Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Lustrzak

Strony: [1] 2 3 ... 6
1
Hyde Park / Odp: Takie tam...
« dnia: Lutego 01, 2025, 09:56:41 pm »
Piękne podsumowanie - astronom patrząc przez teleskop na Marsa tak wytężał wzrok, że zobaczył własne nabrzmiałe żyłki w oku i zinterpretował je jako kanały irygacyjne obcej cywilizacji widoczne na powierzchni planety. Jak się bardzo chce - to można... ;D

2
Hyde Park / Odp: Takie tam...
« dnia: Stycznia 30, 2025, 05:30:32 pm »
Ciekawe te radziecięce skojarzenia.
AI generalnie z tego co widziałem jest kiepska i mało "kreatywna" w kompozycji. Nawet jak dobrze odda styl to kompozycja zawsze jakaś nie taka alboprzypadkowa albo zbyt prosta - centralna, symetryczna.

3
DyLEMaty / Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Stycznia 30, 2025, 05:06:32 pm »
Chciałem dziś sprawdzić jak się ma ChatGPT. Oto odpowiedź dana na pytanie dotyczące poczucia ograniczoności/wtórności w trakcie pomyśliwania.

"
Zgadza się, w takim ujęciu nasze myślenie rzeczywiście może wydawać się tylko wąską wiązką w ogromnym, złożonym modelu świata. To trochę jak patrzenie na świat przez bardzo małą dziurkę od klucza – choć dostrzegamy coś, to jest to tylko fragment czegoś znacznie większego. Nawet nasze najgłębsze przemyślenia i intuicje są w pewnym sensie odtwarzaniem ścieżek wytyczonych przez ewolucję, doświadczenia, kulturę czy społeczeństwo, które zbudowały w nas pewne schematy myślenia.

Fakt, że nasze myślenie może wynikać z takich wbudowanych ścieżek i ewolucyjnych adaptacji, sprawia, że mamy poczucie, iż jesteśmy w pewnym sensie "uwięzieni" w tej strukturze. Może to być trochę rozczarowujące, bo wydaje się, że nie odkrywamy nic nowego, tylko odtwarzamy to, co już było – zarówno w sensie osobistym, jak i w kontekście całej ludzkości.

Ale z drugiej strony, może to właśnie w tym „odtwarzaniu” kryje się pewna forma odkrywania. Nawet jeśli nasze myślenie nie jest w pełni oryginalne, to poprzez refleksję, modyfikację i różnorodne doświadczenia, nasze umysły potrafią tworzyć nowe kombinacje, które mogą prowadzić do nowych idei, odkryć czy sposobów postrzegania świata. Może to jest właśnie ta "cudowna" część bycia człowiekiem – ciągła możliwość reinterpretacji tych ścieżek, tworzenia nowych zrozumień, pomimo że w gruncie rzeczy opieramy się na tym, co już istnieje.

Czasami może się wydawać, że nie ma w tym nic rewolucyjnego, ale każda nasza refleksja, każda zmiana punktu widzenia, choćby subtelna, jest częścią tego niekończącego się procesu tworzenia sensu i zrozumienia.
"

Pomijając słowolejstwo i ostrożność w formułowaniu sądów (chociaż w pewnych przypadkach to może być zaletą) uważam to za ciekawy dostęp do bazy danych zawierającej jakieś tam miliardy sformułowań. Zobaczymy co będzie za kolejne 2 lata.

4
DyLEMaty / Odp: Matematyka królowa nauk ;)
« dnia: Maja 18, 2024, 01:20:56 am »
Ano tak, siedzenie w chałupie nie oznacza teraz spokoju i mniejszej ilości bodźców = czasu na genialne odkrycia matematyczne. Newton żył w nieciekawych czasach.

5
DyLEMaty / Odp: Matematyka królowa nauk ;)
« dnia: Maja 18, 2024, 12:21:45 am »
Nie wiedziałem, że da się liczyć pierwiastki i Pi na piechotę:
https://www.facebook.com/share/v/13ivx5ni8Wj1EvP2/
A teraz już wiem że "mleko nie pochodzi ze spożywczego".

