Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
DyLEMaty / Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Styczeń 27, 2023, 07:54:26 pm »
Podjąłbym się chyba bronić tej optyki, z tym, że na płaszczyźnie czysto psychologicznej. Jeden mój kuzyn, długoletni urzędnik ministerialny, mający zawodowo sporo do czynienia z biskupami i ich świtami, zwykł ironicznie powtarzać - bodaj za jednym z tych purpuratów - że jak człowiekowi niepobożnemu wszystko kojarzy się z d*pą, tak pobożnemu - z Bogiem. Ergo, dla wierzącego interpretatora ponure, brudne, rozpadem tknięte, światy Szulkina są takie, bo Ponbóczka, jako sensu gwaranta, a miłości jego tam zabrakło, stąd tęsknotę P. Sz. przypisuje. (Edit: strzelałem nie czytając całości tekstu, a teraz widzę, że dokładnie wyekstrapolowałem tok myślenia autora, do "o tęsknocie za Bogiem i światem uporządkowanym według jego reguł" włącznie.) Oczywiście, jest to dość zabawne, gdy spojrzy się szerzej i zauważy, że rzeczywistości wykreowane przez głęboko religijnego Harańczyka-Huberatha, są bodaj paskudniejsze od szulkinowych, a potem wspomni wcale liczne przesycone religijnością dzieła średniowiecza i baroku epatujące śmiercią, rozkładem i malowniczo ukazanym męczeństwem, jak też to, co sobie ludziska w imię religii miłości nawzajem robiły...
2
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Pamiętnik znaleziony w wannie, albo Zaczontek]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez liv dnia Styczeń 27, 2023, 11:28:25 am »
ja już nie wiem czy to ta Kasinka...wiele by wskazywało...drzwi znalazłam w Grecji...pamiętnika nie znalazłam - ktoś mnie uprzedził...ale ta wanna..."a million miles away" - sami zobaczcie:
Taa...ona, jak zżelywa. I wzgórzem ma specyficzny kształt, jakby coś pod nim... Jakiś kurhan lub ...Gmach?
Kiedy wykopaliska?  ;)
3
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Styczeń 27, 2023, 08:33:29 am »
Ciekawa teza, że kino Szulkina przesiąknięte jest tęsknotą za Bogiem. Czy z faktu, że autor, określając to zgrubnie, nie mówi o Bogu, nie pokazuje go w swoich filmach a nawet nie stwarza w nich sytuacji, w których mógłby on domyślnie istnieć bądź z nich emanować - tęskni za nim? Ja tego tak nie odbieram. Raczej, cytując z pamięci jednego jajogłowego od kalorymetru, autor mówi "Bóg? - Ta hipoteza nie jest mi potrzebna".
4
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Styczeń 27, 2023, 01:13:08 am »
Ten Diabeł Łańcucki, całkiem przyjemnie się ogląda.

Ano, najlepszy kawałek kina sarmackiego od czasu "Ogniem i mieczem" (choćby już dlatego, że jedyny od wtedy nakręcony ;)). Mam nawet pomysł na czolówkową piosenkę ew. serialu, co prawda cokolwiek ahistoryczną (powiedzmy jednak, że in universe'owy lirnik pamiętał, co na ziemiach tureckich przed Turkami było... ;)), ale w najlepszej tradycji (której komudowa produkcja wstydu nie przynosi)...

"W stepie szerokim
Którego okiem... Albo
W Cesarstwie Łacińskim
Wstań, unieś głowę,
Wsłuchaj się w słowa
Pieśni o Jacku Dydyńskim!".
5
DyLEMaty / Odp: Czy świadomość, osobowość całkowicie znikają ze śmiercią nośnika materialnego?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xetras dnia Styczeń 27, 2023, 12:35:39 am »
Dygresja:
Była tu mowa o poczuciu własnego "ja".
Przy okazji rozwoju dzieci i tego, kiedy same mówią o sobie "ja" to świadomość jest niezależna od poczucia własnego "ja".
To osobne sprawy.
(Link dotyczy rozwoju mowy).
https://logopedarybka.pl/ola-je-obiadek-czyli-o-stylu-zwracania-sie-do-dziecka/

