Autor Wątek: Dyskusja: Stanisław Lem - wątek audiowizualny – wywiady, adaptacje, zdjęcia  (Przeczytany 17471 razy)

Q

• YaBB Moderator
  • God Member
  • Jego Induktywność
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

• YaBB Administrator
  • God Member
W sumie to nie wiem gdzie to...ale skoro sam Lem przemawia...może tutaj?

Czytając trzeci tom dzienników Szczepańskiego trafiłam w dzień 11 i 13 grudnia 1967 roku - tam notki:

Jutro mieliśmy z Błońskim, Lemem  i Flaszenem nagrywać w telewizji dyskusję o powieści. Dzwonił wieczorem Błoński, że dowiedział się, iż mamy to robić najpierw "prywatnie" dla Sokorskiego, a dopiero jeśli on zaaprobuje - drugi raz naprawdę. Wobec tego nie wiadomo, czy zrobimy w ogóle. Kiedyś ludzie nie będą wierzyć, że tak to u nas wyglądało.
(...)
Wczoraj szalony dzień. Całe przedpołudnie w telewizji, gdzie nagraliśmy ten "magentowid" dla Sokorskiego.

Nie znalazłam nagrania z dnia 12 grudnia 1967, ale trafiłam w ten art i kilka audycji z udziałem Lema - także o powieści i w rzeczonym towarzystwie - tyle, że 8 lat później...
https://www.polskieradio.pl/97/1240/Artykul/1230577%2CStanislaw-Lem-pisarz-naukowiec-filozof
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

• Global Moderator
  • God Member
Nie znalazłam nagrania z dnia 12 grudnia 1967, ale trafiłam w ten art i kilka audycji z udziałem Lema - także o powieści i w rzeczonym towarzystwie - tyle, że 8 lat później...
https://www.polskieradio.pl/97/1240/Artykul/1230577%2CStanislaw-Lem-pisarz-naukowiec-filozof
O! ciekawe linki, będzie można  posłuchać do poduszki.
Marginesem, kilka miesięcy temu Flaszen umarł.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ludwik_Flaszen
Filutek mógłby niezbicie udowodnić że jest Filutkiem, jednak Filutkowi szkoda życia  na udowadnianie że jest Filutkiem, w końcu to nie jego problem.

olkapolka

• YaBB Administrator
  • God Member
Jeszcze nie słyszałam żeby ktoś twierdził, że Lem gra w tej samej drużynie co Daniken i przez to nie powinien go tak ostro krytykować - to pan Iłowiecki…

Niestety części z Kałużyńskim i panią Szpakowską – nie ma. Powtórka z Iłowieckiego i Jęczmyka.

Hę...Kałużyński: nie nie nie;)))...Lem - humorysta? Humor wysilony...nie sięga daleko...za to Brown...ten to tak...Lem ogranicza się do paru oderwanych żartów...dobre!;))
Ciekawe czy Kałużyński przeczytał którąś książkę Lema, czy Browna i na tym pojechał;)

Fiu – dla 30 stron – Lem spalał 500…w czasach niedoboru papieru...;)
Hm…niedokończone...spore…fragmentaryczne rzeczy…które zaskakują samego Lema kiedy je znajdzie – czyli nadzieja, że jeszcze są...nie spłonęły na ofiarnym stosiku…skoro to archiwum takie spore, że już w 1975 Lem nie potrafił niczego w nim znaleźć (wg Szczepańskiego;).
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Krakov

• YaBB Newbies
  • **
Teatr Gdynia Główna udostępnia za darmo cztery czytania performatywne na podstawie utworów Lema:

Maska:
&t

Kongres Futurologiczny:

Czy pan istnieje, Mr Johns?

TEOHIPHIP

liv

• Global Moderator
  • God Member
Jeszcze nie słyszałam żeby ktoś twierdził, że Lem gra w tej samej drużynie co Daniken i przez to nie powinien go tak ostro krytykować - to pan Iłowiecki…
Chodziło o drużynę sci-fi  :) Z drugiej, Lem Danikena nie czytał, zatem podobnie -  casus Kałużyński.
Czyli również nadstawiłem ucho.
Niechlujne te archiwum. Rozmowa z Orlińskim też jakby przycięta, ależ on w niej piskorzy  :D
Hę...Kałużyński: nie nie nie;)))...Lem - humorysta? Humor wysilony...nie sięga daleko...za to Brown...ten to tak...Lem ogranicza się do paru oderwanych żartów...dobre!;))
Ciekawe czy Kałużyński przeczytał którąś książkę Lema, czy Browna i na tym pojechał;)
Taa, Kałużyński gadał "od rzeczy". Pan od filmów zapytany o pisarza, którego nie czytał. Jaki tam Pani humor...
Zdanie ma sieriozne, a gada o czym innym, przyciśnięty - nie czytałem (bodaj mowa o pamiętniku z wanny)
Taa, czyli fiszki podstawa twórczości niejednego pisarza. To samo Herbert, że wpadło ładne zdanie, ciekawa myśl, skojarzonko to zaraz zapisywał, a może kiedyś się przyda? Swoją drogą zaskoczyło, że nie poprawiał, nie kreślił na już zrobionym - każda zmiana oznaczała zaczynanie wszystkiego od początku. Stąd mnogość wersji niedokończonych. Analiza tego materiału, dałby niezły wgląd w proces myślenia Lema. O ile wszystko się zachowało?
Tak siak, skrzat musi mieć niezłą bazę
Filutek mógłby niezbicie udowodnić że jest Filutkiem, jednak Filutkowi szkoda życia  na udowadnianie że jest Filutkiem, w końcu to nie jego problem.

Q

• YaBB Moderator
  • God Member
  • Jego Induktywność
Z drugiej, Lem Danikena nie czytał, zatem podobnie -  casus Kałużyński.

Z trzeciej... Czy trzeba koniecznie przestudiować od deski do deski wszystkie dzieła p. Blanki L., by wiedzieć, że to grafomania? ;)
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2021, 06:36:14 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

• YaBB Administrator
  • God Member
Odp: Dyskusja: Stanisław Lem - wątek audiowizualny – wywiady, adaptacje, zdjęcia
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 06, 2021, 09:06:39 pm »
Nie wiem czy już o tym okruszku tutaj ktoś wspominał...oczywiście dziennik Szczepańskiego...
Tym razem skok w tom VI. 24 luty 1991 i przypis:

"Trurl's Machine" - dziesięciominutowa animacja komputerowa, zrealizowana na podstawie opowiadania Stanisława Lema "Maszyna Trurla" z tomu "Cyberiada",. Producent Dov Jacobson, Cyberiade Project Washington DC 1991

Dodam, że za zgodą Lema i przy bardzo czynnym udziale Michała Szczepańskiego.

Informację o tej animacji znajdziemy w "doświadczeniu" Dova Jacobsona:

Studio Director
Cyberiad Project

wrz 1990–lut 19932 lata 6 mies.

Venture: computer-animated television series based on the "Cyberiad" tales of Stanislaw Lem

https://www.linkedin.com/in/dovjacobson

JJ Szczepański w kolejnych wpisach informuje, że wg Michała Szczepańskiego "film zapowiada się lepiej, niż się obawiał"(20 VI 1991)

Jednak próbny odcinek " Nie bardzo udany. Plastycznie efektowny, ale bez tempa i mało zabawny." (13 XII 1991)

W sumie teraz - po latach - mogłoby być ciekawym - jaką wersję Trurla przeforsował Hamerykanin - bo były spinki:)
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)