Nie mów LA, że ten plakat to oryginał z epoki
.
Nie, nie będę mówił

To plakat z taniej, drugorzędnej restauracji na Krymie, stylizowanej na jadłodajnię robotniczą za czasów ZSRR:
https://irecommend.ru/content/dlya-tekh-kto-schitaet-chto-v-krymu-dorogaya-eda-vy-prosto-ne-umeete-iskatPrawdopodobnie plakat został inspirowany powszechnie znanym hasłem z satyrycznej powieści Ilfa i Pietrowa „Dwanaście krzeseł”, która cieszyła się popularnością w latach mojej młodości dzięki filmowi Leonida Gajdaja.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dwanaście_krzesełOto odpowiedni fragment z niej. Rok 1927, nieduże rosyjskie miasto, dom opieki.
Obiad właśnie był gotowy. Woń przypalonej kaszy znacznie się wzmogła i zagłuszyła wszystkie pozostałe stęchłe zapachy panujące w tym domu. Na korytarzach zrobił się ruch. Staruszki ostrożnie wychodziły z kuchni, oburącz trzymając przed sobą blaszane miseczki z kaszą i siadały przy ogólnym stole, unikając widoku rozwieszonych w jadalni haseł w osobistym układzie Aleksandra Jakowlewicza i artystycznym wykonaniu Aleksandry Jakowlewny. Hasła te brzmiały następująco:
„POŻYWIENIE - TO ŹRÓDŁO ZDROWIA”
„JEDNO JAJKO ZAWIERA TYLE TŁUSZCZU CO FUNT MIĘSA”
„DBAJ O UZĘBIENIE”
„STARANNIE PRZEŻUWAJĄC POKARM - POMAGASZ SPOŁECZEŃSTWU”
oraz
„MIĘSO JEST SZKODLIWE”
Wszystkie te święte prawdy przypominały staruszkom o straconym jeszcze przed rewolucją uzębieniu, o jajkach, których nie jadły od tamtej pory, o mięsie, które pod względem zawartości tłuszczu ustępuje jajkom, a może nawet o społeczeństwie, któremu nie miały możności pomagać przez staranne przeżuwanie pokarmów.Nawiasem, tłumaczenie Brzechwy i Żeromskiego wydaje mi się doskonałym. Wbrew powiedzeniu, iż przekład jak kobieta – może być albo piękny, albo wierny