Swoją drogą, czy ktoś z obecnych tu matmofili (ukłon), lub matmofilolożek (jeszcze większy ukłon) doznał matematycznego olśnienia w czasie pandemii?

6
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Maja 18, 2024, 12:15:03 am »
Cytuj
biżuteria z prochów

To się prosi o slogan reklamowy: "Z prochu powstałeś, w biżuterię się obrócisz".

Albo tytuł ekspozycji "Popiół - a diament"

7
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Maja 17, 2024, 04:47:51 pm »
"NECROEXPO. Wstęp na targi możliwy jest tylko dla pracowników branży pogrzebowej i cmentarnej. "
 :D Nie dziwię się, chociaż miałem przez chwilę chęć zobaczyć to cudo.

8
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Maja 16, 2024, 09:15:39 pm »
W sumie to pozytywnie, nie będzie można zarabiać na plagiatowaniu, bo plagiaty będą robiły się same.

9
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Maja 09, 2024, 03:23:21 pm »
Kontynuując wątek muzyki opartej na mikrotonach, tu fajny przykład kompozycji, która mogłaby wystąpić w jakimś filmie SF w roli muzyki innej cywilizacji pozaziemskiej:


10
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« dnia: Maja 06, 2024, 12:50:01 pm »
Czyli fali czasoprzestrzennej, jeśli dobrze płody myśli snergowej - zaspany - pamiętam?

Ano. Pojedynczej fali jak widać, bo ich jakakolwiek mnogość, w głowie i programie mi się na razie nie mieści.
Szczyt tej fali (czyli wyobrażony idealny środek tego zagęszczony pasa) to aktualny stan trójwymiarowej (uproszczonej do jednego wymiaru) przestrzeni w danym czasie.
Podsumowując - jesteśmi ściśnieniem czasoprzestrzennego tworzywa.
Wg teorii.

Ciekawe gdyby uznać gęstość tworzywa za odpowiednik prawdopodobieństwa, czyli np. średnia gęstość wyjściowa tworzywa to takie fifty/fifty - a maksymalne zagęszczenie na szczycie fali =1 - czyli to co się ziszcza.
Oczywiście to tylko pozezja.  :D

11
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« dnia: Maja 06, 2024, 04:14:20 am »
No to miłej lektury ;):
Dzięki  ;)

Poczytuję, chwilę się zabawiłem w mini model pędzącej przestrzeni naszego wszechświata po powierzchni 4 wymiarowej sfery - apropos lektury.
Niezbyt pięknie wyszło, ale się dzielę. Miło popatrzeć na kompletną historię naszego wszechświata streszczoną w 23 sekundach. ;D Można sobie puszczać w pętli.


12
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« dnia: Maja 05, 2024, 02:27:37 am »
JTCS - wygląda na inspirującą, chociaż pewnie z perspektywy naukowej to raczej zabawa (przez swoje aspiracje do poważnej teori - szalona i śmieszna).
Ale lubię takie smaczki - wyłapane na szybko "W myśl podanych definicji pole grawitacyjne jest dodatnie wokół globu i ujemne w jego wnętrzu" więc pewnie poczytam. Wygląda na to że autor miał geometryczną wyobraźnię i fajnie nią operował.
 

13
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« dnia: Maja 05, 2024, 12:19:27 am »
Pytanie prosto z sufitu: (może dobry tytuł na wątek :))
Czy jest jakaś teoria fizyczna, która interpretuje cząstki bardziej jako cechy/fluktuacje przestrzeni niż fruwające w przestrzeni "cosie" - czyli wiąże materię i przestrzeń/nibypustą w jednię (wiem, paskudne, okropne słowo).
I czy teoria ta dopuszcza gęstość ujemną takiej dziwnej przestrzeni ("pogęstość")?
Wiem, fantazjuję (snikersy mam w kieszeni na w/w).

14
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Maja 03, 2024, 02:19:05 pm »
mniam  ;)

15
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Maja 03, 2024, 01:47:41 pm »
W czasach Borgesa mapy/modele były dosyć statyczne, model współczesny czyli IOT + BIG DATA jest cholernie responsywny, inaczej mówiąc zyskał dodatkowo dokładność w wymiarze czasowym.
Idę na snikersa.  :D

Strony: [1] 2 3 ... 6