Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Lieber Augustin

Strony: [1] 2 3 ... 65
2
Lemosfera / Odp: Artykuły rosyjskiego dziennikarza na temat Lema
« dnia: Lipiec 07, 2020, 10:10:33 pm »
Dziękuję za komentarze. Uczyłam się języka polskiego na Uniwersytecie.
NMZC.
O ile ja, samouk, mogę sądzić, bardzo sprawnie poruszasz się na polskim poletku :)
Cytuj
Sam autor niedawno zmarł, więc nie będę w stanie przekazać mu twoich słów)
Cóż, skoro de mortuis nil nisi bonum, zdecydowanie wolę nil... ::)

3
DyLEMaty / Odp: Z PEWNOŚCIĄ nie jesteśmy sami..
« dnia: Lipiec 05, 2020, 02:47:23 pm »
A czy ja wiem? O ile dobrze zrozumiałem, w miarę wzrostu prędkości obrotowej dysku częstotliwość odbieranego dźwięku obniża się wskutek efektu Dopplera:
f odbierana = f dźwięku – f dysku > 0,
aż staje się zerowa w chwili osiągnięcia dyskiem prędkości dźwięku.
W tym nie ma nic szczególnie dziwnego. To tak jakby pociąg oddalał się od grającej na stacji orkiestry z prędkością dźwięku. Dla pasażera takiego pociągu orkiestra umilknie.

Dziwa zaczynają się dopiero potem. W trakcie dalszego wzrostu prędkości dysku, po przekroczeniu bariery dźwiękowej, dźwięk w głośnikach ukazuje się ponownie, a nawet przybiera na sile kosztem energii kinetycznej dysku. Przy czym, formalnie rzecz biorąc, tym razem częstotliwość jest wielkością ujemną:
f odbierana = f dźwięku – f dysku < 0
Hm...

4
Hyde Park / Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« dnia: Lipiec 05, 2020, 02:04:25 pm »
Mnie też trzepie. Najbardziej mnie trzepie, że jak byłem młodszy to miałem złudzenie, że coś jest dane raz na zawsze, że jak wynaleziono prąd, to już nie będzie się używać świec i że rozwój wyklucza regres a nauka ciemnotę. Ale tak nie jest.
Niestety. Chociaż przypuszczam, że u podstaw obecnej „poprawności politycznej” leży nie tyle regres i ciemnota, co źle rozumiana, a może zgoła fałszywa idea równości.  Wracając na chwilę do Gustawa naszego Le Bona:
Półtora wieku mija od chwili, kiedy filozofowie, bardzo zresztą ciemni w kwestyi pierwotnych dziejów człowieka, zmian w jego duchowej organizacyi i praw rządzących dziedzicznością, rzucili w świat ideę równości jednostek i narodów. /.../
Niema jednego psychologa, jednego podróżnika, jednego, choćby cokolwiek wybitnego męża stanu, którzyby nie wiedzieli jak dalece chimeryczna jest owa idea, która wstrząsnęła światem, wywołała w Europie olbrzymią rewolucyę, w Ameryce krwawą wojnę secesyi, i doprowadziła wszystkie nasze kolonie francuzkie do opłakanego upadku. Każdy wie o tem, ale jakże niewielu odważa się jawnie z tem wystąpić!


Owszem, ów "złoty sen ludzkości", hasło liberté, égalité, fraternité, brzmi dość zachęcająco. Ma tylko jedną drobną wadę: nie tam prowadzi, gdzie wskazuje. Co gorsza, jeśli wierzyć Gustawowi, nie ma na to rady:
Gdy jakakolwiek idea, prawdziwa lub fałszywa, weszła raz w sferę uczuciową tłumów, pozostaje tylko – zgodzić się na jej konsekwencje.

To, co się teraz dzieje w świecie z tym (anty)rasizmem, poniekąd przypomina mi głosowanie za czasów komuny: każdy z osobna jest przeciwko, a wszyscy razem - za. Psychologia tłumu, że tak powiem...

Cytuj
... ludy żyjące pierwotnie, nie myjące się w całości praktycznie nigdy, nie mają śmierdzącego potu. Mniej śmierdzą w razie wysiłku także ci, którzy rzadziej biorą prysznic a tylko stosują higienę "cząstkową" (konkretnie narządów płciowo-wydalniczych i pach).
E, owa higiena „cząstkowa” to chyba kolejna chimera cywilizacyjna, i to dosyć niebezpieczna. Czytałem, że owłosienie tamtych miejsc służy naturalnym koncentratorem feromonów płciowych i, odpowiednio, czyni jednostkę bardziej atrakcyjną dla płci przeciwnej. Może ten fakt poniekąd tłumaczy wysoki przyrost naturalny wśród pierwotnych narodów, i odwrotnie, niski w krajach cywilizowanych? A zatem higiena osobista to pułapka, zastawiona na białego supremacyjnego człeka. Precz z mydłem i prysznicem! Mówimy „nie” kąpieli! ;) :))

