Autor Wątek: Moja chwała z przyjaciół się bierze.Listy 1972-1984 Stanisław Lem, Ursula LeGuin  (Przeczytany 217 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6997
    • Zobacz profil
wyd. Wydawnictwo Literackie, premiera: listopad 2024

Czy wielkie umysły myślą podobnie? Nie wymaga chyba uzasadnienia, dlaczego korespondencja jednych z najwybitniejszych twórców literatury fantastycznej znalazła się na tej liście.

Ona uwielbiała jego prozę. Mówiła, że „Lem jest jak Kafka, tylko zabawny". On był jej wdzięczny za to, że stanęła w jego obronie, gdy skrytykował amerykańskie stowarzyszenie pisarzy. I choć pozornie wydaje się, że pisali zupełnie inne książki, to łączy je filozoficzna, humanistyczna refleksja.
"Zdarzają się w literaturze takie paradoksy, jak ten – że roli pełnionej przez czary w jednej książce można przypisać więcej realizmu aniżeli roli odkrycia naukowego – w innej", pisał Lem w posłowiu do jednej z książek Le Guin. Liczę na wciągającą lekturę.


Tyle przeczytałam w GW:
https://wyborcza.pl/7,75517,31300359,18-ksiazek-na-ktore-czekam-tej-jesieni.html#commentsAnchor

Zobrazowane:


Dziwne...cały net milczy w temacie - włączając w to samo WL. :-\

Pssss...nie sądziłam, że ich korespondencja była tak obszerna, że mogłaby  dostarczyć materiału na książkę...

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16551
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Moja chwała z przyjaciół się bierze.Listy 1972-1984 Stanisław Lem, Ursula LeGuin
« Odpowiedź #1 dnia: Października 02, 2024, 04:07:26 pm »
nie sądziłam, że ich korespondencja była tak obszerna, że mogłaby  dostarczyć materiału na książkę...

Też obstawiałem broszurkę, a tu proszę, proszę... W każdym razie będzie co czytać w jesienne wieczory.
(Nawiasem: dr Gajewska zapewnia, że korespondencja z Gromową równie interesująca, ale kto dziś słyszał o Gromowej. No, ale gdyby zrobić tak np. jeden tomik korespondencji z Dickiem i kolejny - z pozostałymi autorami i redaktorami SF, to A.G. mogłaby tam błyszczeć, i na nowo znana się stać...)

Dziwne...cały net milczy w temacie - włączając w to samo WL. :-\

Tak, zaskakujące. W końcu premiera już w przyszłym miesiącu, jeśli wierzyć "GW".
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6997
    • Zobacz profil
Odp: Moja chwała z przyjaciół się bierze.Listy 1972-1984 Stanisław Lem, Ursula LeGuin
« Odpowiedź #2 dnia: Października 02, 2024, 07:50:23 pm »
No właśnie nie wiadomo czy będzie co czytać - cokolwiek dziwna ta cisza medialna...
GW pewnie dostała jakąś zajawkę, bo przecież okładki i opisu sobie nie wymyślili...niemniej może po drodze wyskoczyły jakieś problemy z wydaniem?
I wycofka? :-\