Autor Wątek: O muzyce  (Przeczytany 749412 razy)

olkapolka

• YaBB Administrator
  • God Member
Odp: O muzyce
« Odpowiedź #3450 dnia: Lipiec 26, 2020, 12:16:33 pm »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

• Global Moderator
  • God Member
« Odpowiedź #3451 dnia: Lipiec 26, 2020, 12:59:49 pm »
O, jaka szkoda  :-[   Już nie pogra w zielone...
Dorzucę dwa rozpo-znańce. jeden z początków

a drugi ...rodzaj hiciora, tutaj... coś 40 lat temu

a to, po prostu...pasuje
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2020, 01:47:59 pm wysłana przez liv »
Filutek mógłby niezbicie udowodnić że jest Filutkiem, jednak Filutkowi szkoda życia  na udowadnianie że jest Filutkiem, w końcu to nie jego problem.

liv

• Global Moderator
  • God Member
« Odpowiedź #3452 dnia: Sierpień 05, 2020, 11:57:51 pm »
Nie mogę przegapić okazji i lubieńca wrzucam.
 Rozbawiony setnie.
Jest dramaturgia, jest moc, jest kabaret skeczów męczących   ;D

Filutek mógłby niezbicie udowodnić że jest Filutkiem, jednak Filutkowi szkoda życia  na udowadnianie że jest Filutkiem, w końcu to nie jego problem.

Hoko

• Juror
  • God Member
« Odpowiedź #3453 dnia: Sierpień 12, 2020, 10:37:25 am »

liv

• Global Moderator
  • God Member
« Odpowiedź #3454 dnia: Sierpień 14, 2020, 02:30:09 pm »
Junior Stress a.k.a. Jurek DRE$ - BOCIAN (MIXTAPE WIDEO)
Na pierwsze ucho, wiejski rap  :D
Ale tempe te ucho bo; Przedstawiamy Wam piosenkę inspirowaną jamajskim dancehallem, polskim discopolo, stereotypami o wsi i pospolitym miejskim "wieśniactwem". - mówi o dziele sam artysta - Nie interpretujcie go zbyt długo, nie w tym rzecz...
https://karrot.pl/2012-11-13
Tym niemniej, dobrze się słucha - bez analizowania. Następcy Budki Suflera?  :)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Junior_Stress

To ja coś delikatniejszego na te upały, dziś dwójką wpadło i rzepło się. Może temu, że tempe ucho do Satie pozajarzyło?

Hoko

• Juror
  • God Member
« Odpowiedź #3455 dnia: Sierpień 15, 2020, 05:07:28 pm »

liv

• Global Moderator
  • God Member
« Odpowiedź #3456 dnia: Sierpień 16, 2020, 12:32:56 pm »
Akurat Hercowicza wolę w innym wykonaniu (tekstowo), jednakowoż rozumiejąc okoliczności. Tego akuratnego nie znalazłem, ale jest podobne, prawie takie, bo i tego właśnie elektryka-osobnika;
http://liryka-liryka.blogspot.com/2019/03/wariacje-na-temat-skrzypka-hercowicza.html
Zresztą, i ten wariant z inspiracji Ewy Demarczyk, co wspomina sam wykonawca;
A zaczynałem – wspomina Grzegorz Bukała – jak wielu, w niszowym segmencie usług rozrywająco-kulturalnych – piosence turystycznej. Gitara, trzy akordy na krzyż i nieskomplikowany, zapadający w pamięć i serce tekścik o wędrowaniu i malowniczym pejzażu, jako miejscu na życie i przeżycie. Te ogniskowe piosenki i zadzierzgnięte wówczas przyjaźnie, trwają i pewnie trwać będą nadal… ale to „Skrzypek Herzowicz” w szczególności, a Ewa Demarczyk jako zjawisko, niewątpliwie stali się przyczynkiem. Z jej recitalu w Teatrze Wybrzeże wyszedłem jak na haju, a vibrato z „Takiego Pejzażu” mnie – kilkunastoletniego wówczas szczawia, wprawiło w stan hipnotycznej ekstazy. Do dziś, a miałem okazję podziwiać na żywo wielu najwybitniejszych artystów ze świata i okolic, nikt i nic tego koncertu nie przebiło… Kiedy więc Bukała zdecydowałem się porzucić siermiężną dolę turysty - singera turyst-singersa i zostać studenckim artystą w pełnym tego słowa znaczeniu, krakowski Festiwal Piosenki Studenckiej stał się dlań mnie oczywistą oczywistością…