5
Hyde Park / Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« dnia: Lipiec 05, 2020, 09:57:11 am »
Tak jeszcze na marginesie...koniec tradycyjnych szachów?
https://www.o2.pl/informacje/bialy-bil-czarnego-chodzilo-o-szachy-youtube-usuwa-filmy-6527741980224192a
Taaa... to już chyba znajduje się "po drugiej stronie dobra i zła" ::)
No dobra, przypuśćmy, durny algorytm jutubowy automatycznie usunął wideo ze względu na kluczowe słowa "biały", "czarny", "bije" itd. Ale decyzję o tygodniowym zablokowaniu usera z pewnością podejmowali ludzie, personel serwisu? Czy niekoniecznie? :-\

@ maziek
Aż mnie trzepie, jak zaczynam myśleć o tym wszystkim. Lepiej przemilczę, inaczej na pewno dostanę bana na tym zacnym forum :-X ;)
Cytuj
Kolega mi opowiadał, pracujący w biurze na państwowej posadzie, że o pracę u nich starał się człek, o którym wiadomo było, że masakrycznie śmierdzą mu nogi. Nikt oczywiście głośno tego nie powiedział, że chodzi o śmierdzące nogi - ale wszyscy jak jeden mąż na różne sposoby poinformowali dyrektora o wyssanych z palca ułomnościach zawodowych tego człowieka, żeby tylko ten nie dostał posady. Z obawy, że będzie siedział z nimi w jednym pokoju.
:)
A czy tamten gość nie próbował częściej myć nogi? No, przynajmniej raz na tydzień?

6
DyLEMaty / Odp: Z PEWNOŚCIĄ nie jesteśmy sami..
« dnia: Lipiec 05, 2020, 09:10:55 am »
https://scitechdaily.com/alien-civilization-could-use-a-black-hole-to-generate-energy-50-year-old-theory-experimentally-verified/
“What we heard during our experiment was extraordinary. What’s happening is that the frequency of the sound waves is being Doppler-shifted to zero as the spin speed increases. When the sound starts back up again, it’s because the waves have been shifted from a positive frequency to a negative frequency. Those negative-frequency waves are capable of taking some of the energy from the spinning foam disc, becoming louder in the process – just as Zel’dovich proposed in 1971.”

Hm, ujemna częstotliwość. Podobno czysta abstrakcja matematyczna.
https://en.wikipedia.org/wiki/Negative_frequency
https://www.researchgate.net/publication/261779218_Understanding_Digital_Signal_Processing's_Frequency_Domain
Czyżby naukowcom udało się, że tak ujmę, złapać tę abstrakcję za ogon, wyciągnąć ją na światło dzienne?

7
Hyde Park / Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« dnia: Lipiec 03, 2020, 10:31:00 am »
No ale przestępców to jednak w Europie nikt (jeszcze?) nie ściąga intencjonalnie do siebie, nie otwiera dla nich granic.
No masz... a cała heca z uchodźcami? Nie wiem, intencjonalnie czy też nie-intencjonalnie, a jednak staruszka Europa ściągnęła do siebie tłumy muślimów, gościnnie otworzywszy granice. Jak należy nazywać, dajmy na to, imigrantów w Niemczech, którzy nie pracują, natomiast zajmują się gwałtami, rabunkami i mordami? Może istnieje jakiś eufemizm słowa "przestępcy"? Brzmiący bardziej politycznie poprawnie?

Drobny offtop językowy: lepiej by było: jak - tak...
A dzięki :)
Poprawki zawsze mile widziane :D

8
Hyde Park / Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« dnia: Lipiec 02, 2020, 09:34:02 pm »
Dzisiejsi migranci (ostatnia fala) w ogóle nie stanowią pozornie żadnej siły - ani politycznej, ani militarnej ani roboczej. Przy czy słowo "pozornie" odnosi się do "politycznej", bo pozostałych dwóch statystycznie nie stanowią na pewno.
A jaką siłę stanowią, dajmy na to, uliczne bandy przestępców – polityczną, militarną czy roboczą?

...tak właściwie można się bić z dowolnego powodu, nawet mając pełny brzuch...
Poniekąd a propos:
Perché, qualunque volta è tolto agli uomini il combattere per necessità, combattono per ambizione.

Albowiem, jak tylko ludzie przestają walczyć, zmuszeni do walki koniecznoścą, jak natychmiast zaczynają walczyć, popychani ambicją.
(Niccolo Machiavelli, "Rozważania nad pierwszym dziesięcioksięgiem historii Rzymu Tytusa Liwiusza".
Tłum. moje, bo w polskim przekładzie, diabli wiedzą dlaczego, akurat brak rozdziału XXXVII ::))

9
Hyde Park / Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« dnia: Lipiec 01, 2020, 07:27:29 pm »
Biorąc pod uwagę poniższe dzieło:
http://www.zainab-an-nefzaouia.com/documents_pdf/lib/CivilisationDesArabes_III_LeBon.pdf
przypuszczam, że nie mógł się nie zetknąć.

