Ja chciałbym poruszyć nieco inną kwestię.
W rodziale "Profesor Chandrasekar" Lem opisuje MARAX czyli komputer umożliwiąjący rozwiązywanie niezwykle trudnych problemów. Zwykle problemów obliczeniowych nie możliwych do wykonania przez ludzi w odpowiednio szybkim czasie. Warto zwrócić uwagę na to kiedy pojawiło się pierwsze wydanie książki. Było to w 1951 roku.
Wszystko co opisał tu Lem było oparte na ówczesnych dokonaniach technicznych. MARAX oparty jest na lampach katodowych - co dzisiaj wydaje się zupełnie śmieszne. Tych elementarnych komórek jest ok. 900 000. W kontekście tej maszyny dobrze jest przyjrzeć się rozwojowi techniki komputerowej. Słynny ENIAC został zbudowany w 1946 roku i składał się z 42 szaf z blachy stalowej, które mieściły 19000 lamp szesnastu typów. ENIAC był zdolny do wykonywania 100 000 operacji na sekundę. Komputer ten został zbudowany jak można przypuszczać dla U.S. Army.
Pierwszy tranzystor germanowy pojawił się w 1947 roku. W tym samym roku pojawiła się tzw. lampa pamięciowa - o której wspomina Lem. W 1949 roku powstały pierwsze obwodu drukowane. W 1950 roku Japończycy zbudowali pierwszy napęd dyskowy oraz dyskietkę 8". IBM natychmiast wykupił prawa na wynalazku.
I tu kończy się wiedza jaką mógł posiadać w ówczesnych czasach Lem.
W 1954 roku Amerykanie zbudowali dla U.S. Air Force super komputer Whirlwind II. Zawierał on 55 000 lamp i cała instalacja ważyła 140 ton!!!
W tym samym roku pojawił się pierwszy tranzystor krzemowy (znacznie lepszy od germanowego).
Natomiast ostatni seryjny komputer lampowy zbudowano w 1959 roku. itd... itd... itd..
Powyższe informacje zaczerpnąłem ze strony:
http://www.heading.enter.net.pl/komphis.htm. Jeśli coś się nie zgadza to piszcie.
Szybkość rozwoju komputerów oraz technologii wspierających rozwój informatyki rósł w niezwykle szybkim tempie. Skończę te historyczne wspominki wydarzeniami ostatnimi.
Około Maja 2001 roku pojawił się układ graficzny GeForce 3, który składał się z 57 mln. tranzystorów a jego wydajność mierzona była w w granicach 76 GFLOP'ów (czyli 76 miliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sek.). W dzisiejszych czasach procesor graficzny karty GeForce FX 5800 zawiera 128 mln. tranzystorów. Natomiast najnowocześniejsze karty graf. 3DLabs oferują szybkość przetwarzania informacji na poziomie 700 GFLOP'ów.
Nawet w naszym kraju nie jest najgorzej. Niedawno uruchmiono w Polsce linuksowy klaster zbudowany z 802 procesorów Intel Itanium 2. Wydajność klastra mierzona w bilionach operacji zmiennoprzecinkowych na sek. wynoci 4,4 TFLOP'a. Jest to jeden z najszybszych rozproszonych superkomputerów w Europie.
c.d.n.