Chodzi Wam, że jest liczba spełniająca warunki zadania, ale po odebraniu pomarancyj przez piątego, jeszcze szósty Grek mógłby zadziałać wg schematu? Tego nie sprawdzałem.
We wzorze x=[625(5n+1)+1476]/256 n to liczba naturalna, oznaczająca ilość pomarancyj, jaką zabrał 5 Grek - ale nie wynika z tego wzoru, ze podstawiając jakąkolwiek n do tego wzoru otrzymamy x sensowne, czyli całkowite. Należałoby zastrzec, że x jest całkowite, jako drugi warunek. Zostawiłem notatki w domu, ale wyraz (5n+1) się powtarza i to może być znak. Na razie nie przychodzi mi do głowy, jak analitycznie "wyjąć" z wyżej podanych warunków n-y dające x-y całkowite w sposób elegancki, tzn nie metodą oblicz i sprawdź, czy x wyszło całkowite.
Moje sprawdzenie było brute force czyli toporne. Za pomocą arkusza kalkulacyjnego sprawdziłem wszystkie liczby naturalne w przedziale <1; 2014> podstawiając je do ww. wzoru jako n (czyli liczbę pomarancyj, jaką wziął sobie 5 Grek) i w związku z tym co prawda nieelegancko ale skutecznie wyszło mi, że 3121 to najmniejsza liczba zebranych pomarancyj spełniająca warunki zadania (tzn. liczba zebranych pomarancyj przed pierwszym rozbiorem, czyli warość x, dla której liczba n, jaką zabrał 5 Grek, wynosi 255). Wyniki jak się je przegląda kolumnami to są "symetryczne" i układają się we wzory
Na temat liczb pierwszych to jam za cienki

.
@Hoko o co chodzi czy dobrze zapisałem? To ułamek, nad kreską jest 625*(5n-1) + 1476 a pod kreską 256 - czy pytasz o co innego?
@VOSM czy tam VOSBM - na jakie listy? Nijakich listów nie otrzymałem poza tymi, na które odpisałem. Panie, selerowatych jest pewnie ze 100 tysięcy gatunków i większość wygląda jak koper. A może kolendra, a może anyżek, a może nie wiem co jeszcze.