Autor Wątek: Polityczna Rzeźba  (Przeczytany 200104 razy)

Q

• Juror
  • God Member
  • Jego Induktywność
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #900 dnia: Luty 07, 2021, 01:08:36 am »
Szczerze powiedziawszy nie widzę zasadniczej różnicy między trzymaniem zwierząt w klatkach (czy w innych dramatycznych warunkach) na futerka czy na spożycie ich doczesnych szczątków - właściwie to drugie (jakkolwiek w futerkach - nawet sztucznych - nie gustuję) jest znacznie bardziej drastyczne. Stąd uważam za dwulicowość i niekonsekwencję wytykanie komuś futerka nad spożywanym hamburgerem czy innymi szczątkami.

Nie wiem czy w tym wypadku stopnia zła nie należy mierzyć możliwością jego uniknięcia (znaczy: im łatwiejsze do uniknięcia, tym większe, gdy mimo to praktykowane, a łatwiej się jednak obyć bez futra, niż bez przyprawionych do smaku szczątków śmiertelnych). Przy czym, tak po prawdzie, wszyscy (poza przedstawicielami rzeźnego przemysłu z jednej, a konsekwentnie mu się przeciwstawiającymi z drugiej strony) jesteśmy tu - by pozostać przy livowych hitlerowskich analogiach - w sytuacji tzw. "dobrych Niemców" - bo czy pochwalamy (jak NEX), czy ganimy, biernie uczestnicząc* (jak ja), czy po prostu pozwalamy biec sprawom własnym biegiem (może nawet prywatnie praktykując weganizm), jesteśmy, niczym bohaterowie szczypiorskiego "Za murami Sodomy", nie przymierzając - umoczeni w owo zło. I chodziło mi o nazwanie tego po imieniu. A docelowo nie o szukanie winnych ("dobrych Niemców" - choć tacy znów dobrzy nie byli - nikt też po Norymbergach nie ciągał), tylko o ew. zastanowienie się nad rozwiązaniami** (o których mówiąc, trudno jest nie zauważyć, że hipokryta*** lepszy jest - w tym kontekście - od dumnego mięsożercy i futronosiciela, bo poprze pomysły dające mu szansę umoralnienia się, przez uzgodnienie praktyki z ideałami, podczas gdy tamten będzie stawał okoniem).

* A z drugiej strony dbając o swoje zwierzaki domowe (z czym wiąże się kolejne umoczenie, bo karmy mięsnej im trza) i na rozmaite fundacje łożąc.

** Choć trochę to bicie piany, bo ustaw nie piszemy, Sejmem nie jesteśmy, a on zagłosował jak zagłosował.

*** Nawiasem: przyjdzie Ci do tej grupy zaliczyć i samego Mistrza, który - ostro potępiając mięsożerstwo i zbudowaną wokół niego industrię - przyznawał ze wstydem, że nie jest, niestety, konsekwentnym jaroszem.

(Nb. nikt tu naszego cambridgskiego Kolegi nieubłaganym palcem nie wytykał. Sam się wystawił... na krytykę kwestionując niemoralność hodowli norek. I twierdząc, że klonowanego mięsa jeść nie będzie.)

Czy kot goniąc mysz w celu konsumpcji jest szowinistą gatunkowym?

Sądzę, że da się na to odpowiedzieć dwojako:
1. nie, bo - z całym szacunkiem dla jego inteligencji - nie jest w stanie zrozumieć tego pojęcia, ani świadomie przyjąć takiej postawy;
2. tak, ale odruchowym, nieświadomym i przez to - choć szanse by zmienił zachowanie są znikome - bezwinnym.

Wydaje mi się, że bez takiego wcześniejszego "prania mózgów" zapędzenie Niemców do praktyki mordowania, nie tylko Żydów zresztą, a pozostałego bydła (bydło= zwierzęta?) też, byłoby dużo trudniejsze.

