Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - maziek

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 757
31
Hyde Park / Odp: Czarnobyl po polsku
« dnia: Kwiecień 21, 2021, 07:23:45 pm »
No nienaukowe masz podejście w tym temacie :) .

33
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 20, 2021, 08:48:32 pm »
No, raz kozie śmierć! Zwolnił się termin, dostałem telefon, pojechałem a tu niespodziewanka - Pfizer a nie A-Z. Tak więc jestem zaszczepion (pierwszą dawką). Nie, błona między palcami w ogóle nie przeszkadza, to mity. Przyjąłem też z własnej inicjatywy dawkę C2H5OH na wszelki wypad, gdyż jak powszechnie wiadomo, strzyżonego Pambuk strzyże, ratuj się kto może i tak dalej. Póki co żadnych efektów ubocznych, poza tą błoną, ale to się wytnie.

34
DyLEMaty / Odp: Eksploracja Kosmosu
« dnia: Kwiecień 19, 2021, 08:52:58 pm »
To zaiste niesamowite.

35
Hyde Park / Odp: Dywagacje historyczne
« dnia: Kwiecień 17, 2021, 06:04:05 pm »
Z tym że, apropos stawiania Berii w długim szeregu  ludzi, którzy wypłynąwszy na krytyce poprzednich satrapów, zaraz po oczyszczeniu przedpola sami się nimi stali - Beria faktycznie podejmował dość zdecydowane i zadziwiające ruchy, skoro nawet Niemcy miał chcieć zjednoczyć. Co prawda nie wiem, jakie w ZSRR były w tym względzie zwyczaje, ale zdaje mi się, że rozwianie spopielonych zwłok wielkim wentylatorem w celu zapobieżenia rezurekcji też jest raczej szczególne ;) .

36
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 16, 2021, 08:58:51 pm »
No OK, można finezyjnie dyskutować o punkcie przełamania, ale uważam, że także Ty znajdziesz taki punkt, od którego nie chciałabyś finansować kogoś, kto postępowałby zdecydowanie i drastycznie wbrew własnemu zdrowiu, tak jak dajmy na to w większości TU autocasco nie pokrywa sytuacji, kiedy kierowca rozmyślnie spowoduje wypadek. Przy czym w Polsce, przynajmniej teoretycznie, każde zagrożenie życia jest zażegnywane za darmo, więc dlatego napisałem, że "w miarę możliwości wykup własne (ubezpieczenie)" bo de facto i tak taka osoba będzie leczona.

37
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Kwiecień 16, 2021, 07:40:36 pm »
A to dlaczemu? Jesli ktos chce uniknac skutkow choroby to sie szczepi, a jesli chce podjac takie ryzyko, to chyba jego sprawa? Moje cialo - moj wybor, right? Tylko nie pisz, ze zaszczepieni nie sa w stanie zarazic tym wirusem, jesli zostana zainfekowani, bo jak na razie nie ma na to dowodu.
Ponieważ sądzę, i tak bym decydował, nawet nie mając żadnych danych, że po pierwsze:
- im więcej zaszczepionych, tym mniejszy problem dla gospodarki i służby zdrowia (leczenie pod respiratorem jest wielce kosztowne, takoż wolne, renty i pogrzeby),
po drugie:
- na ogół szczepienie, które przeciwdziała rozwojowi choroby, zapobiega również jej rozprzestrzenianiu, bo nawet jeśli zaszczepiony choruje bezobjawowo (jeśli to można tak określić), to trwa to krócej.
Po trzecie - są pierwsze dane, że takie działanie występuje: https://www.nature.com/articles/d41586-021-00450-z
Po czwarte dziś pierwszy dzień mego rocznika i z punktu trafiłem już na 4 maja (i A-Z, hihi).
Cytuj
Jakie znowu demagogizujesz? Zwracam uwage (po raz kolejny), ze dlugoterminowe skutki nie moga byc jeszcze poznane i dlatego do tej pory testy trwaly kilka lat, a nie miesiecy. Jezeli bierzesz pod uwage jedynie ilosc obiektow testow, to jasne; mozna przyjac ze 1,2,3 faza sie odbyla.
Tak właśnie sądzę, że się zupełnie normalnie odbyła a dodatkowo każdego dnia naszej dyskusji szczepione są chyba dosłownie miliony ludzi i póki co nie widać niczego strasznego, natomiast covid wbrew początkowemu mniemaniu niektórych, że "to tylko rodzaj grypy" i że "w lato (poprzedniego roku) przejdzie" okazał się jednak czymś znacznie gorszym. Gdyby to nie była choroba zakaźna to oczywiście choruj sobie człowieku na własne konto ile chcesz, tylko w miarę możliwości nie obciążaj swoim wyborem ubezpieczenia, za które ja też płacę. Wykup własne. "Człowieku" tu używam  ogólnie, nie w stosunku do Ciebie, Ty mam nadzieję się opamiętasz ;) .
Cytuj
Jeszcze jest pytanie: "Jak zdefiniujesz osobe mloda" ;) 
Akurat tu sprawa jest prosta, jeśli śmiertelność w przedziałach wiekowych zmienia się (np. przedziały o niższym wieku zaczynają mieć taką zachorowalność czy śmiertelność czy powikłania, jak poprzednio przedziały starszych) - to sytuacja jest jasna.
Cytuj
Czekam na konkretne dane.
Panie jestem stary i leniwy, poszukaj sobie. Jest sporo artykułów o ogólnym sensie typu "mediana wieku zgonów jest coraz niższa" względnie toż samo odnośnie do ciężkich powikłać pochorobowych.
Cytuj
Staram sie trzymac istniejacych definicji, a nie wymyslac nowe, albo dostosowywac je do tego co mi wygodnie ;)
Czuję, że chcesz mi przykopać, i to za to, że serce na dłoni podałem ;( ...
Cytuj
Teoria swoje, a rzeczywistosc swoje. A ze sa rozbiezne, to maniacy teorii szukaja usprawiedliwien na blednosc teorii, zeby nie stanac oko w oko z rzeczywistoscia i weryfikacja teorii. Skoro teoria bezposrednio dotyczy zachowania populacji, a wiec nie da sie odseparowac ludzkich zachowan, a rzeczywistosc nie potwierdza slusznosci teorii, to teoria nie moze byc uznana za prawidlowa.
To są łatwe prawdy, a ja sądzę, że jednak prawda jest znacznie bardziej złożona. Czy nakaz zakładania maseczek względnie zakaz zgromadzeń (skutkujący np. zakazem przebywania w miejscach, w których te skupiska się naturalnie wytwarzają - to wedle Twej definicji lockdown?
Cytuj
Kawalu nie znalem, nawet z podstawowki. Chyba jednak 2 rozne pokolenia  ;)
Ale czy śmieszny? Małżonka twierdzi że nie, i że jest kolejnym dowodem na to, iż jestem starym, śmierdzącym moczem capem ;) .

