Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Lustrzak

Strony: [1] 2 3
1
Forum po polsku / Odp: Eksploracja Kosmosu
« dnia: Lipiec 11, 2019, 08:57:24 pm »
Czytałem gdzieś, że proektanci samochodów stykają się z podobnym problemem.
A to już wiem dlaczego na Marsa poleciał kabriolet. Głównie przez te szyby  :D (A nie dla efektu i fantazji)

2
Forum po polsku / Odp: Eksploracja Kosmosu
« dnia: Lipiec 11, 2019, 07:20:29 pm »
O żesz Q. Dziękuję, nie spodziewałem się tak obszernego wyjaśnienia.

3
Forum po polsku / Odp: Eksploracja Kosmosu
« dnia: Lipiec 11, 2019, 06:29:16 pm »
bardzo przystępna animacja 3D objaśniająca budowę i działanie Lunar Excursion Module (przyznaję, że nie zrozumiałem dlaczego mniejsze okna zapewniły całej konstrukcji oszczędność na wadze? może ktoś z szanownych forumowiczów mnie oświeci?)

4
Forum po polsku / Odp: jak Wam się podoba?
« dnia: Czerwiec 25, 2019, 09:17:37 pm »
Joan Subirats wyskakuje tylko ten:
https://en.wikipedia.org/wiki/Joan_Subirats

Wpisanie Joan Subirats + pintura w wyszukiwarkę doprowadza do tego malarza/grafika:
https://www.vilaweb.cat/noticia/2806024/20080405/tinguis-por-homenatge-exposicio-retrospectiva-lobra-joan-subirats.html
Co ciekawe ma drugą część nazwiska: Lemos (Hiszpanie kolekcjonują nazwiska z kilku pokoleń), ale może to przypadek.
Niestety trudno znaleźć coś więcej w internecie na jego temat.

5
Forum po polsku / Odp: jak Wam się podoba?
« dnia: Kwiecień 19, 2019, 11:20:13 am »
Bo w kategorii: dziwne, u mnie chyba ta:
https://lem.pl/lemopedia/File:Solaris_Catalan_Pleniluni_1988.jpg

Faktycznie, przedziwna akrobacja, przy czym wydaje się że autorowi o coś bardzo szło... Pewnie po głębszym i zastanowieniu da się jakoś zinterpretować. Właściwie to mam jakieś skojarzenia, coś jak karta wisielca w tarocie.

Dla mnie fajne okładki z tzw. "minimum środków  plastycznych" i tu wygrywa Fiasko, piękne podsumowanie uczucia z jakim zostałem po przeczytaniu (czarna rozpacz + opadnięte ręce)
https://lem.pl/lemopedia/File:Fiasco_Polish_WL_1987.jpg
na drugim miejscu francuski Solaris - ta spękana powierzchnia okładki jest  świetnym tłem dla grafiki
https://lem.pl/lemopedia/File:Solaris_French_Rencontre_1970.jpg
no i też "Mróz" w negatywie dobrze wygląda
https://lem.pl/lemopedia/File:Cyberiad_Chinese_Shanghai_Gaotan_Culture_2014.jpg
Tą też bardzo lubię
https://lem.pl/lemopedia/File:Creating_Star_Diaries_English_Penguin_2016.jpg

6
Forum po polsku / Odp: Przywitaj się
« dnia: Kwiecień 16, 2019, 12:01:05 am »
A witaj, witaj Onyx, to właśnie ta część forum gdzie jestem najbardziej żywy.

7
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Kwiecień 24, 2018, 05:49:21 pm »
lecz kto wie co mogło z takiego oceanu wyrosnąć, gdyby się nie podzielił i na darwinowską ścieżkę tym samym nie zstąpił...
Byłby zdechł zapewne, jak ten czas zaprzeszły...

8
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Kwiecień 21, 2018, 10:35:17 pm »
Piękno muzyki.