i w pewnym sensie...sierpniowe poklosie, ino czterdzieści lat nazad i w punkt za niecałe 4 godziny  :)
A w temacie „Wariacji na temat…” warta przytoczenia jest anegdotka, którą autor zamieścił w jednym ze swoich felietonów: W sierpniu roku 1980 przebywałem na saksach w RFN. Niemiec dobrze płacił, karmił, a ja wykonywałem niespecjalnie skomplikowane roboty przydomowe, nasłuchując bacznie wieści z Warszawy, gotów w każdej chwili wracać na ojczyzny łono, by bić Moskala. Remontowałem akurat piwnicę, sporą, taką typowo niemiecką – 100 m kwadratowych w kafelkach, regałach, wecki, wino, itp. itd., radio jak zawsze ustawione na I program Polskiego Radia, o 15.10 usłyszałem znajomy, choć od pewnego czasu niesłyszany sygnał „Muzyki i Aktualności”. A zaraz po tym sygnale, lektor oznajmił wstrzymującemu dech światu, strajkującej Polsce i mnie, samotnemu gastarbeiterowi, że na fali głębokich sierpniowych przemian, cenzura wymiękła i nieprawomyślna audycja wraca na fale eteru. A skoro tak, to jedyna piosenka, jaka może ten historyczny powrót dopełnić, to ta… I co ja słyszę? Wyjmijcie skrzypce – Herzowicz, podobno gracie, jak z nut?... I co ja czuję? Duszność straszliwą, klaustrofobiczną, bo urosłem nagle do rozmiarów kolosa i ta deutche Keller nie na moją miarę skrojona! Wypadam więc z niej na pole i drę się wniebogłosy – Rany boskie, ludzie, to ja, ich bin! To moja piosenka, meine Sing! I co? I jajco! Wsi spokojna, wsi niemiecka, ni rodaka, ni Niemca żadnego, na zegarku 15.14 i Schluss, po ptokach! Chwila mego największego życiowego tryumfu odpłynęła bezpowrotnie i bez sensu. A na otarcie łez, napisałem wówczas sobie i narodowi „Gruszę, a sprawę polską”.
https://visitbydgoszcz.pl/pl/component/jevents/szczegolywydarzenia/11869956/-/

Ale odchodząc od wariacji - bya jeszcze trzecia wersja...inne tłumaczenie, pamiętam fragment "z wieszaka wroną płaszcza, przyjdzie zwisnąć i tak..." Wykonawca z klimatów piosenki studenckiej ok 1980.
Nie mogę wygoglować hmmm... omamy?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2020, 01:00:03 pm wysłana przez liv »

liv

• Global Moderator
  • God Member
« Odpowiedź #3457 dnia: Sierpień 21, 2020, 10:46:23 pm »
No, w końcu coś wrzucili w net, bo wcześniej tylko winyl - i weź zapodawaj tu winyl, biały w dodatku  8)
 A jeszcze wcześniej wpadło w ucho rozpadającą się chyba już dokumentnie trójką.
Taki perkusista, co mu się zachciało dżemu.
Goły, ale wesoły  :)

https://jazzpress.pl/wyroznione/premiera-singla-restless-rains-maciej-golyzniak-trio-z-serii-polish-jazz

olkapolka

• YaBB Administrator
  • God Member
« Odpowiedź #3458 dnia: Sierpień 22, 2020, 12:48:11 am »
Możet byt...to proszę: bardzo i religijnie  :D
https://www.youtube.com/watch?v=9-hKDYQ6F54
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

