Autor Wątek: Religijna Rzeźba  (Przeczytany 1158467 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3060 dnia: Maja 12, 2022, 10:54:36 am »
Jeszcze jedna analiza:
https://kulturaliberalna.pl/2022/05/03/po-co-nam-papiez/
Z tym, że da się to samo prościej - memem:
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3061 dnia: Maja 20, 2022, 02:00:59 am »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3062 dnia: Maja 21, 2022, 10:29:03 am »
Manipulując założeniami można osiągnąć doprawdy każdy wynik.  :)
A takie założenie mam za dość niemądre:
– I teraz, jest założenie, że szereg nowoczesnych społeczeństw stało się wystarczająco bezpieczne w sposób trwały,

Rzecz w tym, ze poczucie bezpieczeństwa jest wysoce subiektywne i zmienne. Obecne pokolenia są dość wrażliwe i mam wrażenie, że bardziej się lękają byle czego  niż starsi w czasach prawdziwej wojny. Innymi słowy poziom lęku rośnie szybciej niż realność zagrożenia.
To chyba efekt rozwoju mediów dla których to główna pożywka, choć nie tylko? Ostatnie wypadki pokazały jak łatwo stymulować histerię lęku.

Z czasem jednak instytucje świeckie zapewniają wysoki poziom współpracy, co powoduje, że niepokój w społeczeństwie opada, a zatem opada religijność… ale już istnieją świeckie instytucje, więc poziom współpracy i zdolności stawiania czoła różnym problemom się nie zmniejszają. W efekcie to pozwala na bezwładny opad religijności – wyjaśnia naukowiec.
A czyż wiara w skuteczność instytucji świeckich to nie religijność? Ino inna?  :)
Chyba że naukowiec ma na myśli religie tradycyjne?
No, ale jest magiczne słowo - superkomputer, co połączone z wyjaśniającym naukowcem daje gwarancję rzetelności, niemal pewności, że tak właśnie będzie!  8)

Znudzony  życiem Poncyliusz z Lugdunum w V wieku ne siedząc na swym majątku i popijając wiosenne wino też narzekał, że już nic ciekawego w życiu mu się nie wydarzy.
Aż przyszli Burgundowie.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3063 dnia: Września 19, 2022, 11:15:36 am »
Wpis blogowy - popularnego ostatnio (w zeszłym roku dostał Nagrodę Żuławskiego, m.in. z mojej nominacji) rodzimego autora filozoficznej grozy* (czyli takiego ambitniejszego horroru ;)) - Wojciecha Guni - który można uznać - zgodnie z intencją samego autora zresztą - za interesującą miniaturkę literacką, i głos w niniejszej dyskusji:
http://labiryntzlisci.blogspot.com/2016/09/nic-z-rzeczy-ktore-dzieja-sie-tu-nie-ma.html

* A tę W.G. potrafi zrobić i z kompletnie realistycznej, lakonicznej, notki:
http://labiryntzlisci.blogspot.com/2018/12/niewypowiedziane-niewydarzone.html
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3064 dnia: Października 18, 2022, 11:36:06 pm »
A czyż wiara w skuteczność instytucji świeckich to nie religijność? Ino inna?  :)
A czyż wiara instytucji świeckich w religijność to skuteczność?

Miało być w "noniemogę", ale to się jednak dzieje...w tej rzeźbie:
„Ja, Rafał Piech, prezydent miasta Siemianowice Śląskie oraz przewodniczący ruchu Polska Jest Jedna, zawierzam dziś zupełnie i całkowicie, świadomie i dobrowolnie Twemu nieskończonemu miłosierdziu miasto Siemianowice Śląskie” – czytamy w „Akcie zawierzenia Bożemu miłosierdziu”, jakie prezydent Piech podpisał w środę, 17 sierpnia w Krakowie-Łagiewnikach.
(...)
„Po oddaniu wszystkiego Maryi udało się zrobić tyle rzeczy, ile przez ostatnich 20 lat nie udało się zrobić wszystkim prezydentom. Uratowaliśmy szpital, przeprowadziliśmy restrukturyzację oświaty, odzyskaliśmy kontrakt, wymieniliśmy 30 km dróg, czyli prawie 30 proc. wszystkich dróg w mieście, odnowiliśmy parki miejskie, które przez 40 lat nie były rewitalizowane” – wyliczał.
https://www.slazag.pl/prezydent-siemianowic-uroczyscie-zawierzyl-miasto-milosierdziu-bozemu-tu-menedzerka-jest-maryja

Ino inna? :)

Znudzony  życiem Poncyliusz z Lugdunum w V wieku ne siedząc na swym majątku i popijając wiosenne wino też narzekał, że już nic ciekawego w życiu mu się nie wydarzy.
Aż przyszli Burgundowie.

I zrobili swoje wino? :-\
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3065 dnia: Października 19, 2022, 12:29:41 am »
A czyż wiara w skuteczność instytucji świeckich to nie religijność? Ino inna?  :)

W wypadku Hegla i włoskich faszystów doszła do tego stopnia ;):
http://www.konserwatyzm.pl/encyklopedia.php?id=39
https://pl.wikipedia.org/wiki/Giovanni_Gentile

„Po oddaniu wszystkiego Maryi udało się zrobić tyle rzeczy, ile przez ostatnich 20 lat nie udało się zrobić wszystkim prezydentom. Uratowaliśmy szpital, przeprowadziliśmy restrukturyzację oświaty, odzyskaliśmy kontrakt, wymieniliśmy 30 km dróg, czyli prawie 30 proc. wszystkich dróg w mieście, odnowiliśmy parki miejskie, które przez 40 lat nie były rewitalizowane” – wyliczał.

O, proszę, jaki niespotykanie skromny polityk. Inni rozdmuchują nawet najdrobniejszą ze swoich zasług (albo wręcz przypisują sobie), a ten wszystko zwala na czynnik nadprzyrodzony ;D ;D ;D. (Ciekawe swoją drogą, czy - gdyby nań przyszły tak ciężkie terminy - będzie to również jego linia procesowa? 8))
« Ostatnia zmiana: Października 19, 2022, 12:43:04 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3066 dnia: Listopada 27, 2022, 08:41:49 pm »
https://deon.pl/kosciol/komentarze/brak-ducha-uniwersalizmu,2342177
To mnie Terlikowski (pozytywnie) zaskoczył...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3067 dnia: Listopada 28, 2022, 12:29:37 am »
Połowy nie ogarnąłem.
Piszę to z pełną świadomością skomplikowania nauczania Marcina Lutra - katolicyzm jest świadomy wolności woli, rozumianej bardziej po tomaszowemu niż po augustyńsku. To także jest jego znak rozpoznawczy, który powinien zostać zachowany.

To są, jak sądzę, fundamenty, o których nie wolno nam zapominać. I to ich, a nie "tego jak było kiedyś" trzeba zdecydowanie i jednoznacznie bronić.

Filozof i po filozofowemu pisze.
Cenne że wskazuje na to co ważniejsze od tego mniej ważnego.


~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3068 dnia: Lutego 26, 2023, 12:28:53 pm »

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3071 dnia: Marca 06, 2023, 08:32:27 am »
Sądzę, że rację ma Michnik. Bo jest dostatecznie stary. Wtedy były zwyczajnie inne czasy i jeśli ktoś tego nie przeżył (to znaczy czasów, nie molestowania zaraz) to nie jest w stanie sobie tego dobrze zwizualizować. Takie porównanie ostatnio przeczytałem w zupełnie innym temacie (zastanawiam się czy to napisać, bo jest o wsadzaniu rury w gardło, ale to zupełny przypadek a nie skojarzenie, a porównanie dobre):

- Czy miał pan gastroskopię?
- Nie, ale wiem na czym to polega.
- Zapewniam Pana, że póki nie wsadzą panu rury w gardło nie dowie się pan, na czym to polega.

Takie były czasy, że rodzice sami ukrywali takie przypadki, nie przyjmowali ich do wiadomości, tłumaczyli dzieciom, że im się tylko zdawało, ksiądz był święty, kościół był święty itd. i biskup Wojtyła działał tak, jak uważał że przyniesie to najmniej szkód wszystkim po kolei z dziećmi zresztą włącznie. Czyli standardowo. Wszystko było właśnie tak ustawione. Oczywiście to było złe, jak wypędzanie diabła z kobiety poprzez spalenie jej na stosie. To było złe i dobrze, że się zmieniło, ale jeśli się o coś czepiać Wojtyły to raczej tego, że nie zrobił wiele aby ten system zmienić za wszelką cenę, kiedy już osiadł na stolcu piotrowym. Wcześniej był jednak tylko trybikiem w mechanizmie. Aczkolwiek obecnie patrząc na Franciszka to mam wrażenie, że najściślej dopasowany trybik bez żadnego luzu, którym poruszają tylko te na dole, jest na samej górze. Tak, czy siak, ocena wczesnego Wojtyły z dzisiejszego punktu widzenia jest równie sensowna co ocena palenia na stosie czarownic z punktu widzenia obecnego KK (PS, dodam dla jednoznaczności - KK - kodeks karny).
« Ostatnia zmiana: Marca 06, 2023, 09:16:00 am wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3072 dnia: Marca 06, 2023, 01:33:12 pm »
W sumie to nie wiem maziek komu odpisujesz - zdaje się, że wrzuciliśmy tu podobne, ale nie takie same artykuły.
Ale!:)) ponieważ też tu poniekąd zabrałam głos - odpowiem.

Zabrałam - odcinając się od tytułu. Dla mnie - w linkowanym artykule - ważniejsze od oskarżeń JPII były spostrzeżenia dotyczące religii, kościoła, wiary, a także roli jaką pełnił w polskiej historii (nie tylko kościelnej) JPII i wynikających stąd trudnościach w rzetelnej ocenie przeszłych zdarzeń.
Stąd nie chcę teraz brać udziału w ustawce, że Ty poniekąd bronisz JPII, a ja będę oskarżycielem posiłkowym;)
Nie chcę, ale piszę to, bo nie zgadzam się z Tobą już nawet nie w szczególe, ale w ogóle:)

1)
Cytuj
Sądzę, że rację ma Michnik. Bo jest dostatecznie stary.
Starość oczywiście nie jest wyznacznikiem racji - z urzędu. To ogólna uwaga, a szczególna nie znam zdania Michnika i nie polemizuję z nim, ale:
2)
Cytuj
Wtedy były zwyczajnie inne czasy i jeśli ktoś tego nie przeżył (to znaczy czasów, nie molestowania zaraz) to nie jest w stanie sobie tego dobrze zwizualizować.
Ja przeżyłam "tamte czasy" i potrafię sobie je zwizualizować - z linkowanego przeze mnie artykułu wynika, że nie tylko ja.
3)
Cytuj
Takie były czasy, że rodzice sami ukrywali takie przypadki, nie przyjmowali ich do wiadomości, tłumaczyli dzieciom, że im się tylko zdawało, ksiądz był święty, kościół był święty itd. i biskup Wojtyła działał tak, jak uważał że przyniesie to najmniej szkód wszystkim po kolei z dziećmi zresztą włącznie.
W jednym zdaniu usprawiedliwiasz głupotę rodziców, którzy zawierzyli kościołowi i zaniechanie (czy jak to nazwać) głowy tego kościoła -  mając okazję pozbyć się z szeregów kościoła pospolitych przestępców seksualnych  - prawdopodobnie tego nie uczynił.
Dążę do tego, że jeśli prawdą jest iż :

Twarde dowody pojawiają się pod koniec lat 60. i na początku 70. W czterech przypadkach - Lenart, Loranc, Surgent i Saduś - które szerzej opisuję, mamy do czynienia z bezpośrednim działaniem Wojtyły, który odpowiadał za podległych mu księży. Pierwszy był sześć razy przenoszony przez abp. Wojtyłę z parafii na parafię, choć kuria wiedziała, że przekraczał granice w kontaktach z dziewczynkami. Drugi to duchowny skazany prawomocnie za oralny gwałt na nieletnich. Zanim został skazany, osobiście wyznaje Wojtyle swoje czyny. Po odbyciu kary więzienia w 1971 roku Wojtyła przywraca go do stanu kapłańskiego. W liście do niego pisze: "Biorąc nadto pod uwagę całe zachowanie się Księdza, świadczące o chęci naprawienia zła, oraz szczerą poprawę, uważam za celowe, by Ksiądz stopniowo wracał do pracy kapłańskiej".

to najmniejszą szkodą byłoby nie przywracanie tych księży do posługi. Po prostu.

4)
Cytuj
Tak, czy siak, ocena wczesnego Wojtyły z dzisiejszego punktu widzenia jest równie sensowna co ocena palenia na stosie czarownic z punktu widzenia obecnego KK (PS, dodam dla jednoznaczności - KK - kodeks karny).
To w ówczesnym KK przestępstwa seksualne wobec dzieci były dopuszczone? Znaczy nie były karane?
« Ostatnia zmiana: Marca 06, 2023, 02:21:33 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3073 dnia: Marca 06, 2023, 04:30:00 pm »
E no nikomu nie odpisuję stricte, nie bronię też Wojtyły ani KK (kościoła rz.-kat. w tym wypadku) - tylko po prostu trzeba brać poprawkę na czasy. Pamiętam, że jak wybuchł granat Polskich Słowików część rodziców otwarcie usprawiedliwiała maestro, pominąwszy, że się okazało, że dosłownie wszyscy wiedzieli o tym od lat 60-tych, nie wyłączając samych rodziców, którzy posyłali tam dzieci i władz miasta, które całość teoretycznie miały w swej pieczy. Raczej trudno w tej sytuacji zakładać, aby nie obiło się to o uszy milicji czy prokuraturze. No i co z tego, że takowe przestępstwo było już w KK (kodeksie karnym)? Pamiętam komentarze wielu starszych osób z tego czasu, "że to nie stosowne". Niestosowne oczywiście nie to, że proceder zachodził, tylko że niestosownie było o tym pisać czy mówić - jak już w końcu gościa zamknęli, a był to 2000 rok czy coś koło tego. 30 czy 40 lat facet ze świecznika spokojnie działał z niemal otwartą przyłbicą, a nie był przecież pod parasolem ochronnym KK (kościoła rz.-kat.). Takie niestety wówczas pod tym względem były czasy. Na tym tle Wojtyła był po prostu przeciętnym członkiem zamkniętej organizacji, która jak wszelkie tego typu organizacje, o ile się im na to pozwala, po pierwsze chronią za wszelką cenę siebie i swoich członków. Co widać zwłaszcza dziś, po kolejnych kilkudziesięciu latach, kiedy mimo lawiny dowodów cała reakcja organizacji to wołanie, że jest to wszystko atak na kościół a więc w konsekwencji na Pana Boga i jego sługi i "brońcie nas".
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Odp: Religijna Rzeźba
« Odpowiedź #3074 dnia: Marca 06, 2023, 05:13:37 pm »
Takie niestety wówczas pod tym względem były czasy. Na tym tle Wojtyła był po prostu przeciętnym członkiem zamkniętej organizacji, która jak wszelkie tego typu organizacje, o ile się im na to pozwala, po pierwsze chronią za wszelką cenę siebie i swoich członków.
Nie zgadzam się żeby przestępstwa, które były wtedy karane z KK  uznawać za niebyłe na podstawie tekstu: "bo takie były czasy".
Dodam tylko, że owa "zamknięta organizacja" to nie prawicowa/lewicowa bojówka, a organizacja, która na swoim szyldzie ma wielkimi literami wypisane: MORALNOŚĆ.
Oraz inksze eufemizmy.
Bycie księdzem nie zwalnia z odpowiedzialności karnej. O stronie etycznej staram się nawet nie jąkać.
Cytuj
Co widać zwłaszcza dziś, po kolejnych kilkudziesięciu latach, kiedy mimo lawiny dowodów cała reakcja organizacji to wołanie, że jest to wszystko atak na kościół a więc w konsekwencji na Pana Boga i jego sługi i "brońcie nas".
A to tak - zgoda. Tylko nie godzę się by przejść nad tym spokojnie i przyklepać tekstem o czasach:)

« Ostatnia zmiana: Marca 06, 2023, 05:21:18 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)