9
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Kwiecień 20, 2018, 02:49:39 pm »
Realizacja adaptacji (filmowej czy "growej") rzeczywiście bywa ryzykowna. Ale załóżmy, że nie ma mowy o obniżaniu poprzeczki, w końcu dobra literatura zobowiązuje :) - Wtedy dla biorącego się "do rzeczy" takie kwestie są do ustalenia:

- z czym zostaje gracz po przejściu gry, o jakie pytania, odpowiedzi, terminologie, haki do dalszych poszukiwań może się wzbogacić
Gdybym "adaptował" Bajki, pewnie nacisk położyłbym na jakieś paradoksy kwantowe i matematyczne tam gdzie teoria już do poezji się zbliża, a tej poezji nadałbym formę średniowiecznej ballady (ale rycerze i smoki pewnie ze zlutowanych drucików i blaszek trzeba by zmontować).
Solaris lub Eden to by pewnie musiałaby być poważniejsza opowieść o naszych psychoreakcjach na "obcego" również tu na ziemi - zresztą temat ciągle na czasie, hasło "my i oni" cięgle brzmi w eterze, nasze ziemskie problemy nierozwiązane ale rakietki na Marsa to byśmy chętnie wysłali żeby zobaczyć czy tam czasem nie byłoby lżej/inaczej

- powód trzymania się akurat świata przedstawionego książki
hołd, mrugnięcie okiem do znawców tematu, sympatia do bohaterów po prostu, silne przekonanie o tym że temat da się ograć idealnie dokładnie z tym zestawieniem elementów jakie są w książce opisane.

Znam z autopsji sytuację kiedy prace nad adaptacją animowaną (bardzo inspirującej książki) ugrzęzły, i pojawiło się pytanie czy czasem nie lepiej by było coś zupełnie swojego a podobnego zrobić od zera. Powody były różne, nieprzekładalność gagów słownych, czy też fakt że film domagał się większej ilości akcji, tam gdzie książka bawiła się jeno językiem - za to po mistrzowsku. Autor gry musi mieć własną wizję, bo na cudzej nie dojedzie do finału, jednocześnie pierwotna wizja książkowa z jakiegoś powodu musi mu dodawać paliwa.

Takie rozważania teoretyczne :) Ale dla chcącego nic trudnego no i chcieć to móc, chociaż dobrymi chęciami to wiadomo co jest wybrukowane.

10
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Kwiecień 19, 2018, 07:46:49 pm »
Skojarzenie Bajek z Machinarium myślę jest naturalne. Zresztą twórcy gry podają książki Lema (bez konkretnych tytułów) jako jedno ze źródeł inspiracji.
Np. w poniższym wywiadzie jest jako pierwszy na liście.
http://www.adventureclassicgaming.com/index.php/site/interviews/468/

11
Forum po polsku / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Kwiecień 19, 2018, 05:15:00 pm »
to właśnie gra w universum stworzonym przez Lema byłaby z tego gatunku (1 z 3).
Na takiego Boga zgadzam się, gra point'n'click z universum Bajek/Cyberiady, w stylu graficznym Machinarium tylko z większą dozą absurdu i surrealizmu byłaby super!

12
Forum po polsku / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Kwiecień 17, 2018, 10:46:52 am »
Bernarda Korzeniewskiego

Gostka od cybernetycznej definicji życia?

No tak.
Ciekawy wykład w tym filmiku YouTube'owym, chociaż skrótowy, pewnie siłą rzeczy. Przypomniało mi się z książki "Awantury.." jak to Lem przygotowywał się do wykładu pisząc głównie notatki o tym czego ma nie powiedzieć w czasie prelekcji.
Po obejrzeniu filmiku mam za to pewną niejasność pojęciową: z treści wykładu zrozumiałem, że praktycznie każdy układ w którym zachodzi proces generujący wydarzenia o ilości rosnącej eksponencjalnie (w każdym kolejnym wydzielonym etapie) to jest układ ze sprzężeniem zwrotnym dodatnim (np. lawina, gatunek wraz z jego rozmnażaniem). Jednak za bardzo nie czuję w tym "sprzężenia" - bo czy ten ostatni kamol lawiny jakoś w ogóle odnosi się do kamyka z początku układu. Albo nawet czy jest jakaś relacja zwrotna między kamieniem wytrąconym z równowagi do kamienia wytrącajęcego go? A może chodzi o to że każdy kolejny kamień dołączający do lawiny całemu układowi daje eksponencjalnie kopa? No ale może ja tu coś upraszczam. Rzecz ważna o tyle że wykładowca używa sprzężenia zwrotnego ujemnego i dodatniego jako ram do sformułowania żelaznej definicji żywego osobnika / czy też życia w ogóle.