• Global Moderator
  • God Member
« Odpowiedź #3459 dnia: Sierpień 24, 2020, 07:54:24 pm »
O, Eva! - dobrze, że dałaś;  bo witała tu tylko spadające liście, a zasługuje na więcej.
To może kawałek zwykłej porządnej gitary? Zagram niebinarnie  :)
Taki Saracen z Jusa

i nieco starsze, więc spokojniejsze

I przekraczając granicę -bi czyli tran-skludując, post-filmowo i z po-omrukami

Q

• Juror
  • God Member
  • Jego Induktywność
« Odpowiedź #3460 dnia: Sierpień 26, 2020, 05:50:37 pm »
Odkryłem niedawno (świetną!) animację stworzoną (dobrych lat temu parę) w roli ilustracji do nieśmiertelnych "Tanich drani":

(Technicznie teledysk, więc dam tu.)

BTW. Może by tak zamówić u jej twórców coś z Trurlem i Klapaucjuszem, na przyszły rok?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 26, 2020, 06:01:06 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

• Global Moderator
  • God Member
« Odpowiedź #3461 dnia: Sierpień 31, 2020, 06:49:54 pm »
Odkryłem niedawno (świetną!) animację stworzoną (dobrych lat temu parę) w roli ilustracji do nieśmiertelnych "Tanich drani":
Śmieszne i trochę mroczne  :)
To prawie tak jak z tym tryndem muzycznym...bo pójdę śladem tropów Saracena...a owe tropy śladów prowadzą do nurtu zwanego czasami dark-country (prawda, że śmiesznie?), lub bardziej patosowo gothic-country.
Mijając nazwę, całkiem fajnie się tego słucha - sztandarowy river już był,  to teraz onże saracen przygrywający Pani o fajnym głosie w dobrym kawałku

I na deser, trzymając się tropy głosowej... spoza gór i rzek, wyszliśmy na brzeg ... (chyba mamy jakąś patriotyczną rocznicę???)...& szumi dokoła las, czy to jawa czy sen, co ci przypomina (x2), głosik znajomy ten?

olkapolka

• YaBB Administrator
  • God Member
« Odpowiedź #3462 dnia: Sierpień 31, 2020, 10:18:56 pm »
I na deser, trzymając się tropy głosowej... spoza gór i rzek, wyszliśmy na brzeg ... (chyba mamy jakąś patriotyczną rocznicę???)...& szumi dokoła las, czy to jawa czy sen, co ci przypomina (x2), głosik znajomy ten?
Hm...Waits, Porter, Cave - taki miszung:)

Się przypomniał wsobotnio - ze znajomym rifififkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=MA3DNlBMNL0
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

• Global Moderator
  • God Member
« Odpowiedź #3463 dnia: Wrzesień 01, 2020, 12:38:26 pm »
Hm...Waits, Porter, Cave - taki miszung:)
Aż tak?
U mnie jakby odwrotnie, w dodatku sam Cave niemal,  bez dodatków  :)
Wężowi znakomici, miło czasem posłuchać starych brzmień. Zaprowadziły do innych snejków, a właściwie jednego snejka, za to grubego  :) - był tu już, ale link dawno wygasł (bo to 7 lat temu), jest nowy - z okładką

Smęty mi wychodzą, a to samotny, a to ślepy... ale...taka data... dawno płaczącej gitary nie było, a ładnie-ona-łkaaa aa...i zonk, przyzwyczajony, że już wszystko na jutubie i okolicach, a tu figa!
Ale zawziąłem się na ten coverek Dylana. tylko jakaś reklama się wcina, obrazkowo, nie usznie
https://www73.zippyshare.com/v/ByGpmeFT/file.html

olkapolka

• YaBB Administrator
  • God Member
« Odpowiedź #3464 dnia: Wrzesień 02, 2020, 11:26:10 pm »
No tak jakoś - w poszczególnych nutkach...bardzo dobrze, dostatecznie - chociaż właściwie: tragicznie;) - zmieniam!:)
https://www.youtube.com/watch?v=VGzSFnLM4xA
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)