Autor Wątek: Ja, Remuszko :-)  (Przeczytany 107569 razy)

Stanisław Remuszko

• Juror
  • God Member
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #855 dnia: Listopad 16, 2019, 10:12:22 pm »
@ LA

Nie istnieje jedyna kategoryczna (tak-nie) odpowiedź na Pana pytanie.

@ Omnes

Właśnie przyszedł mi do głowy (jest taki wątek?) zarys projektu fenomenalnego widowiska pod roboczym tytułem „Sondaż obywatelski”, w którym telewidzowie (dowolnej telewizji) wypełnialiby ON LINE najdrażliwszą ankietę społeczno-obyczajowo-polityczną. Pytania zadawaliby – na zmianę – zaproszeni do studia zwolennicy Rządu i Prezydenta ORAZ Opozycji, a wyniki natychmiast ukazywałyby się na ekranie. Ku konfuzji jednych i zadowoleniu drugich. Niech się schowa „Kropka nad i”, „Warto rozmawiać”, "Alarm", „Tomasz Lis”, "Uwaga" i inne takie. Że to żaden reprezentatywny sondaż, tylko atrakcyjna zabawa? Tak jest!!! Można z tego uczynić telewizyjny przebój.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

• Juror
  • God Member
« Odpowiedź #856 dnia: Listopad 17, 2019, 06:51:31 pm »
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1583.msg78466#msg78466

Zgodnie z zapowiedzią:

Każdy tekst – zwłaszcza składający się z wielu słów - można napisać NIECO inaczej. Gdy jednak proszę kogoś o opinię na temat mej WŁASNEJ produkcji, zależy mi tylko na wskazaniu ewentualnych błędów rzeczowych, grubych byków, oczywistych sprzeczności itp. Przykładowo: JR pisze, że Remuszko korespondujący z Lemem był wówczas młodym dobrze zapowiadającym się dziennikarzem, i choć ja o sobie ówczesnym mam całkiem odmienne zdanie, uznaję i szanuję święte prawo Autora do jego oczywistej i suwerennej licentia poetica.

Tak rozumując, ośmielę się skomentować albo dodać coś, co uważam za istotne.

1. Szlachetny Recenzent był łaskaw napisać co napisał z własnej nieprzymuszonej woli - nie na moją prośbę lub choćby sugestię. Moja wdzięczność jest niezmienna i ogromna :-)

2. Pan Profesor pisze że “Stanisław Lem jest wyraziście najpopularniejszym polskim pisarzem w skali światowej. Świadczy o tym liczba przekładów jego dzieł”. Uważam, że tu powinien być dwukropek i moje słowa dobrze ponad tysiąc, oraz moja fraza z książki: Potem jest długo długo nic, a potem następni w rankingu, którzy mają przekładów dwa-trzy RAZY mniej (jacyś tam Kapuścińscy, Gombrowicze, Miłosze, Sapki, Mrożki czy Szymborskie).

2. W innym miejscu Pan Profesor ocenia: Dla Remuszki jest to cios poniżej pasa, bo od początku widział wymianę listów jako pisemną dysputę. Otóż ZUPEŁNIE NIE DLATEGO!!! W rzeczywistości dlatego, że listy Lema solo musiałyby być dla czytelnika po prostu niezrozumiałe.

3. Na koniec Dostojny Recenzent podaje, iż w Dodatkach, które zamykają tom, znajduje się wywiad mówiący o postępowaniach cywilnych wszczętych przeciwko Remuszce przez tak zwane czasopisma opiniotwórcze. Po pierwsze, ten wywiad jest o czymś ZUPEŁNIE INNYM. Po drugie, w tym wywiadzie nie ma ani słowa o żadnych procesach. Po trzecie, nikt nigdy nie wszczął dotychczas przeciwko mnie żadnego „postępowania cywilnego” (ani karnego) – a mam już 72 lata!

I to by było na tyle :-)

maziek

• YaBB Administrator
  • God Member
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
« Odpowiedź #857 dnia: Listopad 17, 2019, 07:13:37 pm »
hipoteza o kolektywnym autorstwie dzieł Lema, może zostać odrzucona nie inaczej jak z powodu braku potwierdzających faktów i argumentów
Nie można odrzucić hipotezy z braku potwierdzających faktów ;) .
Jest wolność, więc każdy ma prawo być idiotą!
© Krzysztof Grabowski, DEZERTER

Stanisław Remuszko

• Juror
  • God Member
« Odpowiedź #858 dnia: Listopad 17, 2019, 08:34:57 pm »
Tak.

R.