Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - .chmura

Strony: [1] 2 3 ... 19
1
Hyde Park / Odp: Szachy
« dnia: Dzisiaj o 07:20:14 pm »
Szachy super! Smoku? Lieber Augustinie? Zagramy na https://www.chess.com/play? No dobra, dobra. Tak tylko zapytałem...

2
Hyde Park / Odp: Pożegnania
« dnia: Styczeń 14, 2021, 04:52:02 pm »

3
Hyde Park / Odp: PRL - plusy i minusy
« dnia: Styczeń 03, 2021, 01:54:13 pm »
.

4
Hyde Park / Odp: PRL - plusy i minusy
« dnia: Styczeń 03, 2021, 01:44:59 pm »
Plusy:
Niewystępowanie jawnego bezrobocia.
Minusy:
Występowanie ukrytego bezrobocia.

Makroekonomiczne skutki tych obu rodzajów bezrobocia są podobne i sprowadzają się do marnotrawstwa (ogromnego ubytku PKB). Jednakże skutki dotyczące samych osób bezrobotnych są różne. W Peerelu bezrobotni ukryci zwykle nawet nie wiedzieli, że ich praca jest nikomu niepotrzebna. Natomiast bardzo wielu bezrobotnych jawnych cierpi i w efekcie, niekiedy, np. się zabija. W Polsce po 1989 r. widoczna jest wyraźna korelacja liczby bezrobotnych i liczby samobójstw (chodzi o liczącą WIELE TYSIĘCY nadwyżkę liczby samobójstw w porównaniu np. z dekadą stanu wojennego, czyli z latami 80. XX w.).

5
Lemosfera / Odp: O Lemie napisano
« dnia: Styczeń 03, 2021, 01:07:59 pm »

6
Lemosfera / Odp: O Lemie napisano
« dnia: Styczeń 03, 2021, 01:01:04 pm »
Tyrmand o Mistrzu: "zachwyt i obrzydzenie".

7
Hyde Park / Odp: Pożegnania
« dnia: Styczeń 02, 2021, 12:25:47 am »
To prawda, chwilami Staszek był nie do wytrzymania. Żył, jak chciał i jak potrafił, ale przecież, bez akcji Agory SA, sam płacił swoje rachunki.

Nie mogę jutro pójść do tej świątyni, a potem na pogrzeb Staszka. Kiedy jednak wrócę do Warszawy, 3, 4 a może 5 stycznia, pojadę do Jazgarzewa i poszukam świeżego grobu. Jeśli ktoś chce, żebym także w jego imieniu nabył bardzo czerwoną różę, niech da znać na priv.

8
Lemosfera / Odp: Lem w/g Orlińskiego czyli pijerwsza bijografia ;)
« dnia: Styczeń 01, 2021, 07:03:17 pm »
nikt nie zaprzeczy, że stosunki społeczne ulegają przekształceniom, i z czasem jest jednak (...) raczej lepiej, niż gorzej (...).

Tak jest raptem od kilkuset lat, a historia ludzkich społeczeństw to są setki tysięcy lat. Za chwilę znowu może być raczej gorzej niż lepiej. Tu nie ma żadnych "praw rozwoju społęcznego", żadnej nieuchronności...

9
Lemosfera / Odp: Lem w/g Orlińskiego czyli pijerwsza bijografia ;)
« dnia: Styczeń 01, 2021, 06:56:07 pm »
wszyscy (lub prawie wszyscy) jesteśmy marksistami

.Chmura jest innego zdania. Na przykład wielu argumentuje, że decydujące są przemiany szeroko pojętych IDEI, a nie przemiany TECHNOLOGII i że to one napędzają ewolucję społeczną. Wskazują np., że pojawienie się szeroko pojętego protestantyzmu, a nie pojawienie się maszyny parowej, spowodowało powstanie "kapitalizmu", a zatem także całą resztę, łącznie z odkryciem DNA.

