polskiego tekstu? Respekt i szacun.

14
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Luty 16, 2021, 11:54:24 pm »
Bardzo lubię Okudżawę, teksty i interpretacje.
Ja również. A jak Ci się podoba interpretacja Kuby Blokesza?


Jak na mój gust, całkiem nieźle. W szczególności №№ 1, 2, 3, 7, 9, 11, 12.

Cytuj
A skoro z tekstem, jest i wariant polski, automat chyba
Zdaje się, że nie automat. Autorem polskiego tekstu pewien multijęzyczny gość:
https://lyricstranslate.com/de/translator/zanzara

15
Organizacja forum / Odp: Szukaj czyli brak wyszukiwarki
« dnia: Luty 16, 2021, 09:57:14 am »
Khme-e-e...
Co tu dużo gadać?
Wyśmienicie!
Dobra robota, livie. Zresztą nie spodziewałem się po Tobie niczego innego (w dobrym sensie oczywiście) ;D

Na "czuja" trafiłeś w samo sedno, i nie sądzę, by "dosłowny" się na coś przydał:
Jeśli z mądrym w ogień piekielny popadnę,
Potrafię chyba przeżyć i w piekle.
Ale nie daj Boże znalezć się w raju z głupcem!
Uchowaj Wszechmocny przed takim nieszczęściem!


Dzięki, livie. W Muzycznym jest piosenka dla Ciebie, a oto polski tekst:
https://www.tekstowo.pl/piosenka,henryk_rejmer,muzyk_na_skrzypcach_gral__okudzawa_.html


ps.
Cytuj
...biały Majakowski  8) , o ile wiesz, co mam na  myśli :D
Hm. Nie jestem pewien. Biały wiersz? Czy też biały - przeciwieństwem czerwonego? ???

Strony: [1] 2 3 ... 81