Autor Wątek: O Lemie napisano  (Przeczytany 594777 razy)

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2222
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1125 dnia: Stycznia 13, 2024, 02:04:32 pm »



Dlaczego Stanisław Lem był tak popularny wśród obywateli ZSRR?

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16375
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1126 dnia: Lutego 02, 2024, 10:09:27 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16375
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1127 dnia: Lutego 13, 2024, 02:13:09 pm »
Znowu z gatunku powiedziano - cykl wykładów na tematy futurologiczne, na pierwszym miejscu Lem, jak należy (potem Clarke, Asimov, Heinlein, Sagan, Dyson i inni):

ps. Rzut oka na CV wypowiadającego się powyżej, i jego dorobek:
https://ziegler.theoryofcomputation.asia/
https://www.researchgate.net/profile/Martin-Ziegler-3
« Ostatnia zmiana: Lutego 13, 2024, 04:29:34 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16375
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1128 dnia: Lutego 20, 2024, 02:25:34 pm »
Linkowałem kiedyś sporo lemowskich recenzji z tego bloga. Doszukałem się jeszcze jednej:
http://charliethelibrarian.com/stanislaw-lem-bajki-robotow/
A poza lemowską - i okololemowskiej:
http://charliethelibrarian.com/wojciech-orlinski-lem-zycie-nie-z-tej-ziemi/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16375
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1129 dnia: Marca 02, 2024, 06:04:43 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3013
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1130 dnia: Marca 06, 2024, 01:22:54 pm »

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16375
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1131 dnia: Marca 07, 2024, 11:39:18 am »
Na moje oko nie było...
Przy czym zadaję sobie to samo pytanie odnośnie n/w pochwały "Solaris"... jako powieści nowofalowej:
https://reactormag.com/embracing-the-impossible-puzzle-of-stanislaw-lems-solaris/

"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16375
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1132 dnia: Marca 14, 2024, 11:53:39 am »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16375
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1133 dnia: Marca 21, 2024, 01:08:05 pm »
Powiedziano o historii SF w "Młodych Technikach" (ze wzmianką o Lemie, drobną):
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16375
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1134 dnia: Maja 10, 2024, 03:34:47 pm »
Taka tam lista SF-owych polecanek, na której i Mistrza (z "Bajkami...") umieścili:
https://www.empik.com/pasje/od-czego-zaczac-przygode-z-sci-fi-najlepsze-ksiazki-science-fiction-dla-mlodziezy,127022,a
(Klasyka, b. głośne polskie tytuły niedawnych dekad i... debiutantka. Czyżby o marketing chodziło?)

Edit: I kolejna lista, opowiadaniowa:

Skojarzyła mi się rodzima antologia "Siedmiu fantastycznych" po tytule ;).
« Ostatnia zmiana: Maja 11, 2024, 01:00:34 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16375
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1135 dnia: Czerwca 13, 2024, 01:42:18 am »
O polskich filmach SF - z lemowskimi ekranizacjami na czele - lat temu parę powiedziano:


Edit: Będzie i fragment pisany. Skoro się już w Michalskim zanurzyłem:

"Podróż Polaka na Zachód zawsze była i pozostała nawet teraz, po ustrojowym przełomie, podróżą w czasie. W powieści "Powrót z gwiazd" Stanisław Lem zaszyfrował to doświadczenie, opowiadając historię kosmonauty, który powraca na Ziemię po kilkuletniej podróży z prędkością podświetlną (na naszej planecie upłynęło w tym czasie lat kilkadziesiąt). Wychowany do walki i heroizmu kosmonauta powraca do społeczeństwa sybarytów, "postmodernistów", którzy nie mają pojęcia, dlaczego ich ojcowie wysłali go w tę podróż. Sącząc tequillę sunrise w restauracji "Enchilada" i patrząc na dobrze ubranych młodych ludzi przechadzających się deptakiem po nabrzeżu Wezery, poczułem się nagle takim kosmonautą. Tyle tylko, że ja miałem już za kilka dni wrócić z powrotem do gwiazd, do mojego fatalnego i heroicznego miejsca urodzenia, skąd za pośrednictwem satelity dobiegał mnie oskarżycielski okrzyk posłanki Samoobrony: "Kał szczura! Kał szczura!"."

