Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - maziek

Strony: [1] 2 3 ... 5
1
DyLEMaty / Polskie Noble
« dnia: Grudnia 08, 2019, 02:55:30 pm »
Luźno związane z Lemem przez to, że jak wiadomo, ale nie wiadomo czemu, nobla nie dostał - ale który ze względu na poniższą argumentację mógłby zająć godne miejsce w poniższej wyliczance.

Jako syn nieodrodny swego narodu, nie cierpiącego własnych ludzi sukcesu - a zarazem zdolnego sobie wszystko wytłumaczyć - zrobiłem to krótkie zestawienie i zaproponowałem wytłumaczenie niewytłumaczalnych sytuacji, że Polacy dostali nobla. Trzymam się czasów współczesnych, choć oczywiście lista jest otwarta. Zacznę od osoby zwykle pomijanej (ale wymienionej w mowie przez Tokarczuk) - to jest Singera, który całe życie ponoć twierdził, iż jest Polakiem-warszawiakiem (ale nasi nie dali się nabrać!). Pominięty całkowicie w Polsce ze względów oczywistych (w sensie zmowy milczenia i niefetowania jego sukcesu przez ówczesne władze). Ale co na to naród? Oczywiście podchodząc bardziej rygorystycznie pozycje  1, 4 i być może 2 należy odrzucić, jako że nie dotyczą narodu polskiego.

1. 1978 - Izaak Singer - literatura - proste, dostał, bo Żyd,

2. 1980 - Czesław Miłosz - literatura - proste, dali mu, żeby poprzeć Solidarność w Polsce,

3. 1983 - Lech Wałęsa - pokojowa - jak wyżej,

4. 1985 - Józef Rotblat (słyszał ktoś? Ja nie) - pokojowa - twierdził, że jest Polakiem z brytyjskim paszportem - oczywiście to też proste że dostał, bo Żyd,

5. 1996 - Wisława Szymborska - literatura - no tu się najbardziej trzeba nagimnastykować, żeby wytłumaczyć. Brak jasnego motywu. Być może jedynie prawdziwie polski nobel mimo częściowego skomuszenia. Można wybaczyć ostatecznie,

6. 2018 - Olga Tokarczuk - literatura fifty-fifty z Handke - no tu sprawa prosta: gender ją poparł. Plus że pisała o Żydach, jakby się jej podobało. I nie do wybaczenia także, że dostała na spółę z Niemcem, od razu widać, jakie towarzystwo te nagrody dostaje.

W związku z powyższym zasadne wydaje się żądanie od Komitetu Noblowskiego, aby przestał się wtrącać w sprawy Polaków! Takie żądanie, w postaci odpowiednio wysoko umocowanej noty (myślę, że jednak prezydent, nie rząd) powinno zostać oficjalnie złożone gdzie trzeba i odpowiednio nagłośnione.

2
Organizacja forum / Usunięcie konta na forum
« dnia: Listopada 12, 2019, 05:19:29 pm »
Nie podejmuję żadnej starej dyskusji ani nie zaczynam nowej, ponieważ chciałabym zakończyć definitywnie moją obecność na tym forum.
Czy to konieczne?

Cytuj
Na koniec mam pytanie, czy do usunięcia konta i wszystkich swoich postów z tego forum wystarczy, że potwierdzę to w Innych czynnościach w Profilu czy muszę zrobić coś jeszcze.
Usunięcie konta usunie konto (nie będzie Ciebie jako użytkownika) - nie usunie natomiast Twoich postów. Nie usuwamy postów. Co poszło w eter to poszło.

3
DyLEMaty / Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« dnia: Czerwca 09, 2018, 04:00:12 pm »
Trochę zaburzę, gdyż pasuje do wielu wątków, ale że muzycznie.

Chyba kiedyś wklejałem tego gifa:Popatrzcie, wczujcie się - co słyszycie? Po chwili słychać to wręcz namolnie.

