Polski > Akademia Lemologiczna

Akademia Lemologiczna [Solaris]

<< < (79/79)

MarcinK:

--- Cytat: Q w Lutego 13, 2021, 01:36:37 pm ---Pozwólcie, że Was pogodzę ;). Z jednej strony życie - owszem - z natury jest procesem negentropijnym (przez co cokolwiek żyje, jak długo żyje, ulega entropii w stopniu b. ograniczonym). ."[/i]

--- Koniec cytatu ---
Ależ przecież ulega Entropii.
Komórki dzielą się i różnicują, z pojedynczej komórki powstaje cały organizm, on różnicuje się na organizmy potomne, w trakcie podziałów komórkowych dochodzi do błędów, nowotworzenia, różnicowania nowych gatunków itp.
Tak zjawisko entropii omawiał nasz wykładowca od ewolucjonizmu.
I właśnie tutaj rodzi się pytanie czemu ocean nie uległ zróżnicowaniu jak ziemski LUCA?

Lieber Augustin:

--- Cytat: xetras w Lutego 14, 2021, 04:23:23 pm ---Kiedy się cytuję to się podaje skąd  - czy ten zwyczaj jest tu znany ?

--- Koniec cytatu ---
Oh, excusez-moi, s'il vous plaît :)
Zdawało mi się, że gdy się cytuje Patrona na forum lemowskim, w towarzystwie samych wytrawnych znawców Jego dorobku twórczego, odwołania do źródeł są niekonieczne.
Postaram się poprawić: pierwszy zacytowany fragment pochodzi z "Dialogów", cz. I, rozdz. 3; drugi i trzeci - z "Summy Technologiae", rozdziały "Kłopoty z informacją" i "Inżynieria językowa" odpowiednio.

Q:

--- Cytat: MarcinK w Lutego 14, 2021, 05:24:12 pm ---Ależ przecież ulega Entropii.
Komórki dzielą się i różnicują, z pojedynczej komórki powstaje cały organizm, on różnicuje się na organizmy potomne, w trakcie podziałów komórkowych dochodzi do błędów, nowotworzenia, różnicowania nowych gatunków itp.
--- Koniec cytatu ---

Dlatego napisałem "ulega w stopniu ograniczonym" nie - "nie ulega".


--- Cytat: MarcinK w Lutego 14, 2021, 05:24:12 pm ---nie uległ zróżnicowaniu jak ziemski LUCA?
--- Koniec cytatu ---

Swoją drogą: ciekawe uczucie: uświadomić sobie, że się - być może - jest kawałkiem konającego od miliardów lat oceanicznego trupa.

("Evangelion", trzeba mu to przyznać, oswoił nas z tą myślą czas jakiś temu.)


--- Cytat: Lieber Augustin w Lutego 15, 2021, 09:19:36 am ---Zdawało mi się, że gdy się cytuje Patrona na forum lemowskim, w towarzystwie samych wytrawnych znawców Jego dorobku twórczego, odwołania do źródeł są niekonieczne.
--- Koniec cytatu ---

Też uważam, że w odniesieniu do Mistrza powinna tu obowiązywać fiszerowa zasada "to się zna!". (Ale - z drugiej strony - nie ma też nic złego w tym, że xetras postanowił dopytać się o źródła - by znać, właśnie ;).)

xetras:
Doprawdy - spamiętać to, co było w Summa Technologia przekracza moje zapominalskie zdolności, a temat nie zawiera podpowiedzi. Teraz wiem, dzięki!

Q:
Skojarzenie, za które sam siebie chciałbym spalić na stosie jako bluźniercę ;) , ale go nie uniknę.
Jeden pan, twórca w swojej klasie ceniony (a nawet wielbiony), ale bardzo daleko mu do Lema (bo sprawnym rzemiechą od komiksów reklamujących zabawki jest), snuł - podobne Mistrzowym, okołosolarisowym - opowieści, że improwizował, do okoliczności się naginał, retconował, i ogólnie sam nie wiedział dokąd jedzie...
https://www.youtube.com/watch?v=Uf4KmEu-jPg
Tymczasem ze stosownej encyklopedyjki wynika, że niekoniecznie była to stuprocentowa prawda:
https://gijoe.fandom.com/wiki/Silent_Interlude#Behind_the_scenes
I teraz się zastanawiam, czy Patron się również krygował?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej