Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - maziek

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 794
31
Hyde Park / Odp: Życzonka
« dnia: Wrzesień 13, 2022, 10:14:49 pm »
Cytuj
W pewnym więc sensie zachwycanie się datą jego narodzin w tym ujęciu jest zaprzeczeniem ducha pamięci o nim ;) .
Zaprzeczanie ducha pamięci...poeta ;D
A dziękuję. To był szczyt moich możliwości w tym względzie, więc tym bardziej miło, że choć zauważony ;) .
Cytuj
Na wszelki wypadek dodam...a nie mrugałem?
A ja może nie?

32
Hyde Park / Odp: Życzonka
« dnia: Wrzesień 13, 2022, 05:21:38 pm »
Otóż aczkolwiek liv bystrze to zauważył i zgrabnie zgubił zero ;) - czapki z głów - o tyle o ile mi wiadomo Lem miał o numerologii i pokrewnych sztukach wyrobione zdanie ;) . W pewnym więc sensie zachwycanie się datą jego narodzin w tym ujęciu jest zaprzeczeniem ducha pamięci o nim ;) .

33
Hyde Park / Odp: Przyczyny katastrofy
« dnia: Wrzesień 13, 2022, 09:37:41 am »
Powinien był PiS postawić na swoim i przejąć TVN. Czuli pismo nosem ale może jednak nie przewidywali do końca skutków, bo inaczej dopięliby swego niezależnie od kosztów i skutków, tak jak po trupach są w stanie zrobić wszystko inne.
Sądziłem, że nikt już nie pochyli się nad "raportem Macierewicza", polscy naukowcy chyba się boją, bo strach się zajmować naczelnym mitem o splocie martyrologiczno-sakralnym rządzących. Na zewnątrz to chyba mało kogo interesuje, zresztą to jest mit wyłącznie do wewnątrz, bo oto naczelnik państwa, rząd i inni prominentni politycy u władzy twierdzą, że doszło do zamachu ale... nic z tym na zewnątrz nie robią. Dziwne, nie? Ale to polityka a nie technika więc nie ten wątek.


Tymczasem jednak TVN odrobiła pracę domową i przepatrzyła ten raport punkt po punkcie, punkt po punkcie stwierdzając niedomówienia, pominięcia, nadinterpretacje - a na koniec, jak pokazuje to materiał, manipulacje i fałszerstwa, czyli pospolite kłamstwa. Film trwa 77 minut i można mieć wrażenie, że mógłby być serialem, bo ewidentnie sporo materiału zostało pokazanego zdawkowo z braku czasu. Nie napiszę, używając nadużywanych słów, że film jest "miażdżący" a skala fałszu "porażająca" (i wszechogarniająca - tzn. trudno znaleźć nieskażony nią fragment "raportu"). Jest dokładnie taka, jakiej, interesując się tematem, po przeczytaniu tego "raportu" spodziewałem się. Dostęp do materiałów VOD TVN kosztuje chyba 10 zł na miesiąc. Więc jeśli ktokolwiek jeszcze jest zainteresowany...


Poniżej ośmielam się skopiować, co na ten temat napisała Wyborcza, ponieważ podają sporo konkretów. Od siebie dodam że najzabawniejsze (o ile to odpowiednie słowo), że okrzyczane materiały wybuchowe (kilka ich rodzajów w dodatku) owszem we wraku wykryto. Nanogramowe ilości co prawda, ale na większości... foteli. Komisja orzekła, że nie miało to żadnego związku z faktem, iż wielokrotnie podróżowali tym samolotem wojskowi, np. powracający z misji w Iraku. Zapomniała też powiedzieć, że ŻADNYCH materiałów nie znaleziono w skrzydle, w którym jakoby nastąpił wybuch.Macierewicz sfałszował amerykańską ekspertyzę o katastrofie smoleńskiej. TVN 24 pokazał dowody
KATASTROFA SMOLEŃSKA
12.09.2022, 21:39
Wojciech Czuchnowski

W raporcie smoleńskiej podkomisji Antoniego Macierewicza ukryto lub sfałszowano dane z amerykańskich badań, za które Polska zapłaciła 8 mln zł. Powód: wyniki badań potwierdzały, że doszło do katastrofy, a nie do zamachu.
Z 30 mln zł, które w latach 2016-21 pochłonęły prace podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza, prawie 8 mln zł kosztował raport NIAR (National Institute for Aviation Research), czyli Narodowego Instytutu Badań Lotniczych z amerykańskiego Uniwersytetu Wichita.