A teraz story. Ksiądz kupił kuranty. Zdaje się, że leci z mp3 ale w każdym razie dyskretnie gra o różnych godzinach, różne melodie, religijne co do zasady. Znaczy tak jakby na dzwonach, dzwonkach, czy innych talerzach. Ding-dong. Jakimś akustycznym cudem, choć do kościoła jest dość daleko, w biały dzień o pierwszej po południu, mimo tego całego szumu silnikowo-życiowego, słychać te dźwięki w pewnym pomieszczeniu krystalicznie czysto, jakby nad głową dzwonili.

I teraz pytanie, co ma zrobić kulturalny człowiek, który jest w tym pomieszczeniu, powiedzmy, odosobnienia, kiedy pewne procesy fizjologiczne idą pełną parą - i nagle zaczynają grać kuranty? I to nie byle co. Grać melodię pieśni z Lourdes, w Polsce znaną jako "po górach dolinach". Której może mniej religijnie zaangażowane osoby w życiu Warszawy na uszy nie słyszały i nie kojarzą, ot coś brzdąka. Sęk w tym, że w moim mieście ta pieśń ma lokalny tekst, który każdemu wrył się w zwoje, każdemu, kto był formowany do I komunii, bierzmowania itd. - nie mówiąc o osobach regularnie praktykujących. Jest to bardzo ważna lokalna pieśń związana z miejscowym sanktuarium, słynącego z cudownego obrazu, będącego co prawda kopią. Już po pierwszych tonach w głowie odtwarza się tekst, po prostu słychać go równie krystalicznie czysto jak same tony, jak to "we will rock you". Co robić? Co robić? To jest jak z lądowaniem samolotu, od pewnego momentu nie da się już, że tak powiem, cofnąć...


4
Organizacja forum / Jam jest maziek
« dnia: Marca 30, 2017, 07:27:41 pm »
Kochani, na moją prośbę stałem się na powrót z przeproszeniem "szarym członkiem" ;) - ponieważ chciałbym, aby wróciło tamto forum, na które się zapisałem dawno temu. Chciałbym, żebyście wiedzieli, że decyzja ta nie jest negatywna, tylko pozytywna. Nie wynika z żalu, zawodu, złości czy czegoś innego na "z" a z pragnienia zmiany na lepsze, powrotu do "starych dobrych czasów" - słowem jest pozytywna i z nadzieją na lepsze. Funkcja jaką pełniłem ciążyła mi od pewnego czasu, ponieważ zawsze zdawałem sobie sprawę że do rozstrzygania ludzkich spraw nadaję się jak szpadel do regulacji zegarka. Po moim osobistym konflikcie jaki miał niedawno miejsce było to dla mnie już wręcz nie do zniesienia. Następstwa wyzwolone tym incydentem trwają jak mi się zdaje do dzisiaj - a ja mimo poczucia winy nie mam siły, aby z nimi walczyć. Taki moderator jest całkiem na nic. Dlatego zdecydowałem się na ten krok.

Dziękuje Wam - pomimo kilku nieco ponurych słów napisanych wyżej rola owczarka obszczekującego Waszą szanowną zgraję była czystą przyjemnością. Słowa te wyżej napisane nie są w żadnym razie podsumowaniem tego okresu - powody to jedno, a wspomnienia to drugie.

Dziękuję też Centrali w osobie skrzata, że nie dokonywał wiwisekcji tylko na mą prośbę skreślił.

Amen. Alleluja - i do przodu.

5
Hyde Park / Śmierć jak z "Pirxa", czyli: czy ufać maszynom?
« dnia: Czerwca 21, 2016, 06:50:37 pm »
Dziwnie zabrzmi, ale poznawszy - pozostające w sferze hipotez - szczegóły wypadku doszedłem do wniosku, że to jest śmierć jak z "Pirxa":
http://www.treknews.net/2016/06/20/suv-that-killed-anton-yelchin-was-under-recall/

Z Pirxa w jakim sensie?

