Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - nescitus

Strony: [1]
1
Lemosfera / Elektrybałt żyje!
« dnia: Listopad 17, 2011, 02:11:35 pm »
http://turniej.wolnelektury.pl/

znaczy wreszcie programiki pisane z okazji 90. rocznicy urodzin Lema zostały udostępnione wraz z kodem źródłowym. Zasadniczo są to maleństwa żerujące na dużej bazie danych serwisu Wolne Lektury, ale czasem już całkiem sprawny bełkot tworzą na zasadzie statystycznej czy podmieniania słów w utworze istniejącym (Przewrotnik). Przykłady:

http://turniej.wolnelektury.pl/poezja/wiersz/pr3yo5nojonlmd5euo-u3bkcei4/
http://turniej.wolnelektury.pl/poezja/wiersz/u1ju1zqsmmufasofm2fuozivw1k/

2
Lemosfera / Lem o Masce
« dnia: Maj 19, 2011, 02:07:35 pm »
Romantyczna w formie sytuacja i atmosfera miały pokazać, jak nową, racjonalną treść można włożyć w formę starej, tajemniczej, „gotyckiej”, jak ją nazwano, noweli. Skorzystałem z kilku motywów tej klasycznej opowieści – „fatalnej” miłości, miłości od pierwszego wejrzenia, zazdrości, lecz przy tym starałem się, by każdy z tych motywów miał jeszcze uzasadnienie nieliterackie, a mianowicie by można go było wprowadzić i wytłumaczyć w oparciu o naszą wiedzę cybernetyczną.

(Stanisław Lem, Przedmowa do “Maski”, z rosyjskiego przełożyli Wiktor Jaźniewicz i Maciej Płaza, „Przegląd Filozoficzno-Literacki” 1 (22) / 2009; pierwodruk w Moskwie, w czasopiśmie "Chimija i żyźń", 7/1976)

Jest jeszcze uwaga, że opowiadanie traktuje o tym samym, co "Solaris" (to jest o człowieczeństwie czegoś, co człowiekiem nie jest), a główne pytanie ma dotyczyć samopoznania i wolnej woli u automatu:

jeżeli sztuczną istotę skonstruowano tak, żeby wykonywała określone zadanie, do którego ją zmusza program wprowadzony w jej mózg, to czy może ona w całości zrozumieć swoje przeznaczenie jako nakazane działanie, uwarunkowane przez program, i czy może się przeciw temu programowi zbuntować

Ciekawe, że Maska jest najbardziej chyba "literackim", wystylizowanym opowiadaniem Lema, a tok myślenia autora absolutnie ścisły. Z pewnością ta przedmowa to świetny kawałek do pokazywania humanistom (takim naukowym bladawcom, cóż, zaliczam się  :-[).

4
Lemosfera / się pochwalę
« dnia: Maj 10, 2011, 09:23:01 am »
http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/os_lem_stanislaw

taka popularyzacja, mam nadzieję, że nie nabzdurzyłem

5
Lemosfera / Koniec świata o ósmej
« dnia: Maj 06, 2011, 12:41:43 pm »
Czy ktoś z szanownych Forumowiczów ma dostęp do tego opowiadania z pierwszej edycji Dzienników Gwiazdowych i mógłby mi z grubsza powiedzieć, jaka jest jego treść?

Strony: [1]