Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Ptr

Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 10
76
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Stycznia 07, 2022, 11:53:49 am »

...spojrzałem raz jeszcze i dodaję, że po silni powinna być kropka kończąca zdanie, ew. drugi wykrzyknik...
E?


Powinno być: "You probably won't believe it, but the answer is 5!." albo "You probably won't believe it, but the answer is 5!!". A jest: "You probably won't believe it but the answer is 5!". Zdanie jest specjalnie pozbawione interpunkcji, bo w dwóch pierwszych wariantach od razu widać, że wykrzyknik (lub pierwszy wykrzyknik) nie jest znakiem przestankowym, tylko oznacza silnię.

A mógłbyś rozwinąć ideę swojego rozwiązania graficznego problemu opon?


77
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Stycznia 06, 2022, 11:30:30 pm »
A silnia rzeczywiście dla bystrzaków, nie wiem, czy bym na to wpadł. Nie ułatwiało jednak zadania to, że pełno w necie memów dotyczacych kolejności wykonywania działań i długich dyskusji pod spodem, jakby kolejność wykonywania działań była istotą matematyki, a nie tylko i wyłącznie kwestią przyjętej konwencji.

EDIT: spojrzałem raz jeszcze i dodaję, że po silni powinna być kropka kończąca zdanie, ew. drugi wykrzyknik, tym razem jako znak przestankowy. No ale wtedy byłoby to zbyt proste, więc ostatnie zdanie jest pozbawione interpunkcji, żeby wprowadzić nieco zamieszania.

78
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Stycznia 06, 2022, 11:22:25 pm »

Z jednej strony, zużycie opony jest odwrotnie proporcjonalne do jej maksymalnego przebiegu na tej czy innej osi. Z drugiej, maksymalny przebieg osiąga się oczywiście wtedy, gdy pod koniec eksploatacji zyżycie wszystkich opon wynosi 100%. Z trzeciej zaś strony, ten warunek jest spełniony, gdy zużycie opony do zmiany pozycji jest dokładnie takie samo, jak po jej zmianie.


Hm, konkretne zużycie jednej i tej samej opony na przodzie (do zmiany) nie jest takie samo jak jej zużycie na tyle (po zmianie), z wyłączeniem szczególnego przypadku, w którym ogólne zużycie na przodzie i na tyle jest identyczne. Natomiast zużycie dowolnej opony na danej pozycji (przodzie lub tyle) musi być takie samo dla każdej z opon, skąd wniosek, że zmiana musi nastąpić w połowie drogi. Ale może to właśnie miałeś na myśli.

Trochę inaczej bym też ułożył równanie. Zużycie na danej pozycji to przebyta droga podzielić przez maksymalną drogę, jaką opona może przebyć na danej pozycji. Czyli zużycie na przodzie x = s/40, zużycie na tyle y = s/60. Ponieważ droga, jaką dana opona przebywa na przodzie jest równa drodze, jaką dana opona przebywa na tyle, to mamy równanie: 40x = 60y, i drugie równanie z założenia o całkowitym zużyciu opony podczas całej drogi: x + y = 1. Czyli trochę inaczej niż u Ciebie. Ponieważ szukamy drogi, to z obu układów wychodzi to samo, ale u Ciebie wyszło na to, że na przodzie, do zmiany, opona zużyła się mniej niż po zmianie, czyli na tyle, czyli w sumie odwrotnie niż w początkowych danych. Jeśli dobrze zrozumiałem...

Muszę przyznać, że zaczynałem z mniejszą ilością założeń i czterema równaniami z czterema niewiadomymi. Zaś założenie, że dla przebycia maksymalnej drogi wszystkie opony muszą być zużyte w 100%, na początku wydawało mi się nieco podejrzane. Wniosek z tego taki, że warto dobrze zastanowić się, zanim zacznie się liczyć :)

79
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Stycznia 06, 2022, 02:44:35 pm »
Mnie wyszło, że można przejechać 48 km, jeśli zamieni się opony na 24 kilometrze.