6
DyLEMaty / Przeczytałem książkę - lub nie
« dnia: Marca 08, 2016, 09:12:51 pm »
Zakładam ten watek, bo "właśnie przeczytałem" jest zawłaszczone na nowinki, choć pierwotnie miało służyć dzieleniu się literaturą.

Otóż mając nieco czasu przeczytałem "Rozmowy z katem" Moczarskiego. Gorąco polecam, dostępne są wydania bez skreśleń cenzury. Z książek, które chcę sobie zaraz kupić jest "Polska odwraca oczy" Justyny Kopińskiej i dwie książki Leonarda Susskinda "Teoretyczne minimum" - jedna o fizyce klasycznej, a druga o kwantowej, podobno przystępnie napisane, hehe ;) ...

7
Hyde Park / Widzimy się niestety po raz ostatni przyjaciele...
« dnia: Grudnia 31, 2015, 07:30:45 pm »
damsko-męscy przyjaciele, ... w tym roku ma się rozumieć. I z tej niewątpliwie jednorazowej i jakże przemijającej okazji składam wszystkim serdeczne życzenia sukcesów w pracy i radości na odcinku rodzinnym :) . Do siego Roku 2016 (cokolwiek to "do siego" miałoby znaczyć - nikt nie wie, ale podobnież tak jest ąę ;) ).

Wasz maziek :) .

8
Hyde Park / Prywata - prośba o wsparcie
« dnia: Marca 03, 2015, 07:23:44 pm »
Witajcie, mój przyjaciel ma problem. Urodziło mu się wspaniałe dziecko - ale z wadą serca. Taka wada w Polsce jest operowana w dwóch ruchach w bliżej nieokreślonym terminie (kolejki). W Polsce efektem leczenia jest serce jednokomorowe, czyli człowiek ma wydolność ułamkową w stosunku do zdrowego. Wiem co mówię, bo na studiach poznałem człowieka z taką wadą. Dzieciak ma szansę na operację w Niemczech, w wyniku której w jednym ruchu wada zostanie usunięta a dzieciak będzie miał serce jak każdy człowiek, stuprocentowo zdrowe. Tyle że oczywiście problemem są pieniądze, operacja kosztuje. Z tego powodu zorganizowano zbiórkę http://forum.optyczne.pl/viewtopic.php?t=26658 . Proszę Was, rzućcie okiem. Późno wpadłem na pomysł umieszczenia tej notki, więc bezczelnie proszę też, o ile ktoś zechciałby przekazać jakieś środki, o szybkie działanie. Jak zwykle w takich razach w kupie siła i liczy się dosłownie każda złotówka.

9
Organizacja forum / Q na moda
« dnia: Lutego 05, 2015, 05:41:12 pm »
... bójcie się ;) !

10
Hyde Park / Szczęśliwego Nowego Roku 2015!
« dnia: Grudnia 31, 2014, 02:54:45 pm »
Data ustalona przez głosowanie polityków a więc w duchu demokracji. Bez związku z astronomią, religią czy w ogóle z czymkolwiek - prawdziwie modernistyczne święto w dzień, który kompletnie niczym się fizykalnie nie wyróżnia spośród innych dni. Święto, które kompletnie nic nie znaczy, z niczym konkretnym nie jest związane, niczego nie upamiętnia - słowem jest całkowicie arbitralne i jeszcze ludzie psowają coraz lepsze zegarki, żeby się mimo postępu technicznego zgadzały z tą jego arbitralnością.

Po tym przydługim wstępie: Szczęśliwego Nowego Roku, pomyślności wszelakiej a nade wszystko szczęścia w miłości i zdrowia - życzę Wam wszystkim!

11
Hyde Park / przekleństwa a imponderabilia, czyli dwa rodzaje...rwy
« dnia: Grudnia 26, 2014, 10:50:08 am »
Alleluja i do przodu.

