Autor Wątek: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.  (Przeczytany 310216 razy)

Q

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #450 dnia: Kwietnia 02, 2008, 05:56:19 pm »
Cytuj
Piszcie co myslicie ;). Aha nie lapcie mnie za slowka bo niektore zagadnienia wiem ze sa dziwnie sformulowane, ale chodzi o  to jak ja je rozumiem :P.

Niezłe. Drobnostek mógłbym się czepić*, pewne akcenty inaczej rozłożyć, ale niewątpliwie radzisz sobie z tematem.

I nie przesadzaj z tym "mentorem"...

ps. rady których udzielasz Koleżance b. dobre :).


*np. a'propos "Diuny" - zauważ, że postęp, choć tłumiony, jednak się tam dokonuje.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2008, 06:01:07 pm wysłana przez Q »

havoc

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #451 dnia: Kwietnia 02, 2008, 05:59:09 pm »
Cytuj
a wystarczyłby tylko jakieś fragment z CYBERIADY?

Oczywiscie, calej chyba bys nie dala rady ;). Co do Dziennikow - nie mam pojecia, nie czytalem, musisz zapytac kogos innego. Hmm a co do Solaris to ta rozmowa zaczyna przypominac mi to jak ja sie spieralem z Q o Eden i Niezwycieżonego, rob co chcesz bo to twoja prezentacja, ja bym wybral utwor ktory lepiej trafia w temat ale to twoja praca, moze masz b.oryginalny pomysl na Solarisa, albo znalazlas tam cos co pasuje do twojego konceptu... nie mam wiec pojecia. Jezeli twierdzisz ze Solaris byl by lepszy, bierz Solarisa...

Q

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #452 dnia: Kwietnia 02, 2008, 06:00:19 pm »
Cytuj
Może jakieś opowiadanie z DZIENNIKÓW by mi pomogło?

Cytuj
a wystarczyłby tylko jakieś fragment z CYBERIADY?

Obie pozycje są dobre (i "Cyberiada", i sporo "Podróży..."), ale dostrzegam u Ciebie (będzie, że się czepiam) objawy dezorientacji pogłębionej - obawaim się - lenistwem i "spychologią". Tak nie da się napisać dobrej pracy.

Jeśłi "nie czujesz" tematu, zmień go na inny. Jeśłi czujesz zmień podejście.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2008, 06:06:09 pm wysłana przez Q »

Q

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #453 dnia: Kwietnia 02, 2008, 06:05:42 pm »
Cytuj
Oczywiscie, calej chyba bys nie dala rady ;).

Nie strasz dziewczyny "Cyberiadą", jest b. fajna. Lekka w treści, głęboka w formie.

Cytuj
Co do Dziennikow - nie mam pojecia, nie czytalem, musisz zapytac kogos innego.

Żałuj, żałuj (choć "podeszły" mi dopiero za kolejnym razem, wcześniej odrzucała mnie ich jawna niepowaga, groteskowość i parodystyczna spaceoperowość).

Cytuj
Hmm a co do Solaris to ta rozmowa zaczyna przypominac mi to jak ja sie spieralem z Q o Eden i Niezwycieżonego, rob co chcesz bo to twoja prezentacja, ja bym wybral utwor ktory lepiej trafia w temat ale to twoja praca, moze masz b.oryginalny pomysl na Solarisa, albo znalazlas tam cos co pasuje do twojego konceptu...

Np. stworzoną przez jednego z solarystów (dość głupią) hipotezę, że Ocean był swoistym "nowotworem-glejakiem", który pozarł całą żywą populacje planety.

Jest to więc pozostajaca w sferze hipotez groteskowa wizja zagłady.

Gabrysia

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #454 dnia: Kwietnia 02, 2008, 06:21:50 pm »
Na zmianę tematu raczej za poźno. Poza tym uwierz, że nie rozchodzi się tu o lenistwo tylko o przecenę możliwości. Czytałam kiedyś Lema dlatego wybrałam ten temat na zasadzie, że mi się wtedy spodobał i warto spojrzeć na niego jeszcze raz - dojrzalej. Jednak jak się okazuje pisać o utworach Lema nie jest wcale tak łatwo. Dlatego próbuję znaleźć odpowiedni tok myślenia. Uwoerzcie, że dziś dużo mi pomogliście. Z SOLARIS nie zrezygnuję natomiast wybiorę jedno z opowiadań z CYBERIADY i przestawię jako wizję cywilizacji robotów.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2008, 06:23:13 pm wysłana przez Gabrysia »

Q

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #455 dnia: Kwietnia 02, 2008, 06:29:00 pm »
Cytuj
natomiast wybiorę jedno z opowiadań z CYBERIADY i przestawię jako wizję cywilizacji robotów.