80
Wiem, że to nic takiego.

Ależ to nie jest "nic takiego". To świadczy o skłonności autorki do naciąganych interpretacji. Zważywszy na to, że nie jest to odosobniony przypadek, można zapewne mówić o bardziej ustalonej postawie. To ważne, bo nikt (albo prawie nikt) nie będzie sprawdzał dokładnie każdego przypisu i każdej stawianej w książce tezy. W większości przypadków czytelnicy po prostu ufają autorom. Jednak nie każdy autor zasługuje na taki kredyt zaufania.

81
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Listopada 03, 2021, 04:43:01 pm »
...i ucieszyłem się, że wciąż są pamiętani...

To było coś, w szczególności na tle całej tej telewizyjnej smuty lat osiemdziesiątych.

82
Lemosfera / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Października 27, 2021, 11:36:40 am »
Natomiast na sam "wykład" Patryka Ossowskiego lepiej spuścić zasłonę milczenia.

83
Lemosfera / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Października 27, 2021, 11:30:49 am »
Również składam gratulacje panu Wiktorowi Jaźniewiczowi w związku z przyznaniem - jakże zasłużonego - wyróżnienia.

84
Najnowszy odcinek Astronarium:


85
DyLEMaty / Odp: Ludzkość jako gatunek
« dnia: Października 12, 2021, 03:51:17 pm »
Celne jako podsumowanie rodu bladawczego

Raczej jako jego "bambinistyczna" karykatura. Ani zwierzątka tylko takie niewinne, ani człowiek tylko taki straszny.

86
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Lipca 29, 2021, 12:51:57 pm »
Redukcja wyrazów podobnych to wykonanie działań, które podałeś:
8+12-20 = 10+15-25
Zredukujesz:
0=0
I co wyciągasz przed nawias?
Jaki czynnik wspólny?

Psss...ale chyba masz rację - przed redukcją można wyciągnąć przed nawias - tyle, że nie przez to 0...czyli i tak trzeba uprzednio zredukować ;D

Wg mnie właśnie nic nie trzeba. Z każdym sensownym wyrażeniem można zrobić wszystko, byleby tylko przestrzegać reguł algebry (przekształcania wyrażeń). Nie wolno jednak doprowadzić wyrażenia do postaci bezsensownej (poprzez dzielenie przez zero), ponieważ wtedy otrzymujemy sprzeczność. Jest mnóstwo wariantów sofizmatu, który podał LA, i w każdym przypadku błąd polega na dzieleniu przez 0.

Wygląda na to, że pomieszałem pojęcia... ::)
No dobra, a jak prawidłowo nazwać po polsku taką operację?

W szkole podstawowej wiedziałem, ale teraz już nie wiem :)

87
DyLEMaty / Odp: Eksploracja Kosmosu
« dnia: Lipca 27, 2021, 01:32:10 pm »
Takich dokumentów już się nie kręci:


88
Hyde Park / Odp: Czy mistrz miał borderline?
« dnia: Czerwca 28, 2021, 10:49:27 pm »
Jest taka historia że kiedyś jadąc szybko autem Mistrz wyłączył kluczykiem silnik i wyjął go i automatycznie zablokowała mu się kierownica, a po chwili znowu zapalił silnik. Czy ta jedna anegdota wystarczy żeby orzec że Mistrz miał borderline?

Nie.

89
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Dialogi]
« dnia: Czerwca 15, 2021, 05:17:29 pm »

BTW. Dobrze zgaduję, że w cywilu jesteś filozofem?


Jak rozumieć "w cywilu"? Filozofię studiowałem kiedyś na uniwersytecie, ale to było stosunkowo dawno.

Co do reszty, to mam poczucie, że powiedziałem już w tym temacie wszystko, co chciałem. Nie przekonałeś mnie, ale jako że nie mam pasji do prowadzenia polemik i szczególnej chęci przekonywania innych, to myślę, że świat nic nie straci, jak zatrzymamy tę wymianę zdań... Do następnego razu  ;D

90
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Czerwca 14, 2021, 12:28:30 pm »

Drobne zastrzeżenie: właściwy odnośnik https://www.base64decode.org

 ;D Rzeczywiście. Nawet nie zauważyłem, że adres się zmienia przy wyborze encode/decode.

Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 10