Autor Wątek: Właśnie zobaczyłem...  (Przeczytany 1179643 razy)


Terminus

  • Gość
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #781 dnia: Września 17, 2007, 11:18:06 pm »
A to Ci dopiero.

Q

  • Gość
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #782 dnia: Września 17, 2007, 11:29:40 pm »
Ha... Pamiętam ten wywiad... Bodajże, tuż po śmierci Mistrza go emitowano... Choć IMHO ma wadę (identyczną co ostatnie felietony Lema) - jest skupiony na kwestiach doraźnych... Wolałem Mistrza siegajacego myśla w daleką przyszłość ku ostatecznym przeznaczeniom ludzkości. (Choć spostrzeżenia i słuszne i gorzkie.)

draco_volantus

  • Gość
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #783 dnia: Września 18, 2007, 01:42:52 am »
niesłuszne, ale mniejsza z tym, właśnie pierwszy raz w życiu usłyszałem głos i zobaczyłem żywą postać Lema  :o

szok.

nawet nie będę mówił o pojedynczych tezach, ale to jak powiedział, że nie interesuje go co się będzie działo za milion, ale za miliard lat..

nie poczuliście się zażenowani?  :-[
« Ostatnia zmiana: Września 18, 2007, 01:46:14 am wysłana przez draco_volantus »

Q

  • Gość
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #784 dnia: Września 18, 2007, 02:52:46 am »
Cytuj
właśnie pierwszy raz w życiu usłyszałem głos i zobaczyłem żywą postać Lema  :o

szok.

Znaczy, ominęła Cię przyjemność oglądania audycji z udziałem Mistrza jakie nakręcił w latach '90 Adam Ustynowicz... Żałuj, znakomite były... Przechowuję je do dziś, jeszcze na kasetach VHS... O czym tam Lem nie mówił: o SI, o VR, o inżynierii genetycznej, a przeplatane to było wstawkami filmowymi pamiętam obrazki ze skomputeryzowanego domu przyszłości, fragmenty "Odysei Kosmicznej", "Epidemii", nawet tego tandetnego "Kosiarza umysłów"... Poszukaj, pewnie są dostępne gdzieś w Sieci... Ten wywiad się do nich nie umywa.

Cytuj
nawet nie będę mówił o pojedynczych tezach, ale to jak powiedział, że nie interesuje go co się będzie działo za milion, ale za miliard lat..

nie poczuliście się zażenowani?  :-[

Poczułem wielką pokorę w obliczu Wielkiego Umysłu.
« Ostatnia zmiana: Września 18, 2007, 02:54:12 am wysłana przez Q »

Terminus

  • Gość
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #785 dnia: Września 18, 2007, 10:58:38 am »
Cytuj

[...]

ale to jak powiedział, że nie interesuje go co się będzie działo za milion, ale za miliard lat..

nie poczuliście się zażenowani?  :-[

Not really. Na taką skalę można prowadzić wyłącznie dyskusje, jak to mawiał dr Tyrell, "purely academic". Myślę, że Lem chciał po prostu dać znać, jakie skale czasoprzestrzenne go interesują bardziej od rozmów o polityce i codzienności.

maziek

  • Gość
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #786 dnia: Września 18, 2007, 12:30:29 pm »


Warto odpalić full-res.
Artykuł tu.

Terminus

  • Gość
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #787 dnia: Września 18, 2007, 12:47:11 pm »
Woohoo... mam nową tapetę!

draco_volantus

  • Gość
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #788 dnia: Września 18, 2007, 02:12:37 pm »
Cytuj
Not really. Na taką skalę można prowadzić wyłącznie dyskusje, jak to mawiał dr Tyrell, "purely academic". Myślę, że Lem chciał po prostu dać znać, jakie skale czasoprzestrzenne go interesują bardziej od rozmów o polityce i codzienności.
znaczy, że trochę koloryzował na potrzeby? przecież sam kiedyś powiedział, że jak ktoś jest w stanie wyobrazić sobie różnicę pomiędzy milionem, a miliardem np. kilometrów świetlnych (nie pamiętam dokładnie o czym to było) to kłamie: świadomie, albo nie.

i nie pasowało mi to, hmm  :-/

dzi

  • Gość
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #789 dnia: Września 18, 2007, 02:48:50 pm »
Lem blefował?!  :o ;)

Q

  • Gość
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #790 dnia: Września 18, 2007, 03:12:02 pm »
Cytuj
Not really. Na taką skalę można prowadzić wyłącznie dyskusje, jak to mawiał dr Tyrell, "purely academic". Myślę, że Lem chciał po prostu dać znać, jakie skale czasoprzestrzenne go interesują bardziej od rozmów o polityce i codzienności.

Ja natomiast sądzę, że dla Mistrza takie skale są interesujące i chciałby móc objąć je umysłem ("Cyberiada" dowodem) - zresztą mógł też mieć na myśli niekoniecznie "sprawy ludzkie" (czy "sprawy postludzkie") za miliard lat a ewolucję Ziemi czy całego Wszechświata - nie sądzę, by przy stanie obecnej wiedzy nie można było wyciągać jakichś wniosków na ten temat.

Znów (podświadomy) antropocentryzm - Mistrz musiał koniecznie mówić o ludzkości za miliard lat? A niby dlaczego? Czy nie ma bardziej interesujących tematów?
« Ostatnia zmiana: Września 18, 2007, 03:17:53 pm wysłana przez Q »

Q

  • Gość
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #791 dnia: Września 18, 2007, 03:15:51 pm »
Cytuj
znaczy, że trochę koloryzował na potrzeby?

Cytuj
Lem blefował?!  :o ;)

Znaczy, że szybko spisujecie prawdomówność Mistrza na straty wyrywając (IMHO) zdanie z kontekstu. (A w kontekście np. felietonu Lema w "Przekroju", gdzie była mowa o dalszej ewolucji Układu Słonecznego nie jest ono absurdalne.)

draco_volantus

  • Gość
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #792 dnia: Września 18, 2007, 07:02:13 pm »
inaczej: czy uważasz, że jakikolwiek człowiek jest w stanie sobie
wyobrazić różnicę pomiędzy tym co będzie za milion, a co za miliard lat?  :-?

Q

  • Gość
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #793 dnia: Września 18, 2007, 07:10:25 pm »
W skali procesów geologicznych czy kosmologicznych można pokusiac się o całkiem logiczne prognozy wybiegające  przyszłość na miliardy lat. (No chyba, że jakaś odpowiednio rozwinięta cywilizacja, moze i sama przyszła ludzkość, zdołą jakoś w tych naturalnych procesach "namieszać" - vide "Nowa kosmogonia".)

maziek

  • Gość
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #794 dnia: Września 18, 2007, 07:51:01 pm »
Cytuj
inaczej: czy uważasz, że jakikolwiek człowiek jest w stanie sobie
wyobrazić różnicę pomiędzy tym co będzie za milion, a co za miliard lat?  :-?
Zależy draco o co pytasz IMHO. W kwestii co będzie ze Słońcem, Ziemią, Galaktyką dość łatwo sobie to wyobrazić. Może nie wyobrazić co przedstawić. A w kwestii ludzkości to nic nie można sobie wyobrazić nawet na tysiąc lat naprzód.