Autor Wątek: Dyskusja: Stanisław Lem - wątek audiowizualny – wywiady, adaptacje, zdjęcia  (Przeczytany 59745 razy)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusja: Stanisław Lem - wątek audiowizualny – wywiady, adaptacje, zdjęcia
« Odpowiedź #61 dnia: Lutego 06, 2021, 07:39:00 pm »
W sumie to nie wiem gdzie to...ale skoro sam Lem przemawia...może tutaj?

Czytając trzeci tom dzienników Szczepańskiego trafiłam w dzień 11 i 13 grudnia 1967 roku - tam notki:

Jutro mieliśmy z Błońskim, Lemem  i Flaszenem nagrywać w telewizji dyskusję o powieści. Dzwonił wieczorem Błoński, że dowiedział się, iż mamy to robić najpierw "prywatnie" dla Sokorskiego, a dopiero jeśli on zaaprobuje - drugi raz naprawdę. Wobec tego nie wiadomo, czy zrobimy w ogóle. Kiedyś ludzie nie będą wierzyć, że tak to u nas wyglądało.
(...)
Wczoraj szalony dzień. Całe przedpołudnie w telewizji, gdzie nagraliśmy ten "magentowid" dla Sokorskiego.


Nie znalazłam nagrania z dnia 12 grudnia 1967, ale trafiłam w ten art i kilka audycji z udziałem Lema - także o powieści i w rzeczonym towarzystwie - tyle, że 8 lat później...
https://www.polskieradio.pl/97/1240/Artykul/1230577%2CStanislaw-Lem-pisarz-naukowiec-filozof
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusja: Stanisław Lem - wątek audiowizualny – wywiady, adaptacje, zdjęcia
« Odpowiedź #62 dnia: Lutego 06, 2021, 08:04:38 pm »
Cytuj
Nie znalazłam nagrania z dnia 12 grudnia 1967, ale trafiłam w ten art i kilka audycji z udziałem Lema - także o powieści i w rzeczonym towarzystwie - tyle, że 8 lat później...
https://www.polskieradio.pl/97/1240/Artykul/1230577%2CStanislaw-Lem-pisarz-naukowiec-filozof
O! ciekawe linki, będzie można  posłuchać do poduszki.
Marginesem, kilka miesięcy temu Flaszen umarł.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ludwik_Flaszen
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusja: Stanisław Lem - wątek audiowizualny – wywiady, adaptacje, zdjęcia
« Odpowiedź #63 dnia: Lutego 07, 2021, 01:41:40 am »
Jeszcze nie słyszałam żeby ktoś twierdził, że Lem gra w tej samej drużynie co Daniken i przez to nie powinien go tak ostro krytykować - to pan Iłowiecki…

Niestety części z Kałużyńskim i panią Szpakowską – nie ma. Powtórka z Iłowieckiego i Jęczmyka.

Hę...Kałużyński: nie nie nie;)))...Lem - humorysta? Humor wysilony...nie sięga daleko...za to Brown...ten to tak...Lem ogranicza się do paru oderwanych żartów...dobre!;))
Ciekawe czy Kałużyński przeczytał którąś książkę Lema, czy Browna i na tym pojechał;)

Fiu – dla 30 stron – Lem spalał 500…w czasach niedoboru papieru...;)
Hm…niedokończone...spore…fragmentaryczne rzeczy…które zaskakują samego Lema kiedy je znajdzie – czyli nadzieja, że jeszcze są...nie spłonęły na ofiarnym stosiku…skoro to archiwum takie spore, że już w 1975 Lem nie potrafił niczego w nim znaleźć (wg Szczepańskiego;).
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Krakov

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusja: Stanisław Lem - wątek audiowizualny – wywiady, adaptacje, zdjęcia
« Odpowiedź #64 dnia: Lutego 07, 2021, 10:46:57 am »
Teatr Gdynia Główna udostępnia za darmo cztery czytania performatywne na podstawie utworów Lema:

Maska:
&t

Kongres Futurologiczny:


Czy pan istnieje, Mr Johns?


