Autor Wątek: AI - przerażająca (?) wizja  (Przeczytany 355078 razy)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3041
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #900 dnia: Sierpnia 08, 2024, 03:30:41 pm »
Q, jesteś nadgorliwy  ;D

Dobra, koniec żartów. Porzućcie wszelką nadzieję.

https://dygresje.substack.com/p/o-przenoszeniu-swiadomosci

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16497
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #901 dnia: Sierpnia 08, 2024, 03:45:47 pm »
Q, jesteś nadgorliwy  ;D

Po prostu wyrobiłem sobie nawyk sięgania zawsze do źródła, i konkretu ;). I dużo już martwych linków straszących na forach widziałem.

Porzućcie wszelką nadzieję.

A co - z czysto teoretyczną przy obecnych możliwościach - oszukaną teleportacją kwantową, którą kiedyś w tym kontekście proponowałem. Tj. przenosimy stan mózgu nie na fizyczne cząstki, a na ich wirtualne symulacje? (Oczywiście, nie pytaj mnie jak to zrobić...)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 08, 2024, 03:58:39 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3041
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #902 dnia: Sierpnia 08, 2024, 04:09:42 pm »
Nie pytam, jak to zrobić; pytam, co chcesz zrobić, bo albo nie przemyślałeś tego dobrze, albo źle się wysłowiłeś  ::)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16497
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #903 dnia: Sierpnia 09, 2024, 08:20:28 pm »
Już wyjaśniam. Zacznę od scenariuszy bardziej oczywistych, których nie mam na myśli. Odpada więc:
1. scenariusz przenoszenia po kawałku, czyli zastępowania kolejnych elementów biologicznego mózgu - syntetycznymi, nakreślony kiedyś przez Minsky'ego w "Scientific American" i bardziej realny, niż wszelkie uploady (czy będzie mieć to formę ektokowania, cyborgizacji na raty, łączenia mózgu z komputerem a la dukajowe "Oko potwora", czy zagrania rodem z "Modyfikowanego węgla" Morgana, nie ma więc znaczenia),
2. teleportacja klasyczna, startrekowa, oparta na jakichś cudownych przyszłych obejściach zasady nieoznaczoności i paru nowszych zakazów,
3. kopiowanie zgrubne (mające zwł. sens, gdyby się okazało, że świadomość rodzi się jednak - wbrew Penrose'owi - powyżej poziomu kwantowego) - mapujemy co się da, resztę sobie doliczamy na kwantówkach, z maksymalnym prawdopodobieństwem - i to nam wystarcza* (bo to podchodzi pod Twoje "Ta możliwość to symulacja. Substytut? Pewnie tak, ale jak się nie ma, co się lubi… Gdyby w maszynie cyfrowej dało się świadomość symulować tak, by dla postronnych była nieodróżnialna od oryginału, wielu naszych techno-idealistów przyklasnęłoby z entuzjazmem.", jako przypadek skrajny).

* Skoro, bowiem, 0,9(9) = 1, czy nie da się bronić tezy, że taka kopia jest jednak wierna?

Mam na myśli scenariusz megafikcyjny (w końcu ze specem od dyskusji o kompensatorach Heisenberga gadasz ;), a wszyscy tu "Cyberiadę" czytaliśmy). Wyobraźmy sobie, że hipoteza symulacji jest prawdziwa (co nie musi znaczyć, że za tą symulacją ktoś stoi, może ona po majmaszowemu samorodna), a minimum, że da się - po trurlowemu - stworzyć symulację atomów i cząstek nieodróżnialną od oryginału w jakimś powtórkowo zagnieżdżonym (symulowanym) wszechświecie, nad którym mamy pełną kontrolę. Pytanie teraz czy przez tę nieodróźnialność dałoby się cząstki z symulacji(-w-symulacji) splątywać z tymi z poziomu wyżej, bo jeśli tak - dałoby się stany z zewnątrz tam kwantowo przeteleportować.
(Traktuj to, oczywiście, jako luźne fantazje, brednie wręcz ;).)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 09, 2024, 11:06:22 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3041
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #904 dnia: Sierpnia 10, 2024, 07:04:33 pm »
Ale "cząstka" z symulacji to nie jest cząstka fizyczna, jak tu miałoby dojść do splatania?  :)

Zapomniałem o jednej możłiwości - symulacji całego konkretnego mózgu, więc dodałem akapit. Byłby to jakiś rodzaj replikacji, ale to też tylko teoria.

No ale może jednak jak w Dialogach?
https://chiny24.com/wiadomosci/brain-on-a-chip-hybryda-mozgu-i-polprzewodnikow

Q, teraz możesz się wykazać - szukaj źródła tej informacji, a żwawo  ;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16497
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #905 dnia: Sierpnia 10, 2024, 08:06:52 pm »
Ale "cząstka" z symulacji to nie jest cząstka fizyczna, jak tu miałoby dojść do splatania?  :)

Pytaj L.A., który zapodawał nam hipotezy o przechodzeniu czystej matematyki w fizykę, i tych, którzy je formułowali ;). Ja tam ich zwolennikiem nie jestem, ale jako możliwością mogę się nimi pobawić.