Wracając do książek autora wykładu - zacząłem od pierwszej z listy, czyli zdaje się najbardziej abstrakcyjnej i na razie czytam z zaciekawieniem (acz powoli). Prywatnie mam nadzieję znaleźć w tej lekturze odpowiedź na pytanie, które czasem do mnie wraca - na ile np. fizyka teoretyczna mówi nam o świecie a na ile tak na prawdę o konstrukcji umysłów - w szególności ludzi, którzy się tą fizyką zajmują  :)?
Na razie przeszedłem przez początek gdzie autor buduje pojęcie "pojęcia", "siatki pojęć" oraz dynamicznego procesu "dookreślania pojęć" przez inne pojęcia. Robi to wg mnie bardzo zgrabnie. Pozwala "dotknąć" samego procesu myślenia, jakby jeszcze poprzedzającego czy też otaczającego proces "wyrażania" myśli. Zwraca uwagę na to, że język operuje często złudzeniem konkretu:

"skwantowany" język jest częścią, pochodną sieci pojęciowej i absolutne dookreślenie, dyskretność jego nazw jest złudzeniem

Czyli przypomina o tym skąd się biorą problemy w komunikacji językowej. :) (no czasem te problemy są zabawne lub chwilowo użyteczne)

P.S. No i jeszcze jedno fajne sformułowania z książki:
Świadoma rezygnacja z wszelkiej formy Absolutu nie jest bowiem rzeczą łatwą. W szczególności, negujemu tu absolutne istnienie jakichkolwiek sensów. Jednak, rezygnując z Absolutu możemy, paradoksalnie, więcej powiedzieć o świecie, niż obstając przy jego istnieniu. Skojarzyło mi się z dawno czytaną książką "Mit Syzyfa i inne eseje" Alberta Camusa

13
Forum po polsku / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Kwiecień 14, 2018, 10:59:59 pm »
Jeszcze nie przeczytałem co prawda ale się pochwalę znaleziskiem. Szukając do poczytunku "Cyberiady" onlajn, wdepnąłem niechcący na stronę z książkami Bernarda Korzeniewskiego. http://awe.mol.uj.edu.pl/~benio/books.html Zestaw tytułów zapiera dech w piersiach.
ABSOLUT - ODNIESIENIE UROJONE,
METABOLIZM,
POWSTANIE I EWOLUCJA ŻYCIA,
TRZY EWOLUCJE. Ewolucja Wszechświata, Ewolucja życia, Ewolucja świadomości,
OD NEURONU DO (SAMO)ŚWIADOMOŚCI.
No i są do pobrania.
Mać, czego chcieć więcej?!  :o

14
Forum po polsku / Odp: Przywitaj się
« dnia: Kwiecień 07, 2018, 05:56:44 pm »
No faktycznie obrazek się ulotnił z serwera, wybrał zdecydowany niebyt.  ???
Przywróciłem go więc powinien się dalej husiać.
(A przeglądarka zapamiętała pobrany wcześniej gif, dopiero reset pamięci ctrl+F5 ujawnił niedziałający link obrazka)

15
Forum po polsku / Odp: Przywitaj się
« dnia: Kwiecień 07, 2018, 03:42:19 pm »
Oscyluje sobie spokojnie między "być" albo "nie być". Przynajmniej na moim ekranie...

Strony: [1] 2 3