Cezary Michalski "Smutek spełnionych marzeń"
("Życie" 15.06.2002)

Ech, gdzie są niegdysiejsze śniegi...
« Ostatnia zmiana: Czerwca 14, 2024, 09:12:17 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16375
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1136 dnia: Lipca 06, 2024, 05:49:08 pm »
Niby o rodzimych autorach SF lat '80-90, ale bez Lema się nie da o polskiej fantastyce mówić:
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

.chmura

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 314
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1137 dnia: Lipca 10, 2024, 05:05:45 pm »
Myślę, że ten artykuł: http://podstawyekonomii.pl/ekonomiastanislawalema/zyciorys/ jakoś uzupełnia tekst, który parę dni temu opublikowałam w wątku o "Dialogach" (Dialogi a marksizm Stanisława Lema). Napiszcie coś, proszę.
« Ostatnia zmiana: Lipca 10, 2024, 05:33:38 pm wysłana przez .chmura »

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16375
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1138 dnia: Lipca 10, 2024, 06:44:15 pm »
Ja bym się tu ustawił trochę z boku. Tj. nie widzę nic wstydliwego w byciu marksistą takim jak Lem. (Zwł., że faktycznie - świństw nie robił, przemocą ustroju nie umacniał, wierząc w słuszność kierunku potrafił brutalnie szczerze - na ile okoliczności pozwalały - ocenić błędy na tej drodze.)
Histmat też - jako teoria cząstkowa - nie wydaje mi się wymagać obrony. Owszem, trzeba dodawać mu kontekst, bo nic nie jest po heglowsku zdeterminowane (nie wiadomo by jaki duch-wieczny rewolucjonista w ściśle określoną koleinę nas pchał), ale jako ogólne dostrzeżenie pewnych wycinkowych prawidłowości sprawdza się - IMHO - do dziś. Choć teraz nie mówi się o komunizmie, a o post scarcity (względnie trekonomics ;)).
Tylko jeśli chodzi o sens tekstu o Wellsie i Leninie skłonny byłbym zgodzić się raczej z livem, niż z Tobą, że był on przewrotny, bo pamiętam "Podróż trzynastą", z Pintą, starszą od w/w eseju o dekadę, a jest ona bezlitosna dla historii ręcznych popychaczy, wśród których Iljicz był pierwszym istotnym. (I w jej kontekście "Obłok..." nie gryzie mi się z "Korzeniem". Lem zdolny był dostrzec i awers i rewers.)
« Ostatnia zmiana: Lipca 10, 2024, 07:18:07 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

.chmura

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 314
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1139 dnia: Lipca 10, 2024, 09:24:28 pm »
Dziękuję Q! Jeszcze raz przeczytam tę Podróż XIII, o której piszesz. A co sądzisz o tym zdaniu z polskich Dialogów, które zniknęło w amerykańskich Dialoques z 2021 r. (porównaj - odpowiednio - s. 179 wydania Agory i s. 155 z Dialoques)? Może się po prostu pomyliłom? Albo to jest jakiś głupi przypadek? Chcieli dobrze, a wyszło, jak wyszło... W końcu Redaktorzy z The MIT Press nie muszą znać polskiego. Gryzie mnie to. No bo jak nie tak, to jak? Lemologu? Po Meczu, jak tylko znajdę, co trzeba, zrobię skany stosownych stron. Mam nadzieję, że Marciniak jednak dostanie ten finał!
« Ostatnia zmiana: Lipca 10, 2024, 09:30:22 pm wysłana przez .chmura »