TEOHIPHIP

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusja: Stanisław Lem - wątek audiowizualny – wywiady, adaptacje, zdjęcia
« Odpowiedź #65 dnia: Lutego 07, 2021, 10:53:08 am »
Cytuj
Jeszcze nie słyszałam żeby ktoś twierdził, że Lem gra w tej samej drużynie co Daniken i przez to nie powinien go tak ostro krytykować - to pan Iłowiecki…
Chodziło o drużynę sci-fi  :) Z drugiej, Lem Danikena nie czytał, zatem podobnie -  casus Kałużyński.
Czyli również nadstawiłem ucho.
Niechlujne te archiwum. Rozmowa z Orlińskim też jakby przycięta, ależ on w niej piskorzy  :D
Cytuj
Hę...Kałużyński: nie nie nie;)))...Lem - humorysta? Humor wysilony...nie sięga daleko...za to Brown...ten to tak...Lem ogranicza się do paru oderwanych żartów...dobre!;))
Ciekawe czy Kałużyński przeczytał którąś książkę Lema, czy Browna i na tym pojechał;)
Taa, Kałużyński gadał "od rzeczy". Pan od filmów zapytany o pisarza, którego nie czytał. Jaki tam Pani humor...
Zdanie ma sieriozne, a gada o czym innym, przyciśnięty - nie czytałem (bodaj mowa o pamiętniku z wanny)
Taa, czyli fiszki podstawa twórczości niejednego pisarza. To samo Herbert, że wpadło ładne zdanie, ciekawa myśl, skojarzonko to zaraz zapisywał, a może kiedyś się przyda? Swoją drogą zaskoczyło, że nie poprawiał, nie kreślił na już zrobionym - każda zmiana oznaczała zaczynanie wszystkiego od początku. Stąd mnogość wersji niedokończonych. Analiza tego materiału, dałby niezły wgląd w proces myślenia Lema. O ile wszystko się zachowało?
Tak siak, skrzat musi mieć niezłą bazę
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusja: Stanisław Lem - wątek audiowizualny – wywiady, adaptacje, zdjęcia
« Odpowiedź #66 dnia: Lutego 07, 2021, 05:02:31 pm »
Z drugiej, Lem Danikena nie czytał, zatem podobnie -  casus Kałużyński.

Z trzeciej... Czy trzeba koniecznie przestudiować od deski do deski wszystkie dzieła p. Blanki L., by wiedzieć, że to grafomania? ;)
« Ostatnia zmiana: Lutego 07, 2021, 06:36:14 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusja: Stanisław Lem - wątek audiowizualny – wywiady, adaptacje, zdjęcia
« Odpowiedź #67 dnia: Marca 06, 2021, 09:06:39 pm »
Nie wiem czy już o tym okruszku tutaj ktoś wspominał...oczywiście dziennik Szczepańskiego...
Tym razem skok w tom VI. 24 luty 1991 i przypis:

"Trurl's Machine" - dziesięciominutowa animacja komputerowa, zrealizowana na podstawie opowiadania Stanisława Lema "Maszyna Trurla" z tomu "Cyberiada",. Producent Dov Jacobson, Cyberiade Project Washington DC 1991

Dodam, że za zgodą Lema i przy bardzo czynnym udziale Michała Szczepańskiego.

Informację o tej animacji znajdziemy w "doświadczeniu" Dova Jacobsona:

Studio Director
Cyberiad Project

wrz 1990–lut 19932 lata 6 mies.

Venture: computer-animated television series based on the "Cyberiad" tales of Stanislaw Lem

https://www.linkedin.com/in/dovjacobson

JJ Szczepański w kolejnych wpisach informuje, że wg Michała Szczepańskiego "film zapowiada się lepiej, niż się obawiał"(20 VI 1991)

Jednak próbny odcinek " Nie bardzo udany. Plastycznie efektowny, ale bez tempa i mało zabawny." (13 XII 1991)

W sumie teraz - po latach - mogłoby być ciekawym - jaką wersję Trurla przeforsował Hamerykanin - bo były spinki:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Nie kojarzę, byśmy ten film mieli w zasobach, hmm..  :-\
Jest Błoński, Jarzębski, Miłosz - poza bohaterem samym rzecz jasna. I dużo zieleni - kojąco.
Autor całości - Tomasz Kamiński
https://filmpolski.pl/fp/index.php?film=427573
Tu film
https://www.youtube.com/watch?v=cfmbwekc90s
Acha, i "Śledztwo" można obejrzeć.
https://www.youtube.com/watch?v=ykib9FHF1IA
O, Śledztwo jednak jest na liście do obejrzenia, zatem zwinę jeden wymiar by nie zajmowało miejsca  :) 
« Ostatnia zmiana: Maja 05, 2021, 07:02:42 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Ptr

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 140
    • Zobacz profil
Radziecki film "Alternatywa" z 1975 roku. Krótka wypowiedź S. Lema ok. 24:46:

https://www.youtube.com/watch?v=TA9i5siYCNc

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Film jest zasadniczo o cybernetyce, jak rozumiem już zrehabilitowanej :) ,  czyli sporo tam Wienera. Lem występuje, jak namierzyłem, trzy razy - raz na samym początku ~1:45 (zaraz po budce telefonicznej) i chyba idzie jakiś cytat z niego. Potem dłuższa wypowiedź ~ 25 minuty i jeszcze, bodaj telefoniczna ~26:45.
A może koledzy rosyjskojęzyczni przybliżyli by, co mówił? Znaczy, prośba taka.  :-*
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Ptr

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 140
    • Zobacz profil
Cytuj
A może koledzy rosyjskojęzyczni przybliżyli by, co mówił? Znaczy, prośba taka. 

To może spróbuję:

Cytuj
Jest takie rosyjskie przysłowie: "Co dwie głowy, to nie jedna". Sądzę, że połączenie ludzkiego, naturalnego rozumu ze sztucznym będzie bardzo pomocne. Jednocześnie przeczuwam, że bynajmniej nie ma konieczności tworzenia dokładnej imitacji ludzkiej istoty, jej mózgu i sposobu myślenia, wytworzonych w procesie ewolucji naturalnej, gdyż, że tak powiem, ludzi jest wystarczająco dużo. Po co nam sztuczny człowiek? To będzie całkiem inna funkcja.