38
Hyde Park / Odp: Bracia mniejsi
« dnia: Kwiecień 16, 2021, 07:02:20 pm »
Tak to widzisz?  Beria - wyjatkowej klasy lajdak, szef NKWD, morderca, sadysta i seksualny predator, gorliwym destalinizatorem? W sensie, ze chcial cos zmieniac na lepsze?
Poczytaj o Berii ;) ... Wszystko prawda, co napisałeś, kim, czy czym był - ale za co go zaciukali?

39
DyLEMaty / Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« dnia: Kwiecień 16, 2021, 06:44:11 pm »
Gdzie widzisz tam pomiarowe 0.8'?
Tu, to tak na moje oko średnia pomiarów satelitarnych. Trend oczywisty, różnica ok 0,8 stopnia.


40
DyLEMaty / Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« dnia: Kwiecień 15, 2021, 08:54:04 pm »
https://m.youtube.com/watch?v=9fRBdy-6nZ0
Bardzo ładny (jeśli prawdziwy) wykres pokazujący podniesienie średniej mierzonej temperatury o jakieś 0,8 stopnia w ciągu pi-oko 40 lat - i ma rację facet, że mucha nie siada, bo to satelitami mierzone a nie przez gryzipiórków obliczone ;) . Choć niewątpliwie fakt, że napadało śniegu, w oczywisty rujnuje twierdzenie, że średnia temperatura się podnosi ;) .

41
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Kwiecień 13, 2021, 10:40:07 pm »
No nie wiem...czy te podziękowania nie były na wyrost - może waćpan byłby spokojniejszy bez tych wizualizacji;)
O Pani, jestem rozwibrowan po tem, lecz z Twej rączyny - nawet cykutę!

42
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Kwiecień 13, 2021, 07:54:34 pm »
Musisz wejść na stronę ninateki:
https://ninateka.pl/vod/animacje/doradcy-krola-hydropsa-natalia-brozynska/
I tam tylko przycisk "oglądaj" - aktualnie Hydrops.

Psss...to nie "aktualnie" - poniżej są inne filmiki i też działają - każdy może sobie zobaczyć co chce.
Dzięki, o Pani.

43
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Kwiecień 13, 2021, 07:33:41 pm »
Nie mogę nic zdziałać na stronie wydarzenia https://fina.gov.pl/event/animacje-na-podstawie-lema-w-ninateka-pl/ - przycisk "bezpłatne wejście" jest martwy. Przynajmniej do teraz, czyli do 13 kwietnia godź 18:32. Niezależnie którędy się próbuję tam dostać.