Zapomniałem o jednej możłiwości - symulacji całego konkretnego mózgu

IMHO - i twierdzę to od dawna (bez szczególnego podkreślania, bo mam wrażenie, że to oczywiste) - to jest jedyny kierunek potencjalnie prowadzący do tworzenia kopii godnej tego miana. No, chyba, że świadomość lokuje się nie w neuronach, a samej aktywności elektrycznej, wtedy może się da modelować fale bez morza.

No ale może jednak jak w Dialogach?

To jest też w/w scenariusz Minsky'ego.

Q, teraz możesz się wykazać - szukaj źródła tej informacji, a żwawo  ;)

Rzekłbym "szukaj se sam", ale znaleźć b. łatwo, to i zlinkuję ;):
https://academic.oup.com/brain/advance-article-abstract/doi/10.1093/brain/awae150/7671059
(Tyle konkretu opublikowali, reszta medialnie i po chińsku:
https://news.tju.edu.cn/info/1005/71608.htm)
Skądinąd jest to dość rozwojowy temat, po którym rozmaite cudności sobie obiecują:
https://www.nature.com/articles/s44222-024-00184-3
https://newatlas.com/robotics/brain-organoid-robot/
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 10, 2024, 08:44:20 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3041
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #906 dnia: Sierpnia 10, 2024, 09:25:09 pm »
Czyli nic konkretnego. Jak pożyjemy, to zobaczymy. Swoją drogą, o biorobotach to ja już czytałem jeszcze w podstawówce  :)
https://a.allegroimg.com/original/1ec1be/dad9a13c4e7482b0ac4f2eb6f7bf

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1424
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #907 dnia: Sierpnia 12, 2024, 01:14:27 pm »
Dostałem z Kabiny Pirxa " SZTUCZNĄ INTELIGENCJĘ 2041. 10 WIZJI PRZYSZŁOŚCI"
Poczytam.
"Wspólnota narodu buduje się na kiczu" (Kundera)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16497
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #908 dnia: Sierpnia 14, 2024, 12:34:52 am »
autonomiczna taksówka to przecie typ autonomicznego samochodu, a taksówki tu i ówdzie to już codzienność - w USA i w Chinach

W dodatku roztrąbiły się na siebie :):
https://www.wyborkierowcow.pl/taksowki-bez-kierowcow-san-francisco/

Swoją drogą, o biorobotach to ja już czytałem jeszcze w podstawówce  :)

Tak, też miałem to skojarzenie ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1424
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #909 dnia: Sierpnia 24, 2024, 07:30:02 am »
Wyniki polskich ekip w Bułgarii całkiem udane.
https://ioai-official.org/the-worlds-best-students-in-ai-honoured-at-the-first-international-artificial-intelligence-olympiad-in-burgas-bulgaria/
|
Inna sprawa:
Czy z klonowaniem SI nie zachodzi analogia z klonowaniem Dolly?
Tzn. już jest stara
Prognozuje bez sensu

(Lepiej robi to człowiek przy przechodzeniu przez jezdnię)
Reakcja prowadzącego pojazd na kolizyjnym kursie względem własnego jest zwykle przewidywalna i na bieżąco korygowane jest własne zachowanie względem zachowania kolizyjnego.

Podstawowe jest to że robi się to nie względem tego co było a względem tego co chce się uzyskać, czyli względem p r z y s z ł e g o zdarzenia (jeszcze nie istniejącego, ale potencjalnie mogącego zaistnieć, choć z nikłym szczątkowym prawdopodobieństwem statystycznym).
Waga skutku - odwracalność vs nieodwracalność jest płynna i dokonywana zwykle bezwiednie.
(Na szczęście personel jest licencjonowany)
Wystarczy chcieć a chcieć to móc.


« Ostatnia zmiana: Sierpnia 24, 2024, 02:05:01 pm wysłana przez xetras »
"Wspólnota narodu buduje się na kiczu" (Kundera)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13609
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #910 dnia: Sierpnia 24, 2024, 08:28:36 pm »
Fakt, że prawidłowo reagujesz na kursie kolizyjnym świadczy głównie o tym, że Twoje geny oraz odruchy zostały dobrze wydestylowane przez przeszłe zdarzenia. Znaczy się głównie robisz względem tego, co było. Jakby było pierwszy raz to byś otworzył japę ze zdziwienia i przeniósł się razem ze swymi genami do lepszego ze światów.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3041
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #911 dnia: Sierpnia 25, 2024, 04:17:03 pm »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13609
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #912 dnia: Sierpnia 25, 2024, 05:13:45 pm »
Moja czarna skrzynka ma za mikrą pojemność.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16497
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #913 dnia: Sierpnia 25, 2024, 06:53:45 pm »
Ciekawe, swoją drogą, kiedy nasze procesy myślowe ktoś podobnie opisze... ::)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3041
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #914 dnia: Sierpnia 28, 2024, 06:40:12 pm »
maziek,
spróbuj samo podsumowanie (nagłówek So in the End...)
w skrócie: za wszystkim stoi matematyka, ale jak to działa widac tylko dla najprostszych modeli, bo przy bardziej złożonych pada obliczalność i zostaje łowienie w chaosie.

Q,
procesy myślowe, czyli co? bo od strony neuronów te procesy wyglądają własnie tak, jak to pokazano w tekście  :)