Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
DyLEMaty / Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 04:35:59 pm »
Zmyśla ta "Wyborcza" i to grubo, z logiką autor jest na bakier.

Wiem, że "Wyborcza" zwana bywa "Wybiórczą", ale Wikipedia często okazuje się znacznie bardziej niewiarygodna, i przepraszam za bezmyślne zlinkowanie (zakładałem, zresztą, że sprzeczność jest pozorna, bo KTT pobył tym kierownikiem jakiś kawałek roku '56 - tylko autorom hasła nie chciało się wchodzić w takie subtelności - i zdążył rzucić wiadomą ideę). Źródło rzetelniejsze wskazuje, iż zmiana Toeplitz-Konwicki nastąpiła w roku 1957:
https://akademiapolskiegofilmu.pl/pl/historia-polskiego-filmu/artykuly/kadr-zespol-filmowy/306
Przy czym nie wydaje się bezzasadne założenie, że T.K. kontynuował w lemowskim aspekcie politykę poprzednika, stąd rozmowy trwały i potem.

KTT wymyślił Lemowi Pirxa??? :)

Taka sugestia nigdzie tam nie pada. Najwyżej za muza ;) robił.

Bez kosmitów czyli UFO to żadne SF.
Co z tego że jest system bankowonaukowy i system rodowy w walce ze sobą?

Iitam. W dobrej SF o sprawy cywilizacyjne chodzi. W dobrej prozie realistycznej czasem też.
2
DyLEMaty / Odp: Świat za 127 lat albo za 40
« Ostatnia wiadomość wysłana przez maziek dnia Dzisiaj o 02:37:45 pm »
3
DyLEMaty / Odp: Świat za 127 lat albo za 40
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xetras dnia Dzisiaj o 12:26:57 pm »
Docelowo ubędzie nas, zamiast przybywać?
Ilu z was?
:)
(Postulują to granice wzrostu, których nie czytali analfabeci)
4
DyLEMaty / Odp: Świat za 127 lat albo za 40
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xetras dnia Dzisiaj o 12:25:22 pm »
W sumie to ten świat...stało się:
Od 2035 r. nie zarejestrujemy już w państwach Unii nowych samochodów z silnikiem spalinowym. Rada UE przyjęła we wtorek rozporządzenie określające bardziej rygorystyczne normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Regulacja zakłada 100 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla w przypadku nowych pojazdów po 2035 r.

Furtka:
W 2026 r. Komisja dokona szczegółowej oceny postępów w osiąganiu celów 100 proc. redukcji emisji oraz ewentualną potrzebę ich przeglądu.

https://businessinsider.com.pl/gospodarka/unia-wydala-wyrok-na-samochody-spalinowe/ecpte2t
Ferrari Lamborghini Bugatti jest z tego wyłączone.
Dyrektywa nie ma mocy a tylko przemoc czyli wymuszenie.
Nici z tego.

Jak jest gorąc to akumulator puchnie a kiedy zapala się to nie daje się go gasić.
Auto (elektryk) musi się wypalić. Strażak tego nie gasi.
5
DyLEMaty / Odp: Świat za 127 lat albo za 40
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xetras dnia Dzisiaj o 12:22:42 pm »
Założyłem ten wątek już prawie czternaście lat temu, więc do granicy (oczywiście bardzo umownego) przedziału zostało (tylko?) dwadzieścia sześć lat.
To kompletnie jest bez znaczenia.
Temat jest publiczny, forum jest z zasady otwarte [nawet globalne - polsko, niemiecko, rosyjsko, angielskie], a internet jako przestrzeń nie jest niczyją własnością.
Ot, tak.

PS
Teraz te granice przedziału czasowego uległy zmianie o kolejne 14 (plus2)* lata - tyle tytułem uściślenia.
Względne granice są zmienne, nie mamy też na nie wpływu.
*(Względem daty zakładania)
6
DyLEMaty / Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« Ostatnia wiadomość wysłana przez xetras dnia Dzisiaj o 10:27:34 am »
To producenci "Kadru" zrobili "Czułe miejsca":
https://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1175692
A z kolei Piotr Szulkin to głównie Studio Perspektywa:
https://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1175693

A do opowieści pirxowych to tylko Marek Piestrak!
(Dla mnie - geniusz, łącznie z Wilczycą)

Bruno O'Ya (lub ktoś w jego typie) to byłby idealny Pirs!
Do towarzystwa i do szczypania dałbym mu wnuczkę kapitana Petersena, wyłącznie z głosem Janiny Borońskiej-Łągwy.
Miałby co opowiadać.

