Autor Wątek: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...  (Przeczytany 532265 razy)

Q

• YaBB Moderator
  • God Member
  • Jego Induktywność
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2340 dnia: Grudzień 04, 2018, 10:18:16 am »
Czytam sobie "The Expanse" Corey-a i bardzo sobie chwalę.

Też czytałem (podczytywałem w sumie) i uczucia mam mocno mieszane. W miarę sensowne tło w stylu hard SF - plus. Powrót do tradycji space fiction - plus. Pierwsza fantastyka wewnątrzukładowa z rozmachem od czasów "Pirxa" - plus. Spaceoperowa przygodówka - minus. Spaceoperowa przygodówka wewnątrzukładowa - plus (czytało się Heinleina). Klisza na kliszy - minus. Bohaterowie - choć sztampowi - plus. Brak szczególnej głębi - minus. Zombie (niby czymś tam uzasadnione i more than meets the eye, ale...) - wieelki minus.
Literacko, poza tym, nic szczególnego. No i w sumie nie wiadomo jak ten ich superwydajny napęd podświetlny ma działać.
Stary Clarke - o Lemie nie mówiąc - zjadał takich autorów na śniadanie.

Strona wylądowała w moim kaefie szybciej, niż się spodziewalem.

Szkoda.

Owszem, widać tam inne oblicze chmury niż u nas, na Forum, bardziej... zaangażonane, ale dla mnie lektura w/w bloga była sympatycznym doświadczeniem. Może na zasadzie kontrastu do chmury forumowego? Może wzbogacenia wizerunku dobrze znanego nicka?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2018, 10:20:10 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hornet

• Juror
  • Full Member
« Odpowiedź #2341 dnia: Dzisiaj o 12:26:32 am »
Wiedzieliście, że gdyby nie Lem, to prawdopodobnie nie byłoby serii SimCity?, to teraz już wiecie (źródło, kwietniowe CD-Action):

Zainspirowany przez Trurla
Kończąc pracę nad debiutanckim tytułem programista sięgnął po „Cyberiadę” Stanisława Lema i przeżył chwilę olśnienia. Szczególne wrażenie wywarła na nim „Wyprawa siódma”, a więc opowiadanie, w którym konstruktor Trurl tworzy dla wygnanego króla Eksyliusza Tartarejskiego miniaturową symulację państwa (i poddanych), w których tyran mógłby do woli ciemiężyć. Doskonałość symulacji jest tak wielka, że jej budowa budzi sprzeciw moralny drugiego konstruktora, Klapaucjusza, ale prowadzi też do zgoła nieoczekiwanych skutków. Miniaturowe istoty, tak jak prawdziwi poddani, obalają Eksyliusza. Po lekturze Will Wright wiedział już, że następny jego projekt będzie symulacją miasta.
Gwiazdy nie są dla człowieka - Karellen

Q

• YaBB Moderator
  • God Member
  • Jego Induktywność
« Odpowiedź #2342 dnia: Dzisiaj o 12:31:01 am »
« Ostatnia zmiana: Dzisiaj o 12:33:19 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hornet

• Juror
  • Full Member
« Odpowiedź #2343 dnia: Dzisiaj o 12:46:06 am »
Twórca się zgadza, ale tam jest mowa o Simsach, nie SimCity. Drobny szczegół ;)

Poza tym mój post, to tylko pretekst, żeby podać, że o Lemie piszą w prasie młodzieżowej.
Gwiazdy nie są dla człowieka - Karellen

Q

• YaBB Moderator
  • God Member
  • Jego Induktywność
« Odpowiedź #2344 dnia: Dzisiaj o 12:53:28 am »
o Lemie piszą w prasie młodzieżowej.

To zawsze cieszy :).