Chodzi o wzmacniacz rozumu?

W zasadzie tak, być może wzmacniacz. Ale wydaje mi się, że nie będzie on działał tak samo jak ludzki mózg. Można sobie wyobrazić wielostopniowy rozum na podobieństwo rakiet wielostopniowych. Ten rozum mógłby wstępować coraz wyżej. Myślę, że to dobrze, że nie wszystko wiemy zawczasu, ponieważ w takim wypadku życie i praca naukowa, i nie tylko naukowa, nie byłyby tak zajmujące.

A chwilę potem S. Lem odmawia odpowiedzi na pytanie myślącej maszyny o motywy zabójstwa w hotelu Schwarenbach (jest to temat jednego z opowiadań de Maupassanta, o którym mowa na początku filmu).

Co ciekawe, arcymistrz szachowy M. Botwinnik w tymże filmie zdaje się sugerować, odwrotnie niż Lem, że sztuczna inteligencja powinna powstać w wyniku naśladowania myślenia ludzkiego. Ale były to czasy, w których programy szachowe nie potrafiły wygrać partii z arcymistrzami.

Muszę też dodać, że to krótkie wystąpienie Lema jest bardzo ładne wizualnie.

W książce W. Jaźniewicza wyczytałem, że całość rozmowy, której fragment widzimy w filmie, została opublikowana w języku rosyjskim.

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Cytuj
To może spróbuję:
Dzięki Ptr.  :) przyznam, że choć jako tako rozumiem po rosyjsku, to Lem jednak mówi niezbyt wyraźnie.
I z przytoczonego
Można sobie wyobrazić wielostopniowy rozum na podobieństwo rakiet wielostopniowych. Ten rozum mógłby wstępować coraz wyżej. Myślę, że to dobrze, że nie wszystko wiemy zawczasu, ponieważ w takim wypadku życie i praca naukowa, i nie tylko naukowa, nie byłyby tak zajmujące.
Trochę mi to już pachnie Golemem. Wyskoczy w formie książeczki za 6 lat.
Cytuj
A chwilę potem S. Lem odmawia odpowiedzi na pytanie myślącej maszyny o motywy zabójstwa w hotelu Schwarenbach (jest to temat jednego z opowiadań de Maupassanta, o którym mowa na początku filmu).
Patrz, a mi tam słyszał się Doyle  ;D  Czyżby ta?
https://fr.wikipedia.org/wiki/L%27Auberge
Tak czytam, czytam o niej;  i widzę film - słynny thriller Kubricka, czy jak kto woli opowiadanie Kinga (ramowo, rzecz jasna).
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Drobne uzupełnienie.
Lem występuje, jak namierzyłem, trzy razy - raz na samym początku ~1:45 (zaraz po budce telefonicznej) i chyba idzie jakiś cytat z niego.
Oto ten cytat:
На пути к искусственному интеллекту мы должны быть готовы к неожиданностям, хлопотам и беспокойствам, которые не можем сегодня даже представить.
Na drodze do sztucznej inteligencji powinniśmy być przygotowani na niespodzianki, kłopoty i niebezpieczeństwa, których nie umiemy sobie dziś wyobrazić.


Jak przypuszczam, to wolne tłumaczenie następującego fragmentu:
Możemy być przygotowani na niespodzianki, kłopoty i niebezpieczeństwa, których nie umiemy sobie dziś wyobrazić – ale nie na powrót przebranych w larwy techniczne demonów i maszkar rodem ze średniowiecza.
("Summa...", rozdz. 4, Mity nauki)

Ptr

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 140
    • Zobacz profil
przyznam, że choć jako tako rozumiem po rosyjsku, to Lem jednak mówi niezbyt wyraźnie.

Udźwiękowienie wersji filmu umieszczonej na UT jest fatalne. Ponadto kadr jest chyba też ucięty. Ale i tak chwała temu, kto udostępnił, za podjęty trud.

Trochę mi to już pachnie Golemem. Wyskoczy w formie książeczki za 6 lat.

Zdecydowanie tak. Podczas tej rozmowy Lem mówił o Golemie również wprost, a stosowne cytaty można znaleźć np. w książce W. Jaźniewicza.

Patrz, a mi tam słyszał się Doyle  ;D  Czyżby ta?
https://fr.wikipedia.org/wiki/L%27Auberge
Tak czytam, czytam o niej;  i widzę film - słynny thriller Kubricka, czy jak kto woli opowiadanie Kinga (ramowo, rzecz jasna).

To dobrze Ci się słyszał, bo narrator wspomina o nim także. Obaj panowie mieli podobne odczucia co do atmosfery panującej w przybytku, w którym się zatrzymali, i to właśnie stanowi punkt wyjścia do rozważań o zagadce ludzkiego myślenia.
Nie mam zielonego pojęcia, czy o to dokładnie opowiadanie chodzi, bo zarówno twórczości Maupassanta, jak i jego ojczystego języka nie znam ni w ząb.