Innymi slowy, maszyna nie musi myslec tak jak my (w ten sam sposob), wazne by jej myslenie dawalo te same wfekty (wyjscia). To oczywiscie chyba bedzie mozliwe.
To jak, będziesz wtedy zadowolony? Bo to właśnie jest to, o czym stwierdził Penrose: że można skonstruować maszynkę odpowiadającą inteligencji pod warunkiem, że rozpatrujemy skończoną klasę zagadnień.
Tylko sęk w tym, że te 'SI' nie będą się zasadniczo różnić od tych maszynek do rozmawiania, o których pisaliśmy wyżej (bot 'Alice' omawiany w czerwcu). Bedą tylko znały więcej odpowiedzi na więcej pytań. Ale nie będzie to miało niczego wspólnego z rozumieniem.
Rozumiem , że stwierdzasz, iż na cośtakiego rzeczywiście jest nadzieja. Nie sposób się nie zgodzić - to prawda. Ale nazywanie tego SI ?Nieee...
Piszesz, że maszyna musi dawać te same wyjścia, nie ważne co się dzieje w środku. Tylko - to będzie maszyna. Będzie znała rozwiązania pewnej klasy problemów. Klasa ta będzie definiowalna za pomocą pewnego systemu aksjomatycznego, którego złożoność (moc) będzie odpowiadać zbiorowi twierdzeń opartych na liczbach naturalnych. I...bum! Twierdzenie Goedla implikuje w tym momencie, że będzie można skonstruować dla maszyny problem, który za pomocą tego systemu nie będzie rozwiązalny. Tyle twierdzi Penrose.
A Ty (chylę czoła, rozmowa robi się bardzo przyjemna
) poniekąd zgadzasz się z Penrose'm, idziesz na kompromis, pisząc, że w sumie nieważne czy to ,cholerstwo' będzie ,,naprawdę'' inteligentne (dodając przy tym, ze nie wiadomo co to znaczy ,,naprawdę''), czy też będzie tylko dobrze wytrenowaną małpką. Byle na wyjściu zachowywało się tak jak człowiek. Ok; rozumiem.
Nazwałbym takowy twór ISI, czyli Idealna Symulacja Inteligencji. Ale między ISI a SI nie postawiłbym znaku równości
.
Pisalem o generalnym stanowisku ludzi zajmujacym sie SI czyli o braku "stopniowania" inteligencji a uznawanie jedynie inteligencji ludzkiej. Mi tez sie to nie podoba jesli chodzi o scislosc i podejscie tlumaczace wszelkie zachowania zwierzat instynktem uwazam za chybione (wychodzi na wierzch wada brzytwy oghama?).
Tak, brzytwa Ockhama ma wiele wad, ale jest niezwykle popularna. Ok, rozumiem że w przypadku zwierząt nasze stanowisko jest podobne.
Pozdrawiam Serdecznie