Autor Wątek: Przepraszam, gdzie Lem to powiedział?  (Przeczytany 3382 razy)

Indiom

• Gość
Przepraszam, gdzie Lem to powiedział?
« dnia: Kwiecień 23, 2005, 02:28:45 am »
Szukam książki (stawiam na "Tako rzecze", ale czasu za mało żeby całą czytać, nie mając pewności) w której Stanisław Lem zasugerował, że nie warto pisać książek, ponieważ nikt ich nie czyta. Jeśli już przeczyta to nie zrozumie. A jak zrozumie to zapomni.
Jakoś trak to chyba było.
Będę wdzięczny za pomoc.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Indiom

awariat

• Juror
  • YaBB Newbies
Re: Przepraszam, gdzie Lem to powiedział?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 25, 2005, 08:31:39 pm »
Bodajze "Wizja Lokalna"? Nie jestem pewien. Cytowal to jako Prawo Lema.

Q

• YaBB Moderator
  • God Member
  • Jego Induktywność
Odp: Przepraszam, gdzie Lem to powiedział?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 14, 2020, 04:54:01 pm »
Lem napisał to w apokryfie "One human minute" (pierwotnie jednym z dwu z "Prowokacji"). A brzmiało to tak:

"Jak wiadomo, wydawcy nie boją się niczego tak jak wydawania książek, gdyż w pełni już działa tak zwane prawo Lema („Nikt nie czyta; jeśli czyta, nic nie rozumie; jeśli rozumie, natychmiast zapomina”), ze względu na powszechny brak czasu, nadmierną podaż książek oraz zbytnią doskonałość reklamy"

Wspominam zaś o tym, bo Stowarzyszenie Mediatorów Polskich i Polska Izba Mediatorów przypomniały - w ramach I Festiwalu Mediacje Masterclass 2020 - sylwetkę Mistrza, zaliczając Go do Panteonu Pokoju, i właśnie ów cytat - uznany za odkrywczy i godzien szerszych analiz - stał się ku temu powodem:
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lembit Staan

• YaBB Newbies
  • **
Odp: Re: Przepraszam, gdzie Lem to powiedział?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 15, 2020, 12:49:46 am »
Cytowal to jako Prawo Lema.

Właściwie to niedawno odkopałem i dodałem do wikipedii: "Lem's Law" - znaleziono w listach Lema r. 1978. Zob. Sława i Fortuna – wybór listów Lema do Kandla.
« Ostatnia zmiana: Listopad 15, 2020, 12:55:28 am wysłana przez Lembit Staan »

Q

• YaBB Moderator
  • God Member
  • Jego Induktywność
Odp: Przepraszam, gdzie Lem to powiedział?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 15, 2020, 01:11:09 am »
Właśnie miałem pytać co to jest "Posthuma I", i gdzie ten tekst znaleźć, gdy uświadomiłem sobie, że była już o tym mowa:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=876.msg42367#msg42367
Zaiste... jeśli rozumie, natychmiast zapomina  :-X.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki