Autor Wątek: Eksploracja Kosmosu  (Przeczytany 681374 razy)

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1621 dnia: Października 18, 2021, 03:38:09 pm »
Jaki UF? Trurla nie poznajesz? ;D

ps. Oryginalny tekst Loeba:
https://www.scientificamerican.com/article/was-our-universe-created-in-a-laboratory/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1622 dnia: Października 18, 2021, 04:28:40 pm »
Jaki UF? Trurla nie poznajesz? ;D
Może Tichego? :)

Pojąwszy mój błąd, dalej jednak z uporem rozważałem sprawę, aż jednego popołudnia, gdy nacierałem olejkiem nogi spuchnięte od ukąszeń komarów, wspomnieniem zawędrowałem do dawnych lat, kiedy lecąc przez kulistą Gromadę Psów Gończych dla braku lepszego zajęcia czytałem fizykę teoretyczną. W szczególności zaś czytałem podówczas tom poświęcony elementarnym cząsteczkom i przypomniałem sobie hipotezę Feynmana, że istnieją cząsteczki, które się poruszają “pod włos” strumienia czasu. Kiedy się tak porusza elektron, my dostrzegamy go wtedy jako cząstkę o naboju dodatnim (pozytron). Powiedziałem sobie, z nogami w miednicy, a co, gdyby tak wziąć jeden elektron i rozpędzić go, rozpędzić tak, aż zacznie gnać wstecz w czasie coraz szybciej i szybciej - czyby się nie dało nadać mu tak ogromnego impulsu, żeby wyleciał poza początek czasu kosmicznego, w to miejsce kalendarza, w którym jeszcze nic nie było - czyby z tego pozytronu rozpędzonego nie mógł powstać Wszechświat?!

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1623 dnia: Października 18, 2021, 05:14:18 pm »
Jeden od niechcenia wystrzelony elektron to jeszcze nie prace laboratoryjne ;).

"Do upadłego spierali się też podczas roboty, lecz terminu dotrzymali. W umówionym dniu przybyli na dwór królewski, ciągnąc małą dwukółkę, zawaloną aparatami i narzędziami. Na samym wierzchu stały skrzynie, połączone kablem. Zaraz przybiegł król i w sali audiencyjnej, pośród złoceń, spłowiałych sztandarów i herbów dynastycznych, poustawiali na podłodze aparaty. Klapaucjusz dokręcał śrubki, a Trurl gadał jak najęty:
- W tym większym pudle jest zasilanie, a w mniejszym świat! Takuteńki, jakim zapowiedział najjaśniejszemu panu"
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1624 dnia: Października 23, 2021, 03:40:06 pm »
Eghem...hę...znaczy nowa szefowa Rady PAK...

Wiceminister Olga Semeniuk została przewodniczącą Rady Polskiej Agencji Kosmicznej. O nowych i dodatkowych zadaniach wiceminister poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

https://www.money.pl/gospodarka/nowa-funkcja-olgi-semeniuk-kosmiczna-6696851054045760a.html
https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,27722643,warszawska-radna-pis-zwolenniczka-rozwiazania-unii-europejskiej.html?_ga=2.100661658.52364970.1634935029-168566332.1620754790#S.main_topic_2-K.C-B.6-L.1.duzy
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1625 dnia: Października 23, 2021, 07:27:46 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1626 dnia: Października 24, 2021, 04:43:16 pm »
Eghem...hę...znaczy nowa szefowa Rady PAK...
Biorąc pod uwagę rozmach i znaczenie operacji, jakie RP prowadzi w kosmosie, to może lepiej, że na szefową kosmosu a nie, powiedzmy, branży obuwniczej.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1627 dnia: Października 24, 2021, 07:53:19 pm »
Eghem...hę...znaczy nowa szefowa Rady PAK...
Biorąc pod uwagę rozmach i znaczenie operacji, jakie RP prowadzi w kosmosie, to może lepiej, że na szefową kosmosu a nie, powiedzmy, branży obuwniczej.
Cóż...to chyba to samo ministerstwo...Rozwoju i Technologii...pani Semeniuk odpowiadała poniekąd za buty - przynajmniej w małych i średnich przedsiębiorstwach ::)
https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/olga-ewa-semeniuk
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1628 dnia: Października 24, 2021, 09:23:29 pm »
O żesz, lecę coś kupić ze starej dostawy...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1629 dnia: Października 25, 2021, 01:57:22 pm »
O żesz, lecę coś kupić ze starej dostawy...
Nie wiem czy jeszcze są...stawiałabym na używane. Buty;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1630 dnia: Grudnia 09, 2021, 09:47:58 am »
Dla takiej wystawy to i CoV-infekcję zaryzykować warto ;):
https://www.cosmosdiscovery.pl/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1631 dnia: Grudnia 09, 2021, 04:06:03 pm »
22 grudnia mają wreszcie wystrzelić JWST. Ariane 5 już wyjeżdza z garażu. Notabene to bardzo zabawne, bo NASA trąbi że to ich misja, ESA jest dużo bardziej skromna, ciekawe jak ci pierwsi daliby radę bez drugich.

https://www.esa.int/Enabling_Support/Space_Transportation/Ariane_5_moved_to_meet_Webb
https://jwst.nasa.gov/content/about/launch.html

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1632 dnia: Grudnia 12, 2021, 07:40:41 pm »
Módlmy się, aby się rozprostował.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1633 dnia: Grudnia 12, 2021, 08:06:43 pm »
22 grudnia mają wreszcie wystrzelić JWST.

CNRS chwalił się niedawno, że "Several CNRS teams are involved in this NASA programme.":
https://news.cnrs.fr/articles/the-james-webb-space-telescope-is-set-to-explore-the-early-universe
...a Ty, zdaje się, tam pracujesz... Term, dasz się pociągnąć za język (jakieś opowiastki zza kulis, itp.)? ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1634 dnia: Grudnia 25, 2021, 04:29:05 pm »
Wszyscy trawią więc napisze tylko, że póki co JWST (znaczy teleskop Webb) ma się dobrze - wystartował, odrzucił co niepotrzebne, rozpostarł baterię i oddala się od Ziemi poza Księżyc do punktu libracyjnego L2 czyli na orbitę stacjonarną wobec Słońca i Ziemi i zawsze w jej "cieniu' (powiedzmy :) ). Alleluja i do przodu. Sam start był wyjątkowo mało widowiskowy, bo po niewielu sekundach rakieta schowała się za gęste chmury i w zamian oglądać można było tylko komputerową symulację, którą widziałem już z 10 razy wcześniej  ;) . Przy okazji dowiedziałem się, że cywilny Francuz po francusku może mówić tak, że każdy na słuch pomyślałby, że to Niemiec i to w randze Feldfebela ;) .


PS tu fajnie pokazują co się dzieje, jak daleko leci teleskop i gdzie jest:
https://webb.nasa.gov/content/webbLaunch/whereIsWebb.html
« Ostatnia zmiana: Grudnia 25, 2021, 08:58:27 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).