"Pirxa Lem wymyślił w 1958 r.
Od 1956 r. gotowość nakręcenia z nim jakiegoś filmu ciągle zgłaszał Krzysztof Teodor Toeplitz, kierownik literacki zespołu Kadr.
https://wyborcza.pl/7,75517,21978243,stanislawa-lema-dziela-od-najswietniejszych-poczawszy.html
Skoro wymyślił 3 lata po tym jak KTT organizował jego adaptację po tym kiedy nie był organizatorem adaptacji to są to trzyletnie podróze w czasie w przód i w tył
Zmyśla ta "Wyborcza" i to grubo, z logiką autor jest na bakier.
Potem takie zmyślone "fakty" to tylko dodawanie chaosu do tego co było faktyczne.

KTT wymyślił Lemowi Pirxa??? :)

W estetyce jego "Faraona" jest coś nieuchwytnie sfowatego:

Bez kosmitów czyli UFO to żadne SF.
Co z tego że jest system bankowonaukowy i system rodowy w walce ze sobą?
7
DyLEMaty / Odp: Świat za 127 lat albo za 40
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Dzisiaj o 01:40:07 am »
Pan jeden sądzi, że stoimy na rozdrożach, jak cywilizacja Indiotów w "Podróży dwudziestej czwartej", tylko więcej alternatyw widzi:
https://krytykapolityczna.pl/swiat/cztery-przyszlosci-po-kapitalizmie/
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4852457/cztery-przyszlosci-wizje-swiata-po-kapitalizmie

Acz - jak głębiej pomyśleć - to te cztery rozważane przez niego przyszłości sprowadzają się do jednej, tej pierwszej w sumie.
Bo - w wariancie drugim prawo będzie masowo obchodzone, albo w końcu jawnie upadnie.
W trzecim - braki mogą wciąż istnieć, ale z czasem dojdą do poziomu, na którym z jednostkowej perspektywy staną się nieodczuwalne.
A w czwartym - albo skończy się krwawą rewolucją (vide choćby "Crux" Dukaja), albo rządzący dopną swego, i też zaistnieje wariant pierwszy, tyle, że dla potomków nielicznej grupki ludobójców.
8
Hyde Park / Odp: „Wysyłamy twojego syna na front!”
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Cetarian dnia Lipca 17, 2024, 11:07:13 pm »
Że polityka Bidena i Scholza w przedmiotowym zakresie jest - najłagodniej mówiąc - błędna i tchórzliwa* (choć i tak lepsza, niż Anglii i Francji wobec Polski w '39), przekonywać mnie nie musisz.
Ale nie wiem czy władze - i mieszkańcy - Ukrainy (ci chcący walczyć, w każdym razie) posłuchają Twoich rad (nawet gdyby ktoś im stosowny link podesłał).

* Zwł., że strona przeciwna podobnych skrupułów nie ma:
https://edition.cnn.com/2024/07/11/politics/us-germany-foiled-russian-assassination-plot/index.html

No, przecież ja tego nie piszę z nadzieją, że prezydent i/lub rząd Ukrainy czyta wpisy na tym Forum, tylko żeby zaprezentować stanowisko etyczne.

Z tym, że nie chodzi o tych, co chcą walczyć, tylko o tych, co nie chcą, w tym o takich, którzy chcieli, ale już tego nie wytrzymują – a rotacji nie ma.   

**
Fiszer dziś:

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2263873,1,875-dzien-wojny-jeszcze-by-sie-chcialo-pozyc-a-tu-wojna-ile-wytrzyma-zolnierz-na-froncie.read?src=mt