Na ustalenia NIAR podkomisja powoływała się w raporcie końcowym, głosząc, że 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku doszło do zamachu na polski tupolew 154, w efekcie czego zginął prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką i 94 inne osoby, w tym parlamentarzyści, wielu dowódców polskiego wojska, ważni urzędnicy państwa.

Tyle że badania NIAR nie potwierdziły tego, co chciał Macierewicz i politycy PiS. Dlatego zostały ukryte, sfałszowane i zmanipulowane. Dowody na celowe fałszerstwo pokazała w poniedziałek wieczorem telewizja TVN 24 w filmie „Siła kłamstwa". Jego autor Piotr Świerczek, dziennikarz od lat badający katastrofę smoleńską, ujawnił, że podkomisja Macierewicza, dążąc do udowodnienia tezy o zamachu, sfałszowała eksperymenty i wyniki badań. 

Amerykanie potwierdzają ścięcie drzew
10 kwietnia 2022 r., w 12. rocznicę katastrofy, Macierewicz ogłosił ustalenia swojej podkomisji. 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku doszło do zamachu, a w prezydenckim samolocie wybuchły dwie bomby – jedna na skrzydle, druga w kabinie pasażerskiej. I że zostały zapewne podłożone podczas remontu tupolewa w rosyjskiej Samarze.

Był to dla partii rządzącej uroczysty dzień, od którego politycy PiS, z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele, mówią, że zamach został udowodniony, a w Smoleńsku „doszło do straszliwej zbrodni", za którą stoi Rosja Władimira Putina.

W prezentacji Macierewicza, która towarzyszyła ogłoszeniu raportu podkomisji, kluczową rolę odegrały właśnie badania NIAR. Zarówno w raporcie, jak i w filmie, który jest do niego dołączony, NIAR jest przywoływany wielokrotnie jako autorytet naukowy potwierdzający zamach.

Tyle tylko, że ustalenia amerykańskich badaczy były zupełnie inne, niż pokazał je Macierewicz. TVN 24 wykazał, że podkomisja przemilczała niewygodne dla siebie fragmenty, a inne po prostu sfałszowała. Przykładem najbardziej ewidentnym jest wątek słynnej brzozy, która stanęła na drodze polskiego samolotu i o którą zahaczył on lewym skrzydłem, zniżając się z nadmierną prędkością w bardzo gęstej mgle.

Macierewicz i jego ludzie twierdzą, że zderzenia z brzozą i utraty kilku metrów lewego skrzydła w ogóle nie było, samolot miał nad nią przelecieć i spaść w wyniku eksplozji (wcześniej twierdzili, że drzewo nie mogło urwać płata). Powołują się przy tym na NIAR. Tymczasem w grudniu 2020 r. Macierewicz otrzymał ostateczne ustalenia NIAR w tej właśnie sprawie. Dokument był wynikiem dwuletnich badań instytutu, za które zapłaciła podkomisja z publicznych pieniędzy.

Zaprezentowana w TVN 24 tabela – wyjęta z amerykańskiego raportu – pokazuje, że trajektoria wyliczona przez komputery pokrywa się z każdym cięciem i zderzeniem z drzewami z 10 kwietnia 2010 r. W komputerowej symulacji Amerykanie potwierdzili wysokość i pozycje drzew ściętych przed uderzeniem w brzozę oraz zerwanych linii energetycznych. 

W tabeli znajduje się wiele porównań i punktów zgodnych z pierwotnymi ustaleniami, a niezgodnych z tym, co pisze podkomisja. Nawet bruzdy wyryte w ziemi przez skrzydło i statecznik prawdziwego samolotu w początkowej fazie upadku zostały w tym samym miejscu wyryte przez komputerowy model w amerykańskiej symulacji. Tyle że tego opisu i tej wersji wydarzeń też nie ma w raporcie podkomisji. 

Instytut targa i łamie brzozę
Naukowcy z amerykańskiego instytutu praktycznie rozebrali wnętrze bliźniaczego tupolewa z numerem bocznym 102. Tak samo dokładnie zbadali typ drzewa, w które uderzyło skrzydło samolotu – mieli już pewność, że do uderzenia doszło. Ściągnęli z Rosji kilka różnych brzóz – targali je, łamali i rozciągali, po czym w cyfrowy sposób zapisali właściwości drzewa.

Na symulacji, którą ukrył Macierewicz, widać, jak brzoza przecina skrzydło praktycznie do jego końca. Na końcu badacze stwierdzają: „Każde dodatkowe obciążenie aerodynamiczne lub różnice w materiale/geometrii drzewa mogą spowodować całkowite pęknięcie końcówki lewego skrzydła". A to znaczy, że skrzydło mogło być przecięte przez brzozę. Tylko że w raporcie Antoniego Macierewicza i w wideoprezentacjach podkomisji wszystko brzmi zupełnie inaczej.

Za tym fałszerstwem idą kolejne. Cały czas, powołując się na ustalenia NIAR, podkomisja przekonuje, że końcówka skrzydła nie mogła odpaść w wyniku uderzenia w drzewo, lecz oderwał ją wybuch. Ale na wizualizacji NIAR jest dokładnie na odwrót. Samolot nie tylko uderza w brzozę, ale drzewo – samo się łamiąc – odrywa końcówkę skrzydła.

„Ścięta przez komputerową brzozę końcówka skrzydła podobna jest do tej końcówki ze Smoleńska. To miał być dowód na zamach, a stał się dowodem zwykłej katastrofy" – podkreśla lektor w filmie TVN 24. 


Podkomisja całkowicie zlekceważyła też – potwierdzone przez badaczy – ślady drzewa wbitego w skrzydło. Tu film przywołuje ustalenia biegłych polskiej prokuratury, która cały czas nie zakończyła śledztwa. Pozgniatane i wyrwane elementy skrzydła, które później znaleziono za rowem w pobliżu brzozy, były dowodem na to, że tupolew stracił końcówkę lewego skrzydła w wyniku zderzenia z drzewem. Ale skoro – według Macierewicza – samolot w ogóle nie miał kontaktu z brzozą, bo wybuchł nad ziemią, to również takie dowody zostały w raporcie pominięte.

Trwający 77 minut film wylicza kolejne kłamstwa. Oparte na fałszerstwie są twierdzenia o śladach wybuchów na skrzydle, materiałach wybuchowych znalezionych w przedziale pasażerskim i rzekomym dźwięku wybuchu nagranym na czarnej skrzynce.

W filmie występują eksperci, którzy odpadali z prac w podkomisji, bo nie chcieli firmować kłamstw. – Niewygodne dowody są [w raporcie podkomisji] albo przemilczane, albo interpretowane niezgodnie z treścią. Nie mogliśmy dać swoich nazwisk pod takim czymś – mówi w filmie jeden z ekspertów Marek Dąbrowski. – Chciałem stanowczo stwierdzić, że nie dokonałem identyfikacji dźwięku wybuchu. Doszło do wybiórczego użycia wstępnych efektów moich badań i sformułowania nieuprawnionych wniosków – podkreśla Mirosław Tarasiński, który według raportu podkomisji potwierdził, że na czarnej skrzynce identyfikuje wybuch. 

Z ustaleń Piotra Świerczka wynika, że zespół Macierewicza zmanipulował nawet efekty własnych eksperymentów mających dowodzić, że w skrzydle była bomba. Zdjęcie użyte w raporcie zostało tak skadrowane, by nie można było zobaczyć, że uszkodzenia skrzydła urwanego wybuchem różnią się od tych na skrzydle, które oderwało się z prezydenckiego tupolewa.

Okazuje się, że podkomisja pominęła co najmniej cztery ekspertyzy (zamówione i opłacone) zagranicznych podmiotów, bo wykazały, że w Smoleńsku nie było zamachu, lecz zwykła katastrofa. A swoich członków, którzy na różnych etapach nie mogli zgodzić się na kłamstwa, po prostu usuwała. Przed emisją filmu TVN 24 wysłała do podkomisji wiele pytań. W odpowiedzi czytamy m.in.: "w związku z systematycznym przekazywaniem przez niektóre media nieprawdziwych informacji dotyczących zbrodni smoleńskiej (…) Podkomisja do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego uprzejmie informuje, że ignorowanie prawdziwych przyczyn zbrodni smoleńskiej, zawartych w oficjalnym stanowisku Państwa Polskiego, oznacza de facto wspieranie dezinformacji strony rosyjskiej".

W 2011 r. swój raport o katastrofie smoleńskiej opublikowała rządowa komisja Jerzego Millera złożona z wybitnych specjalistów cywilnych i wojskowych. Wykluczyła zamach (nie ma po nim śladów w zbadanym wraku tupolewa ani na czarnych skrzynkach) i stwierdziła, że do katastrofy doprowadziło wiele zaniedbań w szkoleniu i organizacji lotu. Załoga złamała w Smoleńsku podstawowe procedury bezpieczeństwa, zniżając samolot w fatalnych warunkach pogodowych.

Nie odleciała na lotnisko zapasowe mimo jasnego przekazu od kontrolerów, że warunków do przyjęcia maszyny nie ma. Kontrolerzy też popełnili błędy, a dosyć prymitywne wyposażenie byłego wojskowego lotniska nie informowało o dokładnym położeniu zniżającego się tupolewa.

Po przejęciu władzy w 2015 r. PiS uruchomił wszystkie służby państwa – w tym powołał specjalny zespół w prokuraturze – by udowodnić zamach. Doprowadził nawet do przymusowych ekshumacji wszystkich nieskremowanych ofiar katastrofy. Badania zwłok wykazały, że obrażenia są typowe dla katastrofy komunikacyjnej.

Nie przeszkodziło to Jarosławowi Kaczyńskiemu stwierdzić, że katastrofa smoleńska była "niesłychaną zbrodnią". Mimo oskarżeń pod adresem Rosji rząd PiS nic z tym nie zrobił, choć zapowiadał wysłanie wniosku do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze.

"Jeśli premier i minister obrony nie zareagują na ujawnione w TVN 24 dowody oszustw i manipulacji Macierewicza z podkomisją smoleńską, to będą współodpowiedzialni za te przestępstwa. Wszelkie zatajone materiały podkomisji (w tym analizy z USA) powinny być w całości upublicznione" – napisał na Twitterze po emisji "Siły kłamstwa" Tomasz Siemoniak, były szef MON, dziś poseł Koalicji Obywatelskiej.

34
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Wrzesień 12, 2022, 09:50:46 pm »
To właśnie mnie frapuje. Nie są z pierwszej linii, nie zostaliby (ewentualnie) o nic oskarżeni, mogli siedzieć cicho i ssać benefity. Na początek większej kariery też to słabo wygląda, skoro za ten początek można z punktu zaliczyć nie tylko odebranie fruktów - ale kilkanaście lat kolonii karnej lub pobicie ze skutkiem przez nieznanych patriotów...

35
Hyde Park / Odp: Życzonka
« dnia: Wrzesień 12, 2022, 04:48:12 pm »
Chciałem inteligentnie odpisać, że nie dalmatyńska, tylko pirxowa - w kwestii swego wieku, jaki żartem podał w systemie dwójkowym - ale później mi sie przypomniało, że Pirx podał chyba 111...

36
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Wrzesień 11, 2022, 12:53:29 pm »
Widzę, że uległaś propagandzie niedobitków. Wstajemy skolan aż trzeszczy. Polska była w ruinie, a teraz wszędzie beton aż przyjemnie spojrzeć.

