Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - akond

Strony: [1]
1
DyLEMaty / Odp: Аркадий и Борис Стругацкие
« dnia: Listopad 17, 2022, 10:49:52 am »
Jest już druga część wydania zbiorowego:
https://www.proszynski.pl/index.php?mod=products&pid=37286

Tym razem zebrano w jednym tomie całość "trylogii Maksyma Kammerera" plus Niepokój, którego akcja również toczy się w "uniwersum Południa":
Wywrócony świat
Żuk w mrowisku
Fale tłumią wiatr
Niepokój


Trylogia jest w nowym przekładzie Ewy Białołęckiej (czytelników wychowanych na translacji Ireny Lewandowskiej zaskoczy pewnie nie tylko przemiana świata "przenicowanego" w "wywrócony"), a wydanie bazuje na pełnych, nieocenzurowanych wersjach.
Mocny zestaw - ciekaw jestem, czy wydawnictwo planuje publikację kolejnych "omnibusów"? ktoś coś wie?

2
DyLEMaty / Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« dnia: Październik 27, 2022, 07:02:04 pm »
WL zaszczycił Autora dużymi (A5) trwałymi wydaniami w ujednoliconej typografii już w latach '60, jako "Dzieła Wybrane", co się chwali - że krakowscy centusie byli ponadczasowo politycznie progresywni. :)

I aż do czasów "srebrnej serii" były to najlepsze edytorsko wydania dzieł Lema.

"Stanisław Lem Poleca" - to była broszurowa niskonakładówka i jakby fanaberia, poniekąd też fenomen i bardzo krótkotrwaly, ale przekłady w serii były wybitne.

Miało być dłużej, ale pomysłodawca się zniechęcił - afera z Dickiem, odgórny ban na Barańczaka (tłumacza Czarnoksiężnika z archipelagu, który miał być następny w serii, obok Bestera), przejściowe tarcia z WL...

No dobra - kto tak mocno promował debiut Snerga ?
Młodzież studencko - doktorancka ?

"Tak mocno" w sensie, że aż wygrał plebiscyt?
Myślę, że mogło być parę przyczyn:
- liczba głosów była prawdopodobnie stosunkowo niewielka, co sprzyja większej przypadkowości wyników,
- sztandarowe dzieła s-f Mistrza zdążyły już się uleżeć w świadomości czytelników, a tu pojawiło się coś wybitnego, i całkiem świeżego,
- skoro Lem dystansował się od fandomu, to urażony fandom mógł delikatnie "odreagowywać",
- głosy na Lema mogły być rozrzucone, a Snerg miał raptem jedną pozycję w bibliografii,
itd.

Tak sobie tylko gdybam.

3
DyLEMaty / Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« dnia: Październik 26, 2022, 09:46:04 am »
Czemu zapominacie w przypuszczeniach o tym, że to warszawska popołudniówka (gazeta) "Express Wieczorny" organizowała konkurs z okazji "świętowania Polski Ludowej" , czyli Trzydziestolecia 44 -74 lub 45-75 ?
Przypuszczalna data wydania gazety  o tym plebiscycie powieściowym - maj 1976. Ale który dzień ?
Wręczenie - OKMFiSF(inauguracyjny pierwszy konwent klubów i miłośników SF) uroczystość - grudzień 1977.
Notka z Wiki o tym wspomina.

Zapominacie? Odnosisz się do wpisów z roku 2021.

Tymczasem jeżeli przejrzeć historię hasła poświęconego AWS w Wikipedii, to widać, że szczegóły dotyczące plebiscytu zostały uzupełnione w maju 2022. Widać ktoś z autorów podrążył wtedy dokładniej.

Sam plebiscyt nie ma własnej notki w Wiki, nie jest też wspomniany w haśle OKMFiSF. Należałoby faktycznie przejrzeć archiwa Expressu.

4
Hyde Park / Odp: Pytanie o Teatr Telewizji, spektakl sci-fi
« dnia: Wrzesień 21, 2022, 10:42:02 am »
Autor pytania z Fejsa też drąży temat - dostał odpowiedź z Teatru TV
Dzień dobry, dziękujemy za kontakt! Faktycznie kojarzymy ten unikatowy spektakl - zdaje nam się, że grała w nim Pola Raksa i Włodzimierz Press? niestety póki co nie ustaliliśmy tytułu, możliwe, że spektakl był realizowany w ramach współpracy z jakimś Teatrem, w związku z czym nie mamy już do niego obecnie niestety dostępu. Jeśli coś uda nam się ustalić, damy znać! Pozdrawiamy Teatr Telewizji

Przejrzałem na szybko filmografię obojga na filmpolski.pl (są dość obszerne, choć zapewne niekompletne), ale nic nie pasuje.

Nie wiem jednak, czy należy przywiązywać się do tej informacji o obsadzie - "zdaje się" nie świadczy o głębokim przekonaniu piszącego. To, co mi zostało w pamięci, nie pozwala potwierdzić przypuszczenia - pacholęciem byłem, a do tego nie należałem do wielbicieli "pancernych", więc mogłem wtedy nawet nie rozpoznać aktorów. Zgadza się, że była to para, i ich ówczesny wiek byłby odpowiedni.

5
Hyde Park / Odp: Pytanie o Teatr Telewizji, spektakl sci-fi
« dnia: Wrzesień 20, 2022, 01:53:21 pm »
Sfinks, czy Kobra... ja mam wrażenie, że w ramach tych cykli powstawały dłuższe przedstawienia, o mniej więcej stałym czasie trwania - wypełniały określone miejsce w ramówce TV (czwartkowy wieczór).

The Outer Limits... pamięć płata figle, ale jestem na 99,9% przekonany, że właściwy spektakl był produkcją polską. No i nie był to odcinek serialu - raczej krótka, samodzielna, groteskowa historyjka. Przy czym scenę z odgrażającym się telewizorem sam zapamiętałem jako ostatnią, a nie pierwszą - takie podsumowanie w stylu zapowiedzi, że to dopiero początek.

6
Hyde Park / Odp: Pytanie o Teatr Telewizji, spektakl sci-fi
« dnia: Wrzesień 20, 2022, 11:02:08 am »
Było, pamiętam ten spektakl (dzieckiem byłem, coś takiego zapada w młode neurony).

Środkowe lata 70-te, Studio 2, w którąś z sobót w ramówce był cały parogodzinny blok poświęcony science-fiction - i ten teatr chyba nawet go otwierał. Wyemitowane to było wcześniej, niż TVP zaczęła nadawać ówczesny hit Studia 2, czyli serial Kosmos 1999. Mógł to być rok 1975 lub 1976 - szukaj w tym przedziale.

Z uwagi na okoliczności nadawania jest możliwe, że nie była to premiera, i że spektakl oryginalnie powstał w ramach Kobry parę lat wcześniej. Tego już nie odtworzę z pamięci, ale wydaje mi się to mało prawdopodobne - całość trwała chyba krócej niż typowy epizod Teatru Sensacji (wydaje mi się, że poniżej pół godziny), i mogła to być produkcja specjalnie na potrzeby Studia 2.

Strony: [1]