10
Lemosfera / Odp: Lem w/g Orlińskiego czyli pijerwsza bijografia ;)
« dnia: Styczeń 01, 2021, 06:04:52 pm »
.Chmura sądzi, że - w pewnym sensie - Mistrz po kres swoich dni, świadomie lub nieświadomie, pozostał marksistą. Wszak u Mistrza siłą, która napędza zapierające dech przemiany ludzkiego społeczeństwa (zob. transhumanizm itd.) jest ZAUTONOMIZOWANY ROZWÓJ TECHNOLOGII, np. rozwój technologii umożliwiającej kontrolowanie DNA i RNA. U innego, zdaniem .chmury mniej utalentowanego i mniej uczciwego intelektualnie marksisty cybernetyka, Oskara Langego, nazywało się to "postępującym rozwojem sił wytwórczych". Przemiany w "bazie" wymuszające dostosowania "w nadbudowie", itd. (© .Ch.). Czyż nie tak?     

11
Hyde Park / Odp: PRL - plusy i minusy
« dnia: Styczeń 01, 2021, 05:54:04 pm »
.Chmura wie, jak bardzo naładowany emocją jest ten temat.
Minusy:
Koszty społeczne i gospodarcze wojny domowej i zmiany ustroju społecznego i gospodarczego w Polsce w drugiej połowie lat 40. XX w., stłumienie podstawowych swobód politycznych (niemniej, zakres tych swobód w Peerelu był znaczny w porównaniu z innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej) oraz wykorzystywanie przemocy w celu utrzymania władzy i związane z tym koszty społeczne (Czerwiec 1956, Grudzień 1970), niewykorzystanie szans dokonania reform gospodarczych, przyśpieszenia i zracjonalizowania rozwoju kraju.
Plusy:
Zmiany terytorialne, reforma rolna, powojenna odbudowa kraju, industrializacja i rozbudowa infrastruktury gospodarczej, wydźwignięcie z nędzy i kulturowego zacofania niższych klas społecznych, masowe i tanie budownictwo mieszkaniowe, powszechnie dostępna edukacja i ochrona zdrowia, emancypacja kobiet (prawo do aborcji), rozkwit "wysokiej" kultury (czytelnictwo, literatura, teatr, kino itd.), stworzenie korzystnych warunków dla rozwoju gospodarczego po 1989 r. (rozbudowana infrastruktura i przemysł ciężki, nagromadzone zasoby kapitału ludzkiego). 

Widzicie jakieś inne minusy lub plusy?

12
Lemosfera / Odp: Lem w/g Orlińskiego czyli pijerwsza bijografia ;)
« dnia: Styczeń 01, 2021, 04:02:41 pm »
Q:
Albo i na niniejszym ;):https://forum.lem.pl/index.php?topic=1780.0

Jakie ciekawe wypowiedzi!

13
Lemosfera / Odp: Lem w/g Orlińskiego czyli pijerwsza bijografia ;)
« dnia: Grudzień 31, 2020, 10:11:28 pm »
Dziękuję za link, nie byłem świadom, że www.kompromitacje.pl gościły już na forum Mistrza. Mnie zainteresowała głównie www.kompromitacji.pl krytyka wypowiedzi o Mistrzu, przez Gazetę Wyborczą pasowanego na Autorytet od Lema, Wojciecha Orlińskiego. Jak widzę, za sprawą Kuzynki Pirxa krytyka Orlińskiego została jednak (trochę wbrew tytułowi wątku) wyparta przez dyskusję rzeźnię o uwikłaniu Mistrza w komunizm. .Chmura myśli, że wszelkie oceny tego uwikłania zależą - silnie - od oceny fenomenu Peerelu. Czy Peerel był nadwiślańskim odpowiednikiem III Rzeszy, czy może Peerel był nie do końca nieudaną próbą realizacji pięknej bajki. Dyskusja na ten temat wymagałaby pewnie osobnego wątku na innym forum.

14
Lemosfera / Odp: Lem w/g Orlińskiego czyli pijerwsza bijografia ;)
« dnia: Grudzień 31, 2020, 04:06:46 pm »
Hm.

Strony: [1] 2 3 ... 19