Ja bym na Twoim miejscu cała "Cyberiadę" wziął. Wbrew pozorom pochłania się te opowiadania błyskawicznie.

(O genezie świata robotów sporo mówią bajki "Dwa potwory" i "Biała pleśń".)

ps. skoro lubisz Lema, wierze, że dasz radę. Tylko daj z siebie więcej :).
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2008, 06:29:43 pm wysłana przez Q »

Gabrysia

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #456 dnia: Kwietnia 02, 2008, 06:31:36 pm »
Jeszcze jedna rzeczy bardzo mnie nurtuje. Kolega HAVOC podpowiedział, ze POWRÓT z GWIAZD to negatywna wizja cywilizacji, jednak przecież ludzie nie musieli tam pracować a mieli wszystko. CO o tym myślicie?

Q

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #457 dnia: Kwietnia 02, 2008, 06:40:01 pm »
Cytuj
Kolega HAVOC podpowiedział, ze POWRÓT z GWIAZD to negatywna wizja cywilizacji, jednak przecież ludzie nie musieli tam pracować a mieli wszystko. CO o tym myślicie?

IMHO jest to wizja ambiwalentna, dajaca do myślenia i pokazujaca, że wszystko ma swoją cenę. (Tam ceną spokoju stała się swoista "autokastracja" ludzkosci i ogólna gnuśność...)

"Powrót..." (choć w dorobku Mistrza do arcydzieł nie należy) nie udziela nam gotowych odpowiedzi, raczej stawia niełatwe pytania...
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2008, 06:40:34 pm wysłana przez Q »

Gabrysia

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #458 dnia: Kwietnia 02, 2008, 06:42:03 pm »
w takim razie w pracy nie będę tego szufladkowała tylko pokażę tak jak to widzę.

Q

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #459 dnia: Kwietnia 02, 2008, 06:47:49 pm »
I o to chodzi.

Andrew89

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #460 dnia: Kwietnia 02, 2008, 07:15:14 pm »
Cytuj
II.      LITERATURA PRZEDMIOTU.

1.      Lem S., Fantastyka i futurologia,  Kraków, 2003. s.738-752, 374-419.
2.      Encyklopedia Internetowa Wikipedia, [online], [dostęp 27.01.2008] http://pl.wikipedia.org/wiki/Futuryzm
3.      Encyklopedia internetowa Wikipedia, [online], [dostęp 26.03.2008] http://pl.wikipedia.org/wiki/Ghost_in_the_shell

Ja bym coś dodał do literatury przedmiotu...

Q

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #461 dnia: Kwietnia 02, 2008, 07:18:30 pm »
Cytuj
Ja bym coś dodał do literatury przedmiotu...

Owszem, ale w praktyce zostają nam tu artykuły z "Fantastyki"/"Nowej Fantastyki"/"Czasu Fantastyki"...
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2008, 07:18:49 pm wysłana przez Q »

havoc

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #462 dnia: Kwietnia 02, 2008, 07:39:59 pm »
Tak, zasadniczo(znow - jak sie wychoruje) bede szukal jeszcze tych artow w BN i BUW, w szczegolnosci tego o ktorym mowil Q a o ktorym malo wiemy :/... ale poza nimi niewiem czy jest sens do czegos jeszcze siegac. Ew. moge siegnac i nie wpisac ;) - nie chodzi o zadne oszustwo tylko poprostu wpisalem te ktore na ktore chce ew. sie powolac.

Co do Powrotu z Gwiazd - to bylo moje subiektywne podejscie, moze powinienem podejsc bardziej obiektywnie. Bo tak to troszke namacilem.

Gabrysia - kolejna dusza nasza ;).

Q

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #463 dnia: Kwietnia 02, 2008, 07:43:56 pm »
Cytuj
Co do Powrotu z Gwiazd - to bylo moje subiektywne podejscie, moze powinienem podejsc bardziej obiektywnie. Bo tak to troszke namacilem.

Wszelka interpretacja jest subiektywna, więc nie masz powodów czuć się winny.

Gabrysia

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.
« Odpowiedź #464 dnia: Kwietnia 02, 2008, 07:44:23 pm »
Duszyczka mająca zawsze tysiąc pytań