To może lek w - brzydkie słowo - propagandzie, tylko przeciwstawnej. Czyli nie twierdzimy, że ludzie to bydło, tylko pokazujemy, że bydło to prawie ludzie?

ps. Gwoli wczucia się w sytuację braci smaczniejszych:

« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2021, 02:49:51 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

• YaBB Administrator
  • God Member
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
« Odpowiedź #901 dnia: Luty 07, 2021, 08:38:54 pm »
Wyrażam tylko lekką obawę, że skutki mogą być podobne. I rzeczony strażak z przykładu Oli, z płonącego domu miast ludzia, uratuje np. kaktusa. Wszak też istotę czującą.
A... też jestem przeciwko uśmiercaniu zwierząt. Co napisawszy poczułem się lepiej.  :)
Może jednak nie, póki drabina jestestw nie zostanie prawnie zniesiona. Aczkolwiek jestem w stanie sobie wyobrazić sytuację zwaną "dylematem wagonika", tyle że na jednym torze jest człowiek, dajmy na to ogólnie znana, podła menda, a po drugiej dajmy na to, kilka znanych zwrotnicowemu słoni, którymi się opiekuje od 30 lat...
Jest wolność, więc każdy ma prawo być idiotą!
© Krzysztof Grabowski, DEZERTER

Q

• Juror
  • God Member
  • Jego Induktywność
« Odpowiedź #902 dnia: Luty 08, 2021, 02:17:59 am »
Aczkolwiek jestem w stanie sobie wyobrazić sytuację zwaną "dylematem wagonika", tyle że na jednym torze jest człowiek, dajmy na to ogólnie znana, podła menda, a po drugiej dajmy na to, kilka znanych zwrotnicowemu słoni, którymi się opiekuje od 30 lat...

I tak to dyskusja zatoczyła kółko:
Ty tak na serio? :D Zapewne postawil bys na zycie ludzkie, a nie innego ssaka? Uwazam, ze to jest antyhumanizm.

No, wiesz, gdyby na jednej szali był śliczny kotek, podobny tym ze znanej reklamy, a na drugiej jakiś paskudny Homo sap., np. dumny pracownik przemysłu, o którym gadamy, opowiadający z chlubą jak to zwierzaki sadystycznie wykańczał czniając przepisy, to któż wie jakie odruchy by na mój wybór mogły wpłynąć ;) ;D.
A przy okazji przekonaliśmy się po raz kolejny, że wielkie umysły myślą podobnie ;) ;) ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

• Juror
  • God Member
  • Jego Induktywność

xetras

• Full Member
« Odpowiedź #904 dnia: Luty 26, 2021, 05:49:01 pm »
Z sierpnia 2009 czyli 5 lat wcześniej niż  Sowa i przyjaciele,  Amber Room i publikacje Sylwestra Latkowskiego we Wprost.
~ a priori z zasady jak ? ~

Q

• Juror
  • God Member
  • Jego Induktywność
« Odpowiedź #905 dnia: Luty 26, 2021, 06:27:21 pm »
A znów +/- 5 lat w przeciwnym kierunku mamy czasy słynnego posła Pęczaka*:
https://www.wprost.pl/tygodnik/70178/Paserzy-skarbu-panstwa.html
https://wyborcza.pl/1,75248,2389789.html

* Od niemniej słynnego Mercedesa:
https://tvn24.pl/polska/full-opcja-mercedes-peczaka-sie-sypie-ra55839-3706830

Aż ma się ochotę stworzyć coś w stylu "Porównaj obrazki. Znajdź szczegóły, którymi nowe elity (które PiS obiecał stworzyć) różnią się od starych".

Skądinąd Latkowski też święty:
https://www.wsieciprawdy.pl/latkowski-i-zbrodnia-sprzed-lat-pnews-852.html
https://polskatimes.pl/giertych-atakuje-latkowskiego-z-wprost-szanuje-ze-gangster-moze-sie-nawrocic-ale-video/ar/3482965
« Ostatnia zmiana: Dzisiaj o 03:29:16 am wysłana przez Q »