12
Hyde Park / Zdrowych i Wesołych świąt Bożego Narodzenia!
« dnia: Grudnia 24, 2014, 05:23:28 pm »
Życzy maziek.

Lepniak, czyś robot
cisza ci miła
czy blach łomot
lejdejska butla
czy czysta wódka...

w sztancę wierzysz,
cudowne poczęcie
(czy trykanie atomów w zamęcie)...

W tej dla jednych zupełnie przypadkowej, a dla innych zupełnie szczególnej chwili, w związku że dla mnie jest szczególną, chcę się z wszystkimi robotami i lepniakami tudzież wszelka inną żywa i nieżywą duszą (AI jak kto woli) przełamać opłatkiem czy tam miką, kopnąć prądem lub co kto lubi, postaram się spełnić wszelkie potrzeby, pod warunkiem, że napięcie nie będzie przekraczało 24 V a temperatura 50 C.

Jednym słowem jak w temacie: z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę Wam miłości, wiary i nadziei!


13
Hyde Park / Spodziewane narodziny roju Camelopardalidów
« dnia: Maja 22, 2014, 08:40:31 pm »
... a mówiąc po polsku Żyrafidów. W 2004 odkryto nową, małą kometę 209P/LINEAR. Kometa ta ma okres ok. 5 lat i 6 maja tego roku przeszła znów koło Słońca, wyrzucając z jądra materiał. Ziemia wejdzie w tę smugę 24 maja w sobotę. Niestety maksimum przewidywane jest koło godziny 9-tej rano naszego czasu, czyli grubo po wschodzie. Tym niemniej są to wyłącznie przewidywania modelarzy komputerowych (nikt jeszcze na pewno Żyrafida nie widział) - i jak to bywa wszystko może się zdarzyć, łącznie z tym, że nic się nie zdarzy oczywiście :) . Jednak będąc optymistą maksimum może być bardziej rozciągłe albo przesunięte względem przewidywań. Gdyby  komuś chciało się zarwać noc, to powinien nastawić budzik. Na cokolwiek można liczyć po godzinie 2-iej w nocy z piątku na sobotę, a świt uniemożliwi dalsze obserwacje ok. 3.30. Wschód Słońca będzie o 4.29.

Potencjalnie zjawiska mogą być bardzo widowiskowe. Jako że materiał jest świeży jest w nim sporo drobin większych od ziarnka piasku, a ponadto prędkość wejścia w atmosferę będzie wyjątkowo niska - tylko ok. 15 km/s, mały będzie także kąt wejścia. Może to zaowocować wyjątkowo pięknymi, długimi i jasnymi bolidami.

Instrukcje jakby co są tu: http://www.pkim.org/?q=pl%2Fcamelopardalidy2014 .

14
Hyde Park / Wszystkiego najlepszego!
« dnia: Grudnia 24, 2013, 04:40:05 pm »
Zależnie od przekonań, z powodów:

a/ religijnych (Boże Narodzenie)
b/ obiektywnych (przesilenie zimowe)

bądź

c/ politycznych (głosowanie w Senacie Rzymskim w 155 p.n.e., kiedy ma być Nowy Rok)


składam niniejszym wszystkim Wam życzenia zdrowia i szczęścia :) .

15
Lemosfera / Lem w Kosmosie - nadszedł ten dzień :) !!!
« dnia: Listopada 21, 2013, 10:54:42 am »
Mimo potwornego zarobienia wpadłem tu na chwilę, żeby poczytać co piszecie o starcie LEMa - i nikt tego nie zauważył!? LEM już drugą godzinę buja w obłokach...

http://www.brite-pl.pl/
http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/983324,Polski-satelita-wystartowal-
http://technowinki.onet.pl/aktualnosci/polski-satelita-lem-wystartowal-w-kosmos/s0w9f

Strony: [1] 2 3 ... 5