Autor Wątek: Zagadka Einsteina  (Przeczytany 163316 razy)

Hokopoko

  • Gość
Re: Zagadka Einsteina
« Odpowiedź #105 dnia: Marca 23, 2007, 08:59:11 pm »
Mnie nie interesują liczby, tylko rozumowanie, które ma doprowadzić do ich wykrycia - jeśli w tym rozumowaniu kryje się jakikolwiek błąd, jakakolwiek dowolność czy nieścisłość, to liczby, i owszem, będzie można wyprowadzić, tyle że rozwiązań będzie tyle, ilu zgadujących. I z tym właśnie mamy do czynienia tak tutaj, jak i w innych miejscach w internecie - mimo że, jak zdążyłem zauważyć, brali się już za to zawodowi matematycy. Gdyby rozwiązanie jednoznaczne było, toby było. A skoro go nie ma, to go nie ma.
Taka jest moja polityka.  ;D

A Ty jeśli chcesz mnie przekonać, to pokaż te liczby i przedstaw tok rozumowania Platona.

Mieslaw

  • Gość
Re: Zagadka Einsteina
« Odpowiedź #106 dnia: Marca 23, 2007, 09:29:04 pm »
Cytuj
No qrczaczki! I po co podajecie odpowiedzi, co? Miesław ja np. chciałam ci napisać na priva rozwiązania, ale tak, to bez sensu... Co to za zabawa!
Przepraszamy i więcej nie będziemy ...  :-[
Cytuj
dodaję następną zagadkę, dość długą nad nią siedziałem, ale w końcu rozwiązałem:
 
Mamy 12 identycznie wygladajacych kulek z tym ze jedna jest innej wagi ( nie wiemy czy ciezsza czy lzejsza). Mamy do dyspozycji wage szalkowa i 3 wazenia.
Jak odnalesc kulke?
Rozwiązałem. Wysyłam PM.

achajka

  • Gość
Re: Zagadka Einsteina
« Odpowiedź #107 dnia: Marca 23, 2007, 10:09:18 pm »
Cytuj
dodaję następną zagadkę, dość długą nad nią siedziałem, ale w końcu rozwiązałem:

Mamy 12 identycznie wygladajacych kulek z tym ze jedna jest innej wagi ( nie wiemy czy ciezsza czy lzejsza). Mamy do dyspozycji wage szalkowa i 3 wazenia.
Jak odnalesc kulke?

achajka

  • Gość
Re: Zagadka Einsteina
« Odpowiedź #108 dnia: Marca 23, 2007, 10:10:53 pm »
e...łatwe... dzilisz po szesc, nastenie po tzry a no koncu dwie , jedna zostaje z boku .. i juz

ANIEL-a

  • Gość
Re: Zagadka Einsteina
« Odpowiedź #109 dnia: Marca 23, 2007, 10:16:54 pm »
Cytuj
e...łatwe... dzilisz po szesc, nastenie po tzry a no koncu dwie , jedna zostaje z boku .. i juz

Nie do końca, bo nie wiesz czy ta kulka jest lżejsza czy cięższa... więc nie wiesz, która z grup po 6 zawiera "podejrzaną" ;)


achajka

  • Gość
Re: Zagadka Einsteina
« Odpowiedź #110 dnia: Marca 23, 2007, 10:41:57 pm »
no zobacz..a mysalam, ze taka madra jestem  ;D no to sie zastanowie..rano..

draco_volantus

  • Gość
Re: Zagadka Einsteina
« Odpowiedź #111 dnia: Marca 24, 2007, 02:16:11 am »
i achajka i miesław źle  ;)
bo miesławie dlaczego zajmujesz się tylko cięższą grupą skoro kulka może być lżejsza, hmm?  ;)

UWAGA ZNOWU ZAGADKA SOKRATESA

Hoko:
weź sobie narysuj w exelu tabliczkę mnożenia od 2 do powiedzmy 20.
1. Od razu zauważysz, że pewne iloczyny nie dublują się, są tylko raz. Odrzucasz je. Bo gdyby Sokrates miał te iloczyny od razu znałby rozwiązanie zagadki.
2. Sokrates powiedział, że wiedział, że Platon nie będzie wiedział! czyli np. 25 da się uzyskać tylko przez przemnożenie 5x5. Suma 5+5=10 więc sokrates nie mógł dostać sumy 10! Na tej samej zasadzie odrzucamy sumy np. 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.
3. Teraz się zaczyna moja ulubiona część zagadki, nie zdradzę Ci co dalej. Myśl intensywnie i powodzenia  ;D
« Ostatnia zmiana: Marca 24, 2007, 02:18:19 am wysłana przez draco_volantus »

draco_volantus

  • Gość
Re: Zagadka Einsteina
« Odpowiedź #112 dnia: Marca 24, 2007, 05:02:04 am »
 8-)