10
DyLEMaty / Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« dnia: Lipiec 01, 2020, 06:27:01 pm »
Statek widmo:Tak naprawdę żadnego statku nie ma, to tylko gra światła i cienia.
https://buzzgorilla.pl/iluzje-optyczne/

11
Hyde Park / Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« dnia: Lipiec 01, 2020, 05:51:15 pm »
Gdy naród dojdzie do tego stopnia cywilizacji i potęgi, w której nie lękając się napaści sąsiadów, zaczyna używać dobrodziejstw pokoju i dostatków, wówczas przy bogactwach giną jego cnoty wojenne, nadmiar cywilizacji tworzy nowe potrzeby i rozwija się w wysokim stopniu egoizm. Nie mając innych ideałów, prócz pośpiesznego użycia dóbr szybko zdobytych, obywatele przestają dbać o sprawy publiczne, zostawiając troskę o nie państwu, i tracą wkrótce wszystkie zalety, jakie dotychczas stanowiły o ich wielkości. Wtedy sąsiedzi barbarzyńcy lub na pół barbarzyńcy, posiadający małe potrzeby, ale silny ideał, napływają do owego zbyt cywilizowanego państwa, zalewają je, a następnie tworzą nową cywilizację z gruzów tej, którą zniszczyli.
(Gustave Le Bon, "Psychologia rozwoju narodów", 1902)

Mam wrażenie, iż biała odmiana człowieka traci dziś instynkt samozachowawczy i popełnia samobójstwo zbiorowe, ustępując swoje miejsce innym odmianom. Być może, przez nadmiar pokoju, dostatków i cywilizacji?

12
Lemosfera / Odp: Artykuły rosyjskiego dziennikarza na temat Lema
« dnia: Czerwiec 30, 2020, 08:42:44 pm »
Al, wkleiłem do tekstu parę zastrzeżeń.
Generalnie, zuch jesteś, odwaliłeś porządny kawał roboty. Ale, moim skromnym zdaniem, artykuł kiepski i nie wart był fatygi tłumaczenia.

Jak się domyślam, polski nie jest Twoim językiem ojczystym?

13
Lemosfera / Odp: Artykuły rosyjskiego dziennikarza na temat Lema
« dnia: Czerwiec 30, 2020, 10:53:19 am »
Dopiero rozpocząłem lekturę, ale od razu powiem – jako „natyw” rosyjskiego, jestem pod wrażeniem. Powiedziałbym, tłumaczenie na medal :)

Obecny główny filar «świdomogo ukrainizma» i zażartej Galicyjskiej prowincjonalności, Lemberg w tych latach był typowym miasteczkiem «w jego najwyższym rozwoju»: połowę ludności stanowili Polacy, jedną trzecią — Żydzi, pozostałe odsetki — okatolicyzowani w unicyzmie Małorossi.
Oryginalny tekst:
Нынешняя главная опора «свидомого украинства» и злобной галицийской местечковости, Лемберг в те годы представлял собой типовое местечко «в его наивысшем развитии»: половину населения составляли поляки, треть — евреи, оставшиеся проценты — окатоличенные в униатство малороссы.

Moim zdaniem, "zażarta Galicyjska prowincjonalność" brzmi zbyt neutralnie i nie oddaje całej pogardy i nienawiści (niestety, tak :() rosyjskiego dziennikarza wobec Ukrainy i Ukraińców. Zatem może "agresywna Galicyjska miasteczkowość"?

14
DyLEMaty / Odp: Eksploracja Kosmosu
« dnia: Czerwiec 17, 2020, 09:53:43 am »
Rajt, ale co tu ma do rzeczy prędkość światła? Zdaje się, maziek miał na myśli telefon "mechaniczny", w którym naciągnięty drut jest przewodnikiem fal dźwiękowych, nie elektromagnetycznych.

15
DyLEMaty / Odp: Eksploracja Kosmosu
« dnia: Czerwiec 16, 2020, 06:32:54 pm »
PS "Najważniejszym czynnikiem wpływającym na prędkość dźwięku w powietrzu jest temperatura, w niewielkim stopniu ma wpływ wilgotność powietrza. Nie zauważa się, zgodnie z przewidywaniami modelu gazu doskonałego, wpływu ciśnienia".
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C4%99dko%C5%9B%C4%87_d%C5%BAwi%C4%99ku .
Przyznaję, mea culpa. Z tym ciśnieniem i prędkością dźwięku trafiłem jak kulą w płot. Zwyciężyłeś, Galilejczyku! :)
Idę jeść krawat ;D
Cytuj
Czy to nie sprzeczność, że powietrze drgałoby inaczej, a jednak przenosiło dźwięk talerza z taką samą częstotliwością? Gdyby na skutek obniżania ciśnienia powietrze drgało coraz wolniej (miało coraz dłuższy okres własny) - to znaczy, że wierzchołki fal byłyby coraz dalej, jak w efekcie Dopplera, a to powodowałoby obniżenie dźwięku, mimo, że źródło emitowałoby go ze stałą częstotliwością.
Hm. No dobrze, z rozrzedzonym powietrzem w porządku. A jak sprawa stoi w przypadku helu? Czy w atmosferze helu (v=965 m/s) dzwonek budzika, tak samo jak głos człowieka, będzie brzmiał o oktawę wyżej?
Wydaje mi się, że nie. A Ty jak sądzisz, maźku?

Strony: [1] 2 3 ... 65