W samym temacie to przypomniał mi się potoczny slogan:
"byt określa świadomość"
Są w nim same wieloznaczne pojęcia, ale fraza jako całość to szlagier użytkowy.
Wcale nie mam pojęcia czy statystycznie i naukowo jest sprawdzalny.
Raczej przez zbiorowe naśladownictwo pozostaje w użyciu.
|
O niejednoznacznej "świadomości":
Należy jednak zwrócić uwagę, na dużą nieprecyzyjność i wieloznaczność w definiowaniu tego pojęcia. Szczególną trudność sprawia tłumaczenie słowa świadomość. Wynika to zapewne z tego, że w angielskim słowo 'consciousness' oznacza zarówno przytomność, jak i świadomość. Natomiast w języku polskim są to dwa odmienne słowa, co powoduje wiele niejasności i problemów z interpretacją wyników badań prowadzonych na świecie.[/i]
https://jeszczedopneswego.pl/swiadomosc-jako-zjawisko-zwiazane-z-aktywnoscia-mozgu/

6
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xetras dnia Styczeń 26, 2023, 11:17:20 pm »
Bartosz Staszczyszyn o Szulkinie:

...w religii widział narzędzie potencjalnego zniewolenia, ale jego kino przesiąknięte jest tęsknotą za Bogiem. Opowiadał o ludzkiej skłonności do przemocy i okrucieństwa, i potrzebie iluzji, która choć na moment wyrwie nas z obłędu rzeczywistości.

Rozumiem że potrzebę iluzji kojarzy z tęsknotą za Bogiem?
https://culture.pl/pl/artykul/niewolnicy-swiata-utopii-kino-piotra-szulkina
Wskazanie na podobieństwo z filmami Andrzeja Munka jak dla mnie jest udane, ale ostatnie dwa zdania z artykułu wcale mnie nie przekonują.
Przy okazji: Szulkin zamierzał stworzyć autorską adaptację "Maski", ale wolałbym żeby zwizualizował "Pamiętnik znaleziony w wannie".

8
Hyde Park / Odp: Wojna
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hoko dnia Styczeń 26, 2023, 01:27:07 pm »
Albo też racja stojąca za Polakami ;). (O, na tej zasadzie.)

ps. Tymczasem Rogozin odleciał w kosmos ;):
https://www.o2.pl/informacje/ranny-rogozin-zapowiada-odwet-mowi-co-stanie-sie-w-ukrainie-w-lutym-6858906132232832a
(Nie wiem, może to i nie wariaci, ale strasznie histerycznie wypadają wypowiedzi tamtejszej wierchuszki ::).)

No, ja już się dowiedziałem, że ponoć Niemcy mają na Ukrainę dostarczyć komory gazowe dla Rosjan, a Rosjanie będą bombardować Berlin i Drezno  ;D ;D
9
DyLEMaty / Odp: Czy świadomość, osobowość całkowicie znikają ze śmiercią nośnika materialnego?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hoko dnia Styczeń 26, 2023, 01:10:00 pm »
Tutaj jest bardziej szczegółowy opis
https://www.scientificamerican.com/article/how-migrating-birds-use-quantum-effects-to-navigate/

LA,
a dlaczego to ma być alternatywa? Na poziomie "technicznym" mózg jest na tyle skomplikowaną maszyną elektryczno-chemiczną. że te zjawiska mogą być istotne. Ale czy są niezbędne do tego, co wyłania się na poziomie "wyższym"? Pożyjemy, zobaczymy, osobiście wątpię. Robi się z tego wielkie halo, a nikt nie pamięta, że jeszcze niedawno nieprzekraczalną granicą dla maszyn miało być  mistrzostwo w szachach. Okazało się, że bramki logiczne wystarczą  :)
10
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Styczeń 26, 2023, 12:10:28 pm »
No proszę jakich świętych w rządzie mamy, tj. mieliśmy, bo tego drugiego odwołali...
Strony: [1] 2 3 ... 10