TYTAN

  • Gość
Re: Zagadka Einsteina
« Odpowiedź #113 dnia: Marca 24, 2007, 11:12:51 am »
Jeszcze nie dostałem wiadomości od Miazo, ale już wiem że, wyszło mi źle, założyłem błędnie że suma i iloczyn są mniejsze niż 100.

miazo

  • Gość
Re: Zagadka Einsteina
« Odpowiedź #114 dnia: Marca 24, 2007, 11:18:41 am »
Ja w kwestii formalnej, jeśli można - dziękuję za przesłane PM, ale nie wiem dlaczego założyliście, że znam odpowiedź na tę zagadkę? Otóż - i zdaję sobie sprawę, że może się to okazać dalece rozczarowujące - tak nie jest. Nie mogę zatem szybko i w prosty sposób zweryfikować nadesłanych odpowiedzi. Zresztą po co bym ją przytaczał, gdybym wiedział jaki jest wynik? ;)

Natomiast podobają mi się niektóre "alternatywne" podejścia do jej rozwiązania, jakie się tutaj pojawiły - myślę, że można to śmiało dalej poszerzać i np. stwierdzić, że nie możemy zakładać, iż Sokrates i Platon mówią prawdę... ;)

TYTAN

  • Gość
Re: Zagadka Einsteina
« Odpowiedź #115 dnia: Marca 24, 2007, 11:27:45 am »
 Jestem na dobrej drodze, zostało mi juz tylko 3969 par m i n do wyodrębnienia. :)
« Ostatnia zmiana: Marca 24, 2007, 11:29:51 am wysłana przez TYTAN »

maziek

  • Gość
Re: Zagadka Einsteina
« Odpowiedź #116 dnia: Marca 24, 2007, 12:18:59 pm »
Cytuj
....przemnożenie 5x5. Suma 5+5=10 więc sokrates nie mógł dostać sumy 10
Cytuj
no a 2+9, 4+6 itd - dla Platona też niejednoznaczne, więc to nie tak.

Terminus

  • Gość
Re: Zagadka Einsteina
« Odpowiedź #117 dnia: Marca 24, 2007, 01:27:29 pm »
Cytuj
dodaję następną zagadkę, dość długą nad nią siedziałem, ale w końcu rozwiązałem:

Mamy 12 identycznie wygladajacych kulek z tym ze jedna jest innej wagi ( nie wiemy czy ciezsza czy lzejsza). Mamy do dyspozycji wage szalkowa i 3 wazenia.
Jak odnalesc kulke?

Banał :) Rozwiązywaliśmy to na pierwszym roku studiów... Pierwsze ważenie po 6, drugie po 3, trzecie po jednej, koniec.
« Ostatnia zmiana: Marca 24, 2007, 01:37:07 pm wysłana przez Terminus »

Hokopoko

  • Gość
Re: Zagadka Einsteina
« Odpowiedź #118 dnia: Marca 24, 2007, 02:12:57 pm »
Cytuj

UWAGA ZNOWU ZAGADKA SOKRATESA

Hoko:



2. Sokrates powiedział, że wiedział, że Platon nie będzie wiedział! czyli np. 25 da się uzyskać tylko przez przemnożenie 5x5. Suma 5+5=10 więc sokrates nie mógł dostać sumy 10! Na tej samej zasadzie odrzucamy sumy np. 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10.

 [/quote]

Sumy 5+5 Sokrates nie mógł mieć, gdyż te liczby nie mogą być równe (nie wiem, czy było to tutaj dość jasno powiedziane: warunek brzmi: 1<m<n<100 ) . Odrzucać dalej możemy, ale dopóki nie zobaczę, nie uwierzę.  ;D

draco_volantus

  • Gość
Re: Zagadka Einsteina
« Odpowiedź #119 dnia: Marca 24, 2007, 02:19:41 pm »
Cytuj
Cytuj
dodaję następną zagadkę, dość długą nad nią siedziałem, ale w końcu rozwiązałem:

Mamy 12 identycznie wygladajacych kulek z tym ze jedna jest innej wagi ( nie wiemy czy ciezsza czy lzejsza). Mamy do dyspozycji wage szalkowa i 3 wazenia.
Jak odnalesc kulke?

Banał :) Rozwiązywaliśmy to na pierwszym roku studiów... Pierwsze ważenie po 6, drugie po 3, trzecie po jednej, koniec.

 :o

ŹLE!