44
DyLEMaty / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Kwiecień 11, 2021, 10:29:21 pm »
To ciekawe pytanie, myślę, że nie miał wyjścia, jak tylko liczyć dla każdego ciała osobno, co i tak, biorąc pod uwagę "ręczną robotę" musiało być katorgą. W sumie to ciekawe, bo w zasadzie Merkury krąży wokół środka ciężkości Układu (barycentrum), który czasami wychodzi nawet poza powierzchnię Słońca - wówczas zdaje mi się, że to Słońce powinno też perturbować jego orbitę hm... Ciekawe też jak w ogóle to liczył nawet dla dwóch ciał, kiedy np. Uran ma okres orbitalny 84 lata. Czyli zależnie od wyboru początkowego dnia do obliczeń mógł w zasadzie "ciągnąc" w jedną stronę, ale wybierając inną datę, będzie ciągnął w drugą i na przestrzeni 100 lat to się nie zniesie itd. Ponieważ liczył na piechotę to musiała być masakryczna ilość obliczeń. Ciekawe, czy podana wartość (38''/100 lat) to ta oryginalna, do której doszedł Le Verrier, bo obecnie podaje się, że udział relatywistyki to 43''/100 lat.

45
DyLEMaty / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Kwiecień 09, 2021, 09:32:06 am »
Co do "szanownech ściślaków" to taki żarcik a la "szanowne państwo" (zamiast "szanowni państwo") - fuzja wymowy międzywojennej i nagłego awansu społecznego - przynajmniej ja to tak odbieram, ale może liv inaczej ;) ? LA, takie pytania to będą dopiero, jak będziesz zdawał na rektora polonistyki przy UW ;) .

W sumie założenie progu statystycznego (czy odchylenie standardowe ma być sigma 4 czy 5) jest jednak sztywnym założeniem na zasadzie, że dorosły jest, kto ma 18 lat (a dzień wcześniej jest jeszcze niedorosły i wódki kupić nie może). Gdyby faktycznie potwierdzono tę różnicę, nawet sporo mniejszą, byłoby to coś bez wątpienia, biorąc pod uwagę, że zgodność MS z doświadczeniem potwierdza się na ogół do ostatniej cyfry znaczącej w pomiarze eksperymentu, przy czym na ogół ta ostatnia cyfra znacząca jest diablo daleko za przecinkiem (znacznie dalej, niż wykryta tu niezgodność).

A w jakim sensie orbita Merkurego? Precesja jego orbity była niewytłumaczalna na gruncie teorii Newtona, ale ta niezgodność nie była przyczyną opracowania przez Einsteina OTW (albo nie obiło mi się to o uszy?). Natomiast już po sformułowaniu OTW zauważono, że ta precesja jest wytłumaczalna na jej gruncie, co stało się jednym z pierwszych możliwych do wykrycia wówczas efektów ją potwierdzających. Czyli poniekąd odwrotnie niż w tym wypadku (w sensie, że nie ten konkretny efekt był impulsem do opracowania nowej teorii, natomiast posłużył do jej potwierdzenia).

Swoją drogą tak apropos nowych teorii to jakiś czas temu wpadło mi w oko, że dwóch Polaków (m.in. dr Dragan) wymyśliło (i opublikowało w szanowanym periodyku) uzupełnienie OTW, które do naszego, makroskopowego świata wprowadziłoby elementy znane z mikroświata, które ogólnie można nazwać "niemieszczącymi się w głowie" jak splątanie itd. Mianowicie uznali, że niesłusznie jest odrzucana gałąź rozwiązań równań OTW, która daje prędkości >c (mniej więcej, na zasadzie, na jakiej przewidziano przed jego odkryciem, że istnieje pozyton, skoro równanie elektronu daje jako wynik dwie wartości różniące się znakiem). Wtedy coś mnie oderwało od lektury i zapomniałem, a wczoraj czy przedwczoraj napisali o tym w gazecie, wiec przypomniałem sobie, że zaraz na początku zastanawiałem się, czy można pomyśleć jakieś doświadczenie, które mogłoby to sfalsyfikować, ponieważ z teorii wynika, że te dwa światy są wiecznie rozłączne, coś co porusza się z prędkością <c nigdy jej nie przekroczy i odwrotnie. No i teraz doczytałem, że póki co nie ma pomysłu, jak można takie założenie sfalsyfikować, co poniekąd kładzie teorię, jako że niefalsyfikowalne teorie nie mogą być badane doświadczalnie, a więc nie można wykazać ich zgodności z rzeczywistością. Tym niemniej wielokrotnie się zdarzało, że po jakimś czasie ktoś wpadał na pomysł, jak taką, początkowo jak sądzono niefalsyfikowalną teorię, jednak poddać falsyfikacji (jak np. w kwestii twierdzenia Bella o zmiennych ukrytych).

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 757