„Mało kto zdaje sobie sprawę, jak ciężkie warunki panują na froncie, z jakim stresem i strachem musi się zmagać żołnierz. Ile tak można wytrzymać? Okazuje się, że część żołnierzy po ukraińskiej stronie wykazuje oznaki przemęczenia, co objawia się sprzeciwem wobec poczynań przełożonych.
(…)
Ile wytrzyma żołnierz na froncie?
Ostatnio doszło do pewnych niepokojów w ukraińskiej 24. Brygadzie Zmechanizowanej im. Króla Daniła. Pod koniec czerwca rzucono ją na pozycje pod Czasiw Jar. Rotacja pozostawiała jednak wiele do życzenia, bowiem przemęczeni żołnierze, którzy od miesięcy odpierali wściekłe ataki Rosjan, opuścili swoje pozycje, zanim na dobre zdołali je przejąć ci z 24. Brygady z Jaworowa koło Lwowa (rekrutacja do niej odbywa się głównie w zachodniej Ukrainie). W rezultacie źle przeprowadzonego luzowania, gdy Rosjanie wykonali szturm, wtargnęli na częściowo obsadzone, a częściowo nieobsadzone pozycje. Oczywiście zajęli je bez większych problemów, korzystając z powstałego zamieszania, kiedy nie było wiadomo, kto ma się tam bronić. Gen. Syrski się wściekł i nakazał natychmiastowe odzyskanie pozycji. Brygadę rzucono do kilku szturmów, ale na próżno: w odróżnieniu od wojsk ukraińskich, które miały – delikatnie mówiąc – słabo rozbudowaną obronę, Rosjanie od razu wgryźli się w ziemię. Powstały nowe transzeje, ziemianki, punkty ogniowe, zdążono nawet ustawić miny na przedpolu. Nieprzygotowany szturm bez odpowiedniego rozpoznania zakończył się katastrofą. A i tak ukraińskie dowództwo naciskało na atak, na odzyskanie głupio straconych pozycji.
Efekt? 24. Brygada Zmechanizowana, ale nie tylko ona (bo także inne jednostki wysłano do kontrataków), poniosła bardzo ciężkie straty. Przesadą są oceny, że jednostka „praktycznie przestała istnieć”, niemniej nastroje wśród żołnierzy były dość podłe. Widać oznaki frustracji i żalu do przełożonych. Nie był to żaden bunt, jak przedstawiają sprawę Rosjanie, ale groźne niepokoje, które mogą być sygnałem przemęczenia broniących się wojsk w ogóle. W przeciwieństwie do Rosjan Ukraińcy niemal nie rotują jednostek, bo nie mają odpowiednich rezerw, by dać swoim ludziom odpocząć i wytchnąć.
Problem będzie narastał albo do wojska trafi w końcu więcej ludzi, by stworzyć rezerwę „obrotową”. Bo generalnie – ile można wytrzymać? Miesiącami tylko odpierając niekończące się ataki Rosjan, bez perspektyw choćby na jakąś zmianę, nawet na ofensywę. A ci walczą jak robokopy. Mięsne szturmy jeden za drugim, giną jedni, atakują kolejni. Żadnych buntów, czasem jakieś narzekanie. Bez krytyki wojny, sensu jej prowadzenia czy nawet wyższych przełożonych. Nie odpuszczają, atakują fala za falą. Ukraińcy też się nie cofają, są niezmordowani, kopią i walczą, a jak nie walczą, to kopią. Coraz więcej transzei, ziemianek, tuneli. Wykurzyć ich z raz zajętych pozycji to niemal cud.
Ukraińcy jednak żyli w państwie bardziej cywilizowanym, z nadzieją na lepsze, dla nich przeskok do brudnych okopów jest większy. A najgorzej pogodzić się ze śmiercią w wieku 30 czy 40 lat. Jeszcze by się chciało pożyć, a tu wojna.”


9
Lemosfera / Odp: "Śledztwo" i inne ekranizacje.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Lipca 17, 2024, 05:13:57 pm »
O "Milczącej gwieździe", tym razem negatywnie:
10
DyLEMaty / Odp: Piotr Szulkin i to, co stworzył
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Q dnia Lipca 17, 2024, 10:43:18 am »
KTT mógł może i chcieć ale raczej nie za innych.
Bo inni mogli mniej móc.

Tu jest jeszcze ta ciekawostka, że KTT stracił w/w stanowisko b. szybko (by odzyskać je dopiero w roku '80); zastąpił go Konwicki:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Studio_Filmowe_„Kadr”

Kogo widział KTT w roli adaptatora Pirxa?

Nie wiem. Zastanawiałbym się czy nie Kawalerowicza (tak prestiżowo, bo kierownikiem artystycznym Kadru był)... Zresztą pasowałby mi. W estetyce jego "Faraona" jest coś nieuchwytnie sfowatego:
Strony: [1] 2 3 ... 10