37
DyLEMaty / Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« dnia: Wrzesień 11, 2022, 10:48:50 am »
Hm wydawało mi się, że coś tu napisałem pod "Wojną Światów" - ale widocznie imaginacja tylko to była. A chciałem napisać, że pierwszy utwór na płycie SBB z muzą z filmu, mimo odmiennego rytmu, nieodmiennie przypomina mi czołówkę wytwórni XX CENTURY FOX. Do stopnia, że sądzę, że może dlatego nie dali go na przód filmu (choć jest na początku płyty), żeby nie podpaść za bardzo. Ciekawe jest też to, że proza Szulkina (tzn. scenariusz-opowiadanie, na podstawie którego powstał film) nie ma takiej mocy.

38
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Wrzesień 11, 2022, 08:57:38 am »
Mnie się zdaje że cel Putina to pokojowy Nobel za całkowitą demilitaryzację Rosji...

39
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Wrzesień 11, 2022, 08:52:20 am »
Że co, że podebrali z ławeczki, żeby budżet łatać? Obawiam się, że najwyżej na waciki dla tej pani, co mówiła, że wystarczy nie kraść.

40
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Wrzesień 10, 2022, 07:22:12 pm »
Człowiek się sili na inteligenckie żarty z patriotycznej ławeczki a tymczasem Mrożek życia nie przebije...
https://kontakt24.tvn24.pl/polska,496/patriotyczna-lawka-kosztowala-100-tysiecy-zlotych-deszczu-nie-przetrwala,352017.html


Ja rozumiem, że ta ławka to miała być taka metafora, zrozumiała dla wszystkich - ale żeby do tego stopnia?!

41
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Wrzesień 09, 2022, 03:45:04 pm »
Piszą, że ich na milicję wzięli. Możliwe, że tylko odważni a nie dzielni, ale IMO oni nie są na stanowiskach, których mogłoby dotyczyć "wyskakiwanie z tramwaju". Dajmy na to Ławrow czy inny Szojgu mógłby chcieć wyskoczyć z tramwaju Putina żeby nie pójść razem z nim na dno - ale nie radny, choćby Pterburka. Takiemu starczy cicho siedzieć, niczego nie winien. Rzeczywiście brzmi to aż abstrakcyjnie i wygląda na zbiorowe samobójstwo - z drugiej strony po co Puti taki fejk?

42
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Wrzesień 09, 2022, 01:37:59 pm »
No, dzielni ludzie.

43
Hyde Park / Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« dnia: Wrzesień 06, 2022, 07:41:28 pm »
Ok, ale dlaczego tylko o Rosji? Dlaczego krzywda wyrządzona Rosji liczy się, podczas gdy ta wyrządzona Ukrainie - wcale nie?
Ja myślę, że oni niekoniecznie to łapią. Tę złożoność. Nie wiem, czy to nie za skomplikowane dla nich. Myślę, że nikt się nie rozdzielał, czy popełnili zbrodnie w Ukrainie, W Rosji czy na Białorusi. To była dla nich Rosja. Zresztą tak samo to przedstawiano u nas pokąd ZSRR się nie rozleciał.

44
Hyde Park / Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« dnia: Wrzesień 06, 2022, 06:54:40 pm »
No mówię, może moralnie wątpliwe (do dyskusji), ale jak byś się topił i wszyscy tylko patrzyli a jeden zaoferowałby rękę za 2 stówy - to byś przeżywał niemoralność tej propozycji?

45
Hyde Park / Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« dnia: Wrzesień 06, 2022, 06:28:14 pm »
Wiesz, gdyby zarobić to to byłoby bardzo dobre, nawet jeśli moralnie wątpliwe, bo nic tak nie uruchamia przedsiębiorczości i wyobraźni jak spodziewany a zwłaszcza gwarantowany efekt finansowy. Jak Stany przystąpiły do wojny to generalnie "dały zarobić" wytwórcom broni i sprzętu wojskowego i nie trzeba ich było namawiać do współpracy i wzmożenia.

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 794