Autor Wątek: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...  (Przeczytany 636195 razy)

maziek

• YaBB Administrator
  • God Member
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #2550 dnia: Marzec 15, 2020, 08:57:08 pm »
Cóż, słusznie. Dokumentów – depesz i rozkazów, udowadniających agresywne zamiary Sowietów latem 41, rzeczywiście brak. Przynajmniej na razie.
Ale czy dokumenty, papierki, to jedyny możliwy rodzaj dowodów rzeczowych zbrodni? Istnieją przecież inne?
Ot, dajmy na to, narzędzie niedoszłej zbrodni...
Jest taka znana, przedwojenna chyba, mowa obrończa polskiego adwokata, u którego klienta znaleziono narzędzia do włamania - mianowicie że "jeśli posiadanie narzędzi mogących służyć do przestępstwa ma stanowić o winie posiadającego je - to wszystkich nas proszę wysokiego sądu, jak tu jesteśmy na tej sali, należy zamknąć za gwałt". Bron jak broń, może służyć do obrony, może do ataku. Ale jak tłumaczysz, że te siły zgromadzone do zadania ciosu Hitlerowi zostały praktycznie bez wysiłku unicestwione?

Hmm... Pytanie: dlaczego Adolf „uznał, że czas zaatakować ZSRR” właśnie latem 1940, nie wcześniej i nie później?
Myślę, że Hitler od początku zamierzał zaatakować ZSRR. Nigdy tego zamiaru nie porzucił. Podjęcie decyzji latem 1940 roku było taktyczne a nie strategiczne.

Dwa, po upadku metropolii liczne zamorskie terytoria Francji silą rzeczy przechodziły pod kontrolę zwycieńzców. Tak samo jak kolonie belgijskie i holenderskie. A co za tym idzie, latem 40 Adik miał owej przestrzeni życiowej do licha i trochę. Z nawiązką wystarczyłoby przyszłym pokoleniom Niemców na setki lat.
Serio sądzisz, że Niemcy byliby zachwyceni masowym zesłaniem się do nabytych kolonii ;) ? Żeby co, żeby bauerzy mieli osiedlić się w Afryce na pustyni ;) ?

Moim zdaniem, za bezpośrednią przyczynę posłużyła okupacja przez Sowieci Besarabii i Bukowiny Północnej w czerwcu-lipcu 40...
OK, ja jestem za podpisaniem zawieszenia broni, które przejdzie w trwały pokój. Ja sądzę tak, Ty sądzisz tak. Dowodów na zamiary Stalina (pisanych) brak. Dowody, że sztab Hitlera w lecie czy jesieni 1940 planował atak na ZSRR są. Cytujesz Hitlera, że "będzie stopniowo publikował" i światu oko zbieleje - tymczasem nic nie opublikował. Dlaczego? Ty to oceniasz tak, a ja tak - i niech tak zostanie ;) .
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2020, 09:07:43 pm wysłana przez maziek »
Jest wolność, więc każdy ma prawo być idiotą!
© Krzysztof Grabowski, DEZERTER

Lieber Augustin

• God Member
« Odpowiedź #2551 dnia: Marzec 16, 2020, 10:32:12 pm »
OK, ja jestem za podpisaniem zawieszenia broni, które przejdzie w trwały pokój. Ja sądzę tak, Ty sądzisz tak. Dowodów na zamiary Stalina (pisanych) brak. Dowody, że sztab Hitlera w lecie czy jesieni 1940 planował atak na ZSRR są. Cytujesz Hitlera, że "będzie stopniowo publikował" i światu oko zbieleje - tymczasem nic nie opublikował. Dlaczego? Ty to oceniasz tak, a ja tak - i niech tak zostanie ;) .
Przyznaję, że postawione przez Ciebie pytania są trudne i ciekawe, i aż mnie kusi, na nie odpowiedzieć.
Ale OK, nie będę kontynuował tej dyskusji, by dłużej nie nadużywać Twojej cierpliwości, maźku ;)

Niech tak zostanie  :-X :)

maziek

• YaBB Administrator
  • God Member
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
« Odpowiedź #2552 dnia: Marzec 16, 2020, 10:57:54 pm »
Ależ nie chodziło mi o to, żebyś nie kontynuował :) . Po  prostu myślę, że przy tym zestawie danych każdy z nas zostanie przy swoim. Co nie znaczy, że nie można pogadać :) .
Jest wolność, więc każdy ma prawo być idiotą!
© Krzysztof Grabowski, DEZERTER

Q

• Juror
  • God Member
  • Jego Induktywność
« Odpowiedź #2553 dnia: Maj 20, 2020, 02:32:37 am »
Napatoczyłem się na esensyjne rozważania o komiksach "Incal" i "Przed Incalem" (pierwszy stworzyli Jodorowsky i Moebius, drugi A.J. z mniej znanym rysownikiem):
https://esensja.pl/komiks/publicystyka/tekst.html?id=27339
https://esensja.pl/komiks/publicystyka/tekst.html?id=28685
I przypomniałem sobie, że dawno miałem Wam (tj. tym z Was, którzy na to medium nie są uczuleni) polecić oba. Miłośnicy Dicka (i "Bladego..." według niego), "Diuny", "Piątego Elementu", "Gwiezdnych Wojen" znajdą tam znajome rozwiązania, a i coś lemowskiego da się wyłowić, ot, choćby obelgi, którymi boskoidalny suprakomputer obrzuca swoje marionetki (Preza i Technopapieża):
"zamknijcie się zdegenerowani humanoidzi, zoologiczne odpadki, osadzie biomolekularnej sromoty, śmiertelne ścierwojady, tytani szamba, cuchnące mordy, lepkie mózgi, nieczyste cielska skazane na gnicie, oślizgłe, włochate, spocone, pokryte kłakami i pazurami, włosami i zębami, worki pełne łajna i uryny, flaków i gruczołów, oblepieni cieknącym śluzem…" 8).
« Ostatnia zmiana: Maj 20, 2020, 02:36:16 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki